Skip to content Skip to footer

Scrum Master – czym się zajmuje, ile zarabia i jak nim zostać?

W dzisiejszych czasach stale poszukujemy nowych rozwiązań. Jak lepiej zaplanować nowy produkt? W jaki sposób stale dopasowywać się do potrzeb rynku i liczących na nas klientów? Jak optymalizować działania swojego zespołu i rozwijanie produktu? Efektywne działanie w tworzeniu nowości jest kluczowe, więc jeśli pragniesz dowiedzieć się na ten temat więcej warto zainteresować się kim jest Scrum Master i czym się zajmuje. Być może zachęci Cię to do rozwijania się w tym kierunku.

Czym będziesz się zajmować jeśli zdecydujesz się zostać Scrum Masterem?

W dużym skrócie – Twoim zadaniem będzie optymalizacja działania zespołu zajmującego się Scrumem i wspomaganie go poprzez przekazywanie swoich uwag i obserwacji. To od Ciebie zależeć będzie sukces podjętego przedsięwzięcia i to, czy zespół będzie świadomy po co i dlaczego wykonuje konkretne zadania.

Z czego wynikają problemy ze skupieniem?

Zadania Scrum Mastera

Prawdziwy zawodowiec z tej dziedziny podejmuje się wielu różnorodnych zadań. Jedne z nich są łatwiejsze, inne trudniejsze, ale wszystkie wymagają odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Co dokładnie będziesz robić jeśli podejmiesz się tej roli

  • Będziesz obserwować – wszystko i wszystkich, będziesz przyglądać się temu co się dzieje, ale również zauważać to, czego brakuje. Czy współpracownicy rozmawiają ze sobą? Kto, gdzie i w jaki sposób przekazuje innym informacje? Czy członkowie zespołu sobie pomagają? Czy wspólnie rozwiązują problemy? A może brakuje efektywnej komunikacji? Może ktoś dominuje? Scrum Master musi skrupulatnie zauważać wszystko to, a nawet więcej.

  • Będziesz informować o tym, co zaobserwowałeś – jeśli coś zauważysz, Twoim zadaniem będzie przekazać wiadomość o tym zespołowi w sposób jak najbardziej obiektywny. Może się okazać, że rozmowa nie będzie dostatecznym wyjaśnieniem i konieczne będzie bardziej obrazowe przedstawienie sytuacji. Taka sytuacja będzie od Ciebie wymagać wykazania się umiejętnością wizualizacji. Może przydatny będzie wykres? Albo lepszy okaże się diagram? Lub pomoże lista pojawiających się błędów? To od Ciebie będzie zależało jak przekażesz wiadomości zespołowi i czy zrobisz to odpowiednio efektywnie.

  • Będziesz pytać i nauczać – gdy problem zespołu nie wynika z niewiedzy będziesz nakierowywać pracujących ludzi na nowe możliwości różnorodnymi pytaniami. Jeśli jednak dostrzeżesz braki lub nieprawidłowości w posiadanych informacjach lub umiejętnościach Twoim zadaniem będzie pomoc w ich zdobyciu. Czy to poprzez wskazanie źródeł wiedzy, czy też wytłumaczenia czegoś samodzielnie, albo podczas warsztatów. Ponownie – będzie to zależało od Ciebie.

  • Będziesz pozwalać na drobne błędy i interweniować, gdy pojawi się ryzyko popełnienia większych – powszechnie wiadomo, że uczymy się na błędach. Popełnianie ich nie zawsze jest więc stratą czasu i czymś złym. Bywa, iż zespół po drobnej porażce podnosi się i wymyśla znacznie lepsze rozwiązanie. Jeśli jednak sytuacja zrobi się zbyt trudna, Twoim zadaniem będzie wkroczenie i pomoc w rozwiązaniu trudności, a także niedopuszczenie do eskalacji sytuacji.

  • Będziesz “budowniczym” relacji i zadbasz o usunięcie przeszkód – aby efektywnie komunikować się z zespołem będziesz musiał go poznać. Być może będziesz pojawiać się w miejscu, gdzie wszyscy piją kawę i jedzą, aby rozmawiać z ludźmi. Zespół natomiast, aby dobrze pracować, będzie musiał czuć się dobrze w środowisku, które mu zapewnisz. Konieczne będzie więc abyś pilnował, by niebezpieczne przeszkody go nie niepokoiły.

  • Będziesz wsparciem dla Product Ownera – Product Backlog i zarządzanie nim to zadanie Product Ownera, ale w Twoim zakresie obowiązków znajdzie się wspieranie go w tej czynności. Pomożesz mu też zrozumieć badawcze podejście do tworzenia produktu którym się zajmuje i w zaplanowaniu jego rozwoju.

  • Będziesz wsparciem dla organizacji – pomożesz organizacji zrozumieć czym jest Scrum i jak dokładnie działa. Zajmiesz się procesem wprowadzenia go. Podobnie jak w przypadku Product Ownera, wesprzesz zrozumienie badawczego podejścia do procesu tworzenia produktu. Od Ciebie zależeć też będzie wprowadzanie nowych rozwiązań, które ulepszą pracę Zespołu Scrumowego.

  • Będziesz stale się uczyć – choć nie jest to typowy obowiązek jako zatrudnionego Scrum Mastera, to bez stałego pogłębiania wiedzy i zapoznawania się z nowościami możesz łatwo wypaść z obiegu, dlatego tak ważne jest by nie poprzestać na tym, co już się wie i co już się ma, ale raczej dążyć do dalszego rozwoju osobistego. Tylko tak zapewnisz sobie dobrą pozycję na rynku.

Czym jest dropshipping i jak na nim zarabiać?

Ile będziesz zarabiał jako Scrum Master?

Zważywszy na fakt, iż jest to zawód wymagający dużej wiedzy i wielu umiejętności, idą za tym odpowiednie oczekiwania finansowe. W tym zawodzie możesz się spodziewać zadowalającego zakresu zarobków. Medianą, czyli środkową wartością, pensji osób w tym zawodzie jest 9 760 PLN brutto. Oczywiście początkujący Scrum Masterzy zarabiają mniej. Przedział, w którym mieszczą się zarobki zaczyna się od 6 000 PLN brutto. Taką i podobne kwoty zarabiają zazwyczaj nowicjusze. Pracownik z kilkuletnim doświadczeniem może liczyć na pensję rzędu 12 000 PLN brutto miesięcznie. Działając na kontrakcie B2B (z języka angielskiego “business to business”) mając odpowiednio duży staż pracy możesz zarobić nawet 17 500 PLN netto w miesiąc. Są to więc zachęcające warunki dla ambitnych Scrum Masterów.

Jak zostać Scrum Masterem?

Jak już zostało wspomniane, zawód ten jest wymagający. W związku z tym jeśli się nim zainteresujesz dobrze by było, abyś miał pewne predyspozycje. Wiele warunków można jednak spełnić jeśli tylko posiada się chęć do nauki i rozwoju.

Znajomość techniki

Można zostać Scrum Masterem bez wykształcenia kierunkowego i bez znajomości programowania. Prawda jest jednak taka, że taka wiedza będzie pomocna. Konieczne jest bardzo dobre zrozumienie procesu którego rozwoju będzie się częścią. Nie musisz znać dokładnego kodu programowania, ale musisz potrafić zadać odpowiednie pytania, które nakierują zespół na rozwiązanie problemu. Powinieneś też umieć pokierować komunikacją czy zwyczajnie rozumieć specyficzne słownictwo i terminologię, którą posługują się ludzie wokół Ciebie. Dobrze jest więc mieć pojęcie o procesie nad którym będziesz czuwał, choć nie jest całkowicie konieczne pełne zrozumienie technicznej strony tworzonego projektu.

Jakie są zasady rekrutacji specjalistów it?

Cechy osobiste, które Ci pomogą

Jesteś cierpliwy? Jeśli tak to już pierwszy krok w stronę zostania dobrym Scrum Masterem. Bez tego nie będziesz potrafił poradzić sobie z rozwojem projektu, który czasami bywa powolny.

Posiadasz wewnętrzny entuzjazm, który ciężko zgasić? Będziesz motywował swoim pracowników, gdy ich zapał nieco wygaśnie.

Rzetelne podejście do zadań i wytrwałość w dążeniu do celu również będą przydatne.

Wysoka kultura osobista nie powinna Ci być obca właściwie w żadnym zawodzie, tak jest też tutaj.

Niczym dobry nauczyciel powinieneś też potrafić przekazać swoją wiedzę zespołowi.

Umiejętność wynajdywania nowych rozwiązań i otwarty, kreatywny umysł to także pomocne cechy.

Zdolność do stworzenia więzi z zespołem, poznania go i, później, bycia dla niego stałą inspiracją również będą pomocne.

Umiejętność przenoszenia wiedzy teoretycznej na działania praktyczne to kolejna ważna cecha.

Wszystkie wymienione przymioty są czynnikami, które mogą wspomóc Cię na drodze do zostania dobrym Scrum Masterem.

Czym są dystraktory?

Co musisz wiedzieć?

Najważniejsza będzie dla Ciebie znajomość Scruma. Bez tego w żaden sposób nie można się nazywać mistrzem (Masterem) w tej dziedzinie. Nie ma tutaj magicznej formuły – wszystkiego trzeba się nauczyć. Niesamowicie ważne jest również nabyte doświadczenie. Podwalinami pod zostanie dobrym specjalistą jest zdobycie konkretnej wiedzy teoretycznej. Podstawy można (a nawet trzeba) zdobyć poprzez zapoznanie się z Przewodnikiem po Scrumie oraz stroną agilemanifesto.org. By zostać prawdziwym mistrzem należy jednak wyjść poza te ramy i samodzielnie poszukiwać dalej. Zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi. Jednym słowem – działać.

Inwestycja w certyfikat

Przyglądając się rynkowi pracy i ogłoszeniom, które się pojawiają zauważyć można, że certyfikowani Scrum Masterzy są znacznie bardziej pożądani niż tacy, którym brakuje oficjalnego potwierdzenia wiedzy i umiejętności.

Są dwie drogi do zdobycia certyfikatów. Pierwsza, popularniejsza w Polsce wiedzie przez stronę scrum.org. Zapewnia ona możliwość zdania trzech poziomów certyfikatów, które kosztują kolejno 150, 250 i 500 $. Zdaje się je online i jedynie w języku angielskim, konieczna jest więc jego bardzo dobra znajomość. Przygotowanie do nich polega na dokładnym zapoznaniu się z Przewodnikiem po Scrumie, najlepiej po angielsku.

Druga droga prowadzi przez organizację Scrum Alliance. Tutaj panują inne zasady. Aby uzyskać pierwszy stopień wystarczy wziąć udział w odpowiednio przygotowanym kursie. Utrzymanie certyfikatu wymaga jednak wnoszenia co dwa lata opłaty członkowskiej, a także stałego wykazywania się nową wiedzą.

Prawda co do certyfikatów jest taka, że same w sobie niewiele dają. Wynosi się z nich głównie wiedzę teoretyczną, a konieczna jest również praktyka, bo jak powszechnie wiadomo – to ona czyni mistrza.

Podsumowując…

Praca Scrum Mastera nie należy do najprostszych. Wymagać będzie od Ciebie znaczącej ilości wiedzy i umiejętności jej praktycznego wykorzystania. Los zespołu i powodzenia projektu, którym się zajmiesz będzie w dużej mierze leżał w Twoich rękach. Będziesz musiał się liczyć z ponoszeniem dużej odpowiedzialności i koniecznością stałego dokształcania się. Jednak Twoje wysiłki zostaną wynagrodzone godną pensją, a satysfakcja z prężnie działającego zespołu i efektów jego pracy będzie Cię stale napędzać i motywować do dalszego działania.

Leave a comment