W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie sklepu internetowego. Dzięki rozwojowi technologii przybiera to bardzo różne formy – handel często łączony bywa m.in z aktywnością w social media, gdzie właściciel sklepu internetowego oferuje specjalne promocje dla śledzących jego profil.
Zdecydowanie najbardziej rosnącą w popularność formą sprzedaży internetowej jest dropshipping. W internecie dostępnych jest wiele platform oferujących gotowe sklepy internetowe, dzięki czemu własny biznes można rozpocząć dosłownie kilkoma kliknięciami, przez co dropshipping staje się jeszcze bardziej popularny.
Inną niewątpliwą zaletą modelu dropshipping jest fakt, że do rozpoczęcia prowadzenia sklepu internetowego nie są potrzebne duże środki finansowe. Jest więc to opcja dostępna dla tych z nas, którzy nie dysponują zbyt dużym kapitałem startowym.
Jednak jak konkretnie działa dropshipping? Kiedy warto rozpocząć taką formę działalności? O czym należy pamiętać, zanim się na to zdecydujemy? Prezentujemy kompendium informacji na temat dropshippingu.
Dropshipping – co to jest?
Zacznijmy od najważniejszej kwestii – a zatem od tego, czym jest dropshipping. Co sprawia, że w porównaniu z innymi modelami prowadzenia sklepu internetowego, ta jest wyjątkowa?
Odpowiada za to przede wszystkim unikalny model logistyczny, w którym to producent lub hurtownia zajmuje się pakowaniem i realizuje wysyłkę towaru. Oznacza to, że naszą rolą jako sklepu internetowego jest tylko i wyłącznie sprzedaż towaru.
Nie musimy fizycznie posiadać go “na stanie” – a to oznacza, że nie musimy również uruchamiać magazynów, ani zatrudniać dodatkowych pracowników do ich prowadzenia.
Wiąże się to, co jasne, z drastycznym obniżeniem kosztów, jakie pochłaniać będzie nasza działalność. Nie zapłacimy za własny magazyn, nie musimy opłacać wynagrodzeń pracownikom. Odchodzą również opłaty za prąd, wodę, czy wyprodukowane śmieci.
Dropshipping – jak zacząć?
Prześledzimy teraz, jak wygląda proces sprzedaży przykładowego produktu w modelu dropshippingu. Niezależnie od tego, jaki produkt chcielibyśmy sprzedać, proces ten w 99% przypadków wygląda identycznie.
Oczywiście, tak jak w przypadku standardowego sklepu internetowego, najpierw musimy przygotować ofertę we współpracy z partnerskimi hurtowniami i producentami. Musimy również zainwestować w reklamę, tak, aby o istnieniu naszego sklepu dowiedziała się jak największa rzesza ludzi.
Gdy tak się stanie, klienci zaczną składać u nas zamówienia. Jak wygląda ich realizacja?
W przeciwieństwie do tradycyjnego sklepu, nie ma potrzeby, byśmy posiadali sprzedawany towar w magazynie. Informację o zamówieniu przesyłamy po prostu do współpracującej z nami hurtowni dropshipping. To w zasadzie wszystko, co musimy zrobić.
Od tej pory realizacją zamówienia zajmie się bowiem nasz partner. To hurtownia zajmie się skompletowaniem, pakowaniem oraz wysłaniem pod właściwy adres zamówionego przez klienta towaru.
Na czym w takiej sytuacji zarabiamy? Rzecz jasna na marży, jaką narzuciliśmy w naszym sklepie. Towaru nie sprzedajemy przecież po cenie hurtowej. Do ceny każdego produktu doliczamy naszą indywidualną marżę – to ona staje się w dropshippingu podstawowym źródłem naszego zarobku.
Sprawdź, czym jest afiliacja i jak na niej zarobić.
Jak uruchomić własny sklep internetowy w formie dropshippingu?
Oczywiście, abyśmy mogli sprzedawać, musimy najpierw uruchomić sklep internetowy. Bez obaw – absolutnie nie ma potrzeby, byśmy konstruowali go od podstaw. Możemy bowiem oprzeć nasz sklep internetowy o gotowe rozwiązania sprzedażowe dostępne w sieci – do wyboru mamy naprawdę wiele opcji.
Rozwiązanie takie jest korzystne z wielu względów. Po pierwsze – ogranicza do minimum pracę, jaką musimy wykonać, aby przygotować funkcjonalny sklep internetowy. Po drugie – jest to rozwiązanie niedrogie i proste we wdrożeniu. Wreszcie, daje nam ono dostęp do wielu dodatkowych korzyści.
Zalety gotowego sklepu internetowego w dropshippingu
Korzystając z gotowego oprogramowania do dropshippingu, zyskujemy między innymi dostęp do skonfigurowanych już metod płatności, takich jak BLIK czy szybki przelew, a także systemu zakupów na raty. Oprócz tego, gotowe sklepy są już wyposażone w niezbędne wtyczki nadawania przesyłek i zarządzania zwrotami.
Umożliwiają one również szeroką personalizację sklepu, począwszy od rodzaju dostępnego towaru aż po wprowadzenie własnych motywów graficznych oraz szablonów.
Co najważniejsze, każda z takich opcji wyposażona jest w szereg narzędzi do rozwiązywania problemów technicznych, a w razie poważniejszych kłopotów możemy liczyć na kontakt z ekspertami ds. obsługi klienta.
Warto dodać, że wiele z dostępnych w internecie opcji oferuje darmowy okres próbny (wynoszący w zależności od platformy od 7 do nawet 31 dni). Sprawia to, że sprawdzić się w dropshippingu możemy de facto zupełnie za darmo. Przez ten darmowy okres nie zostaną pobrane absolutnie żadne opłaty, a funkcjonalność naszego sklepu będzie nieograniczona.
Hurtownia – źródło towaru
Aby móc prowadzić sklep internetowy, należy, rzecz jasna, zgromadzić towar, który będziemy sprzedawać. Choć w przypadku dropshippingu nie ma potrzeby, byśmy posiadali go fizycznie, wirtualne “półki” naszego sklepu trzeba przecież czymś zapełnić. Indywidualne dodawanie każdego produktu będzie bez wątpienia niesamowicie nużące – i właśnie dlatego warto zdecydować się na stałą współpracę z hurtownią dropshippingową.
Kolejnym zresztą plusem gotowych sklepów dropshipping, jakie możemy znaleźć w internecie, jest pełna integracja z największymi hurtowniami. Pozwala to na natychmiastowe dodanie do asortymentu sklepu towaru, jaki oferuje dana hurtownia, a także ustalenie naszej marży i dodanie jej do cen produktów zaledwie kilkoma kliknięciami.
Zapewnia to również automatyczną aktualizację informacji o cenach panujących w hurtowni. Co za tym idzie, ceny w naszym sklepie również będą zmieniać się automatycznie, a zatem unikniemy sytuacji, gdy konkurencja uruchamia przecenę danego produktu, a w naszym sklepie cena nadal pozostaje niezmieniona.
Jak jednak wybrać odpowiednią dla typu prowadzonego przez nas sklepu hurtownię? Rzecz jasna, podstawową kwestią jest wybór partnera, który oferuje produkty, jakie chcemy sprzedawać. Pamiętajmy jednak, że hurtownie różnią się szczegółami oferty. Na co należy zwrócić uwagę podpisując umowę?
Jak wybrać hurtownię?
Wybierając hurtownię, zwróćmy uwagę na koszta usług takich, jak udostępnienie zdjęć i opisów produktów, czy automatyczna aktualizacja informacji o produktach. Nie bez znaczenia jest również sposób pakowania towarów i współpracujące firmy transportowe, a także cena pobierana za wysyłkę.
Warto również zapytać o to, czy hurtownia umożliwia dołączenie do przesyłki spersonalizowanych dodatków, a także w jaki sposób prowadzi politykę zwrotu i reklamacji towarów.
Na uwadze powinniśmy mieć zarówno koszta związane z współpracą z daną hurtownią, jak również zadowolenie naszych klientów. Oczywiście, za wiele z wyżej wymienionych usług przyjdzie nam dodatkowo zapłacić. Z drugiej strony, bez części z nich prowadzenie sklepu internetowego praktycznie mija się z celem – nie zaspokoimy bowiem potrzeb naszych klientów,
Kluczowe jest więc znalezienie złotego środka. Wybierając hurtownię, rozważmy wiele możliwych ofert. Porównajmy ceny poszczególnych usług, sprawdźmy, jakie dodatkowe benefity uzyskamy podejmując współpracę z konkretną hurtownią online.
Rzecz jasna, niska cena usług to niezaprzeczalny plus – pamiętajmy jednak, że jeśli oznacza to obniżenie ich jakości w stosunku do konkurencji, klienci szybko od nas odejdą. A to oni przecież są najważniejsi, jeśli nasz sklep ma przynosić zyski.
Sprawdź jak zarabiać pieniądze w młodym wieku.
Pozycjonowanie i promocja sklepu internetowego
Aby nasz sklep cieszył się stałym napływem nowych klientów, powinniśmy odpowiednio go wypromować. Staje się to możliwe dzięki pozycjonowaniu i innym technikom SEO. Jakie działania promocyjne możemy podjąć?
Paid Search
Jedna z podstawowych taktyk, jakie możemy przyjąć, to po prostu linki sponsorowane. Jak wyglądają? Z łatwością dostrzec możemy linki sponsorowane innych firm – znajdują się zawsze na szczycie listy wyników wyszukiwania Google. Mogą być również zamieszczone na dole tej listy, choć musimy liczyć się z tym, że zanim użytkownik “zescrolluje” na dół, może już znaleźć produkt, którego szuka w innym sklepie.
Pozycjonowanie i SEO
Wcześniej wspomniane SEO to cały zespół różnych działań służących poprawie widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Polegają one między innymi na odpowiednim doborze słów kluczowych, dostosowaniu tagów, dobraniu odpowiednich nagłówków itd. Kluczowy jest tzw. audyt SEO, który będzie w stanie wykazać słabe strony naszej witryny, które koniecznie należy poprawić, by nasz sklep przyciągnął kolejnych klientów.
Promocja strony w mediach społecznościowych
Gdy już otworzymy nasz sklep w formie dropshippingu, dobrym pomysłem będzie również uruchomienie profili w mediach społecznościowych. Pomoże to nam w wygodny sposób nawiązać kontakt z potencjalnymi klientami, oraz poinformować o aktualnych wydarzeniach oraz promocjach. Da to nam również dostęp do szeregu nowych możliwości reklamowych.
Zarówno Facebook, jak i Instagram czy Twitter udostępniają bowiem specjalne narzędzia, za pomocą których znajdziemy nowych użytkowników zainteresowanych naszą ofertą.
Skorzystanie z pomocy influencerów
Ta opcja jest dość ryzykowna i kosztowna, ale potencjalnie może przynieść nam olbrzymie zyski. Na czym polega? Rzecz jasna – na współpracy z rozpoznawalnymi osobami, nakłonieniu ich (oczywiście za odpowiednią stawkę) do promowania naszych produktów.
Nawet pojedynczy, pozytywny wpis na temat oferty naszego sklepu może przynieść nam odzew wielu fanów danego celebryty. Współpracując z rozpoznawalnymi osobami siłą rzeczy budujemy nie tylko rozpoznawalność, ale również zaufanie do naszej marki.
Dropshipping – zalety, wady oraz zagrożenia
Na tym etapie warto zastanowić się, czy dropshipping to coś dla nas i co konkretnie się z nim wiąże. Jakie zalety ma taka forma prowadzenia sklepu online? Z jakimi zagrożeniami się wiąże? Czy ten model logistyczny się opłaca?
Zalety
Na początek skupmy się na najprzyjemniejszych aspektach, czyli na zaletach dropshippingu – a jest ich naprawdę sporo.
Prowadzenie firmy z dowolnego miejsca
Dropshipping ma to do siebie, że działalność taką możemy nadzorować z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy po prostu telefon lub komputer połączony z internetem. W dużej mierze ma to związek z tym, że dropshipping eliminuje konieczność posiadania fizycznego sklepu oraz / lub magazynu.
Niski wymóg kapitału początkowego
Aby rozpocząć przygodę z dropshippingiem, nie musimy być wcale specjalnie majętni. Pozwala on bowiem “uciąć” znaczną część kosztów związanych z prowadzeniem sklepu. Co za tym idzie, jakakolwiek inwestycja zwraca się dość szybko.
Mniej obowiązków
Prowadzenie sklepu w formie dropshippingu wiąże się ze znaczącym zmniejszeniem ilości naszych obowiązków. Odpowiadamy głównie za zbieranie zamówień i przekazywanie ich do realizacji. Obowiązki związane z wysyłką i dostarczeniem towaru przejmuje hurtownia. Zyskujemy więcej czasu, który możemy wykorzystać np. rozwijając hobby czy spędzając go z rodziną.
Prosty sposób na biznes
Prowadząc sklep w formie dropshippingu, pozbywamy się całej masy formalności, jakie inaczej musielibyśmy spełnić. Nie musimy również zatrudniać dodatkowych pracowników. E-sklep w formie dropshippingu to pomysł na biznes przystępny dla każdego.
Co to jest cashback i moneyback? Jak to działa i czy się opłaca?
Wady
Jak każdy pomysł na biznes, dropshipping posiada również swoje wady.
Duża konkurencja na rynku
Tak jak kilkakrotnie wcześniej wspominaliśmy – obecnie dropshipping to naprawdę modny pomysł na biznes. Oznacza to dużą konkurencję na rynku, a co za tym idzie, będzie nam trudniej przebić się z naszą ofertą. By podbić rynek, będziemy musieli potrafić się wyróżnić.
Niskie marże
Niestety, jeśli zależy nam na zachowaniu konkurencyjności – marże, jakie możemy narzucić nie są wysokie. Oczywiście, wiele zależy tutaj również od rodzaju produktów, jakie oferujemy. Niemniej jednak wszelkie ceny należy dobierać po starannej analizie sytuacji na rynku, by nie odstraszać klientów.
Zagrożenia – na co zwrócić uwagę?
Z dropshippingiem wiążą się również różnego rodzaju, nie zawsze oczywiste zagrożenia. Dobra wiadomość jest jednak taka, że części z nich da się uniknąć odpowiedzialnym zachowaniem.
Dziwna polityka hurtowni
Niestety – czasem okazać się może, że współpraca z naszym “partnerem” nie przebiega najlepiej. Czy to problemy z realizacją zamówień, zbyt późne dostawy, czy też nie działający kompletnie system wsparcie klienta – wszystko to może w konsekwencji drastycznie obniżyć opinie o naszym sklepie. Można jednak zminimalizować skutki nieodpowiedzialności partnera, zawierając z nim początkową umowę na określony, niedługi czas.
Niewystarczająca znajomość towaru
Decydując się na sprzedaż w dropshippingu, powinniśmy dobrze znać towar, który sprzedajemy, aby móc go odpowiednio rozreklamować. Prędzej czy później pojawią się bowiem klienci, którzy będą zadawać pytania o szczegółowe informacje, parametry danego produktu itp.
Powinniśmy więc albo ograniczyć się do działania w branży, którą znamy, albo solidnie przygotować i uzyskać kompleksowe informacje na temat sprzedawanych przez nas produktów.
Powielanie treści
Jednym z częstszych błędów jest poleganie na skopiowanych opisach produktów. Niestety, algorytmy Google uznają to za duplikację treści, co znacząco obniża naszą pozycję w rankingu wyników wyszukiwania. Najlepiej będzie zlecić przygotowanie własnych opisów doświadczonemu copywriterowi SEO, lub spróbować zrobić to samodzielnie.
Dropshipping dla ciebie
Jeśli zawsze marzyłeś/aś o założeniu sklepu internetowego teraz jest to prostsze niż kiedykolwiek. Z odpowiednią znajomością produktów, które chcesz sprzedawać i smykałką do marketingu może okazać się to prostsze niż myślisz. Jest wiele narzędzi ułatwiających prowadzenie sklepu online, a dropshipping może ten proces jeszcze bardziej usprawnić.