Skip to content Skip to footer

Jak robić dobre zdjęcia? Poradnik na 2020 rok!

Dzięki fotografii możesz uchwycić ważne chwile, zapierające dech w piersi widoki czy po prostu wyrazić siebie. Jednak co w przypadku, gdy Twoim zdjęciom daleko do ideału? Jak robić lepsze zdjęcia? Poniżej znajdziesz kilka rad, które pomogą Ci w dążeniu do perfekcji.

Obecnie fotografia towarzyszy nam niemal codziennie. Do wykonywania zdjęć nie jest już potrzebny specjalistyczny, drogi sprzęt, jak jeszcze parę lat temu. Teraz każdy może robić zdjęcia. Uważasz, że nie masz do tego talentu? Na szczęście fotografowania można się nauczyć. Ważne, aby sprawiało Ci to przyjemność. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad, dzięki którym wykonywanie lepszych zdjęć będzie łatwiejsze.

Sprzęt nie jest najistotniejszy

Wydaje Ci się, że do wykonywania świetnych zdjęć niezbędny jest drogi sprzęt? Niekoniecznie! Aby wykonywać dobre zdjęcia, wcale nie potrzebujesz potwornie drogiej lustrzanki i obiektywu za kilka tysięcy. Oczywiście, posiadanie odpowiedniego aparatu umożliwia wykonywanie bardziej profesjonalnych zdjęć. Jednak nie jest on niezbędny. Już zwykły aparat kompaktowy, a nawet aparat w telefonie komórkowym umożliwia wykonywanie zachwycających zdjęć.

Wiele osób rezygnuje z hobbistycznego wykonywania zdjęć, dochodząc do wniosku, że nie stać ich teraz na kupno drogiego sprzętu. Jest to błąd. To, że nie możesz sobie pozwolić na aparat wysokiej klasy, nie znaczy, że konieczne jest zrezygnowanie z fotografowania. Aby wykonywać dobre zdjęcia, konieczne jest posiadanie pewnych umiejętności oraz wiedzy, a tego nie zapewni nawet drogi sprzęt.

W ostatnim czasie modne stały się zdjęcia w stylu polaroid czy instax. Jednak również w tym przypadku sprzęt nie jest tak istotny. Nie potrzebujesz specjalnego aparatu, aby uzyskać taki efekt. Możesz postawić na wywoływanie zdjęć online gdzie możliwe jest uzyskanie zdjęć, które wyglądem i wielkością będą przypominały zdjęcia z Polaroida czy Instaxa. Aby uzyskać odbitki jak z instaxa, wystarczy przesłać zdjęcie wykonane telefonem komórkowym lub aparatem cyfrowym drogą mailową, lub przez specjalny formularz.

Światło – dlaczego jest istotne?

Każdy, bardziej doświadczony fotograf z całą pewnością stwierdzi, że istotą dobrego zdjęcia jest właściwe światło. Dlaczego to właśnie światło ma takie znaczenie przy fotografii? Światło, które trafia na kliszę (w przypadku fotografii analogowej) lub na światłoczułą matrycę (w przypadku fotografii cyfrowej) zapisuje obraz. W związku z tym, przy wykonywaniu zdjęć, światła nie może być ani za dużo, ani za mało. Jednak nie liczy się wyłącznie intensywność światła, ale także jego kierunek.

Intensywność światła ma wpływ na czas potrzebny do naświetlania zdjęcia. W przypadku, gdy tego światła jest niewiele, należy liczyć się z tym, że aparat może potrzebować nawet kilkadziesiąt sekund, aby wykonać dobre ujęcie. Podczas naświetlania aparat powinien być trzymany nieruchomo. W przypadku dłuższego czasu naświetlania korzystne będzie użycie statywu.

Aby wykonać dobre zdjęcie, warto także zwrócić uwagę na kierunek światła. Podczas wykonywania zdjęcia, źródło światła powinno być za Tobą lub z boku. W przypadku, gdy światło będzie świeciło prosto w obiektyw, wykonanie dobrego zdjęcia nie będzie możliwe. Osobom początkującym poleca się korzystanie ze źródeł światła znajdujących się z tyłu. Dopiero po nabraniu wprawy warto zacząć eksperymentować ze światłem bocznych. Źródło światła znajdujące się z boku daje sporo możliwości. Pozwala na wierniejsze odwzorowanie rzeczywistości na fotografii, sprawia też, że kolory są intensywniejsze.

Temperatura barwowa

Na pewno udało Ci się zauważyć, że światło świeci trochę inaczej o różnych porach dnia. Światło może mieć odcień ciepły lub zimny. Wpływ na to ma temperatura barwowa, która jest określana w Kelwinach. Im temperatura ta jest niższa, tym światło jest cieplejsze. Z kolei temperatura wysoka, to światło chłodniejsze. Warto nauczyć się, w jaki sposób wykorzystywać aktualnie panujące warunki zewnętrzne przy wykonywaniu zdjęć. Przykładowo wykonując zdjęcie dziecka, warto zrobić to w słoneczny poranek, kiedy możliwe będzie wykorzystanie ciepłej barwy światła słonecznego.

Kadrowanie zdjęć

Odpowiednie kadrowanie zdjęć, to podstawa dobrej fotografii. Dla osób początkujących polecane jest kadrowanie centralne. Co to oznacza? W tym przypadku to, co chcesz uwiecznić na fotografii, powinno się znaleźć w samym centrum zdjęcia. Pomocne może być tutaj podzielenie sobie widzianego obrazu przecinającymi się centralnie liniami pionowymi i poziomymi. W środku powinien znaleźć się interesujący Cię obiekt. W przypadku niektórych aparatów nie trzeba tego robić. W wielu urządzeniach, w tym również w telefonach znajduje się taka funkcja.

Warto też, aby sam kadr nie był za szeroki. To, co chcesz sfotografować, powinno wypełniać kadr niemal w całości, tak aby na zdjęciu nie było zbyt wielu zbędnych elementów. Dlatego, gdy fotografujesz inną osobę lub budynek, podejdź tak blisko, aby cały kadr był wypełniony fotografowanym obiektem.

Nie bój się jednak też bawić wykonywaniem zdjęć. Wiele osób uważa, że dobre zdjęcia wykonuje się tylko w poziomie. Z kolei obracanie aparatu i wykonywanie zdjęć w pionie może dać ciekawe efekty.

Ćwicz kadrowanie!

Aby nauczyć się, w jaki sposób dobrze kadrować zdjęcia, należy trochę potrenować. Dzięki temu wypracujesz sobie intuicyjne kadrowanie zdjęć. W jaki sposób ćwiczyć? Najlepiej fotografuj ten sam obiekt na różne sposoby. Możesz robić zdjęcia z dołu, z boku, od góry, a także z bliska i z daleka. Następnie sprawdź efekty. Pozwoli Ci to wyczuć, w jaki sposób najlepiej wykonywać różne zdjęcia. Innego kadrowania użyjesz w przypadku fotografowana budynków, a co innego sprawdzi się przy wykonywaniu zdjęć innych osób.

Jeżeli na zdjęciu uchwycisz zbyt szeroki kadr, to zawsze możesz to również poprawić w odpowiednim programie lub bezpośrednio w urządzeniu Jednak będzie się to wiązać z dodatkowym opracowywaniem zdjęć.

Eksperymentuj

Wydaje Ci się, że wszystkie Twoje zdjęcia są do siebie podobne? Niestety jest to częsty problem osób początkujących. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią, często wykonują zdjęcia ustawiając się centralnie w stosunku do fotografowanego obiektu, dodatkowo wykonują zdjęcie ze zbyt dużej odległości, przez co w kadrze znajduje się wiele niepotrzebnych elementów. Czasem warto poeksperymentować i zmienić perspektywę. Możesz wejść na wzniesienie, kucnąć lub nawet się położyć. Jeżeli dodatkowo zmienisz orientację aparatu, to może pozwolić Ci uzyskać ciekawe efekty.

Nocne zdjęcia

Pierwsze próby wykonywania zdjęć nocą, często kończą się nie tak, jak byśmy tego chcieli. Są to zazwyczaj rozmazane, niewyraźne kadry, prezentujące, co innego niż zamierzaliśmy. Niestety zwykłe aparaty zazwyczaj nie są przystosowane do nocnych zdjęć i nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ilości światła. Może się także okazać, że przy wykorzystaniu lampy błyskowej, flesz jest na tyle mocny, że zdjęcia są prześwietlone. W jaki sposób wykonać dobre zdjęcie nocne?

Kluczem do dobrego zdjęcia nocnego jest odpowiednio długi czas naświetlania. W ciągu dnia do wykonania dobrego zdjęcia wystarczy ułamek sekundy, jednak w nocy konieczne może być nawet kilka minut, aby możliwe było zarejestrowanie wszystkich szczegółów. Dlatego robienie zdjęć nocą z ręki nie jest możliwe. Konieczny będzie dobry statyw, który utrzyma aparat w jednym miejscu.

W przypadku zdjęć nocnych kluczowe mogą się okazać również ustawienia aparatu. Nocą podnieś czułość ISO w swoim aparacie. Najlepsze będą ustawienia ISO 1600, 3200 lub nawet wyższych. Zwiększona czułość ISO umożliwi skrócenie czasu naświetlania niezbędnego do wykonania wyraźnego zdjęcia. Dzięki temu ustawieniu może się okazać, że w niektórych przypadkach możliwe będzie wykonanie dobrego zdjęcia nocnego bez statywu.

Nocą zapomnij o korzystaniu z lampy wbudowanej w aparacie. Jej intensywne światło sprawia, że fotografie wydają się nienaturalne. Lepiej wykorzystać dodatkową lampę, którą można doświetlić zdjęcie. Wykorzystać możesz także światła znajdujące się w fotografowanym miejscu – neony, lampy czy też światła reklam. Dzięki wykorzystaniu takich świateł zdjęcie nabierze ciekawego charakteru.

Warto również pamiętać, że zdjęcia nocne, mimo swojej nazwy, nie powinny być wykonywane w środku nocy, lecz zaraz po zachodzie słońca. Niebo nie jest wówczas jeszcze czarne, lecz ciemnoniebieskie, dzięki czemu zdjęcia są atrakcyjniejsze

Edytowanie zdjęć

Gdy zrzucisz już zdjęcia z aparatu czy telefonu na komputer, może się okazać, że efekt nie do końca jest zadowalający. Może Ci się wydawać, że obiekt lub krajobraz, który znajduje się na zdjęciu, w rzeczywistości prezentował się dużo lepiej. Pomocne mogą się okazać tutaj różnego rodzaju programy czy też aplikacje umożliwiające edycję zdjęć. Zazwyczaj programy te są bardzo proste w obsłudze. Można dzięki nim poprawić ostrość obrazu czy wydobyć odpowiednie nasycenie kolorów. Nie bój się tych programów, jednak korzystaj z rozwagą. Warto zadbać o naturalność zdjęcia i nie przesadzać z dodatkowymi efektami. Zastosowanie jednego efektu czy filtra może sprawić, że Twoje zdjęcie zaprezentuje się lepiej. Jednak przesadne podrasowanie sprawie, że zdjęcie stanie się karykaturalne.

Pamiętaj, że wiedza teoretyczna to nie wszystko, dlatego ćwicz jak najczęściej! Jeżeli chcesz dojść do perfekcji w wykonywaniu zdjęć, to musisz wykonać ich naprawdę sporo. Warto brać udział w konkursach dla fotografów. Dzięki temu możesz uzyskać cenne rady na temat swoich zdjęć, które pozwolą Ci poprawić swoją technikę.

Efekty swoich prac możesz później podziwiać na co dzień, na swoich ścianach. Idealnym pomysłem będzie wywoływanie zdjęć online. Wystarczy przesłać je w wersji elektronicznej. Wiele stron internetowych oferuje ciekawe rozwiązania. Przykładowo możesz uzyskać odbitki jak z instaxa bez posiadania specjalnego aparatu.

Leave a comment