Skip to content Skip to footer

Z czego wynikają problemy ze skupieniem?

W poprzednich latach liczne badania wykazały, że coraz więcej osób ma problemy ze skupieniem i czuje, że ma nie potrafi zarządzać swoją sprawnością umysłową.

Ważną rolę odgrywa tu technologia, która sprawia, że bardzo liczne bodźce dostają się do naszego umysłu i zakłócają realizację naszych podstawowych celów.

Często prowadzi to do uczucia frustracji, ponieważ pod koniec dnia docieramy do celu zmęczeni, albo z poczuciem, że zrobiliśmy zbyt mało.

W końcu nasz mózg ma ograniczone zasoby do dyspozycji, a fakt, że jesteśmy nieustannie stymulowani zadaniami, które nie są priorytetowe, uniemożliwia wykorzystanie tych samych zasobów wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Róg koncentracji i uwagi

Koncentracja jest definiowana jako zdolność do skupienia uwagi na czymś konkretnym, czymś, co musi przekroczyć próg naszej uwagi, innymi słowy, zostać zauważone.

Wbrew pozorom to, co jest zauważalne na poziomie neurologicznym, nie zawsze dociera do naszej świadomości.

Zauważamy cały szereg sygnałów, które nie docierają do naszej świadomości, a jednak działają na nasz centralny układ nerwowy.

Jak się skupić? 14 mega skutecznych sposobów na koncentrację!

Co powoduje zaburzenia koncentracji uwagi?

Jesteśmy nieustannie stymulowani zadaniami, które nie są priorytetowe. Dzieje się to przy wielu różnych okazjach i często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

To trochę tak, jakby naszą koncentrację kradły rzeczy, które być może nawet nie do końca nas interesują.

Zastanów się przez chwilę: idziesz ulicą i jesteś zasypywany tysiącem szyldów i billboardów, potem wchodzisz do sklepu, a tam oferty i ceny, potem sprawdzasz coś w telefonie i gubisz się w surfowaniu po różnych stronach, w końcu przechwytujesz ekran w metrze i zaczynasz oglądać wiadomości.

Wszystkie te czynniki odwracają uwagę od Twoich podstawowych zadań, są ukrytymi złodziejami uwagi i koncentracji, które sprawiają, że jesteś mniej zdolny do wykonywania zadań, które naprawdę mają znaczenie.Aby nie rozpraszać się bodźcem, musimy zdać sobie z niego sprawę.

Wiele sygnałów reklamowych działa na poziomie podświadomym, dlatego nie jesteśmy w stanie zapobiec ich wpływowi na nas.

Ale nie tylko przyczyny zewnętrzne sprawiają, że jesteśmy rozproszeni i nie możemy się skupić. Pewne stany emocjonalne sprawiają, że jesteśmy mniej efektywni poznawczo, a także bardziej podatni na otaczające nas czynniki rozpraszające:

  1. Lęk
  2. Depresja
  3. Zmęczenie
  4. Bezsenność

Są to przykłady warunków, które predysponują nas do rozproszenia uwagi i zmniejszają jej zakres.

skupiona dziewczyna siedzi przed komputerem

Konsekwencje zaburzenia koncentracji

Nieodpowiednia sprawność umysłowa ma istotne konsekwencje dla naszego życia. W niektórych okolicznościach brak koncentracji jest niebezpieczny w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu, np. podczas prowadzenia samochodu lub pracy przy skomplikowanych maszynach.

Ale nawet zwykłe pogorszenie wydajności ma negatywne konsekwencje dla powodzenia naszych projektów życiowych.

Również w związkach brak koncentracji jest odbierany jako oderwanie i brak zainteresowania drugą osobą, jak to ma miejsce w przypadku, gdy w parze jedna osoba rozmawia, a druga patrzy w telefon.

W końcu żyjemy w czasach, w których każdy myśli, że jest wielozadaniowy, a zjawisko to tak naprawdę nie istnieje, przynajmniej na poziomie neurologicznym.

W rzeczywistości wielozadaniowość nie oznacza równoległego wykonywania zadań (jak sugeruje ten termin), ale po prostu ciągłe przenoszenie uwagi z jednej rzeczy na drugą, co zmniejsza ogólną wydajność pracy.

Jak odzyskać koncentrację?

Koncentracja pozwala nam w pełni wykorzystać wspaniałe możliwości naszego mózgu, a jej ćwiczenie może poprawić sprawność umysłu.

Istnieje kilka ogólnych zasad, które mogą pomóc Ci poprawić koncentrację:

  • ogranicz efekt rozpraszania uwagi poprzez izolowanie się i odłączanie od otoczenia
  • mieć jasno określone cele i zamierzenia w odniesieniu do każdego konkretnego zadania
  • być wypoczętym i robić krótkie przerwy co 60-90 minut
  • unikaj nudy
  • bądź zmotywowany

Brak dbałości o te aspekty oznacza znaczne zwiększenie podatności na rozproszenie uwagi a tym samym ryzyko zaburzeń koncentracji uwagi.

Zastanawiasz się co robić jak się nudzi? Sprawdź nasze propozycje!

dziewczyna myśli i zapisuje

Dlaczego koncentracja uwagi jest ważna?

W szczególności istnieją pewne warunki, w których staje się to naprawdę ważne i w których wymienione powyżej czynniki mają różne znaczenie:

W nauce: fundamentalne znaczenie ma odizolowanie się, bycie wypoczętym i zmotywowanym, ponieważ cele są w pewien sposób narzucone z zewnątrz i z pewnością może pojawić się nuda, o czym wie każdy student!

W pracy: ważne jest, aby się odizolować i nie nudzić, ale przede wszystkim mieć jasne cele i zamiary, co nie zawsze jest brane pod uwagę w świecie pracy.

W sporcie: aby tolerować wysiłek, musisz być zmotywowany, wypoczęty i mieć jasną intencję, dla której podjąłeś decyzję o podjęciu wysiłku.

Utrata koncentracji od czasu do czasu jest całkiem normalna, ale życie w permanentnym stanie niskiej koncentracji prowadzi do życia, które jest co najmniej przytłumione, a czasem dalekie od naszych pragnień.

Czy masz trudności ze skupieniem podczas nauki? Z pewnością doświadczyłeś, że wiele godzin spędzonych nad książkami, czytając, czytając i powtarzając, może doprowadzić do sytuacji stresu związanego z nauką. Dowiedzmy się, co jest tego przyczyną i co można zrobić, aby poprawić skupienie.

Być może nie wszyscy wiedzą, że uwaga jest funkcją psychiczną, której zadaniem jest kierowanie naszej świadomej aktywności umysłowej na określone bodźce i elementy. Zdolność ta jest bardzo zmienna i zależy od warunków otoczenia, naszego nastroju i motywacji, poziomu stresu i wieku.

Często słyszymy o stresie związanym z nauką, który dotyka tysiące studentów, zwłaszcza tych, którzy doświadczają napięcia i niepokoju w okresie przygotowawczym do egzaminu. Przeanalizujmy wspólnie, co prowadzi do trudności z koncentracją i sprawdźmy, jakie wskazówki i rady możemy zastosować, aby ją odzyskać i lepiej się uczyć.

Dlaczego brakuje nam skupienia?

Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na naszą uwagę i kondycję psychiczną. Do pierwszych należą brak snu i zmęczenie, ponieważ nawet kilka godzin snu wystarczy, aby zmniejszyć naszą zdolność koncentracji, a także niepokój i stres, które wywierają na nas presję, zmniejszając naszą uwagę i utrudniając osiągnięcie naszych codziennych celów.

Inną przyczyną jest posiadanie zbyt wielu rzeczy do zrobienia, ponieważ kiedy jesteśmy przeciążeni, ciągle przenosimy naszą uwagę z jednej czynności na drugą, co powoduje spadek koncentracji na każdej z nich.

Istnieją również czynniki związane z warunkami zewnętrznymi, takie jak nieodpowiednie, niewygodne, hałaśliwe lub zatłoczone środowisko nauki, ale także nadmierne korzystanie z technologii cyfrowych i smartfonów.

Wreszcie, istnieją przyczyny związane z rodzajem zadania, które mamy do wykonania, na przykład gdy czynność jest bardzo nudna lub nie interesuje nas wystarczająco, gdy jest niejasna i źle zdefiniowana lub gdy nie ma pierwszeństwa przed innymi naszymi zobowiązaniami.

Jak się uczyć szybko i skutecznie? 5 sprawdzonych sposobów!

Wskazówki dotyczące poprawy skupienia.

Kiedy już rozpoznamy przyczynę, możemy zacząć odzyskiwać naszą koncentrację umysłową za pomocą serii zasad i sugestii, które pomogą nam utrzymać uwagę na wysokim poziomie, zobaczmy je razem.

Stosuj rutynę

Aby utrzymać właściwą koncentrację, musisz przyjąć skuteczną metodę nauki i przestrzegać jej każdego dnia. Niezależnie od tego, czy opiera się ona na dogłębnym studiowaniu tematu, przeglądaniu go, czy robieniu małych podsumowań tego, czego się nauczyłeś, aby pomóc ci to zapamiętać, znalezienie własnej skutecznej metody jest pierwszym krokiem do dobrego przygotowania się do egzaminu.

Wyeliminuj zewnętrzne rozpraszacze

Wybierz ciche i spokojne otoczenie, miejsce, które czujesz, że jest twoje, gdzie nie ma ciągłego przepływu ludzi i gdzie jesteś z dala od czynników rozpraszających, takich jak telewizor czy smartfon, które powinny być wyciszone lub raczej wyłączone.

dziewczyna gra w szachy

Wyeliminuj wewnętrzne rozpraszacze

Zbyt wiele myśli w głowie zakłóca przepływ uwagi, prowadząc do tego, że twój umysł błądzi godzinami bez celu. W takich przypadkach sugerujemy, abyś oczyścił swój umysł poprzez wykonanie części medytacji przed studiami, która pomaga wyeliminować negatywne myśli i obniżyć poziom stresu. Inna dobra technika, gdy uświadamiamy sobie, że myślimy o czymś innym, to zanotowanie rozpraszającej myśli na kartce papieru i zapisanie konkretnego czasu, kiedy się nią zajmiemy.

Zrób czas na przerwę

Wybieramy chwile, aby zrobić coś innego, oderwać myśli od spraw, zrobić coś, co sprawia nam przyjemność. Możemy wybrać się na spacer lub po prostu zmienić pokój po pokoju, aby na chwilę odłączyć się od sieci.

Ustal swoje cele

Znajdź cel, który nas stymuluje i wyeliminuj wszystko wokół niego. Aby móc się w pełni skoncentrować, musimy określić, ile, kiedy i czego się uczyć, tak aby mieć jasny i wymierny cel.

Znajdź swoją motywację

Często trudności z koncentracją są związane z brakiem motywacji lub sytuacją stresu związanego z nauką. Aby odzyskać motywację, musimy wrócić myślami do tego, po co zapisaliśmy się na studia i pozwolić sobie na motywację naszych ambicji poprzez spojrzenie poza pojedynczy egzamin czy lekcję.

Leave a comment