Skip to content Skip to footer

Czym są dystraktory?

Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z sytuacją, gdy nie wiesz dlaczego, ale nie trudno Ci się skupić na pracy. To właśnie dystraktory potrafią skutecznie uniemożliwić pracę. Jesteśmy na nie zarażeni zarówno pracując z domu, gdy na przykład pralka jest włączona, jak i podczas pracy w biurze, w którym słyszymy plotkujących kolegów bądź muzykę w tle.

W jaki sposób sobie z nimi poradzić? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się wiele przydatnych informacji na temat dystraktorów.

Dystraktory – co to?

Dystraktory odciągają uwagę od pracy oraz powodują problemy ze skupieniem się wykonywaniu powierzonej nam czynności. To właśnie przez nie wybijamy się z rytmu, a nasza uwaga zostaje odciągnięta. Równocześnie mamy wrażenie, że jesteśmy cały czas zajęci danym zadaniem i nasz mózg świruje.

Podczas próby ponownego skupienia się na pracy, przypominamy sobie o czymś jeszcze innym, a nasz rytm pracy zostaje doszczętnie popsuty. Czy wiesz,że jesteśmy wstanie utrzymać koncentrację jedynie około godziny?

Niemniej jednak często ten czas jest zdecydowanie krótszy, zwłaszcza wtedy, kiedy w pobliżu znajduje się telefon komórkowy, a w komputerze masz stały dostęp do Internetu. W efekcie zadanie, które moglibyśmy wykonać w mniej niż godzinę zajmuje nam nawet trzy razy więcej.

Czym jest technika pomodoro?

Jakie wyróżniamy rodzaje dystraktorów?

Tak naprawdę to rodzaj dystraktorów, które na Ciebie oddziaływają są uzależnione od miejsca i charakteru Twojej pracy. Dla jednej osoby dystraktorem może być rozmowa koleżanek z pracy za biurkiem, natomiast dla innej osoby może być to sprzątająca dom sąsiadka.

Pamiętaj jednak, że dystraktor wbija się do umysłu i wybija z rytmu pracy. Trzeba z tym walczyć, jeżeli chce się osiągać więcej. Zaraz pokażę Ci, jak możesz wzmocnić swoją koncentrację i osiągać wyższe cele.

dziewczyna czyta książkę

Jaką zdolność do skupienia uwagi ma człowiek?

Jak już wiesz z powyższej części tekstu – człowiek może utrzymać uwagę przez maksymalnie godzinę. Tak naprawdę nikt nie jest w stanie utrzymać najwyższego poziomu skupienia uwagi przez wiele godzin dziennie.Niemniej jednak można ćwiczyć skupiania uwagi na powierzonym zadaniu.

Nie da się ukryć tego, że każdy człowiek ma zupełnie inny cykl koncentracji, w których dni najwyższej wydajności przeplatają się z dniami rozproszenia, senności i braku wydajności.

Jedno jest jednak pewne – za brak efektywności w pracy odpowiadają dystraktory. Jeżeli pracujesz w domu, to Ty jesteś osobą odpowiedzialną za pozbycie się ich, jeśli jednak pracujesz w biurze, to do obowiązków Twojego szefa należy wyeliminowanie wszelkich dystraktorów ze środowiska pracy.

Najczęstsze dystraktory z miejscu pracy

Na temat dystraktorów zrobione były już badania, które opublikowane zostały przez portal internetowy CareerBuilder. Pracownicy różnych sektorów zostali poproszeni o wskazanie czynników, które według nich są najbardziej przeszkadzające w pracy. Wśród nich znalazły się:

Telefon komórkowy – 52% ,

Internet – 44%,

Kontakty z innymi pracownikami – 37%,

Dostęp do portali społecznościowych – 36%,

Poczta e-mail – 31%,

Hałas w miejscu pracy (np. muzyka, inni współpracownicy) – 17%.

Jak pokonać lęk?

Jaki dzień w tygodniu jest najmniej efektywnym dniem w pracy?

Według badań to właśnie poniedziałek, jest najcięższym dniem do pracy. Jest to spowodowane tym, że po weekendzie nadmiar obowiązków nas przytłacza. Skrzynka pocztowa pęka w szwach, telefony się urywają, a Ty nie wiesz, w co masz włożyć w ręce?

Przede wszystkim usiądź, skup się i zacznij od początku. Sprawy rozwiążą się szybciej, niż Ci się wydaje, jednak postępuj zgodnie ze schematem. Kiedy odpisujesz na wiadomości, nie odbieraj telefonów, możesz przecież oddzwonić, kiedy skrzynka będzie pusta.

Sposoby na walkę z dystraktorami.

1. Twoje biurko musi być uporządkowane

Tak jak żaden lekarz nie podejmie się operacji na brudnym stole, tak i Ty też powinieneś podejmować pracy w brudzie. Nie usprawiedliwiaj się mówiąc, że chaos na Twoim biurku to kreatywna przestrzeń. W praktyce są to elementy, które Cię rozpraszają i pozwalają Twojemu mózgowi na ucieczkę.

Niemniej jednak, abyś nie zrozumiał nas źle – nie oznacza to, że Twoje biurko musi być w pełni minimalistyczne. Po prostu staraj się jednak staranie wybierać rzeczy, które leżą na Twoim biurku, tak, aby były przede wszystkim praktyczne, a nie rozpraszające.

2. Koniecznie wyeliminuj jakikolwiek hałas

Nie da się ukryć, że hałas to największy wróg pracy. To właśnie w większej mierze dźwięki rozpraszają naszą uwagę i umysł. Jeżeli pracujesz w domu, pamiętaj aby mieć okna zamknięte. Możesz również pomyśleć o zakupie stoperów do uszu. Dokładnie w ten sam sposób postępuj w biurze.

Postaraj się wyciszyć wszystkie te hałasy, które najbardziej Ci przeszkadzają. Jeżeli w miejscu pracy przeszkadzają Ci odgłosy kolegów z pracy, spróbuj zignorować dopływ bodźców lub w miarę możliwości, także włóż stopery do uszu. Z pewnością inni pracownicy to zrozumieją, a szef doceni efekty ciężkiej pracy.

3. Ustal plan swojej pracy

Jeżeli Twoja praca jest pracą “multutasking”, czyli polega na przykład na odpisywaniu na e-maile przy jednoczesnym odbieraniu telefonów, to koniecznością jest ustalenie priorytetów. Czy wiesz, że raporty przeprowadzone przez urzędy statystyczne wykazały, że aż 60% osób przyznało się do odczuwania presji w pracy, podczas gdy do ich obowiązków należy podzielność uwagi?

Tak naprawdę mózg człowieka nie jest odpowiedni, aby pracować w systemie multitasking. Warto więc podzielić pracę na partię i nie wykonywać wszystkiego jednocześnie. Z pewnością takie rozwiązanie zwiększy efektywność Twojej pracy.

4. Bądź dokładny

Punkt ten powiązany jest z wymienionym powyżej. Wykonując jedno powierzone zadanie, zrób je dokładnie od samego początku do końca. Pozwoli to na zachowanie ładu i porządku, a także pozwoli ograniczyć zbędny chaos.

chłopak się uczy

5. Podczas pracy skup się na pracy

Punkt ten wydaje się z pewnością oczywisty. Niemniej jednak wiele osób podczas pracy robi inne, niepotrzebne rzeczy, takie jak pisanie sms-ów, czy porawianie makijażu.

6. Nie rzucaj się na głęboką wodę

Chociaż wielkie cele są doskonałe i można je osiągnąć, stosuj metodę małych kroków. Nie wbiegniesz przecież od razu na najwyższą górę. Trening należy rozpocząć od niewielkich gór, a metoda małych kroków sprawi, że będziesz miał fokus na najważniejsze sprawy, które doprowadzą Cię na sam szczyt.

7. Skończ z dystraktorami

Podczas pracy Twój telefon nie powinien leżeć na biurku, ponieważ może stanowić wtedy zbyt dużą zachętę. Pójdźmy o krok dalej – jeżeli Twoja praca nie wymaga dostępu do Internetu, odłącz go.

Daj koleżance delikatnie do zrozumienia, aby nie zgadywała Cię w miejscu pracy, kiedy dopiero usiadłeś do biurka.

8. Uporządkuj swój dzień w pracy

Fakt czy Twoja praca jest schematyczna, czy nie, nie ma tak naprawdę znaczenia. Nawet jeżeli zakres obowiązków codziennie jest dokładnie taki sam, rób sobie listy rzeczy, które musisz zrobić danego dnia w pracy. Odhaczaj wszystkie zrealizowane cele i ciesz się efektami.

Kiedy lista jest długa odczuwamy frustrację, chcemy jak najszybciej wypełnić wszystkie obowiązki. Z kolei w momencie, kiedy lista się skraca, odczuwamy przyjemne uczucie wypełnionej misji.

9.Nie załatwiaj spraw prywatnych podczas pracy

Niektórzy nie zdają sobie nawet sprawy jak ważne jest zapomnienie o sprawach prywatnych w godzinach pracy. Nie odpisuj na sms-y, nie odbieraj telefonów. Rozmowy z bliskimi, czy poszukiwanie prezentów dla dziecka to czynności, które odciągną Cię z pracy na wiele minut.

Gdy jesteś w firmie, obowiązki domowe odłóż na bok. Wszelkie sprawy organizacyjne (np. kwestie odbioru dziecka z przedszkola) ustalać dzień przed, a w przypadku ważnych informacji proś o wysyłanie wiadomości, które odbierasz jednak wyłącznie w czasie przerwy.

Jak być charyzmatycznym?

10. Przychodź do pracy wypoczęty

Efektywność w pracy uzależniona jest od stopnia wypoczęcia. Jeżeli nie przespałeś pół nocy lub w czasie weekendu ostro imprezowałeś, z pewnością Twoja wydajność będzie niska. Zmęczenie wpływa także na poziom rozdrażnienia i zły nastrój.

Dbaj o codzienny sen oraz relaks. Staraj się jednak odpoczywać na świeżym powietrzu, a nie przed ekranem telefonu. Zdaniem amerykańskich naukowców, uzależnienie od mobilnych urządzeń wpływa negatywnie na funkcjonowanie neuronów.

grupa chłopców się uczy

Dystraktory w życiu codziennym – jak je pokonać?

Warto zauważyć, że dystaktory przeszkadzają nam w wypełnianiu obowiązków nie tylko w pracy, ale także w domu. W codziennym życiu i wypełnianiu obowiązków powinniśmy kierować się dokładnie tymi samymi wskazówkami, co w pracy.

Bardzo często staramy się jednak robić kilka rzeczy w jednej minucie, zwłaszcza w przypadku, kiedy zostaliśmy mamą lub tatą. Wstawienie prania i jednoczesne gotowanie obiadu oraz przebieranie dziecka? Żaden problem. Podzielność uwagi jest oczywiście bardzo przydatna, jednak nie każdy ma ten dar. Rób listy i odhaczaj wypełnione zadania.

Uzyskasz dzięki temu ład i porządek. Wyłącz jednak telewizor, który dźwiękami z pewnością skusi Cię na chwilowy odpoczynek, który wydłuży się do godziny, ponieważ akurat leci ulubiony serial. Odłóż telefon. Obowiązki domowe są tak samo ważne, jak te w pracy.

Leave a comment