Skip to content Skip to footer

Jakie studia wybrać w 2021 roku?

Wybór studiów to niewątpliwie jedna z najważniejszych decyzji w życiu dorosłego człowieka. Nic dziwnego – w końcu to od profilu kształcenia w głównej mierze zależy nasza przyszłość zawodowa. Podstawowym kryterium w wyborze ścieżki edukacji powinny być przede wszystkim zainteresowania oraz osiągnięcia w nauce, jak również możliwości czasowe i pieniężne. W obecnych czasach wiele szkół oferuje bogaty program kształcenia w różnej formie. Jakie studia wybrać w 2021 roku? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku.

Co warto wiedzieć przed podjęciem studiów?

Spora część maturzystów nie wie, jaką ścieżkę zawodową chce obrać. W takiej sytuacji decyzja o podjęciu odpowiednich studiów może okazać się naprawdę ciężka. Jednak istnieje kilka kluczowych kwestii, o których warto pamiętać przed podjęciem studiów. Tak, jak zostało wspomniane, bezwzględnie należy kierować się własnymi zainteresowaniami i pasjami, które chcemy rozwijać. Dzięki temu kierunek będzie dla nas satysfakcjonujący. Zdawanie się na opinie innych osób, tj. kolegów czy rodziców nie jest dobrym pomysłem. Wybór nieinteresującego nas kierunku może okazać się prawdziwą katorgą.

Stojąc przed wyborem ścieżki edukacji, należy zastanowić się, czego uczymy się najłatwiej i najprzyjemniej. Ponadto, ważne jest określenie zasobów czasowych. To z kolei przekłada się na tryb studiów. Musimy zdecydować, czy chcemy poświęcić czas tylko i wyłącznie na naukę, czy połączyć ją z pracą. Dobrze jest również przejrzeć oferty różnych uczelni, zanim pochopnie wybierzemy dany profil. Istotną rolę odgrywa analiza aktualnych potrzeb na rynku pracy. Bez wątpienia szczegółowe obycie w temacie pozwoli nam uniknąć wszelkich rozczarowań. 

View post on imgur.com

Studia stacjonarne czy niestacjonarne – co wybrać?

Wielu przyszłych studentów głęboko zastanawia się nad tym, który model studiów wyższych wybrać. Mowa tutaj o formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Niewątpliwie każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Studia stacjonarne trwają od poniedziałku do piątku i zwykle są bezpłatne. Podczas studiów stacjonarnych uczniowie mają stosunkowo więcej czasu na przyswojenie wiedzy czy wykonanie projektu na zaliczenie. Większość treści przekazywana jest na zajęciach. To doskonałe rozwiązanie dla studentów, którzy stawiają naukę na pierwszym miejscu.

Studia niestacjonarne nieco różnią się od dziennych. Prowadzone są w trybie weekendowym. Nie da się ukryć, że wymagają od studentów sporo poświęcenia, jak również nakładów pracy. Realizowany muszą w większości opracować sami, bazując na wskazówkach podanych przez wykładowcę. Niemniej jednak studia zaoczne niosą za sobą mnóstwo korzyści. Nade wszystko nie są tak czasochłonne. To świetna opcja dla studentów, którzy chcą połączyć pracę z nauką. Dzięki temu zdobywają nie tylko wiedzę, ale również doświadczenie zawodowe.

Najpopularniejsze kierunki studiów w 2021 roku

  • Informatyka,
  • Psychologia,
  • Zarządzanie,
  • Prawo,
  • Medycyna,
  • Ekonomia,
  • Finanse i rachunkowość,
  • Budownictwo,
  • Logistyka.
View post on imgur.com

Studia podyplomowe

Studia podyplomowe to niewątpliwie przepustka do dalszej kariery zawodowej. Przeznaczone są dla osób, które zdobyły dyplom ukończenia studiów wyższych (co najmniej I stopnia) i chcą nadal rozwijać karierę zawodową. Informacja o ukończeniu studiów podyplomowych z pewnością zostanie doceniona przez potencjalnego pracodawcę.

Ponadto, studia podyplomowe to również przepustka do otrzymania awansu w dotychczasowym miejscu zatrudnienia. Za ich pośrednictwem możemy zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności do objęcia nowego stanowiska. Przy tym warto wiedzieć, że w większości uczelni nie wymaga się zgodności kierunku wcześniejszych studiów. Dzięki temu pracownik może całkowicie zmienić branżę, w jakiej pracuje. Podyplomowe studia to również ogromna szansa dla bezrobotnych. Zdobywając nowe kompetencje, mogą nieco uatrakcyjnić swoją pozycję na rynku, a jednocześnie zdobyć upragnione stanowisko.

Podyplomowe studia MBA – dlaczego warto?

Studia Master Of Business Administration (MBA) niewątpliwie uchodzą za najbardziej prestiżowe w naszym kraju. Organizowane są przez Collegium Humanum w porozumieniu z Apsley Business School w Londynie. Przeznaczone są nade wszystko dla osób z doświadczeniem zawodowym, a więc dla kadry kierowniczej wyższego szczebla, członków organów statutowych, dyrektorów spółek handlowych, menedżerów oraz dla tych, którzy w niedalekiej przyszłości chcą objąć stanowiska kierownicze.

Studia MBA gwarantują zdobycie kwalifikacji niezbędnych do zarządzania w dziedzinie biznesu. Wyróżnia się kilka programów MBA, skierowanych do poszczególnych grup menedżerów. Moduły  Executive MBA prowadzone są przez wykwalifikowanych praktyków z Polski i zagranicy.  Bezsprzecznie ten kierunek kształcenia umożliwia osiągnięcie sukcesu na arenie międzynarodowej. Absolwenci studiów MBA zdobywają uprawnienia na członków organów nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Ponadto, otrzymują dyplom MBA i potwierdzenie zdobytych kwalifikacji w języku polskim i angielskim.

View post on imgur.com

Podsumowanie

Nauka odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Młodzi ludzie bardzo często borykają się z dylematem, jaki kierunek studiów wybrać. Rynek edukacyjny oferuje szereg możliwości. To, jaką karierę zawodową obierzemy, powinno zależeć tylko i wyłącznie od osobistych preferencji. Studia podyplomowe są doskonałą opcją ku temu, aby uzupełnić swoje wykształcenie. Dzięki nim możliwe jest zdobycie wyższego stanowiska. Studia menedżerskie MBA to doskonały krok do podniesienia swoich kompetencji w dziedzinie marketingu i biznesu.

Leave a comment