Materiał zewnętrzny Jak sprawdzić zadłużenie, aby dogłębnie poznać stan swoich finansów? Pomoc stanowić mogą bazy informacji gospodarczych i rejestry dłużników. Pozytywne i negatywne wpisy stanowią cenne źródło informacji na temat spłaconych i zaległych zobowiązań.
Czym jest kategoryzowanie informacji?
Najwięcej informacji o zadłużeniu podadzą nam rejestry
W celu ułatwienia pożyczkodawcą weryfikowania zdolności kredytowej klientów, polskie prawo zezwala na funkcjonowanie baz informacji gospodarczej. Są one niezależne od Biura Informacji Kredytowej (w skrócie BIK), które założone zostało przez Związek Banków Polskich. Największymi rejestrami tego typu są:
- ERIF
- KRD
- BIG InfoMonitor
- KBIG
- KIDT
To najlepsze źródła wiedzy na temat zadłużenia osób prywatnych oraz przedsiębiorstw. Dostęp do nich mają nie tylko duże firmy zajmujące się udzielaniem pożyczek. W bazach można sprawdzić również własne zadłużenie albo rzetelność kontrahentów, w czym pomogą usługi skierowane do klientów indywidualnych. Dobrym przykładem będzie usługa Infokonsument, oferująca dostęp do rejestru ERIF. Do bazy tej trafiają informacje o zadłużeniach, ale każdy ma prawo poznać znacznie więcej szczegółów dotyczących swojej osoby. Dzięki rejestracji w systemie dowiemy się, jakie podmioty sprawdzały nasze zadłużenie przez ostatni rok, a także zapobiegniemy ewentualnym wyłudzeniom pożyczek.
Czym jest marketing analogowy?
W jaki sposób uzyskać dostęp do informacji kredytowych na swój temat?
Uzyskanie dostępu do informacji zebranych w bazie ERIF nie jest trudne. Obędzie się także bez opłat. Aby sprawdzić zadłużenie za pośrednictwem tego rejestru, musimy:
- Wejść na stronę internetową ERIF.
- W prawym górnym rogu kliknąć “Załóż konto”.
- Uzupełnić podstawowe dane i zarejestrować się.
- Wypełnić formularz szczegółowymi danymi.
- Dokonać weryfikacji za pomocą przelewu 1 zł lub skanu dowodu.
W ten sposób dostajemy możliwość pobrania raz na 6 miesięcy bezpłatnego raportu na swój temat. Jego udostępnienie za darmo jest dla baz informacji gospodarczej obowiązkiem regulowanym prawnie. Porady jak sprawdzić zadłużenie nie kończą się jednak na wskazaniu drogi do uzyskania podstawowych informacji. W dobie powszechnych wycieków wrażliwych danych osobowych bardzo cenna jest usługa monitoringu ERIF. Dzięki niej otrzymamy powiadomienie za każdym razem, gdy ktoś będzie sprawdzał informacje na nasz temat. Czemu jest to istotne?
Regularne sprawdzanie baz zapobiega wyłudzeniom
Zgodnie z polskim prawem firmy pożyczkowe mogą sprawdzać naszą historię w biurach informacji gospodarczej wyłącznie za naszą zgodą. Udzielamy jej za każdym razem, gdy wnioskujemy o kredyt, pożyczkę, umowę abonamentową czy raty na sprzęt elektroniczny. Niespodziewany alert z bazy przechowującej dane o zadłużeniach to znak, że ktoś udzielił takiej zgody w naszym imieniu. Jeśli zostaliśmy powiadomieni o tym fakcie lub odnotowaliśmy go na bazie uzyskanych informacji, mamy szansę ubiec złodzieja. Kontakt z firmą sprawdzającą dane może nie tylko zapobiec wyłudzaniu, ale daje też szansę na złapanie złodzieja na gorącym uczynku. Zapewnienie bezpieczeństwa w tym obszarze nie jest jednak jedynym sposobem, w jaki wiedza o zadłużeniach może wpłynąć pozytywnie na naszą przyszłość.
Jak nauczyć dziecko koncentracji?
Wiedza o zadłużeniu pomoże w uporządkowaniu finansów
Wiele osób chce dowiedzieć się jak sprawdzić zadłużenie w momencie, gdy otrzymuje pierwszy monit z firmy windykacyjnej. To dobry pomysł, ponieważ podsumowanie wszystkich zobowiązań i zaległości pozwoli na opracowanie sensownego planu spłaty długów. W przypadku kłopotów finansowych można rozłożyć zadłużenie na więcej rat i ustalić z wierzycielem harmonogram spłaty dający szansę na wykaraskanie się z tarapatów. Skontrolowanie stanu zadłużenia w rejestrach dłużników pozwala też sprawdzić, czy nie ma tam jakichś zaległych informacji. Każdy wierzyciel ma obowiązek zwrócić się do biura informacji gospodarczej o usunięcie wpisu w momencie, gdy dług zostanie spłacony. Jeśli tego nie uczyni, mamy prawo wnieść do bazy sprzeciw. Jeśli jego zasadność zostanie dobrze udokumentowana, w ciągu 30 dni wpis powinien zniknąć z rejestru.