Skip to content Skip to footer

Jak wybrać książki do nauki języka obcego?

Nawet najlepszy podręcznik nie sprawi, że wiedza przyswoi się sama, nie ulega jednak wątpliwości, że dobre książki do nauki języka obcego znacznie cały proces upraszczają. Jakie tytuły ukrywają się jednak pod hasłem “dobre książki językowe”? W księgarniach znajdziesz szeroki asortyment podręczników, słowników, ćwiczeń, a nawet beletrystyki w języku obcym. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby nie zagubić się w tym gąszczu tytułów.

1. Książki do nauki języka obcego – kursy ogólne

2. Nauka języków na poziomie certyfikowanym

3. Książki dla dzieci

4. Nie tylko nauka, czyli wciągająca lektura w języku obcym

Gdzie znaleźć dobre książki do nauki języka obcego? Szeroki asortyment znajdziesz w internecie – w kilka chwil wyszukasz tytuły niedostępne w księgarniach stacjonarnych, nawet tych wyspecjalizowanych w pozycjach do nauki języków obcych.

Książki do nauki języka obcego – kursy ogólne

Do nauki języka angielskiego czy języka hiszpańskiego na różnych poziomach przydadzą się ogólne podręczniki i kursy. Wybór jest spory: w zależności od tego, na jaki aspekt chcesz postawić. Inne książki sprawdzą się, gdy zechcesz poszerzyć słownictwo i wzmocnić umiejętności komunikacyjne, inne – gdy priorytetem jest zgłębienie zagadnień gramatycznych, a inne – gdy celem nauki języków ma być ogólne poprawienie zdolności lingwistycznych. O ile książek gramatycznych, na przykład w języku angielskim, jest wiele, o tyle znalezienie pozycji skupionych wokół słownictwa stanowi sporą trudność. Czym się sugerować?

Przede wszystkim sprawdź, w jaki sposób napisana jest książka. Jeśli uczysz się od podstaw, raczej nie przyda ci się typowy podręcznik pozbawiony dodatkowych wskazówek i wymagający wsparcia nauczyciela. Wybierz więc tytuły, w których teksty wzbogacone są o wyczerpujące objaśnienia i instrukcje. Przy poszczególnych działach tematycznych, zamiast suchej teorii, powinny znaleźć się różnorodne ćwiczenia. Dobrym pomysłem jest słowniczek w danym języku. Dobrym dodatkiem są książki typu “Wielka gramatyka angielska” czy “Wielka gramatyka niemiecka” wzbogacona o “Wielki zbiór ćwiczeń”.

Jak poprawić pamięć i koncentrację u dziecka?

Nauka języków na poziomie certyfikowanym

Wiele osób uczących się języka na własną rękę robi to, aby przygotować się do egzaminu na certyfikat. Taki dokument jest mile widziany przez pracodawców. Może także zwolnić z zajęć, na przykład na studiach. Ponieważ koszt egzaminu jest dość wysoki, warto dobrze się do niego przygotować. Najlepsze książki pisane z myślą o takim sprawdzianie znacząco ułatwią zadanie.

Dopasuj książki do konkretnego egzaminu w obcym języku. Sprawdź, czy ich treść uwzględnia nowe wymagania egzaminów Cambridge English: na poziomie podstawowym First (FCE) oraz Cambridge English: Advanced (CAE), zarówno w kwestiach gramatyki, jak i leksyki.

Książki dla dzieci

Szkolne podręczniki do nauki angielskiego i innych języków obcych to nie wszystko. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko naprawdę doskonaliło swoje umiejętności, zainwestuj w dodatkowe pomoce. Przydadzą się wszelkiego rodzaju repetytoria i materiały powtórkowe z ćwiczeniami. Cenione przez edukatorów są chociażby pozycje wydawnictwa Express Publishing. Znajdziesz tam tytuły przydatne na różnych stopniach zaawansowania i etapach edukacyjnych.

Problemy z koncentracją u nastolatków

Nie tylko nauka, czyli wciągająca lektura w języku obcym

Na uwagę zasługuje także literatura piękna, która pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli nauką. Asortyment jest bardzo szeroki: od typowych powieści dla dzieci i młodzieży, przez adaptacje światowej klasyki, aż po kryminały z ćwiczeniami.

Leave a comment