Skip to content Skip to footer

Jak nauczyć dziecko koncentracji?

Dziecko ma trudności z koncentracją z różnych powodów. Mogą być spowodowane przerwami, trudnym środowiskiem domowym lub niewłaściwym odżywianiem. Jeśli żaden z tych czynników nie dotyczy Twojego dziecka, mamy dobrą wiadomość: umiejętności koncentracji można trenować.

Kiedy najlepiej zacząć ćwiczyć koncentrację u dziecka?

Ponieważ czasami trudno jest stwierdzić, czy słaba koncentracja jest chwilową rozrywką, złym nastrojem, czy prawdziwym problemem, rodzice mogą tylko wiedzieć, jak bardzo ich dziecko może się skoncentrować, wysyłając je do szkoły.

Pamiętaj, że trening koncentracji może i powinien rozpocząć się jak najszybciej. Ułatwi to Twojemu dziecku pierwsze dni w szkole i pozwoli mu szybciej się uczyć. Bez umiejętności skupienia uwagi nie ma możliwości efektywnej nauki. Dlatego już w wieku przedszkolnym można wykonywać proste ćwiczenia w formie zabawy.

Co daje głośne czytanie dzieciom?

Nadpobudliwość czy inteligencja motoryczna?

Zanim jednak zaczniesz, powinieneś sprawdzić poziomy koncentracji dziecka. Pamiętaj, że bycie niespokojnym, gestykulowanie, kopanie i bawienie się rękami niekoniecznie oznacza, że ​​dziecko będzie mieć problemy ze skupieniem uwagi. Może to być oznaką tak zwanej inteligencji kinestetycznej.

Dzieci, które to wykażą, potrzebują specjalnych ćwiczeń, aby móc się skoncentrować. Więc nie obwiniaj dziecka za to, że nie siedzi prosto i spokojnie. Jeśli wykonujesz swoją pracę, nie martw się – nadmierne ćwiczenia nie są oznaką nadpobudliwości, to część Twojej osobowości.

dziecko wącha kwiatek

Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci

Jak można ćwiczyć koncentrację dziecka? Najlepiej sprawdzają się zadania wykonywane w formie gier. Dla przedszkolaka jednym z tych treningów jest rysowanie, np. próba skopiowania prostego obrazka wykonanego przez mamę.

Budowanie wieży z klocków, umieszczanie kostek domina w równych odstępach, a nawet nawlekanie ciasta na sznurek – to również rodzaj koncentracji do ćwiczenia. Dla starszych dzieci kolorowanka z drobnymi szczegółami to idealne ćwiczenie do kolorowania bez przekraczania linii lub gry wymagające precyzji, takie jak strzelanie strzałami.

Ważne jest, aby ćwiczeniom towarzyszyło spokojne i relaksujące otoczenie. Pamiętaj też, że Twoja uwaga może się różnić w zależności od wieku Twojego dziecka. Przedszkolak może się skoncentrować tylko przez 5 minut, podczas gdy maluch w wieku szkolnym może pracować bez przerwy przez około 15 minut.

Aktywność fizyczna i koncentracja

Eksperci uważają, że ćwiczenia są lekarstwem na trudności z koncentracją. Dzieje się tak dlatego, że zdolność koncentracji musi wyciszać odbiór rozpraszających bodźców. Z drugiej strony, gdy dziecko jest aktywne, pobudzane są te części układu nerwowego, które odpowiadają za prawidłowy dobór bodźców. Ta koordynacja umysł-ciało to świetny sposób na poprawę koncentracji. Pamiętaj więc, aby aktywność fizyczna stała się częścią codziennej rutyny.

Jak ćwiczyć pamięć u dzieci?

Eliminowanie rozproszeń

Nasze pokoje dziecięce często przypominają chaotyczne magazyny zabawek i rzeczy bezużytecznych. Zmień to. Dzięki pięknym komodom, szufladom i skrzynkom zadbasz o to, aby otoczenie Twojego dziecka było czyste, ciche i bez rozpraszania uwagi. W takim środowisku łatwiej jest jej się skupić i skupić na zadaniu na dłużej. Jeśli możesz również skrócić czas spędzany na graniu i siedzeniu online i zastąpić te czynności bardziej kreatywnymi sposobami, wyniki będą jeszcze lepsze. Nie będzie łatwo: bezsensowna, ale kolorowa gra na tablecie jest o wiele bardziej uzależniająca niż rysowanie kresek w zeszycie. Warto jednak spróbować, ponieważ zaowocuje to lepszymi wynikami nie tylko w szkole, ale także w przyszłym dorosłym życiu Twojego dziecka.

Mogą jednak być skuteczne w pomaganiu dziecku w przezwyciężeniu zaburzenia koncentracji uwagi. Oto 9 skutecznych metod na wspieranie koncentracji u dzieci.

Dopasuj zadanie do możliwości

Zobacz, co Twoje dziecko tak naprawdę potrafi zrobić. Jeśli potrafi policzyć do 20, spróbuj policzyć do 30. W miarę jak maluje bardziej szczegółowo, daj jej bardziej wymagające kolorowanki. Ale jeśli ciągle masz problem z liczeniem do 20, najpierw nagraj z nim liczbę do 10 i pomóż mu specjalnymi materiałami, np. Np. B. fiszki, kasztany, kredki itp. Poza krawędzią uważaj, aby powiedzieć mu, na co zwracać uwagę podczas kolorowania, zaczynając od prostych rysunków. Następnie stopniowo zwiększaj poziom trudności.

Często zmieniaj rodzaj aktywności

Im młodsze dziecko, tym bardziej przydatna jest ta zasada. Czas koncentracji 23-latka nie przekracza 2 minut. Jeśli uda nam się nakłonić takie dziecko do zrobienia czegoś przez 10 minut, to nie ma szans, że się uda. Ale … możemy zaoferować kilka zajęć w 10 minut. Sam używam tego we własnej pracy z dziećmi i widzę dobre wyniki.

Np.: kładziemy klocki na 2 minuty, tworzymy sekwencje przez 2 minuty, naciągamy koraliki przez 2 minuty, skaczemy na kolorowe kropki na dywanie przez 2 minuty, śpiewamy piosenkę przez 2 minuty. Oczywiście, jeśli dziecko chce zostać trochę dłużej, pozwalamy na to, bo to oznaka jego zainteresowania. Więc jeśli Twoje dziecko długo bawi się klockami, przegląda książki lub chce dalej tańczyć, to w porządku. Im starsze dziecko, tym bardziej staramy się wydłużyć czas odrabiania lekcji lub zabawy.

dzieci się bawią w salonie

Lepiej krócej i częściej

Mózg dziecka jest jak ścieżka w lesie – jeśli ktoś codziennie nią chodzi, to będzie ścieżka. W przeciwnym razie będzie zarośnięty. Zamiast robić coś z dzieckiem przez długi czas i rzadko (raz w tygodniu na godzinę), rób to codziennie i krótko (3 razy dziennie po 3 minuty). Możesz też skorzystać z opcji, takich jak prowadzenie samochodu, bieganie lub leżenie w łóżku. Idealny wybór? Pomyśl o celu, takim jak nauka kolorów i ćwicz świadomość kolorów z dzieckiem, kiedy tylko jest to możliwe. Zobaczysz, jak szybko się ich nauczy!

Jeśli stwierdzisz, że Twoje dziecko nie może „siedzieć spokojnie”, zrób mu trochę ruchu; to normalne, że dziecko musi się ruszać. Jeśli nie możesz już stać na stole, zmień aktywność na ruch (na przykład po prostu wyjdź na zewnątrz, tańcz do muzyki lub zorganizuj zawody, aby zobaczyć, kto może skoczyć wyżej).

Zmniejsz liczbę zabawek w pokoju

Często w rozmowach z rodzicami stwierdzam, że ich dzieci mają tyle zabawek, że nie mogą się już bawić, bo po prostu chwytają inną. Obracanie zabawek to naprawdę świetna opcja (działa również, jeśli Twoje dziecko dostanie kilka zabawek na urodziny). Odłóż zabawki na kilka tygodni, a jeśli zobaczysz, że dziecko traci zainteresowanie, wymień je.

W przypadku starszego dziecka możesz wspólnie ustalić, które zabawki pozostały, a które zostały schowane. Dodatkowo możesz zapytać ich, czy chcieliby przekazać część swoich zabawek potrzebującym dzieciom (uczymy też empatii i umiejętności dzielenia się lub dawania innym).

Komputer, telewizor, tablet, telefon – z umiarem

Oglądanie bajki na dobranoc to niemal standard… A przecież mózg dziecka potrzebuje czasu, żeby się w zdrowy sposób wyciszyć (najlepiej podczas swobodnej zabawy czy czytania bajek). Niestety często pojawia się problem zespołu deficytu uwagi, ponieważ dziecko spędza kilka godzin przy korzystaniu z urządzeń multimedialnych i nie powinno to przekraczać 15-20 minut.

Z czego wynikają problemy z koncentracją?

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna i dziś coraz częściej o niej zapominamy i nie chodzi o zapisywanie dzieci na specjalne zajęcia sportowe. Musi być w stanie z łatwością biegać, skakać, balansować, balansować i wspinać się.

Dieta

Chleb na śniadanie, makaron spaghetti na obiad, chleb na kolację. Tymczasem jedziemy doprawić batonikiem. A potem zastanawiamy się, dlaczego nasze dziecko jest tak podekscytowane. A jak będzie, gdy zjesz tak dużą ilość węglowodanów, że Twój organizm zamieni je na energię? W końcu ta energia musi jakoś znaleźć wyjście!

Jeśli nie nauczymy dziecka spożywania odpowiednich proporcji białka, węglowodanów i tłuszczu, zawsze będzie nam trudno się skoncentrować. Nawyki żywieniowe jest trudniej zmienić im dłużej je utrwalamy, należy więc pamiętać, że to rodzice uczą swoje dzieci nawyków żywieniowych.

dziewczynka

Stwórz rutynę

Naucz swoje dziecko porządku i uwagi na codzienny rytm: kiedy wszystko ma swoje miejsce, łatwiej zapamiętać, gdzie należy. Dziecko, które zostało nauczone dbać i porządkować w domu, nauczy się również, że organizacja = lepsza koncentracja. A codzienny rytm?

Jest to bardzo wygodne, ponieważ dziecko (zwłaszcza maluch) ma swój własny zegar biologiczny. Wiesz, że po obiedzie przyjdzie czas na kąpiel, czas na zabawę i sen. Brak rytmu sprawia, że ​​„bałagani” nie tylko dziecko, ale i cała rodzina.

Co się dzieje, gdy wprowadzamy te zasady w życie naszego dziecka? Po kilku tygodniach zauważymy, że nasz synek staje się coraz bardziej uważny bez żadnych specjalnych środków.

Leave a comment