Każdy wie, że komunikacja online eksplodowała w ostatniej dekadzie. Media społecznościowe i inne fora pozwalają ludziom z całego świata poznawać się nawzajem. Ale zanim skupiliśmy się na marketingu internetowym, był jeszcze jeden cel.
Marketing analogowy – co to?
Marketing analogowy jest tym, co robiliśmy przed erą cyfrową, prawie 20 lat temu. Jego celem było budowanie relacji w prawdziwym życiu. Niezależnie od tego, czy było to coś tak prostego, jak uczestnictwo w spotkaniach Izby Handlowej czy wysyłanie kartek, marketing analogowy był bardziej spersonalizowanym, indywidualnym podejściem, które polegało na wychodzeniu z domu i spotykaniu się z ludźmi.
To zapomniana sztuka. Ponieważ tak łatwo jest skupić się na technologii cyfrowej, odeszliśmy od starych metod nawiązywania prawdziwych kontaktów na rzecz masowych wysyłek e-maili i eksplozji w mediach społecznościowych.
Uważamy jednak, że nadszedł czas, aby marketing analogowy powrócił do łask.
Marketing analogowy opiera się na poznawaniu poszczególnych osób i budowaniu z nimi relacji. Może to być tak proste, jak spotkanie na kawę, wysłanie spersonalizowanej notatki lub wyjście na mecz baseballowy.
Czym jest marketing internetowy?
Małe gesty, które budują relacje
Marketing analogowy opiera się na małych, znaczących gestach, które pomagają ludziom poznać Cię i zapamiętać. To wymaga więcej myślenia, ale naprawdę pokazuje ludziom, że Ci zależy.
Takie rzeczy jak:
- Spersonalizowana, indywidualnie wysyłana kartka
- Miła słodka niespodzianka – cukierki, żelki
- Naklejki, drobne przedmioty
- Upominki z podziękowaniem
Możesz wykorzystać marketing analogowy do budowania relacji z klientami oraz z innymi profesjonalistami w Twojej branży. Kiedy bierzesz udział w konferencjach, postaw sobie za cel poznanie od pięciu do ośmiu nowych przyjaciół.
Dowiedz się o nich i ich zainteresowaniach, zaproś ich do wspólnego spędzania czasu i zrób wrażenie. Następnie podziel się z nimi swoją troską i pamiętaj o nich, upuszczając im kartkę lub robiąc coś, co na pewno docenią.
Jak poprawić pamięć i koncentrację u dziecka?
Co robić?
- Bądź skoncentrowany na osobi
- Buduj prawdziwą przyjaźń
- Bądź autentyczny w swoich interakcjach
- Odpowiadaj ludziom na portalach społecznościowych w taki sam sposób, w jaki odpowiadałbyś im osobiście.
Czego nie robić?
- Skupiaj się na sprzedaży
- Automatyzuj całą komunikację
- Rozdawaj wizytówki tylko podczas nawiązywania kontaktów
Marketing online nie zastąpił marketingu analogowego
To, że ludzie zaczęli korzystać z cyfrowych kontaktów na rzecz rzeczywistych, namacalnych, nie oznacza, że analogowe są przestarzałe. Wręcz przeciwnie, zarówno analogowe, jak i cyfrowe połączenia mogą zostać połączone w celu stworzenia najlepszego narzędzia do budowania relacji.
Widok z góry na randkę przy kawie z nałożonym napisem: “Marketing analogowy jest tak prosty, jak spotkanie przy kawie, wysłanie spersonalizowanej wiadomości lub wyjście na mecz baseballowy”.
Marketing analogowy jest łatwiejszy do zrealizowania niż kiedykolwiek wcześniej. Dwadzieścia lat temu musiałeś zgadywać, jakie są czyjeś zainteresowania. Teraz możesz dowiedzieć się tego znacznie szybciej dzięki mediom społecznościowym.
Ponieważ coraz więcej ludzi łączy się w mediach społecznościowych i na forach internetowych, marketing analogowy zyskuje na popularności. Miejsca takie jak grupy na Facebooku są ośrodkami, w których ludzie o podobnych zainteresowaniach nawiązują prawdziwe kontakty i dzielą się świetnymi informacjami.
Możemy zaprzyjaźnić się z ludźmi, których nigdy nawet nie spotkaliśmy w prawdziwym życiu.
Kluczem do marketingu analogowego jest wykorzystanie mediów społecznościowych do wzmocnienia tego, co wiesz o danej osobie, a następnie kontynuowanie budowania relacji z rzeczywistymi, namacalnymi przedmiotami lub spotkaniami w cztery oczy.
5 kluczowych założeń marketingu analogowego w porównaniu z marketingiem cyfrowym
Często piszemy, że udana transformacja cyfrowa to kwestia sposobu myślenia. Oczywiście technologia jest ważna, ale rola narzędzi jest często przeceniana, a rola kultury niedoceniana. Ponieważ jeśli nie wiesz, dlaczego musisz się zmienić, szanse na to, że wykonasz właściwy ruch modernizacyjny, są niewielkie.
Weźmy na przykład sztuczną inteligencję. Możesz mieć całą wiedzę i technologię potrzebną do rozpoczęcia pracy ze sztuczną inteligencją, ale na niewiele się to zda, jeśli nie masz planu dotyczącego sztucznej inteligencji.
Z kolei plan AI może powstać tylko wtedy, gdy rozwiązuje jedno z wyzwań biznesowych. I tu właśnie pojawiają się założenia! W książce Digital Transformation Playbook, autor David Rogers omawia pięć założeń, które firmy z ery analogowej powinny zaadaptować, aby odnieść sukces w erze cyfrowej. Przyjrzyjmy się staremu i nowemu wariantowi dla każdego z nich.
Klienci
Analogowo: W erze analogowej klienci tworzyli rynek masowy. Działania marketingowe były nakierowane na produkt. Komunikacja poszła z firmy na tę mszę, ale już nie wróciła.
Firmy były głównymi influencerami, a sprzedawcom ufano ze względu na ich wiedzę i doświadczenie. Marketing służył głównie do przekonywania potencjalnych klientów.
Digital: W marketingu internetowym klienci tworzą dynamiczną sieć. Komunikacja jest dwukierunkowa, a klienci są największymi influencerami, nie firmy. W rzeczywistości, zaufanie do sprzedawców i marketerów jest niskie.
Marketing internetowy jest więc przede wszystkim narzędziem stymulowania lojalności i ambasadorstwa, a więc pośrednio zwiększania sprzedaży.
Konkurs
Analogowo: W marketingu analogowym konkurencja odbywała się w ramach określonej branży. W ten sposób zasady gry stały się jasne dla wszystkich stron. Istniało również wyraźne rozróżnienie między rywalami a partnerami.
Najważniejsza przewaga konkurencyjna znajdowała się w murach firmy i dotyczyła produktów o unikalnych cechach i zaletach.
Digital: Dziś konkurencja nie zważa już na granice sektorów. Zaciera się również granica między konkurentami a partnerami. Jednocześnie coraz częściej widzimy, że konkurenci współpracują ze sobą w celu przyspieszenia innowacji i zdobycia jak największej ilości klientów.
Przewaga konkurencyjna nie pochodzi już tylko z wewnątrz firmy, ale także z zewnątrz, np. z sieci. Dlatego też platformy danych online cieszą się ogromną popularnością.
Dane
Analogowo: Do niedawna zbieranie danych było dość kosztownym hobby. Największym wyzwaniem związanym z danymi było przechowywanie i zarządzanie danymi, głównie ze względu na brak możliwości przechowywania i wiedzy.
Dominowały dane ustrukturyzowane, które były przechowywane w silosach operacyjnych. Dane były postrzegane głównie jako narzędzie do usprawniania procesów.
Cyfrowe: dane są obecnie gromadzone stale i wszędzie. Największym wyzwaniem związanym z danymi jest przekształcenie dużej ilości danych w wartościowe informacje. Niestrukturalne dane są coraz częściej postrzegane jako użyteczne i wartościowe, a czasem nawet jako największe wartości niematerialne i prawne.
Dane naprawdę zyskują na wartości dopiero wtedy, gdy pomiędzy różnymi silosami danych powstają połączenia i wyłania się ogólny obraz.
Innowacje
Analogowo: w erze analogowej decyzje były często podejmowane w oparciu o intuicję i staż pracy. Testowanie pomysłów było drogie, skomplikowane, a procedury testowe powolne. Eksperymenty były zatem rzadkie i przeprowadzane jedynie przez ekspertów.
Wyzwanie polegało na znalezieniu właściwego rozwiązania. Należało zawsze unikać porażek i skupiać się na produkcie końcowym.
Digital: obecnie decyzje podejmowane są w oparciu o testy i walidację. Testy są więc o wiele tańsze i mogą być przeprowadzane szybciej i łatwiej. Ludzie w firmach i poza nimi stale przeprowadzają eksperymenty na wszystkich rodzajach rzeczy.
Wyzwanie nie polega na znalezieniu właściwego rozwiązania, ale na znalezieniu rozwiązania właściwego problemu. Porażka jest szybka, tania i pouczająca. Skupiamy się na minimalnie wykonalnym prototypie, który może być stale ulepszany po uruchomieniu.
Wartość
Analogowe: propozycja wartości firm w erze analogowej była określona przez sektor. Wszystko kręciło się wokół tu i teraz: jaką wartość dostarczasz obecnie swoim klientom i jak dobrze sobie z tym radzisz?
Firmy zmieniały swój model biznesowy tak często, jak tylko mogły, ale stabilność była większym problemem. Zmiany były wprowadzane tylko wtedy, gdy wymagała tego aktualna sytuacja. Motto ery analogowej: “Jeśli odnosisz sukcesy, możesz popaść w samozadowolenie”.
Digital: propozycja wartości dla firm jest dziś określana przez zmieniające się potrzeby klientów. Wszystko kręci się wokół odkrywania nowych możliwości poprzez uważne przyglądanie się temu, czego chcą i oczekują klienci.
Zmienianie się zanim sytuacja tego wymaga daje firmom ogromną przewagę konkurencyjną. Motto ery cyfrowej: “Przetrwają tylko paranoicy”.
Jaki marketing wybrać?
Jeśli musisz wybrać pomiędzy analogowymi i cyfrowymi mediami dla swojej polityki reklamowej, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważne czynniki to grupa docelowa reklamy, przekaz, częstotliwość i intensywność oraz monitorowanie wyników. Czasami Twoje przesłanie zostanie najlepiej docenione, jeśli przekażesz je za pomocą różnych środków komunikacji.
Można dokonać rozróżnienia pomiędzy mediami analogowymi i cyfrowymi. Przykładami mediów analogowych są ulotki i broszury, czasopisma i mailingi, biuletyny, reklamy i raporty roczne. Media cyfrowe to na przykład strony internetowe, reklamy online, blogi, aplikacje w mediach społecznościowych, biuletyny internetowe oraz reklamy radiowe i telewizyjne.
Jak zacząć przygodę z marketingiem?
Kto jest Twoją grupą docelową?
Dobrze jest wiedzieć, kto jest Twoją grupą docelową. Aby opisać grupę docelową, mądrze jest dokonać segmentacji grupy docelowej. Można to zrobić na przykład pod względem geograficznym, demograficznym, psychograficznym i społeczno-ekonomicznym. Cechy demograficzne to na przykład płeć, wiek i narodowość.
Segmentacja geograficzna skupia się na obszarze, na którym znajduje się grupa docelowa, czyli na kraju, mieście, kodzie pocztowym lub gminie. W przypadku segmentacji społeczno-ekonomicznej, grupa docelowa jest dzielona na podstawie takich cech, jak poziom wykształcenia, klasa społeczna, zawód i dochód.
Czy Twoja firma ma starszych ludzi jako grupę docelową? Wtedy nie jest mądry, aby ustawić kompletną kampanię marketingową online. Osoby starsze w ograniczonym stopniu korzystają z komputerów i można do nich dotrzeć głównie za pomocą “staroświeckich” środków.
W tym przypadku nośniki analogowe są bardzo wygodne w użyciu. Na przykład, reklamuj się w ulotkach lub czasopismach skierowanych do osób starszych.
Jaki jest Twój przekaz reklamowy?
Co zamierzasz zakomunikować i jakie jest wezwanie do działania? Wezwanie do działania to termin, który jasno określa, co nadawca chce, aby odbiorcy zrobili po obejrzeniu reklamy.
Na przykład: zamówienie produktu, zapisanie się do newslettera, śledzenie czegoś na mediach społecznościowych lub zadzwonienie pod dany numer telefonu.