Skip to content Skip to footer

Jak być charyzmatycznym?

Charyzma to cecha, którą prawdopodobnie chciałaby w sobie rozwinąć zdecydowana większość z nas. Z czym bowiem kojarzy się osoba charyzmatyczna? Ze zdecydowaniem i opanowaniem, umiejętnością przekonania do swoich racji tłumów, z popularnością i przyjaźnią wielu osób.

Choć nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, charyzma nie zawsze jest cechą wrodzoną. Owszem, wielu charyzmatycznych ludzi już na wczesnym etapie swojego życia odkryło w sobie ten dar. Charyzmy da się jednak również nauczyć, zwiększyć ją, rozwijać.

mężczyzna w garniturze

Jak rozwinąć w sobie charyzmę?

Każdy z nas może rozwinąć w sobie cechy osoby charyzmatycznej – a w dzisiejszym artykule przedstawimy dziesięć sposobów na to, jak zwiększyć w sobie ten potencjał. Jak zatem stać się osobą, na której to inni będą chcieli się wzorować?

Dotyk i kontakt fizyczny

Jedną z najważniejszych umiejętności charyzmatycznego przywódcy jest zdolność do odpowiedniego wykorzystania kontaktu fizycznego. Aby zwiększyć nasz poziom charyzmy, musimy jednak nauczyć się stosować go we właściwy sposób – wszak nie każdy z nas lubi być dotykany, nie w każdej sytuacji zachowania takie są zalecane. Kluczem jest więc rozpoznanie odpowiedniego momentu.

Najprostszą formą kontaktu, na którą możemy pozwolić sobie z praktycznie każdą napotkaną osobą, jest uścisk dłoni. Warto jednak stopniowo przekraczać bariery kontaktu fizycznego – oczywiście, należy robić to w odpowiednim tempie, wraz z upływem czasu i tylko do poziomu, który odpowiada drugiej osobie.

Nawet gesty mające zapewnić o przyjaźni czy szacunku, takie jak poklepanie po ramieniu, nie są mile widziane przez każdego człowieka. Warto obserwować reakcje naszych partnerów i przełamywać bariery dopiero wtedy, gdy są na to gotowi.

Do czego może przydać Ci się networking?

Sygnały niewerbalne

Osoba charyzmatyczna powinna być w stanie zrozumieć i przeanalizować sygnały wysyłane jej przez drugą stronę – nawet te niewerbalne. Opanowanie sztuki interpretacji mowy ciała jest więc niezwykle ważne.

Obserwujmy gesty, ruchy, mimikę twarzy oraz ruchy źrenic naszych partnerów i uczmy się z nich. Dodatkowo, w miarę poznawania konkretnej osoby lepiej, będziemy w stanie również rozszerzyć naszą interpretację jej zachowania o charakterystyczne dla niej cechy i zachowania.

“Czytając” w ten sposób innych ludzi, szybko zauważymy, że nie zawsze ich słowa zgadzają się z komunikatami niewerbalnymi i mową ciała. Często dostrzeżemy to zjawisko pytając innych o zadowolenie z dokonanych w pracy postępów, odczucia wobec danego projektu czy po prostu nastrój. Jeśli w odpowiedzi na nasze pytanie ich słowa mówią “tak”, ale mimika i ruchy ciała wskazują, że odpowiedź brzmi “nie” – potraktujmy ten drugi sygnał jako ważniejszy i bardziej szczery.

Znajomość komunikacji niewerbalnej i analiza zachowań naszych współpracowników, czy znajomych, pomoże nam określić, jakie tematy warto “ciągnąć” w danej sytuacji, a które warto odpuścić, a także zrozumieć, jakiej odpowiedzi naprawdę oczekuje nasz rozmówca.

Humor i uśmiech

Humor i uśmiech okazują się niezwykle przydatne tak przy przełamywaniu pierwszych lodów, jak i zdobywaniu zaufania zaznajomionych już osób. Osoby charyzmatyczne są tak pozytywnie kojarzone między innymi właśnie dlatego, że na ich twarzach zawsze gości uśmiech, a najbardziej napiętą, “iskrzącą:” sytuację są w stanie rozładować drobnym żarcikiem.

Oczywiście, żarty czy zabawne anegdotki powinny być przemyślane – konieczne jest odpowiednie wyczucie sytuacji. W przeciwnym wypadku nasz “dowcip” może zirytować, czy co gorsza, obrazić naszego rozmówcę.

Aby zyskać na charyzmie, musimy nauczyć się wyłapywać odpowiedni moment na opowiedzenie dowcipu, czy żartobliwą zaczepkę. Warto natomiast zawsze emanować pozytywną energią, wysyłać sygnał typu “ja nie gryzę” – nawet w stosunku do mało znanych sobie osób.

kobieta siedzi przed komputerem

Uważne słuchanie

Charyzma nie polega tylko i wyłącznie na ciągłym prowadzeniu i nadawaniu tempa rozmowie. Równie ważne jest to, by potrafić wsłuchać się w to, co mają nam do powiedzenia nasi współrozmówcy. Kiedy ktoś przedstawia nam swoje wizje i pomysły – koniecznie skupmy na nim naszą uwagę, aby móc następnie się do nich odnieść.Żywe, autentyczne zainteresowanie problemami drugiej strony będzie podstawą jej szacunku do nas.

Pamiętajmy o tym, by wysłuchując tego, co druga strona ma nam do powiedzenia, powinniśmy przyjąć odpowiednią postawę. Okażmy jej nasze zainteresowanie, utrzymująć z nią kontakt wzrokowy. Nie przerywajmy jej, a ewentualne pytania zadawajmy dopiero po tym, gdy skończy prezentować swoje stanowisko. Zachęcajmy ją do dalszej rozmowy, choćby potakując co jakiś czas głową.

Gdy przyjdzie kolej na naszą odpowiedź – parafrazujemy jej wypowiedź i odnośmy się do niej. Niezależnie od tego, czy się z nią zgadzamy czy nie, da to rozmawiającej z nami osobie poczucie, że wysłuchaliśmy jej argumentów i przyjęliśmy je do serca.

Pamięć o imionach

Chyba każdemu z nas przydarzyła się kiedyś taka sytuacja w szkole czy pracy – zwłaszcza na samym początku: dyskutujemy w dużej grupie nad projektem, mamy kilka uwag do konkretnej jego części przygotowanej przez daną osobę. Zwracamy się więc ku niej, otwieramy usta, i… przypominamy sobie, że zapomnieliśmy jej imienia, choć kilkadziesiąt minut temu wszyscy w grupie poświęcili chwilę, by się przedstawić.

Osoba charyzmatyczna, rzecz jasna, nie może sobie pozwolić na taką sytuację. Jak więc poradzić sobie z nadmiarem imion do zapamiętania? Dobrym sposobem będzie skojarzenie imienia z jakimś słowem – choćby i najbardziej przypadkowym. Jeśli posiadamy już jednak pewną wiedzę na temat danej osoby, warto ją wykorzystać, lub skorzystać z podpowiedzi, które w pierwszej chwili same napłyną nam do umysłu..

Dla przykładu – do naszego zespołu dołącza nowa koleżanka imieniem Maja. Z czym łatwo skojarzyć jej imię? Z pszczółką, na przykład!

Co Robić By Dobrze Się Wysypiać – Wskazówki i Porady

Gestykulacja

Wcześniej omawialiśmy komunikację niewerbalną innych osób – teraz zaś skupmy się na tym, w jaki sposób my powinniśmy kontrolować naszą własną. Wiedza ta przyda się zarówno na spotkaniach biznesowych, w niewielkiej grupie znajomych, jak i z podwładnymi. Od razu zaznaczyć warto, że wściekle wymachując rękami na wszystkie strony z powodu słabych wyników ostatniego projektu nie stajemy się w oczach pracowników bardziej charyzmatyczni – prawdopodobnie wypadamy wręcz przeciwnie.

Gesty dłoni dobierać musimy w sposób kontrolowany i przemyślany, podobnie jak całą postawę naszego ciała, a także to, w jaki sposób się poruszamy. Pamiętajmy o ich naturalności. Jeśli chcemy rozluźnić atmosferę – wejdźmy do sali swobodnym krokiem. Jeśli chcemy, by dana osoba poczuła się w naszym towarzystwie swobodniej – pamiętajmy o utrzymaniu wnętrz dłoni skierowanych ku górze.

Temat komunikacji niewerbalnej jest niezwykle złożony, dlatego zachęcamy do samodzielnego zapoznania się z jednym z dostępnych w internecie podręczników. Wiele z nich jest zupełnie darmowa, a całości tej wiedzy nie da się przekazać w jednym artykule.

Opanowanie wtrąceń językowych

Jeśli zależy nam na tym, aby wypaść naprawdę charyzmatycznie i profesjonalnie, musimy zając się również naszą komunikacją werbalną. Przede wszystkim – powinniśmy wyeliminować wszelkie wtrącenia typu “yyyy”, “uhhhh”, “eeee” itd. Zaburzają one w znaczący sposób dynamikę wypowiedzi. Dodatkowo, popracować musimy nad ograniczeniem powtórzeń.

Dobrym ćwiczeniem na początek jest przygotowanie wypowiedzi na potrzeby jej nagrania. Odtwarzając nagraną wypowiedź, zwróćmy uwagę na to, jak często używamy powtórzeń i wtrąceń, a także na to, jakie jest jej ogólne tempo. Cechą charyzmatycznego mówcy jest bowiem to, że tempo jego wypowiedzi jest stosunkowo szybkie.

Pracując nad wyeliminowaniem tych problemów, starajmy się stopniowo tworzyć coraz to dłuższe zdania. Dodawajmy im również coraz większego przekonania. Odsłuchując kolejne nagrania z pewnością zauważymy różnicę.

uścisk dłoni nad biurkiem

Odpowiednia postawa ciała

Utrzymanie właściwej postawy ciała to jeden z prostszych sposobów na to, jak być charyzmatycznym. Niezależnie od tego, czy siedzimy, czy stoimy, czy przemawiamy, czy słuchamy – odpowiednia postawa ciała to podstawa.

Starajmy się zawsze pamiętać, że najbardziej charyzmatycznie wyglądająca postawa to ta wyprostowana. Jest ona bowiem oznaką dobrego zdrowia, pewności siebie oraz energii – tymczasem przykurczona, pochylona postawa odbierana jest jako symbol niepewności oraz niskiej samooceny. Zachowujmy ją również siedząc – w ten sposób wydawać się będziemy wyżsi, a nasza postawa nabierze dominujących cech.

Nie pochylajmy głowy, nie opierajmy się na łokciach, nie unikajmy spojrzeń innych uczestników spotkania. Taka postawa ciała wyraża bowiem słabość i zniechęcenie, a także bojaźliwość.

Wygląd

Oczywiście, nie każdy z nas może pochwalić się nienaganną urodą, ale nie w tym rzecz. Jeśli chcemy potrafić pociągnąć za sobą tłumy, czy też po prostu zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, musimy popracować nad odpowiednim ubiorem.

Zawsze, ale to zawsze musi ono być dopasowane do sytuacji, tak stylowo jak i kolorystycznie. Każdy chyba przyzna, że trudno byłoby utrzymać skupienie podczas prezentacji człowieka, który dane dotyczące sytuacji finansowej w firmie przedstawia ubrany w różowy garnitur, a na głowie ma jaskrawo zielony kapelusz z piórkiem. Dbajmy więc o to, by nasz ubiór był schludny, dopasowany do sytuacji i pomógł wzbudzić w naszych rozmówcach taką reakcję, jaką chcielibyśmy osiągnąć.

Dbajmy jednak nie tylko o nasz ubiór, ale i naszą higienę osobistą – między innymi odpowiednią fryzurę, a także czystość szkieł okularów. Stare porzekadło mówi “jak cię widzą, tak cię piszą” i trudno odmówić mu prawdy

Jak zaplanować dzień? Stań się mistrzem efektywności!

Pytania i interakcje

Pamiętajmy, że charyzma nie oznacza jedynie, że my mówimy, a inni słuchają. Abyśmy rzeczywiście mogli nazywać się charyzmatycznymi ludźmi, powinniśmy złapać dobry OBUSTRONNY kontakt z innymi.

Bierne słuchanie nie wystarczy. Podobnie jak my, inni również lubią mówić o sobie – o swoich zainteresowaniach, pasjach, rodzinie. Aby podtrzymać obustronne zainteresowanie konwersacją, warto wchodzić z nimi w interakcje, zadawać im pytania – najlepiej otwarte, nie wymagające jedynie odpowiedzi “tak” lub “nie”. Poczują się dzięki temu bardziej docenieni, a my zdobędziemy na ich temat ciekawe informacje, które z pewnością przydadzą się w przyszłości.

Podsumowanie

Aby stać się osobą charyzmatyczną nie trzeba wiele. Przedstawione przez nas wskazówki dowodzą, że każdy może być charyzmatyczny i zjednać sobie ludzi. Wystarczy pozytywne nastawienie i wprowadzenie w życie tych kilku prostych kroków.

Leave a comment