Skip to content Skip to footer

Czym jest marketing szeptany?

Pamiętasz, kiedy ostatnio widziałeś coś ciekawego i po prostu musiałeś powiedzieć o tym znajomym? Może był to nowo otwarty sklep lub restauracja, która zachwyciła Cię zarówno designem, jak i przepysznym jedzeniem? A może najnowszy gadżet, z którego zaczynasz korzystać i już nie wyobrażasz sobie życia bez niego?

Marketing szeptany to właśnie dzielenie się informacjami na temat danego miejsca, produktu czy usługi z innymi ludźmi.

Marketing szeptany co to jest?

Marketing szeptany (buzz marketing) to różnego rodzaju techniki, dzięki którym jesteśmy w stanie zainteresować, a następnie utrzymać poziom ciekawości wśród klientów.

Biorąc pod uwagę, że nasza strategia oparta na marketingu szeptanym ma na celu zachęcenie użytkowników do zapoznania się z naszą ofertą, buzz marketing nazywany jest również marketingiem rekomendacji.

Innymi słowy, marketing szeptany to działania podejmowane przez firmę w celu zmotywowania innych do mówienia o swoich produktach, usługach lub marce. Odnosi się również do działań osób, które dzielą się swoimi doświadczeniami i polecają znajomym czy rodzinie ofertę danej firmy.

Jak sama nazwa wskazuje, marketing szeptany polega na “szeptaniu” konsumentom o usłudze czy produkcie i jego zaletach.

kobieta szepta na ucho mężczyźnie

Cele marketingu szeptanego

  • wzbudzenie zainteresowania danym produktem, marką lub usługą,
  • podniesienie świadomości na temat marki,
  • rozpoczęcie dyskusji na temat nowej oferty,
  • trendsetting, czyli kreowanie trendu na daną markę czy usługę,
  • integracja zgromadzonej społeczności wokół marki,
  • rozprzestrzenianie informacji o aktualnych promocjach, a co za tym idzie – zwiększanie prawdopodobieństwa, że klient zdecyduje się na dany produkt.

Czym jest afiliacja i jak na niej zarobić?

Zalety marketingu szeptanego

Nie bez powodu marketing szeptany uważany jest za jeden z najskuteczniejszych narzędzi promocji. Agencja marketingowa Nielsen podaje, że 92% konsumentów ufa rekomendacjom znajomych lub rodziny przy podejmowaniu decyzji o zakupie danego produktu.

Ta forma reklamy jest również jedną z najbardziej opłacalnych. Dlaczego tak jest? Otóż konsumenci rozpowszechniają dobre słowo o marce za darmo. Odbywa się to bez konieczności inwestowania przez firmę w inne strategie marketingowe.

Oprócz opłacalności marketing szeptany ma wiele zastosowań zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Prawidłowo wykonany przyciąga duży ruch do oferty i może w bardzo krótkim czasie zwiększyć przychody ze sprzedaży.

Tak naprawdę marketing szeptany stoi za błyskawicznym rozwojem biznesu e-commerce, ponieważ osobiste rekomendacje można udostępniać online — zwłaszcza za pośrednictwem mediów społecznościowych, które cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem.

Niemal każdy klient, zanim zdecyduje się na zakupy w danej firmie, sprawdza opinie o tym miejscu. Im więcej pozytywnych opinii tym większe prawdopodobieństwo, że to właśnie Twoją firmę wybierze. Dlatego też marketing szeptany online jest tak ważny.

Niewątpliwą zaletą wynikająca z marketingu szeptanego to możliwość skupienia się przez firmę na ulepszaniu samego produktu czy usługi albo nawet wprowadzeniu na rynku zupełnie czegoś nowego, a nie na akcji promocyjnej.

Jak wykorzystać marketing szeptany?

Marketing szeptany może przybrać formę zarówno online, jak i offline. W jaki sposób wykorzystać tę formę marketingu online? To bardzo proste! Wystarczy zadbać o opinie na stronie sklepu internetowego, profilach w social mediach czy też wypowiedzi na określonych forach.

Zostań częścią społeczności w grupach dyskusyjnych! Pokaż Twoim klientom, że ich opinia jest dla Twojej firmy bardzo ważna.

Jeszcze kilka lat temu jako główne działanie marketingu szeptanego online wybierano płatne posty umieszczane na forach internetowych lub na profilach w mediach społecznościowych przez wynajęte do tego osoby.

Płacono za masowe wstawianie pozytywnych opinii oraz reklam szeptanych na różnego rodzaju forach, a także w formie komentarzy w mediach społecznościowych.

Dziś nadal są marki, które korzystają z tego sposobu reklamowania. Również w czasie trwania kampanii politycznych jest to popularne zjawisko. Jednak czy takie działanie jest etyczne? No właśnie. W kontekście długofalowym – może to zdecydowanie wpłynąć negatywnie na wizerunek Twojej firmy.

Wiele firm przeznacza bardzo dużą część budżetu na reklamę dla nowych odbiorców, całkowicie zaniedbując przy tym potencjał marketingowy swoich obecnych klientów. A jedna z najpotężniejszych prawd w marketingu ukazuje, że największym atutem marketingowym Twojej firmy jest istniejąca baza klientów!

Z kolei marketing szeptany offline to oczywiście zadowoleni klienci, którzy dzielą się swoją opinią z rodziną czy znajomymi, ale także różne akcje marketingowe stworzone przez tzw. ambasadorów marki.

przypkinki z logo facebooka

Rodzaje marketingu szeptanego

Poniżej przedstawiamy rodzaje marketingu szeptanego.

Marketing wirusowy

Viral marketing to technika, która ma na celu zwiększenie świadomości marki lub produktu poprzez zaciekawienie bądź rozbawienie użytkowników ciekawą reklamą, sloganem, plakatem czy memem. Użytkownicy są na tyle zainteresowani przekazem, że sami przesyłają go dalej.

W ten sposób reklama zaczyna żyć własnym życiem, a zasięgi marki poszerzają się coraz bardziej.

Evangelist marketing

Polega na silnym przywiązaniu odbiorców do naszej marki. Grupy, fora, konta w mediach społecznościowych, gdzie społeczność zrzesza się, inspiruje wzajemnie, a także zachęca kolejnych odbiorców do kontaktu z marką to idealny przykład tego rodzaju marketingu.

Trendsetting

Jest działaniem marketingowym polegającym na promowaniu określonego produktu przez znane osoby. Kiedy ambasador danej marki poleca coś swoim fanom, a jest on osobą wiarygodną i lubianą – klienci chętnie sięgną po promowany produkt.

Brand blogging

Forma reklamy polegająca na reklamie produktów i usług na blogach, często odwiedzanych przez czytelników. Ten rodzaj marketingu często przenika się z trendsettingiem.

Community marketing

Ta forma marketingu szeptanego realizowana jest w mocno wyspecjalizowanych, często niszowych społecznościach, zamkniętych grupach lub forach dyskusyjnych poświęconych danemu tematowi.

Cause marketing

Marketing w dobrej wierze to działania opierające się na wspieraniu kwestii społecznych przez markę(nierówności społeczne, ochrona środowiska itd.). Jest to wspólny wysiłek między marką nastawioną na zysk a organizacją non-profit dla obopólnych korzyści.

Product seeding

Influencerzy, blogerzy czy znani artyści mają niezwykle silny wpływ na społeczność, która ich otacza. Dlatego też marki podsyłają im swoje produkty. Osoby te wypróbowują produkt, po czym dzielą się swoimi wrażeniami na jego temat w Internecie. W ten sposób tworzą rozszerzającą się falę opinii.

Czym jest sharing economy? Po co kupować gdy można dzielić!

dziewczyna pokazuje telefon

Najczęstsze błędy przy stosowaniu marketingu szeptanego

Podobnie jak w innych technikach marketingowych, można popełnić pewne podstawowe błędy, które niekorzystnie wpłyną na powodzenie strategii marketingowej.

Oto kilka najczęstszych błędów podczas stosowania marketingu szeptanego:

  • Mylenie marketingu szeptanego ze zwykłym spamem – wysyłane masowo wiadomości i maile z reklamą naszego produktu spowodują efekt przeciwny do zamierzonego – dana marka straci wiarygodność,
  • Nachalna reklama zamiast rzeczywistej odpowiedzi na pytania użytkowników – współcześni internauci zdążyli się już uodpornić na wszechobecne reklamy i nauczyli je po prostu ignorować. Pamiętaj – nie bądź nachalny! Zachęć potencjalnych klientów do kupienia produktu czy skorzystania z danej usługi, a nie odpychaj ich od Twojej marki,
  • Oszukiwanie i wprowadzanie w błąd – są to działania nieetyczne, które prędzej czy później wyjdą na jaw – a to bez wątpienia wpłynie negatywnie na Twoją markę.

Czym jest dochód pasywny?

Ciekawe przykłady marketingu szeptanego

Coca-cola – “Podziel się radością”

Innowacyjna kampania sprzedażowa Coca-coli, w której jedno z kultowych logo na puszkach i butelkach napoju zostało zastąpione najczęściej używanymi imionami, pseudonimami i pieszczotliwymi określeniami.

Kampania zachęcała konsumentów do udziału poprzez dzielenie się spersonalizowaną butelką napoju z przyjaciółmi czy członkami rodziny i to zarówno osobiście, jak i w mediach społecznościowych,

Apple

Działania Apple związane są bezsprzecznie z marketingiem szeptanym. Firma celowo ogłasza premierę swoich produktów kilka miesięcy wcześniej, aby rozpocząć dyskusję na ich temat.

Niecierpliwie wyczekiwane premiery produktów Apple zwykle wywołują ogromne zainteresowanie, a wielu klientów dosłownie biwakuje pod sklepami, aby być jednymi z pierwszych, którzy kupią nowe gadżety.

Sukces firmy bezsprzecznie związany jest również z wiernymi klientami, którzy podkreślając zalety produktów znajomym czy rodzinie – zachęcają ich do kupienia nowych gadżetów.

Marketing szeptany podstawą sukcesu

Dzięki marketingowi szeptanemu można wznieść swoją strategię marketingową na wyższy poziom. Firmy jak Coca-cola czy Apple są na to żywym przykładem. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, takich jak niewprowadzanie w błąd konsumenta i bycie subtelnym w przekazie.

Leave a comment