Skip to content Skip to footer

Czym jest sharing economy? Po co kupować gdy można dzielić!

Sharing economy (zwana także collaborative economy, peer to peer economy, gospodarka współdzielenia, gospodarka dostępu), czyli model ekonomii polegający na dzieleniu się jest coraz popularniejszy, a umiejętność współdzielenia to cecha wyróżniająca współczesnego konsumenta.

Współdzielenie odbywa się na różnych płaszczyznach, poczynając od sztampowej sprzedaży używanych dóbr, które już nie używamy, przez ich dzielenie, a także wypożyczanie zakwaterowania, czy nawet usługi na wynajem. Innymi słowy sharing economy polega na dzieleniu się dobrami, przestrzenią oraz umiejętnościami, nie zawsze w celach wolontariackich.

złożone ręce

Kto jest podmiotem współdzielenia?

Sharing economy lub collaborative economy obejmuje modele współpracy takie jak: P2P (stąd peer to peer economy) czyli współpracę osób prywatnych, B2B – relacje pomiędzy firmami, P2B – relacje między osobami prywatnymi, a firmami oraz B2P – współpraca pomiędzy firmą, a osobą prywatną.

Czym odznacza się ekonomia współdzielenia?

Przede wszystkim podstawą jest platforma internetowa, czy też aplikacja. W ten sposób podaż ma możliwość znaleźć popyt. Ten rodzaj biznesu opiera się na uwalnianiu wartości zasobów nieużywanych lub nie w pełni wykorzystanych. Strona popytowa powinna czerpać korzyść z możliwości dostępu do dóbr i usług w bardziej efektywny sposób, aniżeli gdyby nabywali je na własność.

Poznaj przykłady sharing economy.

Czas zrobić porządki w szafie!

Każdy z nas ma ciuchy, które się już znudziły bądź rozmiar się nie zgadza. Co zrobić z górą ubrań wysypujących się z szafy? Sprzedaj! Rośnie popularność platform takich jak ebay, allegro czy vinted i nie dotyczy to jedynie sprzedaży ubrań, gdyż można w prosty sposób znaleźć chociażby używane części do samochodu. Wymiana barterowa -towar za towar- to również forma sharing economy. Dzięki platformie vinted odświeżysz swoją szafę wymieniając znudzoną sukienkę na zupełnie inną!

Ile kosztuje wesele? O jakich kosztach trzeba pamiętać?

​Cztery kółka w cenie!

Przykładem sharing economy jest popularna platforma BlaBlaCar, dzięki której kierowca dysponujący wolnym miejscem w samochodzie oferuje to miejsce za drobną opłatą. W ten sposób zarówno kierowca jak i pasażer otrzymują korzyści wspólnej podróży pod względem wygody, kosztów oraz nawiązania nowych znajomości.

Ponadto z dnia na dzień przybywa platform takich jak uber, gdzie kierowca dysponujący samochodem i wolnym czasem wciela się w rolę taksówkarza. W ten sposób pasażer korzysta z wygodnego środka transportu w konkurencyjnych cenach, a to wszystko od ręki, przy użyciu aplikacji w telefonie.

Coś więcej dla zmotoryzowanych

Kupno samochodu wiąże się z ogromnymi kosztami zakupu, utrzymania oraz konserwacji. Innym przykładem sharing economy w zakresie transportu jest wynajem samochodu za pośrednictwem np. Traficar. Dzięki aplikacji jesteśmy w stanie zlokalizować najbliższy samochód i wypożyczyć go na minuty.

Do car sharingu dołącza także wynajem hulajnóg miejskich, skuterów czy także rowerów. Popularność tego rodzaju współdzielenia rośnie z dnia na dzień, a dostarcza to także wiele rozrywki i czasami pomaga uniknąć stania w korkach ulicznych.

Wykorzystaj puste cztery ściany!

Pandemia Coronavirusa sprawiła, że ludzie są spragnieni podróżowania. Noclegi w hotelach bywają bardzo kosztowne więc turyści często szukają tańszej alternatywy. Stąd rośnie popularność platformy Airbnb, która również działa w ramach sharing economy. Pozwala ona na krótkookresowy wynajem wolnego pokoju bądź mieszkania w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach.

Podobnym rozwiązaniem jest Couchsurfing, z tą różnicą że tutaj jest większa interakcja społeczna, a z założenia platforma oprócz udzielenia dachu nad głową ma pomóc w wymianie wzajemnych doświadczeń i nawiązaniu kontaktów nawet o zasięgu międzynarodowym.

Pożycz zakurzoną wiertarkę!

Zdarza się, że potrzebujemy rzeczy, których nie mamy w posiadaniu, a potrzeba ich użycia jest bardzo rzadka. Tak więc zamiast wydawać pieniądze na wiertarkę, którą używa się sporadycznie lepiej odwiedzić portal Peer, który umożliwia wynajem i dzielenie się różnymi dobrami.

Jest to przykład sharing economy, w którym za drobną opłatą skorzystasz z wiertarki, a właściciel dostanie dodatkowy grosz za przedmiot, którego nie potrzebuje w danej chwili.

Potrzebny Pan Złota Rączka!

To nieprawda, że drobne prace domowe są w stanie wykonać tylko mężczyźni. jednakże gdy jakaś pani jednak jest w potrzebie i potrzebuje męskiej ręki przy naprawie kranu, to warto odwiedzić platformę TaskRabbit, gdzie oferowany jest szeroki zakres usług na wynajem. Jest to forma sharing economy, gdzie osoba będąca specjalistą w swoich fachu może wykazać się w pomocy osobie która tego potrzebuje.

Zamiast wyrzucać – zamień straty na zyski

W ramach sharing economy dzielić możemy się również jedzeniem. Podczas gdy pewne części świata cierpią na głód, to w innych jedzenie wyrzuca się tonami. Często restauracje nie mogą podać klientom dań z dnia poprzedniego, chociaż są jeszcze możliwe do spożycia. Aplikacja Too Good To Go pozwala na sprzedaż żywności po niższej cenie.

Czy sushi za połowę ceny brzmi smacznie? Nie czekaj i sprawdź co jest dzisiaj zaoferowane w menu. W ten prosty sposób jedzenie się nie marnuje, a kucharz ma czyste sumienie.

Cashback i moneyback – co to, jak działa, czy się opłaca?

dzielenie się pizzą

Masz marzenie? Znajdź ludzi, którzy pozwolą Ci je spełnić!

Crowdfunding jest także formą sharing economy. W sieci pojawia się wiele platform, które pozwalają na organizowanie zbiórek na określony cel. W ten sposób osoba, która ma dodatkowy zastrzyk gotówki, a nie jest pewna na co ją przeznaczyć może wesprzeć osobę, która tych pieniędzy bardzo potrzebuje.

Cele mogą być różne, jednak najbardziej poruszają nasze serce zbiórki na leczenie ludzi, którzy przez swoją chorobę nie są w stanie swobodnie funkcjonować, a zbiórka daje im szansę na lepsze jutro.

Społeczeństwo dzieli się wiedzą

W sharing economy, oprócz wymiany dóbr możemy dzielić się z innymi także wiedzą. W internecie pojawiają się platformy, które umożliwiają dostęp do wiedzy współtworzonej przez wiele osób, czego przykładem jest chociażby Wikipedia, Open Source Ecology, Khan Academy.

Niektóre platformy pozwalają nawet na uzyskanie porady eksperckiej na różne tematy. Warto także pamiętać, że dostęp do platform nie zawsze musi być odpłatny. Zdarzają się także bezpłatne, bądź płatne opcjonalnie.

Pozytywne aspekty wynikające z ekonomii współdzielenia

Najważniejszą zaletą sharing economy jest oszczędność, gdyż nie musimy kupować na własność aby skorzystać z konkretnego dobra, a co więcej, dzielenie się może nam przynieść korzyści materialne! Wynajmując pokój, który obecnie pozostaje pusty w naszym domu możemy zapewnić sobie dodatkowy zastrzyk gotówki.

Kolejną zaletą jest wygoda, gdyż gdy podróżujesz do innego miasta i znajdziesz za pośrednictwem platformy BlaBlaCar kolejną osobę, która podróżuje do tego samego miejsca mając wolne miejsce w samochodzie, to nie musisz się tułać autobusami z przesiadkami.

Wygodniej jest podróżować z kimś samochodem. Ponadto dzięki sharing economy mamy okazję poznać nowych ludzi i czerpać przyjemność z interakcji.

I ostatnia bardzo ważna zaleta to ochrona środowiska, gdyż sharing economy poprzez wymianę dóbr pomaga zredukować śmieci, co więcej korzystając z samochodu innego kierowcy nie musisz brać swojego, przez co przyczyniasz się do zredukowania emisji zanieczyszczeń w atmosferę. Bądź eko i dziel się dobrami!

Jak oszczędzać pieniądze? To proste! Sprawdź nasze sposoby na oszczędzanie.

Jakie zagrożenia niesie ekonomia współdzielenia?

Sharing economy oprócz licznych zalet nie jest także wolne od wad. Nowe rozwiązania często nie są uregulowane przez przepisy prawne co skutkuje niepewnością wobec usługodawców. Ponadto nowy rodzaj ekonomii stanowi zagrożenie dla tradycyjnych form biznesu.

Co więcej, sharing economy oparta jest na wzajemnym zaufaniu społecznym i często nie mamy pewności z jaką osobą wchodzimy w interakcję. Ratunkiem może być system budowania reputacji na platformach, który polega na ocenie poszczególnych użytkowników, z których usług skorzystaliśmy.

Sharing economy jako sposób na życie

Idea ekonomii współdzielenia przypada do gustu coraz większej ilości osób. Atrakcyjność sharing economy opiera się na oszczędności i ekologii. Ponadto, minimalizm cieszący się coraz większą popularnością również sprzyja wspólnej konsumpcji, a co za tym idzie – zmniejszaniu szkód dla środowiska.

Leave a comment