Skip to content Skip to footer

Czym jest dochód pasywny?

Kto nigdy nie myślał o pozyskiwaniu pieniędzy bez pracy?

Siedząc pod parasolem na plaży na Karaibach z margaritą w dłoni, nie niepokojąc się o pieniądze. Dla wielu osób dochód pasywny pozwala osiągnąć wolność finansową i możliwość spełnienia wszystkich swoich potrzeb bez obowiązku pracy.

Innymi słowy, dochód pasywny to zdobywanie pieniędzy, podczas gdy Ty jesteś zajęty robieniem innych rzeczy. I choć brzmi to niemożliwie, wcale takie nie jest.

Nie musisz poświęcać dużo czasu, aby uzyskać dochody pasywne. Istnieją dwa podstawowe źródła dochodu pasywnego:

  • Te, które nie zależą od Twoich pieniędzy: to te, które zdobywa się, gdy tworzy się dobro lub usługę, która z czasem generuje automatyczny dochód.
  • Te generowane przez Twoje pieniądze: takie jak odsetki lub zyski z inwestycji. Kiedy źródło dochodu jest pasywne, oznacza to, że wymaga niewielkiego lub żadnego wysiłku, aby wygenerować zyski. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga on żadnej uwagi; ważne jest, aby go monitorować i podejmować wysiłki.
mężczyzna rozmawia przez telefon

Czy można generować pieniądze nie pracując?

Poniżej przedstawimy kilka najczęstszych przykładów generowania dochodu pasywnego.

Kupowanie nieruchomości i wynajmowanie ich na platformie wynajmu lub jako osoba prywatna. W rezultacie będziesz regularnie zarabiać pieniądze praktycznie bez wysiłku.

Inwestując w akcje i generując pieniądze poprzez dywidendy z wybranej spółki.

Kupowanie kryptowaluty jest nawet łatwiejsze niż inwestowanie w akcje i można to robić z małymi kwotami, takimi jak 50 lub 100 euro.

Czym jest dropshipping i jak na nim zarabiać?

Kluczowe punkty

Dochód pasywny to dochód z wynajmu nieruchomości, spółki komandytowej lub innego biznesu, w który dana osoba nie jest aktywnie zaangażowana. Podobnie jak dochód aktywny, dochód pasywny podlega opodatkowaniu, ale często jest inaczej traktowany przez urząd skarbowy.

IRS ma specjalne zasady dotyczące tego, co nazywa materialnym udziałem, które określają, czy podatnik aktywnie uczestniczył w biznesie, wynajmie lub innej działalności przynoszącej dochód.

Podatnik może odliczyć stratę pasywną od dochodu uzyskanego z działalności pasywnej.

Zrozumienie dochodu pasywnego

Istnieją trzy główne kategorie dochodu: dochód aktywny, dochód pasywny i dochód portfelowy. Dochód pasywny obejmuje dochód z wynajmu nieruchomości, spółki komandytowej lub innej działalności, w którą dana osoba nie jest aktywnie zaangażowana, np. cichy inwestor.

Zwolennicy pasywnego dochodu mają tendencję do bycia zwolennikami profesjonalnego stylu życia, pracy w domu i bycia swoim własnym szefem. Dochód pasywny jest w ostatnich latach stosunkowo mało używanym terminem. Potocznie określa się nim pieniądze zarabiane regularnie, przy niewielkim lub żadnym wysiłku ze strony osoby je otrzymującej

Dochód pasywny, używany jako termin techniczny, jest definiowany przez IRS jako “dochód netto z wynajmu” lub “dochód z działalności, w której podatnik nie uczestniczy w sposób istotny” i w niektórych przypadkach może obejmować odsetki wypłacane samodzielnie.

Dochód z portfela jest uznawany przez niektórych analityków za dochód pasywny, więc dywidendy i odsetki byłyby uznawane za pasywa. Jednakże IRS nie zawsze zgadza się z tym, że dochód z portfela jest pasywny, więc warto skonsultować się w tej kwestii z profesjonalistą podatkowym.

Czym jest afiliacja i jak na niej zarobić?

buisnessman

Rodzaje dochodów pasywnych

Rodzaje dochodów pasywnych obejmują odsetki otrzymywane z własnej kieszeni, nieruchomości na wynajem oraz działalność gospodarczą, w której osoba uzyskująca dochód nie uczestniczy w sposób istotny. Istnieją konkretne zasady, które muszą być przestrzegane, aby dochód mógł być uznany za pasywny.

Najczęstsze błędy w generowaniu dochodu pasywnego

Nie zapominaj, że pasywny dochód wymaga od Ciebie wykonywania pewnych zadań, aby działał prawidłowo, a dzięki temu możesz osiągać zyski automatycznie.

Ważne jest również, aby zrozumieć, że w wielu przypadkach udany dochód pasywny wymaga czasu i, jak już wspomnieliśmy, wysiłku. Więc nie rozpaczaj. Chociaż nie ma ustalonej formuły, aby odnieść sukces z tego dochodu, tutaj mówimy ci, jakie są najczęstsze błędy, które ludzie zazwyczaj popełniają:

  1. Brak zaangażowania: Jak już wspomnieliśmy, osiągnięcie udanego dochodu pasywnego wymaga czasu, poświęcenia i dyscypliny. Nie porzucaj projektu przy pierwszej niedogodności!
  2. Nadmierne uprzedzenia: Zarabianie łatwych pieniędzy nie zawsze jest oszustwem.
  3. Brak pewności siebie: Strach przed porażką jest jednym z najgorszych wrogów człowieka. Są tacy, którzy mają dobry plan, ale nie mają odwagi go zrealizować, porównują się z innymi, albo boją się, że to nie zadziała. Zaufaj sobie.
  4. Brak wiedzy: Kupowanie akcji lub kryptowalut może być całkiem interesujące, ale wymaga minimalnej wiedzy i zainteresowania, aby wybrać odpowiedni czas na zrobienie tego.

Samożywne zainteresowanie

Kiedy pieniądze są pożyczane spółce osobowej lub korporacji działającej jako podmiot passthrough (zasadniczo, działalność mająca na celu zmniejszenie skutków podwójnego opodatkowania) przez właściciela tego podmiotu, dochód z odsetek od tej pożyczki może kwalifikować się jako dochód pasywny. “Niektóre dochody z odsetek lub odliczenia z tytułu debetu własnego mogą być traktowane jako dochód brutto z działalności pasywnej lub odliczenia z tytułu działalności pasywnej, jeżeli przychody z pożyczki są wykorzystywane w działalności pasywnej” – stwierdza IRS.

Jak zarabiać na kryptowalutach?

Podobnie jak w przypadku inwestowania w akcje, które dają firmie dywidendy, cena kryptowaluty może wzrosnąć i dać Ci pieniądze, a nawet możesz pożyczyć tę kryptowalutę i otrzymać w zamian odsetki.

Kupuj kryptowaluty po niskiej cenie i odsprzedaj je, gdy ich cena wzrośnie. Wiele osób zauważyło, że ich dochody wzrosły w czasie obostrzeń.

statystyki wzrostu

Nieruchomości do wynajęcia

Nieruchomości do wynajęcia są określane jako dochód pasywny z kilkoma wyjątkami. Jeśli jesteś profesjonalistą w branży nieruchomości, każdy dochód z wynajmu liczy się jako dochód aktywny. Jeśli “wynajmujesz niezależnie”, czyli jesteś właścicielem powierzchni i wynajmujesz ją korporacji lub spółce, w której prowadzisz działalność gospodarczą, nie stanowi to dochodu pasywnego, chyba że umowa najmu została podpisana przed 1988 rokiem, w którym to przypadku awansowałeś, aby dochód ten został zdefiniowany jako pasywny. IRS zauważa: “Nie ma znaczenia, czy użytkowanie odbywa się w ramach leasingu, umowy o świadczenie usług lub innej umowy.”

Dochód z dzierżawy gruntu nie kwalifikuje się jednak jako dochód pasywny. Niemniej jednak, właściciel gruntu może skorzystać z przepisów dotyczących strat z tytułu dochodów pasywnych, jeżeli nieruchomość kompensuje stratę w trakcie roku podatkowego.

Jeśli posiadasz ziemię dla celów inwestycyjnych, wszelkie zyski będą kwalifikowane jako aktywny dochód.

Jak zarabiać pieniądze w młodym wieku?

“Brak istotnego udziału” w przedsiębiorstwie

Jeśli włożyłeś 500 000 złotych w sklep ze słodyczami, z umową, że właściciele zapłacą ci procent od zarobków, to będzie to uznane za dochód pasywny, o ile nie uczestniczyłeś w działalności firmy w żaden znaczący sposób poza inwestycją. Jeśli pomagałeś w prowadzeniu firmy razem z właścicielami, twój dochód może być postrzegany jako aktywny, ponieważ zapewniałeś “istotny udział”.

Na drodze do dochodu pasywnego

Dochód pasywny jest zdecydowanie marzeniem dużej części ludzi, pewnie dlatego, że tak naprawdę nie umieją go zdobyć. Dla wielu jest to zbyt odległe, ponieważ nie potrafią się zmotywować do działania. Jeśli podejdziesz do tego z odpowiednim zaangażowaniem i charakterystyczną dla zwycięzców pewnością siebie – zdobędziesz dochód pasywny i będziesz się nim mógł cieszyć przez długie lata. Na początku zdobądź odpowiednią wiedzę i określ swoje cele i do dzieła!

Leave a comment