Skip to content Skip to footer

Zastanawiasz się co robić jak się nudzi? Sprawdź nasze propozycje!

Uczucie nudy jest znane każdemu. Dopada ono nas zazwyczaj wtedy, gdy mamy więcej wolnego czasu. Zamiast korzystać z tego, że można robić wiele różnych ciekawych rzeczy, często po prostu marnujemy cenne chwile. Warto znaleźć w sobie energię do działania – poprawi nam to nastrój i może przynieść różne korzyści. Pomysłów na zabicie nudy jest mnóstwo, jednak nie dla każdego z nas wszystkie są tak samo atrakcyjne.

Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, zainteresowań, uzdolnień, możliwości finansowych, ilości wolnego czasu, którym się dysponuje, a także wielu innych czynników. Trzeba też wziąć pod uwagę, że czasem nawet prawdziwy miłośnik czytania nie będzie miał ochoty na sięgnięcie po kolejną książkę, a wielbiciel seriali może mieć dość patrzenia w ekran. Poniższe propozycje na radzenie sobie z uczuciem znudzenia są na tyle różnorodne, że na pewno każdy znajdzie wśród niejedną wskazówkę, która go zainspiruje. Zatem – co robić jak się nudzi?

Spacer w nieznane rejony

Zdarza się, że żyjąc w dużym mieście, wciąż poruszamy się tylko po niektórych jego obszarach i nie mamy pojęcia, jak wyglądają niektóre osiedla. Całkiem możliwe też, że nigdy nie byliśmy w jakimś parku lub innym miejscu, w którym można odpocząć i zrelaksować się wśród zieleni. Warto zatem zorganizować sobie spacer, podczas którego odkrywa się nieznane, interesujące i przyjemne dla oka części miasta. Długie spacery dobrze wpływają na przemianę materii, więc mogą zastąpić trening. Pamiętaj o wygodnym stroju i obuwiu!

Szczęśliwa kobieta na spacerze :)
CC: Freepik

Wycieczka rowerowa

Sporo osób zamiast spaceru woli rower. Jeśli nudzisz się i masz już dość siedzenia przed komputerem, po prostu zaplanuj wycieczkę rowerową. W Polsce jest mnóstwo atrakcyjnych szlaków rowerowych – dobrym pomysłem będzie ruszenie trasą, podczas której będziesz mógł zobaczyć okoliczne zabytki lub szczególnie malownicze zakątki swojego miasta lub powiatu. Być może niegdyś często jeździłeś na rowerze, ale zaniedbałeś to hobby – pomyśl że dotarcie do nowych miejsc to nowe, ekscytujące wyzwanie!

Zapisz się na kurs tańca lub inne zajęcia ruchowe

Jeśli w któryś dzień tygodnia dysponujesz wolnym popołudniem lub wieczorem, zapisz się na kurs tańca. Może to być taniec towarzyski, co oznacza, że będziesz tańczyć z partnerką/partnerem albo taniec, który wykonuje się solo. Możesz też pomyśleć o zajęciach fitness lub innych zajęciach, podczas których pracuje się nad formą – opcji jest mnóstwo, a kluby prześcigają się w przygotowywaniu przeróżnych ofert, dostosowanych do oczekiwań nawet najbardziej wymagających osób. Dzięki takim zajęciom poznasz też sporo nowych osób! Sprawdź oferty klubów i ruszaj na zajęcia!

A może darmowe kursy online? Sprawdź najlepsze możliwości! 🙂

Posprzątaj mieszkanie

Czy wiesz, że uczucie nudy i brak chęci do działania często jest wynikiem tego, że mieszka się w miejscu, w którym panuje nieład? Niepotrzebne sprzęty, chaos na półkach, bałagan na biurku i w szafie, zakurzone meble – to nikomu nie dodaje energii, wręcz przeciwnie. Jeśli porządnie posprzątasz swój pokój, albo najlepiej – całe mieszkanie, szybko odczujesz pozytywne skutki swojej pracy. Nie zapominaj, że przy okazji możesz zrobić małe przemeblowanie, zawiesić na ścianie nowy obraz lub zmienić zasłony, na takie, które odmienią charakter wnętrza.

Azjatyckie dziecko uczy się języka obcego
CC: Freepik

Naucz się języka obcego

Człowiek uczy się przez całe życie, zatem zawsze jest odpowiednia pora na naukę nowego języka obcego. Pomyśl o kraju, którego kultura szczególnie Cię interesuje i który wydaje Ci się wyjątkowo piękny. Byłoby fantastycznie, gdybyś mógł mówić w języku, jakim posługują się mieszkańcy właśnie tego kraju. Możesz znaleźć nauczyciela, który będzie dawał Ci indywidualne lekcje, możesz też zapisać się na kurs – nawet jeśli jest to mało popularny język. Pamiętaj też o internecie – jest on niewątpliwie dużym wsparciem dla osób pragnących nauczyć się mówić i pisać w innym języku. Jeśli uda Ci się, będziesz mieć mnóstwo satysfakcji! Nuda na pewno Cię wtedy ominie! 🙂

Rozwijaj swoje umiejętności kulinarne

Przygotowywanie posiłków może być bardzo kreatywnym zajęciem. Jeśli wpada się w rutynę, gotowanie przestaje sprawiać przyjemność, jednak wystarczy wprowadzić do kuchni trochę innowacji, by przyrządzanie obiadu czy kolacji nie było czymś, o czym myśli się z niechęcią. Poczytaj trochę o tym, jak łączyć ze sobą zioła, zdobądź informację na temat tego, czym charakteryzują się kuchnie różnych krajów, pochodź po sklepach, w których można kupić nietypowe produkty spożywcze. Nie musisz uczyć się na pamięć przepisów, ale postaraj się zapamiętać, jakie są główne zasady przygotowywania szczególnie interesujących Cię posiłków. Co ważne – wcale nie musisz kupować drogich produktów, by przyrządzić coś naprawdę pysznego i oryginalnego!

Mężyczna gotuje w kuchni
CC: Freepik

Przeczytaj książkę

To dla wielu osób niezawodny sposób do walki z nudą. Jednak nie każdy wie, jak ma szukać w gąszczu czasami nic nie mówiących mu tytułów i nazwisk. Zawsze warto sięgnąć po klasykę – nie bez powodu niektóre powieści cieszą się szczególną sławą i zdobyły uznanie krytyków. Zanim jednak kupisz lub pożyczysz książkę, dowiedz się o niej więcej, ponieważ powieść, która komuś wydaje się arcydziełem, inną osobę może szybko znudzić i zniechęcić. Nie musisz, a nawet nie powinieneś czytać wszystkiego, co Ci wpadnie w ręce – po prostu wybieraj książki, które są stworzone dla osób o zainteresowaniach takich jak Twoje, a na pewno nie będzie to stracony czas! Chciałabyś lub chciałabyś przeczytać książkę w jeden wieczór? Sprawdź jak nauczyć się szybko czytać!

Obejrzyj ambitny film

Podobnie jak książki, filmy mogą uczyć, wzruszać i dostarczać wielu różnych wrażeń. Jeśli wydaje Ci się, że widziałeś już wszystkie interesujące, wartościowe filmy, prawdopodobnie jesteś w błędzie. Sprawdź filmografię reżyserów, których cenisz najbardziej, poczytaj na temat filmów nagradzanych na ważnych festiwalach, zainteresuj się też klasyką. Jeśli zrobisz wnikliwy research, będziesz zaskoczony tym, jak wiele świetnych filmów masz jeszcze do obejrzenia. A może szczególnie zagustujesz w kinie czeskim, rosyjskim lub na przykład skandynawskim? To może być wspaniała przygoda na wiele wieczorów!

Mężczyzna na kanapie ogląda ambitny film
CC: Freepik

Zaplanuj podróż

Nie musi być to podróż na koniec świata, ani nawet podróż do innego kraju. Możesz zaplanować krótki wypad nad morze albo w góry. Wspaniałych miejsc w Polsce jest mnóstwo, a o niektórych mało kto wie. Ważne jest to, byś samodzielnie zdobył wiedzę na temat okolicy, która Cię zainteresowała. Jakie zabytki trzeba tam zobaczyć, gdzie można się zrelaksować, podziwiając piękne widoki, jakie są specjały lokalnej kuchni i zwyczaje mieszkańców? Wszystkie te informacje możesz znaleźć w internecie, ale spróbuj też wykorzystać inne źródła. ”Odkrywając” w ten sposób nowe miejsca, poczujesz się lepiej przygotowany do podróży i nawet jeśli będziesz musiał na nią dłużej poczekać, na pewno nie pożałujesz czasu, który poświęciłeś na zdobycie cennej wiedzy.

Przypomnij sobie swoje dawne hobby

Każdy z nas miał kiedyś hobby, z którego zrezygnował z różnych przyczyn. Jeśli to hobby dawało nam naprawdę dużo radości, to zapewne niejednokrotnie chcieliśmy do niego wrócić. Malowanie, fotografia, gra na gitarze, archeologia, szachy – sam najlepiej wiesz, co kiedyś było Twoją największą pasją. Całkiem możliwe, że powrót do twojego hobby sprawi Ci mnóstwo radości i doda Ci pozytywnej energii. Dowiedz się, gdzie w Twoim mieście organizowane są kursy lub warsztaty, na których będziesz mógł doskonalić swoje umiejętności. A może wśród różnych kursów znajdziesz taki, dzięki któremu znajdziesz zupełnie nową pasję, na przykład aktorstwo lub tworzenie oryginalnej biżuterii?

Zrób porządek ze swoimi zdjęciami

Nawet jeśli robienie zdjęć nie jest Twoją pasją, to całkiem prawdopodobne, że robisz ich sporo podczas różnych spotkań towarzyskich, na wakacjach lub gdy jest jakiś szczególny dzień. Zrób selekcję zdjęć w swoim telefonie, sprawdź też zdjęcia zapisane w różnych plikach na komputerze. Usuń te, które są kiepskiej jakości – nikt nie będzie ich oglądał z zainteresowaniem, nawet Ty. Możesz też zająć się obróbką tych zdjęć, które wymagają lekkiej korekty. Niektóre z nich warto wydrukować – fotoksiążka to świetna sprawa! Nie musisz się nudzić!

Dwie dziewczyny robią sobie zdjęcie instaxem
CC: Freepik

Przesadź kwiatki

Rośliny doniczkowe są chyba w każdym domu. Gdy są zadbane, wypielęgnowane i zdrowe, są prawdziwą ozdobą. Jednak często zapominamy nawet o tym, by je podlać. Przyjrzyj się swoim roślinom – być może potrzebują nie tylko podlania, ale też przesadzenia lub umycia. Sprawdź w internecie, jak należy pielęgnować Twoją roślinę. Niektóre z nich lubią wąskie doniczki, inne wolą szerokie pojemniki, ważny jest też rodzaj ziemi. Przesadzanie kwiatków, które są duże i mają już bardzo ciasną doniczkę, jest prawdziwym wyzwaniem! Jeśli Twój domowy miniogródek wygląda marnie, pomyśl o zakupie nowej rośliny. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w kwiatek poprawiający jakość powietrza w domu, np. w skrzydłokwiat lub zielistkę.

Kolorowanki albo gry planszowe!

Czasami uczuciu nudy towarzyszy duże napięcie. Jeśli nie wiesz, za co masz się zabrać i wszystko Cię irytuje, sięgnij po kolorowanki! Wbrew pozorom kolorowanie to zajęcie nie tylko dla dzieci i starszych osób. Kolorowanki bardzo relaksują, dyscyplinują i pomagają zebrać myśli, więc nawet jeśli nie uważasz się za osobę uzdolnioną artystycznie – spróbuj! W sklepach z artykułami papierniczymi i w księgarniach możesz kupić wspaniałe kolorowanki ze zwierzętami lub roślinami. Wybór jest naprawdę duży, a przecież zabija to nudę doskonale!

Zrób porządek w szafie

Nawet jeśli pomysł ze sprzątaniem całego mieszkania nie wzbudził Twojego entuzjazmu, możesz zająć się uporządkowaniem swojej szafy. Sprawdź, czy przypadkiem nie zalegają w niej ubrania, których nie nosiłeś lub nie nosiłaś od kilku lat. Raczej nie będą już Ci potrzebne, więc spakuj je i oddaj potrzebującym. Posegreguj resztę ubrań, tak, by zawsze móc znaleźć to, czego szukasz. Bałagan w szafie sprawia, że odnosi się wrażenie, iż ”nie ma się w co ubrać”, co przecież nie jest prawdą!

Kochająca się para sprząta w mieszkaniu
CC: Freepik

Prześpij się

Jeśli po przeczytaniu tych propozycji wciąż nie wiesz co robić jak się nudzi i nic nie wzbudza Twojego zainteresowania, może to być oznaką tego, że potrzebujesz snu. Po prostu zdrzemnij się, a po przebudzeniu będziesz mieć więcej energii do działania! Organizm upomina się o swoje, więc daj mu odpocząć, a na pewno poczujesz się lepiej po przebudzeniu! Koniecznie sprawdź nasz artykuł o tym jak się rozwijać!

Podsumowanie

Teraz już wiesz co robić gdy się nudzi! Pomysły na radzenie sobie z nudą są przeróżne. Niektóre z nich pomogą Ci wprowadzić do Twojego życia zmiany, dzięki którym uczucie nudy będzie nękać Cię rzadziej, inne są doskonałe do tego, by radzić sobie z nagłym przypływem nudy. Na koniec jeszcze jedna świetna propozycja – jak Ci się nudzi, to poczytaj naszego bloga! Gwarantujemy, że nie pożałujesz!

Spróbuj walczyć z nudą, aby być pracowitym! Uczuciu nudy często towarzyszy również poczucie dekoncentracji i irytacji dlatego postanowiliśmy stworzyć poradnik: jak się skupić? W którym odpowiadamy jak możesz zwalczyć problemy z koncentracją! Powodzenia <3

[kkstarratings]

Leave a comment