Skip to content Skip to footer

Jak pokonać nieśmiałość?

Nieśmiałość może nam dość znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Począwszy od paraliżowania nas przed wykonaniem różnych codziennych interakcji, brak komfortu po stres i strach. Nieśmiałość jest jednym z lęków. Dobrze jest nauczyć się go zwalczać. Dlatego parę poniższych punktów może pomóc przełamać nieśmiałość i poprawić komfort własnego życia.

człowiek zakrywa twarz zeszytem

Jakie są przyczyny nieśmiałości?

Nie istnieje jeden rodzaj nieśmiałości. Objawia się na różne sposoby i ma wiele rodzajów. Czasem przyczyny nieśmiałości to brak pewności siebie lub wiary w swoje możliwości czy umiejętności. Czasem jest skutkiem mającym przyczyny w dzieciństwie – ciągłe porównywanie nas przez rodziców (nauczycieli) do innych kolegów czy koleżanek.

Przyczyną nieśmiałości może też być zbytnie przejmowanie się zdaniem innych na nasz temat. U osób nieśmiałych powoduje to obawę przed podejmowaniem decyzji, czynności czy określonego zachowania – gdyż odczuwamy pewność, że ktoś inny oceni nas negatywnie. Osoby nieśmiałe odczuwają dyskomfort w sytuacjach społecznych podczas przebywania z innymi ludźmi lub też na spotkaniu z drugą osobą. Stoi nam na przeszkodzie w staraniu się o podwyżkę czy awans. Krótko mówiąc – przeszkadza nam w naszym życiu.

Szukając źródeł tego problemu warto również się zastanowić czy sami właśnie w ten sposób nie oceniamy innych. Bardzo ważne jest to, aby nie dać się zdominować przez nieśmiałość. Unikanie relacji społecznych może bowiem prowadzić do błędnego koła. Warto w walce z własną nieśmiałością stawiać sobie wyzwania i dążyć do doświadczeń społecznych.

Jako przyczynę nieśmiałości można uznać fobię społeczną, która jest objawem tego zaburzenia. Jest to problem wymagający pomocy specjalisty.

Jak być charyzmatycznym?

Jak pokonać nieśmiałość?

Na początku spróbujmy zdefiniować źródło problemu. Być może warto zacząć od zmiany nastawienia do ludzi, powstrzymywać się przed ich ocenianiem. To nie jest proste ale warto spróbować sobie uświadomić czy to dotyczy nas. Spróbujmy również przypomnieć sobie sytuacje w których odczuwaliśmy lęk np przed kontaktem z inną osobą. Czy była to rozmowa telefoniczna, może spotkanie z urzędnikiem bądź sprzedawcą w sklepie. A może spotkanie z szefem lub klientem? Czy do rozmów telefonicznych zbieramy się kilka dni? W jakich sytuacjach czujemy się nieswojo? Czy bardziej jesteśmy zawstydzeni w grupie czy może w kontakcie z płcią przeciwną?

Oto parę podpowiedzi, które pomogą nam w tym pierwszym kroku do pokonania nieśmiałości:

  • W jakich sytuacjach czujemy się onieśmieleni?
  • Jakie towarzystwo sprawia, że czujemy się onieśmieleni Dlaczego?
  • Jak często zdarzają się takie sytuacje?
  • Czego się obawiamy w takich sytuacjach?
  • Czy nasze obawy się sprawdzają? Jeśli tak to kiedy? Jeśli nie to jakie odczucia nam towarzyszą?
  • Co zazwyczaj robimy, gdy jesteśmy zestresowani taką sytuacją?

Teraz najważniejszy krok!

Przyznaj się sam przed sobą, że masz problem w niektórych sytuacjach i podejmij walkę by się z nimi zmierzyć. Weź parę głębszych oddechów. Stań przed lustrem. Czas zawalczyć o siebie. Nieśmiałość jest Twoją słabością. Od dziś bierzesz się za walkę z nią. Powoli, systematycznie zaczniesz zmieniać swoje życie bo chcesz być od niej wolny. Pragniesz przekuć tą słabość w swoją siłę.

mężczyzna z podkulonymi nogami

Codzienne zmagania z nieśmiałością

Jeśli Twoja nieśmiałość potrafi Cię zablokować do tego stopnia, że masz problem ze sformułowaniem prostych wypowiedzi to warto sobie przygotować na kartce taką rozmowę. Będzie to duże ułatwienie. Oczywiście wszystkiego w takiej rozmowie nie da się przewidzieć. Dość dobrą metodą treningową jest rozmowa w punktach informacji. Tam będziesz traktowany jako klient a druga strona musi być miła i udzielić potrzebnych informacji. Zacznij od takich prostych czynności by móc iść dalej.

Przed rozmową, spotkaniem spróbuj złapać tzw. oddech. Wypij herbatę, zrób kilka głębszych wdechów, posłuchaj relaksującej muzyki. Odpręż się.

Spróbuj prowadzić dziennik w którym będziesz zapisywać sytuacje w których czułeś się nieśmiały. Zapisz kiedy i co się wydarzyło. Opisz swoje reakcje a także jakie były konsekwencje tych zachowania. Zapisuj dokładnie swoje zachowanie. Potem będziesz mógł stopniowo je eliminować.

Jak być systematycznym? Stań się systematyczny w kilku prostych krokach!

Z nieśmiałością warto jest walczyć metodą małych kroków

Zapytaj obcą osobę na ulicy o godzinę

Spróbuj zagadać do kogoś w trakcie drogi do pracy/szkoły

Zapytaj na przystanku o najlepsze połączenie

Pójdź z kolegą z pracy na piwo

Spróbuj rozmawiać ze znajomymi z pracy – na początek proste pytania np jak minął weekend

Pamiętaj małe kroki to nie bieg przez płotki. Nie staniesz się od razu duszą towarzystwa. Stawiaj sobie na początku takie małe cele. Trenuj. Gdy zobaczysz, że ludzie nie zamierzają Cię oceniać przy każdym kontakcie, bądź coraz odważniejszy. Nie wyciągaj pochopnych wniosków. A przede wszystkim musisz wiedzieć, że po prostu nie każdy musi Cię lubić.

Nie skupiaj się na poczuciu wstydu i możliwości kompromitacji. Podczas rozmowy nie koncentruj się na symptomach swojej nieśmiałości. Objawy nieśmiałości to np. szybsze bicie serca, pocenie się czy czerwienienie. Odpędzaj negatywne myśli.

Walka z nieśmiałością to budowanie poczucia własnej wartości

Bardzo często osoby borykające się z problemem nieśmiałości charakteryzują się bardzo niską samooceną a jednocześnie wysokimi wymaganiami wobec samego siebie. To również może mieć swoje korzenie z dzieciństwa. A może po prostu za dużo od siebie wymagasz? Narzucasz za wysokie tempo. Jak w takim razie budować poczucie własnej wartości?

  • Wypisz swoje słabe i mocne strony
  • Wypisz swoje dotychczasowe porażki i sukcesy
  • Nie mów o sobie źle
  • Nie pozwól innym bezkarnie Cię krytykować
  • Zadbaj o swoje otoczenie aby było jak najbardziej pozytywne
  • Napisz jak chciałbyś aby wyglądało Twoje życie i co stoi temu na przeszkodzie
  • Naucz się cieszyć i celebrować swoje sukcesy
  • Wyznaczaj sobie konkretne cele
  • Zostań swoim fanem
dziewczyna zakrywa twarz rękami

Sposoby na nieśmiałość

Jednym ze sposobów na radzenie sobie z nieśmiałością jest zmiana sposobu myślenia. Odpowiedzi na powyższe pytania mają w tym pomóc. To początek drogi to tego aby przestać przywiązywać wagę do tego, co myślą o Tobie inni. Przecież to przede wszystkim Twoje życie. Twoje wybory i Twoje decyzje. Zacznij odwracać od siebie uwagę. Przestań myśleć o reakcjach innych ludzi na Twój wygląd, sposób poruszania się, mówienia. To jakiej słuchasz muzyki, jakie lubisz czytać książki czy oglądać filmy to Twoja sprawa. Przestań skupiać się na tym co pomyślą inni tylko idź do przodu w taki sposób w jakim najlepiej się czujesz.

Jak przestać się stresować? – 6 krótkich porad

Akceptacja siebie

Zaakceptuj siebie ze swoimi wadami i zaletami. Pracuj nad sobą, udoskonalaj się ale akceptuj siebie. Nie ma ideałów na tym świecie. Przestań porównywać się z innymi. Nie musisz być jak kolega z pracy/szkoły czy sąsiad. Ważne, żebyś był sobą. Masz własną osobowość. Unikaj zbędnej samokrytyki. Wraz ze wzrostem poczucia własnej wartości i akceptacją siebie przestajemy się przejmować opiniami i osądami innych ludzi.

Jeśli po wielu próbach dalej nie potrafisz sobie poradzić z terapią, warto spróbować pomocy u specjalisty. Terapia pomoże zarówno poznać przyczynę jak i zwalczyć nieśmiałość. Rozmowa z psychologiem również będzie jednym z kroków do pokonywania własnej nieśmiałości.

Nie poddawaj się, pracuj systematycznie nad sobą aby cieszyć się życiem bez paraliżującego lęku.

Leave a comment