Skip to content Skip to footer

SEPA czy przelew SWIFT – który przelew zagraniczny wybrać?

Jeśli zdarzyło Ci się kiedykolwiek wysyłać pieniądze na zagraniczne konta z pewnością musiałeś wybrać między systemem SEPA oraz SWIFT. Jeśli zastanawiasz się czym się różnią te systemy, ile zapłacisz za przelew oraz czy któryś z nich jest dla Ciebie bardziej opłacalny – świetnie się składa. Przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie!

Jeśli widziałeś nasz wpis o identyfikacji banku po numerze konta to wiesz już, że systemy bankowe to naprawdę skomplikowana sprawa. Na szczęście rozbijając wszystko na czynniki pierwsze – sprawy stają się zdecydowanie bardziej czytelne.

Co to jest przelew SEPA

Na początek banał. Skąd w ogóle wzięła się nazwa “SEPA”? Jest to skrót od Single Euro Payments Area (Jednolitego Obszaru Płatności w Euro). Jak możemy się domyślić system ten funkcjonuje tylko dla waluty euro,  a obszar jego działania zamyka się na państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz pozostałych krajach Starego Kontynentu (np. Norwegii, Szwajcarii, Monako czy Islandii).

Przelewy SEPA na ten moment są obarczone dodatkową opłatą. Czasy się zmieniają i banki proponują nam coraz korzystniejsze warunki, ale przed wysłaniem pieniędzy musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami. Jaki są to koszta? To zależy od banku, w którym prowadzisz swój rachunek. Pełne informacje znajdują się w tabeli opłat i prowizji (które znajdziesz na stronie swojego banku), ale orientacyjnie wygląda to następująco:

Do 10 zł, przy czym coraz więcej banków wprowadza do swojej oferty kilka darmowych przelewów SEPA w miesiącu. Należy pamiętać, że w przypadku kont prowadzonych w innej walucie niż euro, trzeba będzie uwzględnić spread bankowy wynikający z przewalutowania (kształtuje się on na poziomie 6-10% w zależności od banku). Realny koszt jest w tym przypadku uzależniony od kwoty przelewu. Przy większych kwotach dla przelewu zagranicznego różnice wyglądają bardzo znacząco.

SEPA nie jest wolny od wad. Czas realizacji przelewu to D+1 co znaczy, że pieniądze na koncie odbiorcy znajdą się dopiero następnego (od dnia złożenia dyspozycji) dnia. Jednocześnie w systemie SEPA nie uwzględniono możliwości przelewów ekspresowych co w dobie dynamicznie zmieniających się realiów może stanowić spory problem. Szczególnie dla przedsiębiorców.

Program SEPA ma na celu stworzenie jednolitego rynku usług płatniczych, gdzie konsumenci i przedsiębiorcy będą mogli dokonywać płatności w sposób tak łatwy, szybki, bezpieczny i tani jak obecnie swoich krajach. Prace nad wizją SEPA zapoczątkowane zostały jeszcze w latach 90-tych XX wieku przez Komisję Europejską, która widząc niedomagania obszaru płatności, rozpoczęła motywowanie banków do usprawniania instrumentów płatniczych.

Źrodło.

Przelew SWIFT

W przeciwieństwie do SEPA, w SWIFT to ty wybierasz opcję kosztową przelewu. Masz do wyboru:

  • OUR – wszystkie koszty są pokrywane przez nadawcę przelewu,
  • BEN – wszystkie koszty pokrywa odbiorca przelewu,
  • SHA – koszty są dzielone między nadawcę i odbiorę przelewu, przy czym nadawca pokrywa jedynie prowizję swojego banku, zaś pozostałymi kosztami (czyli prowizją banku odbiorcy i banków pośredniczących w transakcji) jest obciążany odbiorca.

Jeśli chodzi o czas realizacji przelewu to tutaj również istnieje spora różnica. Masz do wyboru aż trzy opcje: 

  • standardową (D+2) – przelew jest dostarczany dwa dni po jego zleceniu,
  • pilną (D+1) – przelew jest odnotowywany na rachunku dzień po jego nadaniu,
  • ekspresową (D+0) – przelew jest realizowany tego samego dnia.

Pilna i ekspresowa są obarczone dodatkową opłatą. Jej wysokość zależy od Twojego banku.

Designed by Freepik

Ile kosztuje SWIFT?

Banki określają jaki procent od wartości przelewu zostanie przez nie pobrany (zazwyczaj wynosi on od 0,2 do 0,5%. Większość banków wprowadza minimalną oraz maksymalną opłatę i obciąża Cię nią w zależności od kwoty jaką zamierzasz wysłać.

Do kosztów warto doliczyć spread bankowy oraz koszta banków pośredniczących, które wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych! Na szczęście te koszta można zrzucić na odbiorcę przelewu wybierając opcję kosztową BEN. Poniższa tabela podsumowuje podstawowe różnice.

SEPA

SWIFT

Obsługiwane waluty

Euro

Wszystkie waluty

Czas realizacji

D+1 (pieniądze do końca następnego dnia roboczego)

D+3 (pieniądze do 3 dni roboczych po zleceniu przelewu)

Przeciętny koszt przelewu

0-10 zł

20-250 zł (ok. 0,2-0,5% wartości transakcji, istnieją minimalne i maksymalne limity prowizji)

Tryb ekspresowy

Nie ma

Tak (D+1 lub D+0), za dodatkową opłatą

Obszar

UE + Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria + Andora, Monako i San Marino (z wyłączeniem paru terytoriów zależnych, np. Grenlandii)

Cały świat

Możliwe opcje podziału kosztów

SHA

OUR, BEN, SHA

Który z przelewów zagranicznych jest lepszy?

W zależności od tego czy wysyłasz pieniądze do krajów Starego Kontynentu lub do krajów na całym świecie wybór: przelew SWIFT czy SEPA wygląda na oczywisty. W przypadku przelewów w Europie SEPA jest nieporównywalnie lepszy od SWIFT. Jest szybszy, tańszy i stale się rozwija.

SEPA ma również ogromne poparcie Europejskiego Banku Centralnego, który wspiera proces przemian i dążenia do realizacji jednego z głównych celów Unii Europejskiej- wspólnego, dynamicznego otwartego rynku, na którym pieniądz przepływać może szybko i bezpiecznie, stymulując wzrost gospodarczy.

Źrodło.

Jeśli wysyłasz pieniądze “dalej” sprawa również jest oczywista. Jesteśmy bardzo ciekawi jak rynek przelewów zagranicznych będzie rozwijał się w najbliższej przyszłości. Już teraz widać dynamiczne ruchy w branży FinTech, które w oparciu o blockchain pozwalają przesyłać pieniądze ZA DARMO. Dobrym przykładem rewolucyjnego fintechu jest Revoult, którym już pisaliśmy.

Warto wiedzieć

Realizując transakcję w obcej walucie trzeba wziąć pod uwagę aktualne kursy walut w Twoim banku oraz walutę konta bankowego. Wiedza na temat schematów działania przelewów walutowych poprawia bezpieczeństwo i pewność przy realizacji transakcji.

SWIFT to skrót od: Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej.

Opcja przelewu SWIFT jest dostępna znacznie szerzej (na świecie) niż SEPA, który możesz zrealizować w przypadku przelewów na konto bankowe odbiorcy w Unii Europejskiej.

Każdy znany mi bank (PKO BP, Mbank, Raiffeisen, ING, BGŻ, …) oferuje przelewy walutowe SWIFT i SEPA, z opcji możesz skorzystać niezależnie czy posiadasz konto oszczędnościowe czy walutowe (konto prywatne lub firmy). Sposób wykonania operacji online jest zazwyczaj dość prosty. Wybieramy rodzaj przelewu, kraj odbiorcy (na terenie Europy lub na świecie), a w przypadku wykonania SWIFT podajemy także:

  • kod BIC, zawiera 8 lub 11 znaków alfanumerycznych, oznacza bank odbiorcy
  • iban, czyli numer konta bankowego poprzedzony symbolem kraju
  • walutę zlecenia przelewu (np: USD, PLN, CHF, GBP, EUR, …)
  • która strona ponosi opłaty za przelew

Sprawdź także czym jest przelew sorbnet!

Leave a comment