Skip to content Skip to footer

Przelew sorbnet – co to jest i jak działa?

Zdarzy się taki moment w życiu, że będziesz musiał dokonać transakcji, której częścią będzie wysłanie przelewem naprawdę wysokiej kwoty w bardzo krótkim czasie. Wówczas to będziesz szukał informacji, jak poprawnie wykonać taki przelew i nie zapłacić przy tym gigantycznej prowizji. Spośród kilku znanych systemów przelewów bankowych, to właśnie SORBNET będzie idealnie nadawać się do takich sytuacji. Dlatego dzisiejszy artykuł poświęcimy właśnie temu systemowi.

Czym jest SORBNET

SORBNET (System Obsługi Rachunków Bankowych) to utworzony i prowadzony przez Narodowy Bank Polski system do obsługi przelewów wysokokwotowych. SORBNET został uruchomiony w 1996 r. i na początku powstania (1996 r.) służył do rozrachunków między bankami. Na szczęście, od 2000 r. z SORBNET możesz korzystać również ty.

Czym jest dropshipping i jak na nim zarabiać?

Czym SORBNET różni się od innych systemów (Elixir, BlueCash)

SORBNET oraz inny znany system rozliczeń ELIXIR działają w ramach Krajowej Izby Rozliczeniowej. SORBNET to przede wszystkim płatny system rozliczeń wysokwotowych natomiast ELIXIR to podstawowy system rozliczeń transakcji bezgotówkowych, jest on darmowy (oprócz ExpressELIXIR) i wolniejszy od SORBENTU (czas realizacji zlecenia przez ELIXIR wynosi minimum 2 godziny, w SORBNECIE 1 godzinę).

Natomiast BlueCash to kolejny z płatnych systemów bankowych, pozwalający na szybkie wysyłanie przelewów. Podobieństwa Blue Cash do SORBNETU są dwa, oba systemy są płatne i oba pozwalają na transakcje bezgotówkowe jedynie między bankami, które są uczestnikami tych systemów.

SORBNET CZY SORBNET 2?

Zwróć uwagę, że system SORBNET został zastąpiony przez NBP w 2013 r. nową wersją systemu – SORBNET 2. Z racji tego, że banki używają w swojej ofercie powszechnej nazwy “SORBNET”, będziemy też używać “uproszczonej” nazwy systemu.

Jak działa SORBNET?

System SORBNET 2 należy do systemów RTGS (Real Time Gross Settlement), dlatego dokonuje rozliczeń na bazie brutto, dzięki czemu pieniądze wysłane za pomocą zleconego przez ciebie przelewu zostaną niezwłocznie przetransferowane na rachunek bankowy adresata.

Kolejnym założeniem systemu RTGS jest pojedyncza realizacja zleceń przelewu odbywająca się na bieżąco (transfer środków nastąpi w dowolnej porze dnia a nie w ustalonych momentach dnia). Dzięki temu twój przelew pójdzie w godzinę a najpóźniej zostanie on zrealizowany następnego dnia roboczego.

Skąd ściągnąć darmową muzykę bez praw autorskich?

W jakich walutach zlecisz przelewy przez SORBNET 2?

SORBNET 2 obejmuje jedynie rachunki prowadzone w polskich złotych. Jest jednak wyjście z tej sytuacji. Możesz skorzystać z innego systemu rozrachunkowego – TARGET 2, którego główną istotą jest prowadzenie rozrachunku płatności w walucie euro.

Jednak szybszym wariantem będzie zlecenie przelewów za pośrednictwem SEPA i SWIFT. Zaletą przelewów SEPA jest ich stosunkowo niski koszt w bankach, za pośrednictwem tego systemu możemy zlecać transfer środków w walucie euro na rachunki posiadaczy w obrębie Unii Europejskiej oraz niektórych krajów pozaunijnych (Lichtenstein, Szwajcaria). Natomiast system SWIFT jest najpowszechniejszy, ale droższy i wolniejszy od SEPA.

Z czego wynikają problemy ze skupieniem?

W jakich sytuacjach skorzystasz z SORBNET 2?

Z systemu SORBNET 2 opłaci ci się korzystać, jeśli w krótkim czasie musisz przelać naprawdę wysoką kwotę pieniędzy. Dlaczego? Gdyż bank nalicza wysoką prowizję za przelew mniejszych kwot za pomocą tego systemu. Dlatego radzimy z niego korzystać, kiedy wpłacasz zadatek na samochód, kupujesz działkę albo spłacasz ratę kredytu. Wiedz też, że przelewy do Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie mogą być wysyłane za pomocą systemu SORBNET 2

Jeżeli zlecasz wykonanie przelewu o kwocie przewyższającej 1 milion złotych, nadasz go jedynie przez SORBNET 2 z wykluczeniem innych systemów.

Kto uczestniczy w systemie SORBNET 2?

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Narodowy Bank Polski w 2017 roku, uczestnikami systemu SORBNET 2 są:

 1. Narodowy Bank Polski
 2. 45 banków komercyjnych
 3. Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.
 4. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A.
 5. KDPW_CCP S.A.

Pełną listę banków uczestniczących w systemie SORBNET 2 możesz znaleźć na stronie Narodowego Banku Polskiego. My przedstawimy ci, jak działa ten system w pięciu wybranych przez nas bankach komercyjnych:

 1. ING Bank Śląski S.A
 2. mBank S.A.
 3. Santander Bank Polska S.A.
 4. Bank Millenium S.A
 5. Getin Noble Bank

Jak wygląda SORBNET w ING Bank Śląski S.A?

ING Bank Śląski S.A oferuje przelewy SORBNET w ramach konta firmowego. Przelew w czasie rzeczywistym zlecisz w oddziale banku, żeby korzystać z systemu w ramach elektronicznej usługi bankowej- Mój ING musisz wypełnić wpierw wniosek o udostępnienie przelewów. Główną zaletą przelewów SORBNET w ING jest ich realizacja bez ograniczeń kwotowych.

Przelewy zlecone w dni powszednie do godziny 14:30 ING zrealizuje bezpośrednio. Natomiast przelewy po wyżej określonej godzinie i w dni wolne od pracy zostaną zrealizowane następnego dnia roboczego

Ile kosztuje taki przelew w ING Bank Śląski S.A?

Za przelew w SORBNET zapłacisz 35 zł w przypadku gdy kwota przelewu jest niższa niż 1 milion zł, dla kwot równych lub wyższych 1 mln zł opłata za przelew będzie kosztować cię 10 zł.

SORBNET w mBanku

Przelewy SORBNET w mBanku dostępne są dla kont firmowych a także kont indywidualnych. W zależności od rodzaju konta, opłata za taki przelew jest inna (35 zł dla kont indywidualnych oraz 40 zł dla firmowych). Tak samo jak u ING, system SORBNET nie ma ograniczeń kwotowych ani ilościowych, możesz więc wykonać dowolną ilość przelewów w systemie SORBNET z dowolną kwotą.

Czym jest język korzyści?

Ile trwa przelew SORBNET w mBanku?

Taki przelew możemy złożyć w elektronicznej usłudze mBanku. Kwota zostanie zaksięgowana nawet w godzinę na rachunku odbiorcy. Widzisz więc, że jest to bardzo szybki sposób na przesłanie środków pieniężnych.

Przelew SORBNET w Santander Bank Polska

Przelew SORBNET w banku Santander możesz zlecić dwojako: w placówce banku, za pomocą elektronicznego konta bankowego. Ta pierwsza metoda jest droższa, bo za samo zlecenie w placówce płacisz 30 zł a za kwoty poniżej 1 mln musisz uiścić opłatę dodatkową w wysokości 40 zł. Razem wychodzi ci 70 zł.

Wybierz więc drugi sposób, bankowość elektroniczną. Za przelew zlecony tą drogą zapłacisz 15 zł a jeżeli wysyłasz mniej niż 1 mln zł, uiszczasz opłatę dodatkową w postaci 20 zł.

Jeżeli zleciłeś przelew SORBNET do godziny 15:00, odbiorca dostanie pieniądze jeszcze tego samego dnia.

Jak wygląda SORBNET w Banku Millenium?

Jeśli posiadasz konto firmowe w Millenium Banku, przelew możesz zlecić za pomocą bankowości elektronicznej lub w placówce banku. W stosunku do wysokości kwoty zlecanego przelewu obowiązują następujące opłaty:

 • poniżej 1 mln zł – 40 zł
 • od 1 mln zł wzwyż – 10 zł (jeżeli przelew został złożony w placówce banku)
 • od 1 mln zł wzwyż – 8 zł (przelew zlecony przez usługę bankowości elektronicznej)

Godziny graniczne nie obejmują przelewów SORBNET zleconych w systemach bankowości elektronicznej (Millenet, Millenet Mobilny) a także telefonicznie. Jeśli wykonać przelew w placówce, wówczas musisz zdążyć do godziny 15:00.

Czym jest marketing sieciowy?

Przelewy w Getin Noble Banku

Getin Noble Bank może się poszczycić stosunkowo niskimi opłatami za przelewy SORBNET. Dla przykładu, mając rachunek płatniczy “Konto Proste Zasady” zapłacimy odpowiednio:

 • dla kwot poniżej 1 mln zł – 20 zł
 • dla kwot równych i wyższych od 1 mln zł – 5,99 zł

Natomiast posiadając “Konto Osobiste Noble” przelewy SORBNET będą dla ciebie darmowe. Gdzie jest haczyk? Posiadanie takiego konta sporo kosztuje, jeżeli w poprzednim roku twoje aktywa na koncie nie wyniosły minimum 1 mln zł, zapłacisz 250 zł miesięcznie za prowadzenie “Konta Osobistego Noble”.

Jeśli chcesz, żeby przelew SORBNET dotarł do odbiorcy tego samego dnia, musisz się pospieszyć do godziny 15:00, inaczej otrzyma on pieniądze tego samego dnia.

Tak więc, czy SORBNET się opłaca?

Z SORBNETU opłaca się korzystać jak najbardziej, jeżeli dokonujemy naprawdę poważnych transakcji, w przypadku znacznie mniejszych kwot radzimy ci zastanowić się nad sensem takiego przedsięwzięcia. Jednak teraz masz pojęcie czym jest SORBNET, jak z niego korzystać a także orientujesz się, jakie banki proponują atrakcyjne warunki korzystania z tego systemu. Zachęcamy jednak do stałego poszerzania wiedzy na temat SORBNETu oraz innych systemów bankowych. Większa wiedza to więcej zaoszczędzonych pieniędzy.

Leave a comment