Skip to content Skip to footer

Co to jest spread? Ile banki na nim zarabiają?

Co to jest spread walutowy?

Bezpośrednim tłumaczeniem terminu „spread” będzie “różnica między ceną kupna, a ceną sprzedaży”. W przypadku spreadu walutowego będzie  to oznaczało różnicę między kupnem waluty, a jej sprzedażą. Zakładając, że bank kupi euro po 4,3 zł a sprzeda ją po 4,45zł to spreadem walutowym w tym wypadku będzie 15 groszy. Spread jest stosowany w przypadku każdorazowej operacji walutowej. Jeśli będąc w francuskim sklepie sprawdzisz w Google, że euro jest po  4,34 zł za jednostkę to niestety lody za dwa euro nie wyniosą Cię 8,58 zł. Bank doliczy do tej operacji swoją marżę.

Po co bankom spread walutowy?

Dla pieniędzy. Banki zarabiają na wszystkich operacjach, aby zmaksymalizować zyski. Jeśli trzymasz pieniądze na lokacie oprocentowanej na 4% w skali roku to w tym samym czasie bank poprzez obrót Twoimi pieniędzmi wypracuje sobie marżę kilku lub nawet kilkunasto procentowo wyższą. Tak samo sytuacja wygląda, gdy mówimy o darmowych kontach osobistych. Oczywiście w dużej mierze banki nie mają opłat za wypłatę pieniędzy w bankomatach na terenie Polski lub prowizji od zwykłych przelewów. Inaczej sytuacja wygląda, gdy mówimy o przelewach zagranicznych i operacjach walutowych.

Sprawdź ile kosztują przelewy zagraniczne oraz który jest lepszy: SEPA czy SWIFT?

Grafika prezentuje złote monety

Spread walutowy w bankach – dlaczego ma dla nas duże znaczenie?

Przede wszystkim ze względu na kolosalne różnice w estymowanych oraz faktycznych wydatkach. Wielokrotnie zdarzało mi się tak, że po tygodniowych wakacjach gdzieś na zachodzie Europy podliczałem sobie ile pieniędzy przejadł bank na samym spreadzie. Kwoty wbijały mnie w fotel. Od 100 zł do nawet 180 zł! Nie mówiąc o kosztach prowadzenia karty walutowej.

Znajomość spreadu walutowego może sprawić, że dwa razy zastanowimy się nad kredytem w obcej walucie.

Bank, pożyczając nam pieniądze w walucie obcej przelicza ustaloną kwotę kredytu na złotówki po kursie kupna, a więc tym niższym. Natomiast, gdy przychodzi do płacenia rat, bank bierze pod uwagę kurs sprzedaży waluty. Tym samym oznacza to, że bank zarabia podwójnie: na przewalutowaniu oraz na procencie od pożyczki.

Ile wynosi spread walutowy?

Każdy bank ma prawo decydować o kursie sprzedaży dlatego spread będzie w każdym banku inny. Aktualny kurs możemy sprawdzić na stronie Twojego banku. Posługując się przykładem PKO BP spread walutowy dla dollara (6.07.18) wynosi 0,22 zł.

Spread walutowy pko bp

Jak to obliczyć?

Cena sprzedaży minus cena kupna 🙂

Jeśli chcesz obliczyć procentowy spread to skorzystaj ze wzoru: Spread = (kurs sprzedaży waluty – kurs kupna waluty) / [0,5*(kurs sprzedaży waluty + kurs kupna waluty)] *100%)

Jak uniknąć spreadu?

Jeśli mówimy o kredycie to najlepiej kupić walutę w kantorze internetowym, a następnie przelać pieniądze na rachunek w obcej walucie i spłacić ratę kredytu. Dla osób fizycznych proponujemy ten sam proces: założenie rachunku w wybranej walucie oraz przelanie pieniędzy z kantora.

Od czego zależy wielkość spreadu walutowego?

Przede wszystkim od koniunktury na rynku walutowym oraz zysku jaki instytucja chce wypracować na obrocie walutami.

Spread walutowy zwykle ustalany jest indywidualnie i często się zmienia. Jego wysokość jest różna dla poszczególnych walut. Szczególnie dobrze widać to, gdy porównamy spread na popularnych walutach oraz tych egzotycznych. Na różnice w spreadzie mają również wpływ:

  • wewnętrzna polityka cenowa,
  • sytuacja danej waluty na rynku,
  • kondycja gospodarcza kraju oraz polityka.

Teraz już wiesz co to jest spread! Dlatego tak ważne jest, aby przed każdą wymianą walut zweryfikować jego wysokość.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższa wiedza pomoże Ci rzetelniej monitorować opłaty bankowe i uchroni Cię przed dodatkowymi opłatami lub  przynajmniej zrozumiesz skąd się one wzięły! 🙂 Jeśli zastanawiasz się jak działa wpłatomat oraz czy można w nim wpłacać obce waluty przy niskim spreadzie – koniecznie zobacz artykuł!

Leave a comment