Skip to content Skip to footer

Skąd ściągnąć darmową muzykę bez praw autorskich?

Zastanawiasz się nad stworzeniem niezależnego filmu? Być może prowadzisz kanał Youtube i chciałbyś w jakiś sposób urozmaicić przesyłane przez siebie filmiki? A może po prostu zamierzasz wzbogacić kolekcję utworów znajdujących się na Twoim telefonie i znaleźć nową, ciekawą muzykę do słuchania w drodze do pracy czy szkoły?

Niezależnie od tego, jaka jest Twoja motywacja, pamiętaj, że zgodnie z prawem nie możesz ot tak pobrać sobie z internetu utworów ulubionego wykonawcy, nie płacąc za to ani złotówki. Jest to piractwo komputerowe.

Jak legalnie pobrać darmową muzykę?

Skazany jesteś na oficjalne drogi dystrybuowania danego utworu – a bardzo często chcąc pobrać z oficjalnych źródeł muzykę na dysk twardy laptopa czy smartfona musisz za nią zapłacić. Kiedy zaś zamierzasz wykorzystać ją w komercyjnym projekcie, koszty nabycia licencji bywają niesłychane.

Na szczęście istnieje alternatywa w postaci darmowych baz muzycznych. To z nich pobierzesz tysiące utworów bez jakichkolwiek opłat – na tyle urządzeń, ile tylko chcesz – i wykorzystasz w odpowiadający Ci sposób. Zacznijmy jednak od początku. Zastanówmy się, Skąd sciągnąć darmową muzykę bez praw autorskich.

Czym jest afiliacja i jak na niej zarobić?

Kiedy wolno pobrać muzykę z internetu?

Czy pobieranie muzyki z internetu jest absolutnie nielegalne? Otóż okazuje się, że nie. Wszystko zależy bowiem od źródła, z jakiego korzystasz, a także od licencji, na jakiej udostępniane są dane pliki muzyczne. Dzięki licencji Creative Commons twórcy muzyki mogą nadać odpowiednie uprawnienia dotyczące pobierania muzyki.

Pamiętaj jednak, że nawet, jeśli licencja danego utworu pozwala na jego darmowe pobranie, nie oznacza to, że możesz wykorzystać bezpłatną muzykę w celach komercyjnych. Jeśli taki jest Twój zamiar – zawsze sprawdź szczegóły licencji danej piosenki, aby upewnić się, czy masz do tego prawo.

płyta winylowa

Najlepsze portale z darmową muzyką do pobrania

Skąd brać muzykę opartą na zasadach Creative Commons? Aby rozwiać Twoje wątpliwości, wybraliśmy kilka baz oferujących najlepszej jakości muzykę. Przygotowaliśmy również kilka rad i wskazówek dotyczących korzystania z nich. Przejdźmy zatem do konkretnych baz.

Free Music Archive – FMA

FMA to olbrzymie archiwum darmowej muzyki. Znajdziesz tutaj kilkadziesiąt tysięcy utworów reprezentujących chyba każdy szerzej znany gatunek muzyczny – od elektroniki przez rock, hip-hop i jazz aż na grudge’u czy industrialu kończąc.

W zdecydowanej większości utwory w ofercie Free Music Archive nagrane i udostępnione zostały przez mniej znanych artystów, jednak w żaden sposób nie umniejsza to ich wartości.

Chyba wszyscy zgodzimy się, że dużą częścią sukcesu największych gwiazd są miliony dolarów wydanych na cele marketingowe i budowanie rozpoznawalności – niewielu artystów na to stać, co nie znaczy jednak, że tworzą oni słabą muzykę.

Bez wątpienia wygodnym rozwiązaniem jest udostępnienie przez FMA aż dwóch wyszukiwarek, z których jedna służy do wyszukiwania bezpłatnych utworów w celach komercyjnych. Nie musisz więc przebijać się przez setki nieodpowiednich dla Ciebie tytułów – masz bezpośredni dostęp do wielu potencjalnie pasujących do Twojego projektu utworów za pomocą pojedynczego wyszukiwania.

Utwory dostępne przez Free Music Archive są również w odpowiedni sposób zgrupowane. Bibliotekę możesz przeglądać według gatunków, katalogów i nie tylko – z pewnością pomoże Ci to w poszukiwaniu muzyki odpowiedniej dla Ciebie.

ReverbNation

Kolejnym serwisem, na który z pewnością warto zwrócić uwagę, zastanawiając się, skąd ściągnąć bezpłatną muzykę bez praw autorskich jest ReverbNation. Platforma ta przygotowana została z myślą głównie o fanach r’n’b, hip-hopu oraz muzyki reggae.

Coś dla siebie znajdą tutaj również zwolennicy muzyki pop, czy też elektroniki. Serwis ten skupia się na promowaniu młodych artystów – najnowszych radiowych hitów zatem tu nie uświadczymy.

Należy podkreślić, że nie każdy utwór w serwisie dostępny jest za darmo. Mimo tego, ReverbNation oferuje bardzo bogatą, bo liczącą kilkanaście tysięcy bibliotekę utworów zupełnie bezpłatnych.

Pamiętaj, że zanim pobierzesz którykolwiek z nich, powinieneś zapoznać się ze szczegółami licencji, na jakiej jest udzielany. Zasady korzystania z każdego utworu są tu bardzo przejrzyście wyjaśnione i nie będziesz miał z tym żadnego problemu.

Jak zaplanować karierę zawodową?

Audio Library

Kolejna opcja na naszej liście różni się dość znacząco od wcześniej omawianych – nie jest to bowiem baza darmowej muzyki per se, a kanał w serwisie YouTube. Skupia się on na dostarczaniu muzyki, którą chętni użytkownicy mogą wykorzystywać we własnych produkcjach umieszczonych w tymże serwisie. Jeśli jesteś więc zapalonym Youtuberem – kanał Audio Library to zdecydowanie miejsce dla Ciebie.

Do dyspozycji chętnych oddanych zostało na ten moment około 2.000 w pełni darmowych utworów muzycznych reprezentujących bardzo różne gatunki. Znaleźć tu można również bogatą gamę instrumentali, które świetnie nadają się jako podkład muzyczny w tle nagrania.

Rock, trance, jazz, metal – na kanale Audio Library znajdziesz naprawdę wysokiej jakości propozycje dostępne zupełnie za darmo. Biblioteka dostępnych utworów jest stale aktualizowana, co sprawia, że znalezienie wysokiej jakości muzyki staje się prostsze z każdym dniem.

Plusem tego, że utwory umieszczone zostały bezpośrednio w serwisie Youtube jest fakt, że zostały wcześniej odsłuchane i odpowiednio ocenione przez dziesiątki tysięcy innych użytkowników. Jeśli nie wiesz więc, co wybrać – sprawdź liczbę wyświetleń, komentarze i reakcje dla danego utworu. Te najpopularniejsze z pewnością są klasowe, ale pamiętaj, że również wśród mniej znanych kryją się perełki!

słuchawki

Filmmusic.io

Teraz coś dla osób szukających darmowej muzyki do ambitniejszych projektów – przede wszystkim niezależnych filmów. Większość z nich udostępniona jest na zasadach Creative Commons umożliwiających darmowe wykorzystanie również do celów komercyjnych, pod warunkiem, że w swoim filmie zamieścisz zgodną z wymaganiami autora notkę o tym, kto jest twórcą muzyki.

Omawiany serwis proponuje swoim użytkownikom dostęp do kilku tysięcy utworów – zarówno wokalnych, jak i instrumentali. Bibliotekę udostępnioną przez serwis przefiltrować możesz na kilka różnych sposobów, dzięki czemu znalezienie odpowiedniej muzyki jest stosunkowo proste.

Filmmusic.io ma również zaletę, której nie posiada żaden z wcześniej omawianych serwisów – pozwala bowiem bezpośrednio skontaktować się z autorami interesujących nas utworów. Umożliwi to nam sprawniejsze “dogadanie się” i ustalenie warunków współpracy w taki sposób, by obie strony były zadowolone.

Jak wydłużyć dobę? 8 sposobów na lepszą organizację czasu!

SoundCloud

SoundCloud, podobnie jak wymieniane chwilę wcześniej ReverbNation nie oferuje tylko i wyłącznie darmowej muzyki. W serwisie znajdziemy przede wszystkim utwory płatne, również te udostępnione przez rozpoznawalnych wykonawców. Na Twoje odkrycie nadal czeka jednak kilkanaście tysięcy utworów w pełni darmowych i dostępnych do pobrania na Twoje urządzenie.

W serwisie znajdziesz również szereg darmowych utworów, które możesz wykorzystać do celów komercyjnych. Zdecydowana większość z nich oparta jest na licencjach Creative Commons. Twórcy mogą zgłosić dodatkowe uwagi dotyczące tego, jak wykorzystana może zostać oferowana przez nich muzyka.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepszym wyjściem będzie więc bezpośredni kontakt z autorem nagrania.

Freeplaymusic.com

Freeplaymusic.com to kolejna na naszej liście baza muzyczna – w dodatku jedna z największych, ponieważ oferuje dostęp do ponad 50 tysięcy utworów. Wbrew nieco mylącej nazwie witryny, nie wszystkie piosenki pobrać można za darmo (nazwa odnosi się raczej do możliwości darmowego odtworzenia), jednak darmowych utworów spokojnie jest kilkanaście tysięcy.

Muzykę umieszczoną w serwisie możemy wykorzystać w celach prywatnych lub jako podkład filmiku Youtube pod warunkiem, że nie będziesz na nim zarabiać. Choć muzyki tej nie możesz zatem wykorzystać do projektów komercyjnych, serwis ten przyda się, gdy tworzysz proste filmiki Youtube, czy po prostu chcesz znaleźć nową, ciekawą muzykę do pobrania na swój telefon.

Live Music Archive

Na koniec proponujemy coś innego. Live Music Archive oferuje nie tyle “czyste”, studyjne wersje utworów muzycznych, co stanowi bibliotekę nagrań z różnorakich koncertów. Dostępne na stronie nagrania są naprawdę bardzo wysokiej jakości, a sama witryna odwiedzana jest przez setki użytkowników miesięcznie.

Z pewnością, pomimo nietypowej formy, w jakiej oferowana jest muzyka, jest na nią duży popyt. Może więc i Ty znajdziesz tutaj coś dla siebie?

Oczywiście, jeśli szukasz rozwiązań przeznaczonych dla osób chcących wykorzystać muzykę komercyjnie – prezentowany serwis jest nie tyle alternatywą do pozostałych opcji na naszej liście, co interesującą ciekawostką.

Prawa autorskie w zdecydowanej większości przypadków nie pozwalają bowiem na wykorzystanie dostępnych nagrań do celów zarobkowych. Wiele osób przeszukuje jednak internet w celu znalezienia wysokiej jakości nagrań koncertów ulubionych zespołów – i jeśli jesteś jedną z tych osób, Live Music Archive to portal w sam raz dla Ciebie.

telefon i słuchawki leżą na biurku

Z jakimi konsekwencjami należy liczyć się nielegalnie używając muzyki?

Polskie prawo przewiduje, że wykorzystywanie, a zwłaszcza dalsze rozpowszechnianie ściągniętych nielegalnie utworów jest karalne. Warto podkreślić, że przez “rozpowszechnianie” rozumie się nie tylko umieszczenie plików muzycznych na kolejnych serwerach, by mogli pobrać je kolejni internauci.

To również nielegalne wykorzystanie materiałów muzycznych w przygotowanym przez nas projekcie komercyjnym (a za taki może zostać uznany nawet filmik na Youtube), a nawet publiczne, masowe jej odtworzenie bez odpowiedniej licencji.

Chociaż trzeba uczciwie przyznać, że surowe kary, typu pozbawienie czy ograniczenie wolności stosowane są bardzo rzadko – głównie wobec właścicieli i najaktywniejszych użytkowników pirackich serwisów – to dużo częściej na piratów nakładane są grzywny czy mandaty.

Pamiętać musisz również o oddzielnej formie “kary”, jaką zastosować mogą sieci społecznościowe, w których umieścimy nagrania, do których nie masz praw. Youtube, przykładowo, w razie zgłoszenia na

Twój film skargi przez właściciela praw autorskich może między innymi ograniczyć widoczność filmiku, zdemonetyzować go (uniemożliwiając Ci zarabianie na nim), a nawet całkowicie usunąć filmik z serwisu.

Co gorsza, każdorazowo gdy zostaniesz przyłapany na takim zachowaniu – serwis udzieli Tobie oficjalnego ostrzeżenia, a po zebraniu kilku takich nagan możesz całkowicie stracić konto w serwisie.

Bezpłatna muzyka na wyciągnięcie ręki

Wykorzystując muzykę do swoich projektów pamiętaj więc, by pochodziła z legalnych, czystych źródeł. Darmowe bazy muzyczne często oferują utwory równie dobrej jakości, co te autorstwa rozpoznawalnych gwiazd. Wystarczy po prostu wiedzieć, gdzie szukać – a my w niniejszym artykule zaprezentowaliśmy przecież niezbędne wskazówki.

Leave a comment