Skip to content Skip to footer

Zablokowanie karty – jak zastrzec kartę płatniczą, na czym to polega?

 

W dzisiejszych czasach większość z nas posługuje się kartą przy dokonywaniu zakupów w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Czasami kilka razy dziennie wyciągamy ją z naszego portfela, by kupić bilet w autobusie, wyciągnąć gotówkę z bankomatu lub zapłacić w sklepie.

Podczas wykonywania tych czynności może zdarzyć się, że zapomnisz zabrać swojej karty płatniczej. Częste są też kradzieże lub przechwycenie danych z karty. W takiej sytuacji powinieneś natychmiast zgłosić zagubienie lub kradzież karty, a także ją zastrzec.

Jednak jak to zrobić? W takich sytuacjach często zapominamy lub po prostu nie wiemy, jak tego dokonać. Powinieneś się więc do tego odpowiednio wcześniej przygotować, na wypadek, gdyby i Tobie się to przydarzyło.

 

Zablokowanie karty. Na czym to polega?

Zastrzeżenie karty, bo tak brzmi oficjalna nazwa, to jej trwałe zablokowanie, w wyniku którego nikt nie może dokonać kartą żadnej transakcji płatniczej. Jest to czynność nieodwracalna, więc nawet, gdy odzyskasz kartę jest ona już niezdatna do użytku. W takiej sytuacji, należy dokonać nieodwracalnego i trwałego zniszczenia przez przecięcie paska magnetycznego. W zależności od banku, możesz również zostać poproszony o jej zwrot, czyli wysłanie na adres banku lub osobiste oddanie do oddziału.

Sposoby, które umożliwiają Ci zastrzeżenie karty bankowej

Przede wszystkim, kiedy tylko zorientujesz się, że utraciłeś kartę lub ktoś przejął jej dane, powinieneś od razu dokonać zastrzeżenia. Najlepiej od razu zadzwonić na infolinię banku, który wydał Ci kartę. Warto byś miał zapisany kontakt do niej w pamięci Twojego telefonu, dzięki temu możesz niezwłocznie skontaktować się z bankiem.

Możesz również skontaktować się z utworzoną specjalnie do tego celu ogólnopolską infolinią. Jest to Zintegrowany System Zastrzegania Kart, a numer jest dostępny całodobowo. Szczególnie, gdy kradzież nastąpiła w nocy, lub jeśli dopiero wtedy się zorientowałeś, powinieneś zadzwonić na numer 828 828 828. Infolinie niektórych banków są czynne jedynie w określonych godzinach, a w weekendy w ogóle nie działają. Warto byś sprawdził, jak wygląda sytuacja w Twoim banku i w razie czego dzwonił na ogólnopolski numer. Rozmowa dotycząca zastrzeżenia karty polega na zweryfikowaniu Twojej tożsamości. Będziesz, więc musiał podać swoje dane, warto byś miał je zawsze przy sobie. Po prawidłowej weryfikacji pracownik banku dokona zastrzeżenia karty.

Innym sposobem na zastrzeżenie karty jest zrobienie tego z poziomu Twojej bankowości internetowej. Powinieneś zalogować się na swoje konto i tam dokonać zastrzeżenia. Wizyta w oddziale jest jakimś rozwiązaniem, ale nie zawsze jest skuteczna. Zwłaszcza jeśli nie masz dokumentu tożsamości, gdyż np. również został ukradziony. A nawet jeśli go posiadasz, pracownik banku i tak może odesłać Cię na infolinię, gdyż takie są procedury wewnętrzne banku. Jeśli jednak nie masz przy sobie telefonu, obsługa oddziału powinna przedzwonić na infolinię, byś mógł dokonać zastrzeżenia.

Pani która trzyma laptopa i kartę płatniczą
CC: freepic

 

Czy należy zgłosić kradzież lub zagubienie karty na policję?

Jeśli kartę utraciliśmy w wyniku przestępstwa, np. kradzieży lub ktoś przechwycił dane naszej karty, powinniśmy sprawę zgłosić również na policję. Zdarza się, że banki wymagają tego w swoich regulaminach. Czasami wymagany jest również stosowny dokument wydany przez organ ścigania, zwłaszcza jeśli kartą zostanie przeprowadzona nieautoryzowana transakcja.

Bank może wymagać tego dokumentu, by zwrócić Ci pieniądze. Regulamin zawiera nieraz również zapis, o konieczności monitorowania przez Ciebie wszystkich podejrzanych ruchów, które zachodzą na Twoim koncie i natychmiastowe zgłaszanie ich do banku. Również jeśli nie jesteś pewien co stało się z Twoją kartą, a prawdopodobnie ją zgubiłeś, warto udać się na policję. Na wypadek, gdyby osoba, która ją znalazła była nieuczciwa i postanowiła dokonać zapłaty Twoją kartą.

Jednak zawsze Twoim pierwszym ruchem powinno być zgłoszenie zdarzenia utraty karty w banku. Prawdopodobnie ustrzeże Cię to przed całkowitym wyczyszczeniem konta. Policja wprawdzie przesyła dokumenty do banku, ale zanim to się stanie, z Twojego konta mogą zniknąć pieniądze.

Czy bank zawsze rekompensuje nam nasze straty?

Każdy użytkownik karty płatniczej musi przestrzegać regulaminu jej użytkowania i stosować się do zasad bezpieczeństwa. Jeśli tego nie robisz, może to być podstawa dla banku, by odmówił Ci zwrotu pieniędzy, które utraciłeś w wyniku nieautoryzowanych transakcji kartą. Przede wszystkim powinieneś przechowywać dane karty, PIN, a także samą kartę w bezpiecznym miejscu, tak by nie dostały się one w ręce osób trzecich.

Nikt nie powinien dokonywać płatności Twoją kartą, a także znać do niej numer PIN. Kod ten nie powinien też być zapisany na karcie płatniczej lub znajdować się w Twoim portfelu. Najlepiej, gdybyś go po prostu zapamiętał. Jeśli bank wykaże, że nie dopełniłeś swoich obowiązków, to zwalnia go to z odpowiedzialności za każdą transakcję, która nie była przez Ciebie autoryzowana. Bank musi to oczywiście udowodnić i ma ku temu odpowiednie procedury.

Zazwyczaj już podczas rozmowy z Infolinią, kiedy zastrzegasz kartę mogą paść pytania na ten temat. Rozmowa ta może stanowić później podstawę do udowodnienia, że nie postępowałeś zgodnie z regulaminem. Podstawowym zapisem w regulaminie jest również konieczność natychmiastowego zgłoszenia utraty karty.

Zbliżenie karty kredytowej
CC: freepic

 

Odpowiedzialność ustawowa banku w sytuacji kradzieży karty

Bank w swoich działaniach musi kierować się również art.46 ustawy, która mówi o elektronicznych narzędziach płatniczych. Określa ona obowiązki banku, jeśli nastąpi nieautoryzowana transakcja z użyciem Twojej karty. Bank ma obowiązek zwrócić kwotę transakcji, ale jedynie jeśli wyniosła ona powyżej 150 euro dla kart debetowych. Jeśli ta kwota jest niższa bank nie zwróci nam pieniędzy, a jeśli jest wyższa to bank odda nam jedynie tą nadwyżkę. Więc jeśli to będzie jedynie 10 euro, otrzymamy właśnie 10 euro, a 150 euro tracimy.

W przypadku płatności zbliżeniowych, bank ponosi odpowiedzialność za płatności powyżej 50 euro. Taka sytuacja ma miejsce do momentu zablokowania karty. Natomiast, gdy już to uczynimy, bank odpowiada za każdą transakcję nią przeprowadzoną. Zdarzają się też sytuacje, gdy to bank ponosi pełną odpowiedzialność za kradzież pieniędzy z naszego konta. Wliczają się w to nieautoryzowane płatności dokonane zarówno przed, jak i po zastrzeżeniu karty.

Ma to miejsce w dwóch przypadkach, jeśli bank nie zapewnił nam możliwości zgłoszenia utraty karty, np. nie udostępnia na swojej stronie wskazówek, jak to zrobić, albo nie posiada całodobowej infolinii, gdzie można dokonać zgłoszenia. Lub też nie posiada w swej ofercie kart bez opcji zbliżeniowej albo też uniemożliwia jej wyłączenie.

 

Czy tylko właściciel może zastrzec kartę?

Z reguły jedynie właściciel i użytkownik karty może ją zastrzec. Zdarzają się jednak wyjątki. Niektóre banki umożliwiają dokonania zablokowania karty również innym osobom. Jednak one również muszą przejść proces weryfikacji i podać wszelkie wymagane dane na temat właściciela karty. Jeśli natomiast jesteś znalazcą czyjejś karty, to możesz oddać ją do oddziału banku i zastrzec, by prawdopodobnie uchronić inną osobę przed kradzieżą. O ile ona już nie nastąpiła. Twoją kartę również może zastrzec jej znalazca.

 

Zawsze pilnuj swojej karty i nie daj się okraść!

W dobie płatności elektronicznych, utrata karty bankowej może być przyczyną dużych kłopotów. Większość z nas trzyma swoje wszystkie pieniądze na koncie bankowym. Jeśli dane naszej karty przechwycą złodzieje lub wpadnie ona w niepowołane ręce, możemy stracić oszczędności życia.

Jest to możliwe jeśli nie stosujesz się do środków bezpieczeństwa i np. PIN masz zapisany na karcie. Ułatwiasz wtedy bardzo sprawę nieuczciwym ludziom. Również płatności zbliżeniowe, choć wygodne i szybkie, sprawiają że łatwiej nas okraść.

Wprawdzie transakcje niewymagające PIN-u nie są wysokie i wynoszą do 50 złotych, to złodziej może wykonać ich kilka w przeciągu kilku minut. A to również naraża nas na straty, zwłaszcza jeśli zbyt późno zorientujemy się, że ukradziono nam kartę.

Pamiętaj, żeby zawsze pilnować swojej karty, a gdy tylko zauważysz, że jej nie masz, niezwłocznie zgłoś to do swojego banku. Warto byś miał zawsze pod ręką numer na infolinię, który pozwoli Ci się od razu skontaktować. Po weryfikacji Twoich danych, pracownik infolinii zastrzeże kartę płatniczą, by nikt niepowołany nie mógł jej użyć. Jeśli utraciłeś kartę lub dane karty w wyniku przestępstwa, to Twoim obowiązkiem jest również zgłoszenie sprawy na policję. Otrzymasz stosowny dokument, który pozwoli Ci dochodzić swoich spraw w banku. Dzięki temu będziesz miał szanse na to, by odzyskać skradzione pieniądze.

W tym celu, zawsze też stosuj się do regulaminu banku, który określa Twoje obowiązki podczas użytkowania karty płatniczej. Nigdy nie przekazuj jej osobom trzecim, ani nie podawaj im swojego PIN-u. Możesz również wykupić dodatkowe ubezpieczenie karty, wtedy również skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Na początku jednak, zanim pójdziesz na policję i zanim zadzwonisz do ubezpieczyciela, musisz powiadomić swój bank.

Podsumowanie

Duża większość z nas jest teraz posiadaczami wygodnych i ułatwiających życie kart płatniczych. Nie musimy nosić banknotów w kieszeniach lub ciężkich monet. Jest to duże ułatwienie w dla wszystkich, ale jest to również forma pieniędzy której zawartość możemy stracić w sekundę dlatego wiedza o zastrzeganiu kart jest w dzisiejszych czasach niezbędna.

 

 

Leave a comment