Skip to content Skip to footer

Skrytka bankowa – ile kosztuje, czym jest, jak działa i kto może założyć?

Skrytka bankowa to miejsce, które umożliwia nam przechowywanie ważnych dla nas rzeczy. To mogą być pieniądze, przedmioty o dużej wartości materialnej lub takie, które chcemy, by nie dostały się do rąk osób trzecich.

Jak sama nazwa wskazuje, oferta skrytek jest oferowana przez banki, ale obecnie powstają również inne firmy, specjalizujące się w proponowaniu skrytek dla klientów. Nie każdy bank jednak udostępnia w swojej ofercie skrytki bankowe.

Nawet te banki, które je posiadają, mają rozlokowane skrytki tylko w niektórych oddziałach. Przed wybraniem instytucji bankowej należy więc sprawdzić, czy udostępnia ona skrytki w naszym mieście lub w pobliżu naszej miejscowości.

Jakie przedmioty można trzymać w skrytce?

Każdy bank posiada regulamin, który ściśle określa co można, a jakich przedmiotów nigdy nie można wkładać do skrytki bankowej. Jeśli posiadamy cenne dla nas rzeczy, jak: biżuteria, papiery wartościowe lub dokumenty, metale szlachetne lub przedmioty kolekcjonerskie, a także dzieła sztuki, to skrytka bankowa jest dla nas dobrym rozwiązaniem.

Mogą to być także przedmioty o wartości emocjonalnej, czyli np. pamiątki rodzinne. Jeśli jednak jest to np. broń, którą odziedziczyliśmy po dziadku, to pod żadnym pozorem nie jest możliwe umieszczenie jej w skrytce. Inne zakazane przedmioty to: rzeczy łatwo ulegające zepsuciu, czyli żywność, materiały wybuchowe, narkotyki lub przedmioty pochodzące z przestępstwa.

W praktyce, w momencie gdy umieszczamy przedmioty w skrytce, nikt z pracowników banku nie ma prawa znajdować się z nami w pomieszczeniu i skontrolować co do niej wkładamy.

Zabawkowy domek postawiony na górce z monet
CC: Freepik

Czym Jest Faktoring i Czy Warto Skorzystać z Usług

Kto może skorzystać z oferty skrytek bankowych?

Wynajem skrytki jest bardzo prosty i wymagane jest minimum formalności. Do wyboru mamy dwa rodzaje skrytek, te które są na stałe umocowane skarbcu lub przenośne kasety. Do zawarcia umowy najmu potrzebny jest dowód osobisty lub paszport, gdyż banki kierują swoją ofertę również do obcokrajowców.

Mogą z niej skorzystać pełnoletnie osoby fizyczne oraz osoby prawne. Również organizacje, które nie posiadają jednostki prawnej mają prawo wynajmu skrytki. Wystarczy przedstawić odpowiedni dokument i podpisać umowę. Mogą ją podpisać dwie osoby, wtedy dwójka współwłaścicieli na tych samych prawach posiada dostęp do skrytki.

Można też ustanowić pełnomocnika, co wymaga zastosowania formy pisemnej i uwierzytelnienia jego podpisu przez pracownika banku lub aktem notarialnym. Pełnomocnik posiada takie same prawa względem skrytki bankowej, co jej najemca.

Jak sprawdzić zadłużenie?

Jak wygląda procedura otworzenia skrytki bankowej

Podpisanie umowy jest równoważne z otrzymaniem klucza do skrytki, drugi klucz-matka znajduje się zawsze w instytucji bankowej, do której należy skrytka. Aby otworzyć skrytkę za każdym razem potrzebujemy dwóch kluczy i odbywa się to według ściśle określonych przepisów.

Najpierw pracownik banku przekręca klucz, który znajduje się w banku, następnie wychodzi i my możemy otworzyć skrytkę swoim kluczem. Przy zamknięciu procedura wygląda odwrotnie, najpierw używamy naszego klucza, a pracownik zamyka całkowicie skrytkę. Każde takie zdarzenie jest odnotowane w dokumentacji skrytki bankowej. Zazwyczaj najemca skrytki ma do niej dostęp jedynie w godzinach pracy banku.

Chyba że skorzysta z usług firm prywatnych, które oferują dostęp całodobowy do samoobsługowych skrytek. Na wypadek śmierci najemcy, skrytka jest udostępniania jego spadkobiercom, ale dopiero po okazaniu prawomocnego wyroku sądu, który mówi o prawie do nabycia spadku. Może to też być akt notarialny dotyczący podziału masy spadkowej.

CC: FreePik

Służby upoważnione do otworzenia skrytki bez naszej zgody

Wbrew panującej powszechnej opinii, nie tylko wynajmujący skrytkę ma do niej dostęp. Jest to jednak ściśle określone w przepisach prawa, kto oprócz nas może otworzyć skrytkę.

Jest to możliwe jeśli przeciwko najemcy jest prowadzone postępowanie karne przez służby takie, jak: Policja, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Prokuratura, Służba Celna, Straż Graniczna i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Również, gdy jest prowadzone wobec nas postępowanie egzekucyjne, to komornik otrzymuje dostęp do skrytki bankowej. Bank może nam zablokować dostęp do niej, jeśli otrzyma stosowne postanowienie Prokuratury, Sądu a także Inspektoratu Kontroli Skarbowej.

Są również sytuacje, gdy sam bank może otworzyć naszą skrytkę bankową. Jeśli skończyła nam się umowa najmu, a my jej nie przedłużyliśmy i wciąż korzystamy ze skrytki, to bank najpierw nas o tym informuje i żąda zwrotu kluczy. Gdy tego nie zrobimy, bank ma prawo opróżnić skrytkę i złożyć jej zawartość w depozycie.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją instytucje i sytuacje, które nie potrzebują naszej zgody, by otworzyć wynajmowaną skrytkę bankową.

SEPA czy przelew SWIFT – który przelew zagraniczny wybrać?

Instytucje pozabankowe i banki za granicą oferujące skrytki

Możliwość przechowania depozytów umożliwiają również coraz częściej prywatne firmy. Zapewniają one anonimowość i wyższe standardy usług. Zazwyczaj klient ma całodobowy dostęp do swojej skrytki i są one bardziej zróżnicowane ze względu na wymiary.

Jednak wiąże się to z wyższymi opłatami, niż w przypadku opłat bankowych i koniecznością zakupu dodatkowego ubezpieczenia. W Polsce taką ofertę posiadają Sejfy Śląskie, a o wiele więcej firm specjalizujących się w usługach depozytowych znajdziemy za granicą.

O wiele więcej skrytek bankowych możemy znaleźć w zagranicznych bankach. Warto ich szukać w Szwajcarii lub u naszych sąsiadów: w Niemczech lub Czechach. Wiąże się to z wyższymi kosztami i bardziej skomplikowanymi procedurami.

Jako, że nie jesteśmy rezydentami danego kraju, możemy być zobowiązani do otworzenia konta w danym banku, a nawet może on nam odmówić wykonania usługi wynajmu skrytki. Jeśli jednak nam na tym zależy, warto zorientować się w możliwościach również poza granicami Polski.

Kiedy posłać dziecko na angielski?

Koszt wynajęcia skrytki bankowej

Koszt związany z wynajęciem skrytki bankowej może być bardzo różny i wynosić od 350 zł do nawet 15 tyś, w zależności od tego, na jaką instytucję się zdecydujemy. Najtaniej skrytkę wynajmiemy w krajowych bankach spółdzielczych, a najdrożej w zagranicznych prywatnych firmach.

Jest to roczny koszt wynajęcia skrytki i zależy również od jej wymiarów. Im większa, tym koszty również będą rosnąć. Opłatę uiszcza się z góry.

Przykładowe ceny to 450 złotych rocznie za wynajem skrytki o rozmiarach 44 x 28 x 9 w banku PKO lub nawet około 4000 CHF za wynajem skrytki w Swiss Gold Safe LTD o wymiarach 33 x 57 x 43 centymetry.

Warto zwrócić również szczególną uwagę na zapisy w umowie najmu dotyczące dodatkowych kosztów. To może być opłata za zamek magnetyczny lub kartę magnetyczną, która w tym przypadku przejmuje rolę klucza.\

Jeśli ustanowimy pełnomocnika, a potem będziemy chcieli znieść pełnomocnictwo, to również wiąże się z dodatkowymi kosztami. Są nimi zamiana kluczy i zamka do skrytki na nowe, przy tych czynnościach musimy być osobiście.

Problemem może być jednak samo wynajęcie skrytki. Niewiele banków w Polsce oferuje tę usługę, a nawet jeśli, to dostępne są one jedynie w nielicznych oddziałach. Zazwyczaj znajdują się one w dużych miastach, więc często może się to wiązać z koniecznością przejechania kilkuset kilometrów.

Również, jeśli mamy przedmioty do przechowania, które posiadają duże gabaryty, może być problem ze znalezieniem pasującej skrytki. Mała ilość skrytek bankowych powoduje, że większość z nich może być już zajęta. Jednak z pomocą mogą nam przyjść banki i instytucje pozabankowe poza granicami naszego kraju.

Oczywiście nie zawsze będzie to opłacalne, wszystko zależy od tego, jakiej wartości przedmioty chcemy umieścić w skrytce.

Grafika prezentuje złote monety

Zasady bezpieczeństwa

Aby nikt poza najemcą lub osobą do tego upoważnioną nie miał dostępu do skrytki, stosowane są procedury bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie istnieje duplikat klucza, który znajduje się w posiadaniu najemcy.

Mamy więc pewność, że nikt poza nami nie otworzy skrytki. Powoduje to również komplikacje w przypadku, gdybyśmy zagubili klucz. Należy wtedy wezwać oficjalnego ślusarza banku, który zniszczy zamek, a czasami nawet musi dojść do rozprucia skrytki. Koszt tej operacji pokrywa najemca skrytki. Jako na najemcach skrytki, to przede wszystkim na nas ciąży obowiązek, by klucz nie dostał się w ręce osób trzecich.

Powinniśmy przechowywać go w bezpiecznym miejscu. Oczywiście, nawet gdy ktoś zdobędzie nasz klucz, to nie tak łatwo dostanie się do naszej skrytki. W banku zawsze sprawdzana jest jeszcze tożsamość najemcy, ale lepiej nie kusić losu.

W oddziale banku musi znajdować się skarbiec wyposażony w stalowe drzwi, w którym umieszcza się skrytki. Nad bezpieczeństwem czuwa też ochrona banku i monitoring.

Może również dość do nieprzewidzianych sytuacji, w których skrytka zostanie zniszczona. Gdyby doszło do zalania, pożaru lub napadu, a także w wyniku pomyłki pracownika, ktoś opróżniłby naszą skrytkę, wtedy bank odpowiada prawnie za złą ochronę skrytki.

Prawo określa konieczność pieniężnej rekompensaty i jej wysokość. Zadośćuczynienie wynosi wartość kilkudziesięciu średnich krajowych wynagrodzeń, które są wyliczane co roku przez GUS. Jeśli wartość przedmiotów, które przechowujemy w skrytce przewyższa te wyliczenia, może nam się ona nie zwrócić.

W związku z tym, wiele osób decyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia skrytki. Dokument potwierdza prawo do roszczeń wobec banku i sporządzany jest spis zawartości oraz dokumentacja zdjęciowa, byśmy mogli uzasadnić nasze żądania.

CC: Freepik

Czym jest kategoryzowanie informacji?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze usługi wynajmu skrytki bankowej?

Przede wszystkim należy wybrać bank, które oferuje takie usługi i posiada dostępne wolne skrytki. Ważne jest to, jakie są ich wymiary i czy pozwalają one na umieszczenie w nich naszych cennych rzeczy.

Powinniśmy zastanowić się nie tylko nad tym, co w danej chwili zamierzamy w skrytce umieścić, ale również, czy nie mamy planów co do zwiększania jej zawartości. Oczywiście zawsze można w późniejszym terminie zmienić rozmiar skrytki na większy, jednak w praktyce nie jest to takie proste.

Banki nie zawsze posiadają wolne skrytki, a jeśli jakaś się zwolni, mogą ją zaproponować swoim innym klientom, którzy na to oczekują. Powinniśmy też przekalkulować koszt wynajęcia skrytki bankowej. W przypadku drogich usług i konieczności uiszczenia dodatkowych opłat, może okazać się, że wynajem jest droższy niż wartość rzeczy, które chcemy przechować w skrytce.

Przy bardzo cennych przedmiotach, jak wartościowa biżuteria, kruszce lub dzieła sztuki, bezpieczeństwo zapewnione przez umieszczenie ich w skrytce, jest warte wysokiej ceny. Pamiętajmy tylko o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia, na wypadek sytuacji, w których ubezpieczenie oferowane przez bank nie pokryje ewentualnych strat.

Należy w tym przypadku sporządzić odpowiednią dokumentację, która udowadnia wartość przechowywanych w skrytce przedmiotów. Przede wszystkim zawsze dbajmy o bezpieczeństwo klucza do skrytki, który dostępny jest tylko w jednym egzemplarzu, by go nie zgubić lub by nie dostał się w niepowołane ręce. Koszta ewentualnego dostania się do skrytki przez ślusarza będziemy musieli ponieść samodzielnie.

Oferta skrytek bankowych jest u nas wciąż mało rozbudowana i oferowana przez nieliczne instytucje. Znalezienie wolnej skrytki może nie być więc łatwe i zająć trochę czasu. Jeśli jednak nam się to uda, to wybierając odpowiednią skrytkę i stosując się do zasad bezpieczeństwa zyskujemy pewność, że nasze skarby są bezpieczne.

Przykładowe pytanie

i odpowiedź 

Leave a comment