Skip to content Skip to footer

Cashback i moneyback – co to, jak działa, czy się opłaca?

Każdy z nas chce oszczędzać pieniądze, Ty na pewno też. Nie jest to łatwe zadanie, gdy wokół nas znajduje się tyle ciekawych rzeczy do kupienia. Gadżety, modne ubrania, czy sprzęt elektroniczny, to wszystko kusi każdego młodego człowieka.

Do tego dochodzą jeszcze wydatki związane z zakupami spożywczymi, wyjścia do kina lub restauracji, wspólne imprezy ze znajomymi lub koszty związane z naszym hobby. Nawet nie wiesz kiedy uciekają Ci pieniądze! Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że nawet gdy wykonujesz te wszystkie czynności i wydajesz pieniądze, to wciąż możesz oszczędzać?

A pomoże Ci w tym usługa Moneyback. Inną kwestią jest fakt, że obecnie większość z nas zazwyczaj posługuje się pieniądzem elektronicznym. Robimy przelewy, a za zakupy płacimy kartą. I choć coraz więcej placówek wprowadza u siebie płatność kartą, to wciąż możemy znaleźć się w sytuacji, gdy nagle okazuje się, że nie mamy jak zapłacić. W małym sklepie lub w barze, albo na festiwalu muzycznym. Albo w okolicy są tylko bankomaty, które pobierają prowizję za wypłatę. Na pewno spotkałeś się kiedyś z taką sytuacją. Wtedy z pomocą przychodzi inna usługa, czyli cashback. Obie nazwy są bardzo podobne, ale oznaczają zupełnie co innego.

Jakie są rodzaje motywacji?

Odzyskuj pieniądze, gdy płacisz kartą za zakupy!

Każdy bank, który posiada w swojej ofercie tę usługę w regulaminie określa, jakie transakcje umożliwiają częściowy zwrot pieniędzy. Są tam zazwyczaj wymienione sklepy stacjonarne i internetowe lub firmy świadczące różne usługi, np. wynajem pokoi hotelowych, albo zakup wycieczki. Część środków za te transakcje jest zwracana na Twoje konto. Procent i termin zwrotu jest również określony w regulaminie, zazwyczaj odbywa się on w następnym miesiącu, niż ten w którym nastąpiła transakcja.

Kwoty do zwrotu zazwyczaj nie są zbyt duże, wynoszą od 1% do 5%, jeśli jednak zsumujesz je w skali roku może okazać się, że stanowią dość pokaźną kwotę, którą możesz przeznaczyć na zakup, np. kolejnej gry, na którą normalnie nie mógłbyś sobie pozwolić. No i im więcej w miesiącu wydajesz, tym większe otrzymujesz zwroty.

Drobne pieniądze postawione na sobie ze znaczkiem dolara

Różne rodzaje zwrotów za transakcje – wybierz dla siebie najlepszy!

Oferty banków dotyczące moneyback różnią się między sobą przede wszystkim procentem zwrotu i miejscami, w których transakcje są honorowane. I głównie są to płatności wykonywane kartą debetową. Niektóre banki oferują jednak coś więcej, a są to dodatkowe programy premiowe.

Dzięki nim również kiedy wykonujesz płatności przelewem, to zyskujesz dodatkową kasę. Kolejnym sposobem może być też płatność za pomocą aplikacji lub zapewnienie stałych wpływów na konto. Te programy premiowe mogą być nawet bardziej opłacalne, niż sam money back, a w połączeniu i przy rozsądnym zarządzaniu wydatkami, mogą stanowić dość pokaźny zastrzyk gotówki.

Jak poprawić pamięć?

Czy to rzeczywiście działa i się opłaca?

To czy dla Ciebie usługa moneyback jest opłacalna, zależy od kilku czynników. Czy zazwyczaj płacisz kartą debetową? Czy dużo transakcji wykonujesz przez internet i w sklepach internetowych? Czy dokonujesz również zakupów na stacjach benzynowych? Jeśli na przynajmniej dwa pytania odpowiedziałeś: Tak!, to warto byś zastanowił się nad skorzystaniem z oferty zwrotów za zakupy.

To naprawdę działa, ale pod warunkiem, że dobrze skalkulujesz swoje wydatki i wybierzesz ofertę dostosowaną do Ciebie. Sprawdź ile wyniosły płatności kartą, które wykonałeś w ostatnim pół roku. Jeśli Twoje miesięczne wydatki są dość duże, regularne i wynoszą przynajmniej kilkaset złotych, to warto rozważyć tę opcję.

Nie musisz się również martwić o zapłatę podatku z tytułu money back. Ta usługa jest traktowana jako sprzedaż premiowa zwolniona z podatku, jeśli jej jednorazowa wartość nie przekracza 760 zł. Jest to raczej mało prawdopodobne, ale nawet gdyby zdarzyło się, że ta kwota w Twoim przypadku została przekroczona, to bank rozliczy się w Twoim imieniu z urzędem skarbowym. Nie musisz też uwzględniać tych zwrotów w swoim corocznym rozliczeniu PIT.

Czy bank rzeczywiście chce nam dać pieniądze za darmo?

W dzisiejszych czasach rzadko kiedy możemy otrzymać coś za darmo i na pewno bank nie jest instytucją, która się w tym specjalizuje. Pamiętaj, że już w momencie, gdy na Twoje konto regularnie wpływają pieniądze, bank zarabia na możliwości obrotu nimi. Pobiera również często opłaty za użytkowanie konta, a także za każdą transakcję, którą przeprowadzisz za pomocą karty przypisanej do Twojego konta. Jednak zanim bank zarobi na kontach swoich klientów, musi ich do siebie przyciągnąć i zachęcić do otworzenia konta.

Robi to za pomocą właśnie promocji takich, jak: moneyback lub programy premiowe. Mogą one zachęcić klienta nie tylko do założenia konta, ale również do dokonywania częstszych i więcej wartych transakcji, właśnie ze względu na promocje. Można więc powiedzieć, że jeśli korzystasz z usługi money back, bank częściowo zwraca Ci pieniądze, które wcześniej od Ciebie pobrał w formie opłat.

Konto w banku musi posiadać prawie każdy. Wpływają na nie nasze wynagrodzenia i są wygodne w użyciu. Możemy łatwo zrobić przelewy za opłaty i nie potrzebujemy zawsze nosić przy sobie gotówki, gdyż istnieje możliwość zapłaty kartą. Nie jesteśmy, więc w stanie uniknąć części opłat, które wynikają z posiadania konta bankowego. Część z nich może się jednak Tobie zwrócić za pomocą usługi money back. O ile rozsądnie będziesz z niej korzystał i gospodarował swoim budżetem.

Co to jest mapa myśli?

Jak wybrać bank z usługą money back?

Pamiętaj, że aby skorzystać z tej usługi musisz posiadać konto i kartę płatniczą w danym banku. Wybór odpowiedniej powinien być uzależniony od oferty, jaką bank dla Ciebie proponuje. Przede wszystkim zwróć uwagę, czy sklepy stacjonarne lub internetowe, a także inne miejsca uwzględnione w regulaminie, to miejsca gdzie Ty dokonujesz rzeczywiście zakupów. Jeśli większość honorowanych transakcji jest ze sklepów, w których osobiście nie kupujesz, to oczywistym jest, że raczej nie będziesz mógł skorzystać z oferty.

Pamiętaj też, żeby zwrócić uwagę na opłaty za konto. Jeśli są to, czy nie zminimalizują Twoich ewentualnych zysków wynikających z moneyback. Zainteresuj się również dodatkowymi premiami sprzedażowymi. Często nie mają one podanej wartości procentowej, a konkretną kwotę do zwrotu, np. zyskujesz 10 zł za płatność aplikacją Blik. Takie promocje są nawet bardziej opłacalne, niż usługa money back.

Zwróć też uwagę, czy bank nie zastrzegł sobie maksymalnej kwoty zwrotu w miesiącu. Wtedy nawet jeśli dużo wydasz, to i tak kwota do zwrotu może być minimalna. Jeśli traktujesz usługę moneyback, jako sposób na dodatkowe oszczędności, powinieneś podejść do tego rozważnie. Gdy zaczniesz przez to wydawać więcej, niż dotychczas, to Twoje zyski będą żadne, a nawet stracisz więcej pieniędzy. Na przykład w promocji jest podana kwota minimalna, więc zaczniesz kupować dodatkowe rzeczy, których nigdy byś nie kupił. Albo zaczniesz wybierać sklepy, w których dotąd nie kupowałeś, bo mają wyższe ceny. Każda decyzja dotycząca Twoich finansów powinna być wcześniej dobrze skalkulowana.

Cashback – wypłacaj pieniądze kiedy chcesz!

Wprawdzie większość z nas posługuje się zazwyczaj pieniądzem elektronicznym i często dokonuje zapłatę kartą. Jednak mogą się zdarzyć sytuacje, gdy pilnie potrzebujemy gotówki. Jej wyplata tylko w praktyce wydaje się być prosta. Idziesz do bankomatu lub oddziału banku i dokonujesz wypłaty. Przede wszystkim musisz jednak znaleźć bankomat, które zazwyczaj w największej ilości są zlokalizowane w centrach miast.

Drugą sprawą jest to, czy posiadasz możliwość darmowej wypłaty z każdego bankomatu. W końcu nikt z nas nie chce płacić za prowizję, która może wynieść nawet 10 zł za każde wypłacone 100 złotych. Banki często nawet od swoich klientów pobierają prowizję za podjęcie pieniędzy w oddziale. Więc tak, żeby w darmowy sposób pozyskać gotówkę, musisz znaleźć przede wszystkim bankomat swojego banku, a to znacznie komplikuje sprawę. Z pomocą przychodzi usługa cash back, która umożliwia darmową wypłatę w sklepie, gdyż nie pobierana jest żadna prowizja.

CC: freepic

Czym jest filozofia kaizen?

Jak to działa i czy na pewno jest darmowe?

Usług cash back dostępna jest w sklepach, marketach, na stacjach benzynowych i przy płatności za usługi. Nie jest to jednak tak do końca darmowe. Najpierw musisz dokonać zakupu i zapłacić kartą debetową. Przed uiszczeniem płatności należy poinformować sprzedawcę, że chcesz również wypłacić pieniądze. Najważniejsze jest jednak to, że nie ma wymaganej minimalnej kwoty zakupu, by móc skorzystać z usługi.

Ograniczeniu podlega natomiast kwota, którą jednorazowo możesz wypłacić i jest to 200 zł. Możesz jednak przeprowadzić nieograniczoną liczbę takich transakcji w ciągu dnia. Wprawdzie ponosisz dodatkowe koszty związane z zakupem, jednak w zamian otrzymujesz produkt, który i tak Ci się przyda. Zupełnie inaczej jest w przypadku wypłaty w bankomacie z prowizją, przy której po prostu tracisz pieniądze.

Czy każdy może dokonać takiej wypłaty?

Musisz sprawdzić w swoim banku, czy udostępnia on taką usługę. Zazwyczaj większość posiadaczy kart debetowych Visa i Mastercard ma możliwość wypłaty gotówki podczas zakupów. Również lista placówek, która to umożliwia stale się rozrasta i już w ponad 25 000 miejscach w całej Polsce, można dokonywać wypłaty. Pamiętaj jednak, by zawsze wspomnieć sprzedawcy, że masz zamiar wypłacić pieniądze. Jeszcze przed uiszczeniem opłaty za zakupy.

Korzystając z usługi cachback wiele zyskujesz. Przede wszystkim masz o wiele większe szanse na uzyskanie gotówki. Oprócz banków i bankomatów, umożliwia to również sieć sklepów i punktów usługowych. To bardzo prosta i wygodna usługa, wystarczy tylko, że wpiszesz PIN do swojej karty. Odbywa się to za pomocą tego samego terminalu, którym dokonuje się zapłaty za produkty. Nie musisz szukać bankomatu, co może być utrudnione w małych miejscowościach, ale nawet w dużych miastach bywa trudne, zwłaszcza w oddalonych od centrum dzielnicach.

Przede wszystkim usługa cashback jest wolna od prowizji, która zazwyczaj jest pobierana w większości bankomatów, które nie należą do naszego banku. Oszczędzasz dzięki temu czas i pieniądze. Za każdym razem, gdy potrzebujesz zrobić zakupy, możesz od razu podjąć gotówkę, wykonujesz więc dwie czynności naraz. Jeśli Twój czas jest dla Ciebie cenny, na pewno ucieszysz się z tej możliwości.

Jak pokonać nieśmiałość?

Wypłacaj pieniądze i oszczędzaj je podczas zakupów!

Elektroniczny pieniądz jest bardzo wygodny w użyciu, dlatego większość młodych ludzi korzysta właśnie z niego. Ty na pewno też. Obrót nim jest jednak związany z pewnymi kosztami, z których często nie zdajemy sobie sprawy i których ciężko uniknąć. Nawet jeśli jesteś ich świadomy to wiedz, że częściowo mogą się one Tobie zwrócić. Tak jak i wydatki, które ponosisz za zakupy. Wszystko za sprawą usługi Moneyback.

Jeśli często dokonujesz płatności kartą debetową, to jest ona skierowana właśnie do Ciebie. Pamiętaj jednak, by zawsze sprawdzić jej warunki. Procent zwrotu, ewentualne ograniczenia w jego wysokości i listę honorowanych transakcji. Powinieneś przekalkulować, czy rzeczywiście Ci się to opłaca. Warto byś również rozsądnie zarządzał budżetem. Niech wizja zwrotów nie przysłoni Ci tego, ile wydajesz i za co płacisz. Żeby nie okazało się, że nagle zaczynasz kupować rzeczy tylko po to, by otrzymać zwrot.

Natomiast jeśli podejdziesz do tego z odpowiednim nastawieniem i wybierzesz ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb, uda Ci się na pewno zaoszczędzić większą lub mniejszą kwotę pieniędzy. A jak chcesz mieć zawsze możliwość wypłaty gotówki to sprawdź, czy Twój bank oferuje usługę cash back. Umożliwi Ci ona wypłatę pieniędzy w tysiącach sklepów, stacji benzynowych i punktów usługowych w całej Polsce. Zawsze wtedy, gdy będzie Ci ona potrzebna, możesz łatwo zrobić zakupy i wypłacić przy tym gotówkę bez prowizji. Jest to przydatne zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do bankomatu. Na przykład znajdujemy się w małej miejscowości lub na wakacjach. Na pewno nie chce Ci się wtedy szukać bankomatu swojego banku, ani płacić wysokiej prowizji za wypłatę w innym bankomacie. Dzięki cash back wchodzisz do pierwszego sklepu, który oznaczony jest odpowiednim logo i dokonujesz natychmiastowej wypłaty.

Pamiętaj jednak, że musisz też zrobić zakupy i wspomnieć o tym kasjerowi jeszcze przed transakcją. Nowoczesne technologie ułatwiają życie. Dzięki nim oszczędzamy nasz czas i pieniądze. Warto być zdawał sobie z nich sprawę i korzystał zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz.

Leave a comment