Skip to content Skip to footer

Jak się skupić? 14 mega skutecznych sposobów na koncentrację!

Już jako małe dzieci codziennie uczymy się czegoś nowego. Z czasem wiedza, którą przyswajamy staje się coraz trudniejsza, oczekuje się od nas również konkretnych wyników. Przez każdy stopień edukacji szkolnej, a następnie w pracy, cały czas musimy przyswajać nowe informacje i wykonywać nałożone na nas obowiązki. Abyśmy mogli robić to szybko i efektywnie, bardzo ważna jest umiejętność koncentracji na konkretnym zadaniu. W dzisiejszych czasach nie jest to łatwe, gdyż wokół nas jest wiele bodźców, które odciągają naszą uwagę od wyznaczonego celu. Trudniej jest nam się skupić, gdy ciągle przerywamy naukę lub pracę, by sprawdzić wiadomości, porozmawiać z koleżanką, odczytać sms-a lub zajrzeć na Facebooka. Rozmyślamy o tym co kupić na kolację, jakie zadania mamy do wykonania następnego dnia i o wielu innych, większych lub mniejszych sprawach. Każda taka czynność niezwiązana z naszymi obowiązkami, powoduje utratę koncentracji. W rezultacie, nasze zadania wykonujemy wolniej i mniej skutecznie. Każdy jednak może wypracować swoje sposoby na koncentrację, dzięki którym łatwiej będzie mu się skupić. Z niniejszego artykuły dowiecie się, jakie są najlepsze metody na poprawę koncentracji. Proponujemy, abyście przetestowali przynajmniej kilka z nich i sprawdzili, jak sprawdzają się one w Waszym przypadku.

1. Wycisz lub wyłącz telefon, zablokuj Facebooka

Internet i telefon to obecnie największe rozpraszacze naszej uwagi. Sprawdzanie czy nie przyszła nowa wiadomość, wchodzenie na ulubione strony, choćby tylko na sekundę, weszło nam już w krew. Niektórzy z Was pewnie nigdy nie rozstają się ze swoim telefonem. Trudno jest nam się skupić, jeśli ciągle naszą uwagę kierujemy w innym kierunku, niż wykonywane zadanie. Bardzo ważne jest, byście odcięli się od rzeczy, które Was rozpraszają. Wyciszcie telefon, a jeśli możecie, całkowicie go nawet wyłączcie. Jeśli pracujecie przy komputerze, uruchomcie tryb samolotowy. Ci którzy korzystają z Internetu w pracy i nie mogą go całkowicie wyłączyć, powinni zablokować te strony, które najczęściej odwiedzają. Na początku, pewnie i tak będziecie z przyzwyczajenia spoglądać na ekran telefonu i otwierać karty przeglądarki, jednak z czasem ten nawyk powinien zniknąć.

2. Dbaj o dobry sen i śpij odpowiednią ilość godzin

Za koncentrację, zdolność przyswajania wiedzy i wykonywanie pracy umysłowej odpowiada nasz mózg. Choć działa on nieprzerwanie, to i tak potrzebuje czasu na to, by się zregenerować i odpocząć. Dzieje się to właśnie podczas snu. Zauważyliście na pewno, że po nieprzespanej nocy, jesteście mniej wydajni i wolniej wykonujecie wszelkie czynności. Jest to związany z tym, że najważniejszy organ w naszym ciele, który odpowiada za funkcjonowanie całego organizmu, nie miał szansy wypocząć. Podczas snu usuwane są również z mózgu toksyny, dlatego tak ważny jest by był on regeneracyjny, a więc mocny i głęboki. Istotna jest również ilość przespanych godzin, nie może ich być zbyt dużo lub zbyt mało. Standardowo, człowiek powinien spać 6-8 godzin, będzie mógł wtedy przejść przez wszystkie fazy snu, potrzebne naszemu mózgowi. Istotna jest również higiena snu, a więc spanie w przewietrzonym pokoju i nie za wysokiej temperaturze. Aby było Wam łatwiej zasnąć, spróbujcie wyciszyć się przed snem, unikajcie przeglądania telefonu lub oglądania telewizji, które działają pobudzająco.

Dziecko przebudza się 
CC: Freepik

3. Dobrze się odżywiaj i pamiętaj o nawodnianiu organizmu

Na pewno każdy z Was zna piramidę Maslowa, która określa hierarchię potrzeb człowieka. U jej podstawy znajduje się konieczność spełnienia podstawowych potrzeb fizjologicznych naszego organizmu, abyśmy byli skłonni przechodzić do kolejnych etapów piramidy. Możemy to zaobserwować w naszym codziennym życiu. Jeśli jesteśmy głodni lub spragnieni, nie możemy skupić się na niczym innym niż właśnie te uczucia. Nawet gdy próbujemy się skoncentrować, nasze myśli wracają do tego co byśmy zjedli, i że bardzo chce nam się pić. Nasz cały organizm, aby dobrze funkcjonować, potrzebuje paliwa, którym są dobrze zbilansowane posiłki i woda. Jeśli będziecie najedzeni i nawodnieni, łatwiej będzie Wam się skoncentrować. Uczucie głodu i pragnienia nie będzie Wam przeszkadzać, a mózg będzie miał paliwo by pracować na pełnych obrotach. Dostarczajcie organizmowi wszelkich potrzebnych składników, mikro i makroelementów. Możecie mieć też pod ręką zdrowe przekąski, które pozwolą zaspokoić pierwszy głód i stanowią świetne pożywienie dla naszego mózgu, np. kawałek gorzkiej czekolady lub orzechy.

4. Przygotuj stanowisko do pracy lub nauki

To w jakich warunkach wykonujemy nasze obowiązki ma istotne znaczenie. Jeśli są komfortowe, pomogą nam się skoncentrować i przyjemniej będzie nam się pracowało. Ważne jest wygodne krzesło, na którym nie będziecie się garbić i odciążycie w ten sposób kręgosłup. W przeciwnym razie, nie uniknięcie bólu, który skutecznie uniemożliwi Wam skupienie się na zadaniu. Wokół Was, np. na biurku, niech znajdują się tylko potrzebne przedmioty. Niech miejsce to będzie uporządkowane. Dodatkowe elementy będą odwracać
waszą uwagę i kusić by zająć się właśnie nimi. Bałagan w miejscu pracy powoduje również problem ze znalezieniem rzeczy, gdy są one potrzebne. Dlatego zadbajcie o to, by wokół Was panował ład. Wszystkie elementy, które wykorzystujecie podczas pracy powinny znajdować się blisko, tak byście nie musieli po nie wstawać i przerywać stanu skupienia. Istnieje ryzyko, że po odejściu od miejsca pracy, zajmiecie się czymś innym. Lepiej takich sytuacji unikać.

5. Codziennie rób listę zadań do wykonania

To co przeszkadza nam osiągnąć stan skupienia to brak porządku. Nie tylko na naszym miejscu pracy, ale również w naszej głowie. Ogrom obowiązków sprawia, że myślimy cały czas o różnych sprawach, co rozprasza naszą uwagę. Dodatkowo może pojawić się lęk czy o czymś nie zapomnieliśmy i czy będzie w stanie wykonać wszystkie zadania. W uporządkowaniu myśli pomaga zrobienie listy i usystematyzowanie naszych obowiązków. Codziennie przed przystąpieniem do nauki lub pracy, zróbcie listę zadań, które powinniście wykonać w danym dniu. Od tych najważniejszych i najpilniejszych, po te najmniej istotne. Będziecie wtedy mogli w każdym momencie na nią spojrzeć i upewnić się, że wszystko idzie zgodnie z planem. Zastosowanie hierarchii da Wam pewność, że nie zapomnicie o tym co najważniejsze. Dzięki temu łatwiej będzie Wam osiągnąć spokój i koncentrację. Każde wykonane zadanie skreślajcie z listy, jest to bardzo dobry czynnik motywacyjny. Dzięki temu chętniej przystąpicie do kolejnej czynności. Dodatkowo, możecie też wyznaczyć sobie czas, w którym powinno być wykonane dane zadanie. To również zmotywuje Was do działania, ale ważne by był on realny do wykonania.

Sporządzaj swoją listę zadań, aby być skupionym cały dzień!
CC: Freepik

6. Staraj się wykonywać jedno zadanie na raz

Mimo, że umiejętność wykonywania kilku czynności na raz, może być czasami przydatna, to jednak udowodniono, że jest to mniej wydajne. Lepiej skupić się na jednym zadaniu w danym czasie i wykonać je od początku do końca. Jeśli robimy kilka rzeczy na raz, nasze myśli stają się rozproszone, musimy cały czas nakierowywać je na nowy temat, by się na nim skoncentrować. W rezultacie działamy wolniej i mniej skutecznie. Nawet jeśli jesteście wielozadaniowi i uważacie, że możecie robić kilka rzeczy jednocześnie, to dla lepszego skupienia radzimy wykonywać jedno zadanie na raz.

7. Medytacja dla wyciszenia i poprawienia koncentracji

Skupienie to taki stan, który osiągamy w momencie, gdy się wyciszymy. W głowie ustaje gonitwa myśli, a my skupiamy się na konkretnym zadaniu. Nie łatwo jest się wprowadzić w stan koncentracji, ale możecie się tego nauczyć. Jednym ze sposób jest medytacja. Możecie nauczyć się jej samodzielnie lub na początek zapisać na zajęcia, jeśli sprawia Wam to trudność. Medytacja uczy nas, jak nie dopuszczać do siebie szumów z zewnątrz, uspokoić myśli i wyciszyć się. Jest idealna przy nauce koncentracji. Jeśli potrzebujesz więcej metod na relaks koniecznie sprawdź nasz artykuł: jak się zrelaksować?

8. Aktywność fizyczna dla prawidłowego działania organizmu

To, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla organizmu, wie pewnie każdy z Was. Ale czy wiecie, że regularne ćwiczenia pomagają również w koncentracji? Ćwicząc minimum 2-3 razy w tygodniu, poprawiacie krążenie, dzięki czemu lepiej dotleniona jest każda komórka Waszego ciała. Co za tym idzie, lepiej dotleniony jest mózg i sprawniej działa. Łatwiej jest się skupić i wydajniej pracujemy. Dodatkowo, wysiłek fizyczny sprawia, że łatwiej nam zasnąć, a sen jest głębszy i wstajemy bardziej wypoczęci. Aktywność fizyczna jest potrzebna każdemu człowiekowi, bez względu na jego wiek. Warto jednak dopasować ją do możliwości naszego organizmu i wybrać taki jej rodzaj, który sprawi nam przyjemność.

Sport poprawia koncentracje!
CC: Freepik

9. Wykonuj w ciągu dnia krótkie i regularne ćwiczenia oraz rozciąganie

Oprócz regularnej aktywności fizycznej, warto również zadbać o krótkie ćwiczenia podczas pracy. Pomogą Wam się ożywić, dzięki czemu łatwiej będzie Wam się skupić i pracować. Jest to bardzo ważne, jeśli przez większość dnia siedzicie. Od czasu do czasu wstańcie i rozciągnijcie mięśnie, możecie też zrobić parę przysiadów. Jeśli macie taką możliwość, świetny będzie krótki spacer po świeżym powietrzu.

10. Zielona herbata lub yerba mate zamiast kawy i napojów energetycznych

Podczas pracy, gdy dopada nas zmęczenie i senność, myślimy o tym jak się pobudzić i podkręcić nasze możliwości. Część z nas pewnie sięgnie po kawę lub energy drink. Jednak udowodniono, że kofeina wcale nie działa na ludzki organizm bardzo pobudzająco, zwłaszcza jeśli pijemy ją regularnie. Organizm przyzwyczaja się i przestaje reagować. Podobnie jest w przypadku napojów energetycznych, które dodatkowo są dla nas szkodliwe. Jeśli potrzebujecie pobudzenia, napijcie się zielonej herbaty lub Yerba Mate. Delikatnie Was obudzą i dodatkowo dostarczycie organizmowi ważnych składników.

Masz problemy z nauką? Zapoznaj się z artykułem jak się uczyć szybko i skutecznie?

11. Regularne przerwy na odpoczynek

Niemożliwym jest praca na pełnych obrotach przez kilka godzin, dlatego tak ważne jest, by regularnie robić sobie przerwy. Gdy jesteśmy zmęczeni trudniej nam się skupić i wolniej działamy. Stajemy się senni, w ten sposób nasz organizm mówi nam, że należy zwolnić. Dla prawidłowego działania naszego mózgu, krótkie przerwy są więc koniecznością. Przynajmniej raz na godzinę skierujcie wasze myśli na mniej wymagające tematy i rozluźnijcie się. Jeśli koniecznie potrzebujecie sprawdzić co dzieje się na portalu społecznościowym lub na świecie, to jest właśnie odpowiedni moment. Postarajcie się jednak, by wasza przerwa była przyjemna i pozwalała na odpoczynek.

12. Ćwicz mózg – rozwiązuj zagadki logiczne

Mózg jest takim elementem naszego organizmu, który można ćwiczyć. Często jednak o tym zapominamy. Ćwiczenia dla mózgu nie tylko sprawiają, że łatwiej zapamiętujemy różne informacje i szybciej się uczymy, ale również możemy w ten sposób nauczyć się osiągać stan koncentracji. Pomogą Wam w tym, np. zagadki logiczne lub sudoku. Rozwiązując je musimy wysilić mózg i skupić się na konkretnym zadaniu. Podchwytliwe pytania sprawiają, że każde rozkojarzenie cofa nas do punktu wyjścia. Jeśli stracimy wątek musimy zacząć o nim rozmyślać od początku. Dlatego przy rozwiązywaniu zagadek tak ważna jest koncentracja. Jeśli będziecie robić to regularnie, nauczycie się jak osiągnąć stan skupienia. Dzięki temu, łatwiej będzie Wam się w niego wprowadzić w innych momentach, np. podczas pracy lub nauki.

Ćwiczenia umysłu to świetny sposób na nudę. Zdarza Ci się nudzić? Na to również mamy kilka pomysłów! Co robić jak się nudzi?

Sudoku
CC: Freepik

13. Zadbaj o dopływ świeżego powietrza i odpowiednia temperaturę w miejscu pracy lub nauki

Podczas pracy naszego mózgu bardzo ważne jest jego dobre dotlenienie. Im mniej tlenu do niego dociera, tym bardziej senni się stajemy, a to na pewno nie sprzyja koncentracji. Istotne jest więc, zapewnienie dopływu świeżego powietrza. Należy regularnie wietrzyć pomieszczenie, bez względu na porę roku. Nawet zimą, przy minusowych temperaturach, otwierajcie okna i pozwólcie na przepływ powietrza. Będziecie się lepiej czuli i łatwiej będzie o koncentrację. Obok świeżego powietrza, równie ważna jest odpowiednia temperatura w miejscu pracy lub nauki. Wpływa ona na nasz komfort. Gdy jest za zimno, marzniemy, zaczynamy się trząść i kostnieją nam dłonie. Gdy jest za gorąco, robi nam się słabo i czujemy się zmęczeni. Ciężko w takich warunkach o koncentrację. Oczywiście każdy organizm jest inny i dla każdego z Was inna temperatura będzie tą idealną. Musicie obserwować swój organizm, wtedy zauważycie jakie środowisko jest dla Was najbardziej optymalne.

14. Zadbaj o dobrą atmosferę do pracy i nauki

Wiecie już jak ważne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia do pracy i nauki, oraz samego stanowiska. Warto również ograniczyć bodźce, które będą działały na nas rozpraszająco. Każdy hałas i szum będzie powodował taki efekt. Dużo też zależy od osobistych preferencji. Jedni z Was mogą się skupić jedynie w całkowitej ciszy, inni muszą w tym celu słuchać muzyki. Nie jest to problemem, jeśli mamy ten komfort, że możemy się uczyć lub pracować samodzielnie, bez innych osób w pomieszczeniu. Gorzej, gdy nie mamy aż tak komfortowych warunków, ale na to również jest sposób. Dla tych, którzy potrzebują całkowitej ciszy, nieocenione będą słuchawki tłumiące hałasy, możemy przez nie również słuchać naszej ulubionej muzyki.

Zatem jak być skupionym?

Wszystkie opisane wyżej metody pomogą wam skupić się na wyznaczonym zadaniu. Pamiętajcie jednak, że każdy jest inny i działa na niego inna metoda. Musicie odnaleźć swoje własne sposoby na koncentrację. W tym celu, powinniście przetestować powyższe sposoby i sprawdzić, które z nich rzeczywiście na Was działają. Pamiętajcie, że każdy z nas może nauczyć się osiągać stan skupienia i poprawić swoją wydajność. Niektórzy potrzebują po prostu więcej czasu, by posiąść tę umiejętność. Kluczem jest obserwacja własnego organizmu, by móc określić co na nas działa dobrze, a która metoda jest nieskuteczna. Dzięki temu, skupienie się na konkretnym zadaniu, nie będzie już dla Was problemem, a swoje obowiązki będziecie wykonywać szybciej i z większą przyjemnością.

[kkstarratings]

Leave a comment