Skip to content Skip to footer

Jak mieć więcej energii? 12 sprawdzonych metod na pobudzenie!

Czekasz z wytęsknieniem na weekend, w którym w końcu zrobisz coś dla siebie. Nastaje wolne, a jedyne co jesteś w stanie zrobić… to paść trupem do łóżka. Brzmi znajomo? Jeśli wstając rano, czujesz się jak zombie, zastanawiając się, gdzie jest Twój mózg — to ten tekst jest dla Ciebie!

Jak mieć więcej energii? W tym artykule zaproponujemy Ci kilka pomysłów, które mogą okazać się pomocne w walce z wiecznym zmęczeniem. Kto wie? Może po zastosowaniu tutejszych rad zmienisz się z wiecznie sennego leniwca w tryskającego energią lwa? Zaczynamy!

1. Kofeina

Dla większości ludzi jest to najpopularniejszy „zastrzyk energii”. Kofeina jest dostępna w kawie, napojach energetycznych (gdzie również tauryna pobudza) oraz w niektórych słodkich napojach. W pracy, na ulicy – zwykle napicie się czegoś z kofeiną jest łatwo dostępne.

Nie tylko pyszne napoje rozruszają Cię do działania! Możesz zakupić tabletki z kofeiną, które łatwo jest zabrać ze sobą i w razie dopadającego zmęczenia zawsze są w zasięgu ręki. Nie należy przesadzać z kofeiną, bo w nadmiarze przyczynia się do odwodnienia, szybko można się od niej uzależnić a porządne przedawkowanie może doprowadzić do kłopotów z sercem czy napadów niepokoju i lęku!

Kofeina - zastrzyk energii
CC: Freepik

2. Przekąska

Często niski poziom cukru objawia się brakiem energii. Dlatego, jeśli dopada Cię zmęczenie, a jednocześnie czujesz się głodny, to pora coś przekąsić. Najlepiej potrafi pobudzić na krótki czas duża dawka cukru prostego, może to być np. batonik czekoladowy, drożdżówka, czy słodki napój. Jednak prócz tego należy zadbać o normalne zdrowe i pełnowartościowe posiłki.

3. Drzemka

Doskonała opcja, jeśli chcesz szybko zregenerować swój zasób energii. Mało kto ma możliwość ucięcia sobie drzemki w pracy, ale już po powrocie z niej – wielu po nią sięga.

Drzemka nie może przekraczać 30 minut, gdyż po tym czasie wchodzimy w głębszą fazę snu. Najlepszy jest czas od 20 do 30 minut. Jednak jeśli nie możesz tyle wolnego czasu wygospodarować, to nawet 5-minutowa drzemka będzie dla Ciebie bardzo korzystna! Już taka maleńka ilość snu przywróci Ci energię oraz odgoni zmęczenie.

Nie należy drzemać do 3 godzin przed normalnym snem, gdyż wtedy łatwo o problemy z zaśnięciem. 

Wiele znanych ludzi stosowało ten sposób na odzyskanie sił. Napoleon Bonaparte, Leonardo da Vinci czy Thomas Edison byli jednymi z nich.

4. Yerba mate

Alternatywa dla kawy i energy-drinków. Yerba mate to nic innego jak zmielone liście i patyczki ostrokrzewu paragwajskiego, którego picie ma działanie podobne do kawy. Głównie działa tutaj kofeina, którą nazywa się w yerbie mateiną. Popularność zyskała w Polsce dzięki podróżnikowi Wojciechowi Cejrowskiemu, który był często widziany z tykwą i bombillą (rurka do picia napoju) w różnych miejscach.

Jednak przed skosztowaniem yerby musisz wiedzieć, że smak wywaru jest bardzo specyficzny. Niektórzy określają go jako „wywar z popielniczki” podczas swoich pierwszych prób. Jednak znajdzie się zarówno wielu przeciwników, jak i zwolenników yerby.

Yerba Mate
CC: Freepik

5. Sport

Ruch to zdrowie! Dlatego, jeśli chcesz mieć więcej energii i dobrego samopoczucia to warto zacząć się regularnie ruszać. Najlepszym wyjściem będą długotrwałe ćwiczenia w strefie tlenowej takie jak: bieganie, pływanie, jazda na rowerze, rolki itd.

Dzięki takiemu ruchowi nie tylko są spalane kalorie oraz metabolizm przyśpiesza swoje działanie, ale także pozytywnie wpływa to na układ tlenowy – mniej zmęczenia przy takim samym poziomie wysiłku.

Nie musisz od razu biegać maratonów lub wspinać się na Mount Everest. Wystarczy trochę ruchu każdego dnia. Może, zamiast jechać do pracy lub szkoły samochodem warto będzie przesiąść się na rower? Jeśli jeździsz komunikacją miejską, to będziesz mógł wysiąść wcześniej, aby przejść się kawałek pieszo. Można chodzić na rekreacyjne spacery a zamiast windy używać schodów. Taki drobny ruch sprawi, że poczujesz się w lepszej formie!

6. Dieta

Odpowiednia dieta przekłada się na samopoczucie i ilość dostępnej energii w ciągu dnia. „Jesteś tym, co jesz”. Jeśli codzienne stołowanie się w barach typu fast food jest Twoim rytuałem to nic dziwnego, że nie masz na nic sił!

Warto jeść często małe pełnowartościowe posiłki np. 5 razy w ciągu dnia. To pomoże utrzymać odpowiedni poziom cukru w organizmie przez cały dzień. Także spożywanie węglowodanów złożonych o niskim wskaźniku glikemicznym takich jak kasza gryczana bądź pieczywo razowe jest cudownym lekarstwem na wieczny brak energii w ciągu dnia.

Należy pić dziennie dużo wody oraz spożywać minerały i witaminy ze zbilansowanej diety.

7. Motywacja

Bez odpowiedniej motywacji ciężko człowiekowi zrobić cokolwiek. Dlaczego tak wielu ludzi zaczyna biegać? Zwykle jest to szukanie nowej pasji, sposobu na odreagowanie emocji bądź zadbanie o swoje zdrowie (nie wspominając o sytuacji, gdy zbliża się sezon plażowy i wszyscy chcą szczupłej sylwetki). Także w tym przypadku odpowiednia motywacja pcha do działania.

Jak możesz zastosować metodę kija i marchewki? Wyznaczanie celów jest jednym z dobrych sposobów na to, abyś znalazł w sobie nieznane dotąd pokłady energii. Cel powinien być:

• mierzalny (musisz określić to, co będzie zrealizowaniem celu)
• realny do zrealizowania (musisz być pewny, że da się to zrobić)
• mieć termin wykonania (np. określona data)
• MOTYWUJĄCY! (cel jest marchewką – musi być apetyczny!)

W drużynie siła! Zdjęcie pokazuje team szczęśliwych ludzi
CC: Freepik

8. Energetyczna muzyka

Dobrze dobrana, energiczna muzyka doda Ci skrzydeł nawet w trudnych sytuacjach. Można stworzyć swoją listę piosenek pełnych życia i energii, które będą podporą podczas gorszych dni. Obecnie odtwarzacz można mieć zawsze przy sobie, wystarczy np. telefon ze słuchawkami. Także dostępność muzyki jest w każdym miejscu – wystarczy, że się postarasz!

Piosenki mają być skoczne bądź energetyczne, ale także w Twoim guście. Słuchanie muzyki, której się nie lubi tylko dlatego, że jest pełna energii, żywa, skoczna – nie naładuje akumulatorów a wręcz przeciwnie… raczej je rozładuje. Najlepiej, abyś dobrał dla siebie takie piosenki, które są żwawe, a jednocześnie w Twoich klimatach.

Warto, abyś wybrał pozytywną, optymistyczną muzykę a unikał kawałków smutnych czy pełnych agresji. Chociaż ostatnia opcja może być przydatna np. podczas treningu na siłowni.

9. Sen

Najczęstszą przyczyną niskiego poziomu energii jest brak snu lub jego nieodpowiednia ilość bądź jakość. Jeśli kładziesz się późno spać lub śpisz za mało czasu, to zmiana tego przyniesie wiele korzyści, a jedną z nich będzie solidna energia do działania w ciągu dnia!

Ile spać? Dla każdej osoby inna ilość snu będzie odpowiednia. Jedna osoba wysypia się, śpiąc 6 godzin, a druga po 10 godzinach snu czuje się, jakby dopiero położyła się z zamiarem zaśnięcia… Tak czy inaczej, jeśli śpisz mniej niż 6 godzin, to warto, jest sprawdzić, czy jeśli dodałbyś sobie snu to, czy w ciągu dnia miałbyś więcej siły do działania?

10. Przerwa w pracy

Jeśli odczuwasz zmęczenie i brak skupienia w pracy to bardzo dobrym lekarstwem na to jest robienie sobie krótkich przerw. Istnieje system zarządzania czasem w pracy o nazwie Pomodoro, który może być dla Ciebie pomocny. Nazwa wzięła się od urządzenia kuchennego, które wygląda jak pomidor, a jest tak naprawdę minutnikiem kuchennym.

Jak działa Pomodoro? Bardzo prosto: na każde 25 minut pracy robisz sobie 5 minut przerwy. W tym czasie możesz robić cokolwiek innego. Jeśli nie lubisz marnować czasu, to możesz wtedy zrobić jakieś szybkie ćwiczenia bądź coś przekąsić (aczkolwiek jedzenie co 30 minut może nie sprzyjać Twojej sylwetce).

Po przerwie wracasz do pracy i cały cykl jest powtarzany 4 razy, a przy ostatnim podejściu nie ma już przerwy 5-minutowej, ale od 15 do 45 minut.

Pełny cykl Pomodoro w skrócie: 

1. 25 min pracy i 5 min przerwy
2. 25 min pracy i 5 min przerwy
3. 25 min pracy i 5 min przerwy
4. 25 min pracy i od 15 min do 45 min przerwy

Po zakończeniu cyklu – powtarza się go, tyle razy ile potrzebujemy. Dla wielu osób taki system pracy znacznie zwiększa ilość energii oraz koncentracji. Człowiek mniej męczy się (szczególnie przy pracy umysłowej), pracując takim schematem. Dlatego, jeśli chcesz mieć więcej energii w pracy i po niej to może warto pomyśleć o… pomidorach.

Pamiętaj o przerwach!
CC: Freepik

11. Dbanie o siebie

Przesadzanie z wymaganiami stawianymi sobie może prowadzić do przemęczenia. Jeśli ciągle podwyższasz sobie poprzeczkę i nigdy się nie nagradzasz, to już znasz powód, dlaczego bywasz zajechany jak koń po westernie.

Nie chodzi o jakieś niesamowite nagrody. Wystarczą małe drobnostki w ciągu dnia. Najprościej (i za darmo) jest pochwalić samego siebie. „Doskonale wykonałem dzisiaj swoją pracę. Jestem zadowolony!” – taki prosty dialog wewnętrzny da nam kopa do życia!

Nagradzanie się każdego dnia jest bardzo ważne, aby pozostać pełnym energii! Wystarczy, że po ciężkim dniu pracy weźmiesz relaksującą kąpiel lub obejrzysz odcinek swojego ulubionego serialu. Jest to nic innego jak kultywowanie miłości do samego siebie. Ludzie, którzy to robią, mają pełno zapału do życia.

12. Wakacje

“Kto nie robi przerwy, ten szybko traci nerwy”. Jeśli nie masz czasu na zrobienie sobie wolnego od pracy, to jest możliwe, że w końcu ulegniesz wypaleniu. Wakacje od pracy są bardzo potrzebne. To czas, kiedy możemy zregenerować nasz organizm i nagrodzić się za ostatni okres pracy czy wyrzeczeń. Na nich będziemy gromadzić energię na zbliżający się czas.

Co więcej, taka przerwa wpływa pozytywnie na wydajność w pracy. Dlaczego? Bo podczas „odwyku” będziemy mogli wypełnić nasz umysł czymś innym. Odpoczniemy. Zwykle po takim relaksie wraca do nas skumulowana energia do pracy. Bywa też często tak, że to podczas wakacji wpadają najlepsze pomysły do głowy związane z branżą.

Dlatego, jeśli czujesz, że ucieka z Ciebie powietrze jak z dziurawego materaca – to znak, aby zorganizować sobie odpoczynek. Może to być nawet weekendowe zaleganie w domu bądź krótki wypad w jakieś bliskie, spokojne miejsce. Grunt żeby na jakiś czas zadbać o siebie.

Teraz już wiesz jak mieć więcej energii!

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszych rad. Jest ich tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli coś w Twoim przypadku nie działa, to warto sięgnąć po coś innego. Jesteśmy różni od siebie i dlatego często potrzebujemy czegoś odmiennego, aby naładować się energią! Daj znać w komentarzu poniżej, która metoda jest najlepsza dla Ciebie!

Jeśli masz niedosyt wiedzy zapraszamy Cię do innych naszych artykułów!

Jak się skupić? Idealny poradnik dla osób, które mają problem z koncentracją!

Co robić jak się nudzi? Propozycje na nudę!

[kkstarratings]

Leave a comment