YourTurn – jak powstała pierwsza konferencja poświęcona młodym YouTuberom?

YourTurn – jak powstała pierwsza konferencja poświęcona młodym YouTuberom? / progresywni


Ostatnie lata szybkiego rozwoju sieci, przyniosły nam nowe metody dzielenia się informacją. Dzięki internetowi powstał szereg stron i portali, na których użytkownicy mogą wyrażać swoje zdanie, dzielić się doświadczeniem czy dostarczać innym użytkownikom rozrywkę. Najbardziej popularnym portalem stał się YouTube, który swoją otwartością przyciągnął młodych, jak i starszych użytkowników. Za pomocą wprowadzenia funkcji ZARABIANIA, YouTube dał szansę twórcom zarabiać na robieniu tego, co kochają. 

Postanowiliśmy wykorzystać perspektywy jakie niesie ten portal. Stworzyliśmy więc konferencję prowadzoną przez twórców dla twórców. 

Na początku opracowaliśmy dokładny schemat działania, który można zobaczyć poniżej: 

34100-NZIJ2Z

Wartym zauważenia jest fakt, że nie mieliśmy żadnego doświadczenia w organizacji podobnych przedsięwzięć, a zwłaszcza na taką skalę. Każdy dzień był dla nas nauką i nie zrezygnowaliśmy ze swojego celu, udało nam się go osiągnąć. Efekty odczuwamy do dziś i pracujemy nad kolejnym spotkaniem, które już teraz cieszy się sporym zainteresowaniem.

Gdy już ruszyły przygotowania do konferencji trzeba było znaleźć odpowiednich prelegentów. Byliśmy świadomi tego, że ciężko będzie dotrzeć do ludzi, którzy osiągnęli na tej platformie sukces. Natłok fanów, zamknięci na pieniądze menadżerowie a ponadto zaborcze sieci partnerskie – to wszystko komplikowało sprawę. Postanowiliśmy zatem dotrzeć do nich w sposób bardziej otwarty – ludzki. Wykorzystaliśmy do tego warszawski MeetUp organizowany przez Lifetube we współpracy z Orange.

Przed samym eventem musieliśmy dopiąć wszelkich formalności: zarezerwować pokoje w hotelu, pozyskać środki, znaleźć chętnych wolontariuszy. Bardzo pomocna okazała się Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno, która stała się naszym głównym partnerem.  

 

10841995_909855335694043_2044685181086197269_o

 

Gdy już pojawiliśmy się na konferencji zaczęliśmy szukać naszych CELÓW – ciekawych i sławnych twórców. Obraliśmy pewną uniwersalną strategię: po krótkiej rozmowie wręczaliśmy im zaproszenia, w których zawarliśmy szczegółowe informacje i kontakt do koordynatora projektu. Tym sposobem wręczyliśmy zaproszenia aż 30-u osobom! Dzięki naszym działaniom na naszej konferencji pojawiły się takie osobistości jak Matt Olech, Piotr Skowronek czy Kuba Jankowski z MaturaToBzdura.tv, którzy w swoich wystąpieniach skupili się m.in na sile social media, zasadach obowiązujących w internecie oraz determinacji potrzebnej do osiągnięcia sukcesu. 

#YourTurn to niewątpliwy sukces organizacyjny, merytoryczny ale przede wszystkim integracyjny. Dzięki konferencji środowisko młodych twórców zdecydowanie się zacieśniło. Od tamtej pory obserwujemy kwitnące znajomości uczestników, współprace na YouTube itd.

Kilka słów od Matta Olecha (mattolech.pl)

W 2013 roku, dokładnie w grudniu, gdy w Warszawie odbywało się największe w Polsce spotkanie youtuberów oraz fanów – podszedł do mnie młody chłopak, chciał chwilę porozmawiać. Pomimo dość dużej rzeszy ludzi, którymi byłem otoczony – coś mi wewnątrz kazało pójść z nim i zamienić parę słów.
Gdy tak rozmawialiśmy – wręczył mi list z zaproszeniem na konferencję YourTurn w Piasecznie. Jak zwykle – podziękowałem, list schowałem. Gdy wieczorem siedziałem w hotelu ze swoim przyjacielem – przeczytałem list. Nigdy nie widziałem tak profesjonalnie napisanego listu przez młodych ludzi! Czułem, że mówią bezpośrednio do mnie, nawiązują do twórczości.
Pomyślałem: rzucam wszystko i jadę na konferencję. Pomogę im, dam całą wiedzę, którą posiadam, by szkolenie było jak najlepsze. Do mnie postanowił dołączyć mój przyjaciel i uzgodniliśmy, że wystąpimy razem na szkoleniu, praktycznie w formie stand upu. Momentami na scenie zastanawialiśmy się nawet, czy to żle, że ludzie płaczą ze śmiechu – czy dobrze?
Szkolenie uznałem za udane. Rok później nie mogłem odmówić ludziom, dla których rozwój jest na pierwszym miejscu i zjawiłem się znowu. Tym razem, już jako dyplomowany trener i przygotowaliśmy wspólnymi siłami YouTurn 2 – warsztaty dla youtuberów z pasją. Uczyliśmy nie tylko czym jest progres na YouTube (jak go zmierzyć), jak występować przed kamerą, ale przede wszystkim – jak ważnym zagadnieniem na YouTube jest budowanie marki osobistej.

Jak zresztą widać, nie żałuję wspólnych chwil i z niecierpliwością czekam na You Turn 3! ~ Matt Olech

Konferencja to był tylko początek. W 2016 roku zorganizowaliśmy szkolenie dla YouTuberów, o którym można poczytać tutaj: KLIK

/ progresywni