Skip to content Skip to footer

Jak zbudować siłę woli?

Siłę woli każdy by chciał mieć, jednak nie każdy ją ma

Ileż to razy postanawiasz sobie, że w końcu coś zrobisz ze swoim życiem. Ileż to razy planujesz, że schudniesz, zaczniesz zdrowo się odżywiać, będziesz prowadzić aktywny tryb życia, w końcu zabierzesz się za naukę języków obcych. Postanowiłeś, zaplanowałeś, nawet coś zrobiłeś w tym kierunku przez kilka dni, tydzień, miesiąc…i na tym się skończyło. Wtedy otoczenie Ci mówi, że brak Ci silnej woli.

człowiek idzie przez most w górach

Co to jest siła woli?

Definicja – „wola” oznacza intencję, pragnienie lub chęć, aby coś się stało, to czego ktoś chce, co ktoś sobie postanowił. Siłę woli jest zatem motywacją do powiększania i wzmacniania „woli”. Czyli siła woli to jest inaczej zdolność kontrolowania swoich impulsów i podejmowanie trudniejszych w danej chwili decyzji, z myślą o długoterminowych celach i planach. To jest słuchanie głosu rozsądku zamiast tego pierwotnego impulsu, który pcha nas w stronę przyjemności i nagrody tu i teraz. Często oddala nas od naszych długoterminowych celów. Najprościej mówiąc chodzi o podejmowanie bolesnych decyzji dzisiaj, który opłacać się będą w przyszłości, czyli podejmowanie decyzji wbrew naszym chwilowym zachciankom, impulsom, które mamy teraz.

Posiadanie silnej woli wiąże się z odnalezieniem wewnętrzne siły, aby pokonać lenistwo, pokusy, rozczarowania i niepowodzenia. Siła woli każdego z nas zależy wyłącznie od nas. Budowanie silnej woli najlepiej ćwiczyć od najmłodszych lat. Istnieje wyraźny związek między sukcesem, a silną wolą. Wszystko pięknie, tylko jak można mieć silną wolą? Co zrobić, aby chciało nam się chcieć? Jak wytrwać w realizacji swoich celów i planów? Jak być człowiekiem sukcesu, który co zaplanuje to zrealizuje?

Zimny prysznic – zalety, wady oraz wpływ na zdrowie (jak zacząć?)

Jak działa siła woli?

Siła woli działa podobnie do mięśnia i od jej poziomu wytrenowania zależy, nasza zdolność do podejmowania takich decyzji, które pozwolą nam przyjąć presje pokusy albo niechęć do zrobienia czegoś i postąpić zgodnie z naszymi wyższymi celami. Wymagają one nas odparcia pokusy na co w danej chwili mamy ochoty. Mamy wpływ na poziom swoje naszej samokontroli.

Jak każdy mięsień siła woli potrzebuje pracować i wzmacniać się w odpowiednim treningu, w ramach odpowiednich warunków, ale ma też swój limit i potrzebuje regeneracji. Siła woli ma swoją siłę, ale także może się męczyć. Oznacza to, że zasoby silnej woli są ograniczone i człowiek powinien koncentrować się na najważniejszych życiowych potrzebach i pokonywać tylko niektóre bariery. Silna wola wiąże się ze zdolnością sprawowania kontroli nad samym sobą i wyznaczeniem sobie celów.

Z biologicznego punktu widzenia mózg człowieka zawiera jeden element, który jest odpowiedzialny za naszą silną wolę – jest nim kora przedczołowa. Dawniej służyła głównie do motywowania człowieka do ruchu fizycznego – chodu, biegu. Z czasem jej funkcje zaczęły się rozrastać na skutek pojawienia się nowych połączeń z innymi obszarami mózgu. Kora przedczołowa to część mózgu, która odpowiada za siłę woli, odpowiada i jednocześnie za analizowanie, podejmowania decyzji, przewidywanie. Codziennie zużywamy swoją energię na analizowanie, podejmowanie decyzji, tym samym wyczerpujemy powoli swoją siłę woli. Dlatego, warto jest szybko podejmować decyzję w błahych sprawach.

Jak zbudować siłę woli?

Zadbaj o to, aby być wyspanym, wypoczętym i najedzonym. Bardzo duże znaczenie ma odpoczynek, który pomaga w naładowaniu się energią, aby potem pracować nad silna wolą. Siła woli ładuje się poprzez spaniem, a zużywa jako paliwo- cukier, glukozę. Należy jeść zdrowe produkty, które mają dobrej jakości cukier z niskim indeksem glikemicznym, żeby w ciągu dnia dał nam stabilną energię, która będzie uwalniała powoli w naszym organizmie

Unikaj samokrytyki, nie katuj się, jeżeli wyrzucaniem sobie, że uległeś chwilowej zachciance. Często bywa tak, że przez kilka dni udaje nam się odmawiać sobie przykładowego ciasteczka, aż w pewnej chwili, za sprawą impulsu, zjadamy owe ciasteczko. Potem mamy wyrzuty sumienia i się poddajemy. Kryzys należy przezwyciężyć i się nie biczować. Trudno stało się, ale dalej pracujemy nad sobą.

Nie wystawiaj się bezsensownie na pokusy. Nie idź ze znajomymi do cukierni, jeśli akurat nie chcesz jeść słodkiego albo nie wychodź ze kolegami z pracy, na przerwę na papierosa, jeśli rzucasz palenie.

Można trenować siłę woli poprzez skupianie się na jednej rzeczy przez dłuższy okres czasu. Ten czas można stopniowo wydłużać.

Czym jest prokrastynacja i jak ją pokonać?

stopy człowieka na bieżni

Skup się i znajdź motywację

Należy skupić całą swoją energię, na tym co chcemy osiągnąć. Jeśli chcesz się odchudzić, wejdź do sklepu zdrową żywnością i tam zrób zakupy. Potem jak przyjdziesz do domu to wypełnij lodówkę i szafki zdrowym jedzeniem. Oddaj znajomym wszystkie ciastka i cukierki, aby Cię nic nie kusiło.

Ugotuj sobie zdrowy posiłek. Umów się z koleżanką, która też chce schudnąć albo taką co lubi aktywnie spędzać czas i wybierzcie się razem na wycieczkę rowerową czy basen. A

może zacznij chodzić na kurs tańca czy siłownie. Wybieraj towarzystwo ludzi, którym przyświeca podobny cel jak Tobie. Wtedy łatwiej jest pokonać chwilowy kryzys. Unikaj sytuacji, w której Twoja wola będzie musiał przeciwstawiać się pokusie.

Zrelaksuj się

Pomocna też jest medytacja. Medytacja uczy skupienie, pomaga w relaksacji, odpręża oraz uczy prawidłowego oddychania. Ćwiczenia oddechowe mają bardzo korzystny wpływ na nasz umysł i ciało. Pomagają poradzić sobie ze stresem i bezsennością. Wzięcie kilku głębszych świadomych oddechów pomaga uspokoić umysł i rozluźnić ciało.

Duże znaczenie mają także ogólne trzymanie się planów i unikanie życiowych stresów. Jest to trudne zadanie, ale możliwe do zrobienia. Najlepiej zaplanować sobie dzień i już z samego rano zrobić, to co nam sprawia największa trudność. Jak wyjdziemy na ten spacer rano, to już wzrasta u nas poziom zadowolenia, bo mamy obowiązek odhaczony. A wieczorem nie marnujemy energii na mobilizowanie siebie, bo np Jesteśmy zmęczeni, jest fajny film w telewizji czy pada deszcz.

Stwórz dobre nawyki

Sposobem na budowanie i wykorzystywanie siłę woli, jest używanie jej do tworzenia dobrych nawyków. Wybierz jedną rzecz, którą zaczniesz robić albo przestaniesz robić, żeby zbudować swój nowy nawyk. Na przykład podejmij decyzję o codziennym, półgodzinnym spacerze w celu zbudowania nawyku regularnej aktywności fizycznej, ponieważ chcesz pozbyć się 10 kg nadwagi. Chodź codziennie na ten spacer, a każde wyjście będzie wzmacniało twoją siłę woli i zadowolenie z siebie.

Silna wola ulega wahaniom w ciągu dnia, tzn. że jej poziom jest najwyższy rano i spada wraz z upływem godzin. W ten sposób można wytłumaczyć wieczorne objadanie się lub brak motywacji do pracy w godzinach popołudniowych. Dlatego jeśli trenujesz jakiś nawyk, postaraj się to zrobić rano.

Jak skutecznie budować nawyki?

Znajdź aktywność, która sprawia ci przyjemność

Proces budowania siłę woli daje wolność wyboru, a nie zmuszanie się do nieprzyjemnych rzeczy. Ulegając impulsom, nie mamy wolności wyboru. Nieraz, gdy jesteśmy zmęczeni ulegniemy impulsowi i zostaniemy w domu, zamiast wyjść na spacer. Nie należy jednak tak mocno się krytykować, tylko następnym razem dalej chodzić regularnie na ten spacer. Po pewnym czasie stanie się to naszym nawykiem i nie będziemy sobie mogli wyobrazić dnia bez spaceru.

Można również poszukać osób, które również jak ty, chcą budować swoją siłę woli. Możecie się wtedy wzajemnie wspierać i mobilizować do działania.

człowiek biegnie przez park

Podsumowanie

Dzięki codziennej praktyce Twoje życie zacznie się zmieniać, Twoja siła woli będzie rosła z każdym dobrym wyborem spójnym z budowanymi nawykami i osiągniętymi celem. Należy pamiętać, aby wybrać jeden nawyk na raz, który trenujesz, a nie wprowadzać kilka nawyków w tym samym czasie.

Leave a comment