Skip to content Skip to footer

Jak skutecznie budować nawyki?

Nawyki są bardzo ważne dla osiągnięcia naszych celów. Prowadzą nas codziennie i budują naszą rzeczywistość. Budowanie nawyków to sposób na skuteczną i trwałą zmianę oraz poprawę jakości naszego życia. W tym artykule dowiesz się jak rozwijać nawyki lub dokonywać zdrowych zmian w swoim życiu.

Wskazówka to nic innego jak sytuacja lub uczucie, które skłania nas do działania. Np. stresujesz się pracą lub nauką, wracasz do domu, pijesz wino i oglądasz Netflixa przez kilka godzin. Nagrodą jest poczucie bezpieczeństwa i odwrócenie uwagi od problemu. Albo czujesz się zestresowany i idziesz pobiegać, bo masz taki system założony

W obu przypadkach staramy się radzić sobie z tą samą sytuacją iw obu przypadkach znajdujemy pocieszenie. Nie ma nic złego w oglądaniu Netflixa czy piciu wina, ale jeśli zdarza się to wielokrotnie, to lepiej dla naszego zdrowia, jeśli wybierzemy drugą opcję, która nie tylko będzie zdrowsza, ale też przyniesie nam korzyści w przyszłości. Jest też bardzo prawdopodobne, że po treningu będziemy chcieli kontynuować.

Jak zbudować dobre nawyki?

Według Jamesa Cleara, autora książki “Atomic Habits”, skutecznym sposobem wytworzenia nawyku jest skupienie się nie na tym, co chcesz osiągnąć, ale na tym, kim chcesz się stać.

Najskuteczniejszym sposobem zmiany swoich nawyków jest skupienie się nie na tym, co chcesz osiągnąć, ale na tym, kim chcesz się stać. Tożsamość jest tym, w co wierzysz i co myślisz o sobie, pomyśl dla siebie. Proces to wszystko, co musisz zrobić, aby uzyskać pożądany rezultat.

Zmiana sposobu, w jaki myślimy o sobie

Kiedy od dawna praktykujemy niezdrowe nawyki, zmiana ich wydaje się niemożliwa lub zbyt trudna. Pierwszym krokiem w rozwijaniu zdrowych nawyków jest zmiana nastawienia do siebie.

Jak postrzegałbyś siebie trochę inaczej?

Zdecyduj, kim chcesz być. Zdecyduj, że jesteś typem osoby, która na przykład czyta książki, chodzi na siłownię, zdrowo się odżywia, medytuje lub dobrze sobie radzi w szkole. Utożsamiaj się z nim. Nie musisz wszystkim wyjaśniać, ale to, co myślisz, jest ważne.

Czym jest prokrastynacja i jak ją pokonać?

Odroczenie gratyfikacji

W dzisiejszych czasach możemy bardzo szybko zaspokoić nasze nagłe pragnienia. Ponadto niezdrowe nawyki są prostsze i oferują natychmiastową nagrodę; H. natychmiastowa gratyfikacja. Z tego powodu tak łatwo popadamy w złe nawyki i tak trudno jest nam wypracować dobre nawyki. Zamawianie fast foodów jest łatwe i błyskawiczne, ale kłopotliwe w dalszej części drogi. Uprawianie sportu nie wydaje się tak atrakcyjne, bo nie przynosi nam natychmiastowych rezultatów, ale wymaga od nas dużego zaangażowania.

W jednym ze swoich przemówień Mel Robinson mówi o tym, że nasz mózg zawsze da nam bezpieczniejszą i wygodniejszą opcję. Zdając sobie sprawę z tego, kiedy to się dzieje, możemy wybrać opcję, która, choć niewygodna teraz, przyniesie nam korzyści w przyszłości.

Musimy zdać sobie sprawę, że pierwsze efekty, które w końcu się opłacają, są dużo lepsze, bardziej atrakcyjne i warte więcej niż natychmiastowy komfort, jaki czerpiemy ze złych nawyków.

Chociaż uważam, że zdrowe nawyki szybko przynoszą satysfakcję. Niekoniecznie musimy być na końcu drogi, żeby poczuć się lepiej. Na przykład regularne ćwiczenia przyniosą nam korzyści znacznie wcześniej. Nie jest tak, że czujemy się lepiej, gdy w żołądku pojawia się kaloryfer (cel).

Znacznie szybciej poczujemy się silniejsi, zdrowsi i mniej zestresowani, a także udowodnimy sobie, że potrafimy robić to, na co jesteśmy przygotowani. Im bardziej jesteś dumny z tego, kim jesteś i co robisz, tym bardziej będziesz zmotywowany do kontynuowania i utrzymywania zdrowych nawyków.

Uczyń nawyk tak prostym, jak to możliwe

Jak sprawić, by zdrowy nawyk był jak najłatwiejszy, a niezdrowy tak trudny, jak to możliwe?

  • Znajdź aktywność, która Ci się podoba.
  • Czytaj książki, które nie dają ci spać.
  • Znajdź przepisy, które nie zawierają składników z kosmosu i są łatwe do znalezienia w lokalnym sklepie spożywczym.
  • Nie kupuj cukierków, żeby nie było ich w domu.
  • Znajdź siłownię lub studio jogi w drodze z domu do pracy.
  • Uważaj na napiwki, czyli ustawiaj przypomnienia w telefonie komórkowym lub zapisuj na tablicy nawyki, nad którymi aktualnie pracujesz.

Chodzi o to, by stworzyć system i środowisko, w którym trudno jest nam znaleźć wymówki, by nie robić tego, co zaplanowaliśmy.

Zimny prysznic – zalety, wady oraz wpływ na zdrowie (jak zacząć?)

Znajdź radość w nawykach

Istnieje wiele sposobów na uprzyjemnienie nawyków i zadań. Kawa w klimatycznej kawiarni może zmotywować do nauki. Aby posprzątać, słuchaj podcastów lub oglądaj YouTube. Jeśli oglądasz Netflix na siłowni podczas treningu cardio, dlaczego nie? Bez względu na to, jak trywialne lub niekonwencjonalne są nasze sposoby, ważne jest, aby działały!

Zastanów się, czy zmiany, które próbujesz wprowadzić, są dla Ciebie wewnętrzne i nie mają na nie wpływu członkowie rodziny lub media społecznościowe.

Wiele osób w Internecie poleci różne aktywności, które zmienią Twoje życie. Na przykład wiele osób chwali ich za pisanie swoich myśli w dzienniku, medytację lub uprawianie jogi. Tylko dlatego, że te nawyki zmieniły życie tych ludzi, nie oznacza to, że zmienią również twoje.

Kiedy dotrę do Twojego domu, będzie warto spróbować, ale też zastanowić się, czy naprawdę chcemy wprowadzić te aktywności do naszego życia. Jeśli coś nam nie pomaga, nie czuj się winny z powodu rezygnacji.

Nasza rodzina i przyjaciele również będą mieli wiele do powiedzenia na temat tego, co powinniśmy zrobić, aby poprawić nasze życie. Różne rzeczy działają dla każdego. Zachęcam do podejścia do tematu z otwartym umysłem, spróbowania kilku aktywności i podążania za intuicją.

Nie wszystkie na raz

Zmiana i rozwijanie nawyków wymaga dużej siły i siły woli. Kiedy więc zmuszamy się do wprowadzania wielu nowych nawyków naraz, może to być dla nas trudne. Według wielu źródeł wyrabianie nawyków pojedynczo jest bardziej efektywne.

Tutaj musimy zastanowić się, czy starsi zmuszają nas do wprowadzenia kilku zmian jednakowo i czy te zmiany wzajemnie na siebie oddziałują. Jeśli czujesz się gotowy, dlaczego nie? Na przykład, jeśli przyzwyczaisz się do regularnego picia wody i czytania w nocy, nie widzę tutaj żadnego konfliktu.

Jeśli jednak starasz się budować swój biznes i jednocześnie pracować wymarzoną drogę, możesz nie mieć wystarczającej siły psychicznej i energii. Zawsze warto zdecydować, który nawyk jest dla nas priorytetem. Budowanie nawyku jest procesem ciągłym i metodą prób i błędów. Nie zniechęcaj się.

Czy musisz wyrobić w sobie nawyk?

Kiedy masz tak stabilne ramy wokół swoich nawyków, jak długo trwa ich pełna automatyzacja?

Okazuje się, że jest to około 66 dni lub dwóch miesięcy z codziennymi powtórzeniami dla przeciętnego nawyku. Nie spiesz się, cierpliwie powtarzaj proces wokół spustu i dostarcz nagrodę. Każda iteracja przybliża Cię do pełnej automatyzacji.

Bardzo ważne jest to, że pojedyncze pominięcie nawyku nie przedłuży czasu potrzebnego na rozwinięcie się, jeśli jesteśmy tego ciekawi. Więc jeśli się potkniesz, nie upokarzaj się, nie żałuj tego, nie przywiązuj do tego zbytniej wagi.

Najlepsze ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Podsumowanie

Przyjrzyj się całej sytuacji z ciekawością dziecka. „Dlaczego nie brakowało mi cytryny na środku pokoju, nie włożyłem cytryny do czajnika, nie zrobiłem kawy i nie poszedłem do pracy? Co wydarzyło się tego dnia i jak mogę temu zapobiec? Ten styl myślenia naprawdę nas ochroni i stworzy coraz bardziej stabilną podstawę dla naszych nawyków.

Leave a comment