Skip to content Skip to footer

Jak się rozwijać? 18 prostych porad

Jesteś kimś kto zastanawia się jak się rozwijać? Szukasz sposobów na zaimponowanie sobie i bycie lepszym?

Przeczytaj ten artykuł i przyjmij nowe perspektywy!

Jeśli jesteś człowiekiem z pasją (a mamy nadzieję, że jesteś!) zobowiązujesz się do ciągłego zaspokajania swojej żądzy wiedzy na temat samodoskonalenia. Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie 18 świetnych rad, które z pewnością okażą się pomocne w twojej podróży przez ocean progresu. Niektóre z nich są bardzo proste do wdrożenia. Inne będą wymagały większych nakładów wytrwałości. Jednakże wizja efektu jaki wspólnie możemy osiągnąć na pewno zmotywuje Cię do cięższej pracy. Zaczynamy!

 1. Czytaj książki codziennie

Książki to skoncentrowane źródło wiedzy. Im więcej czytasz, tym więcej wiedzy eksponujesz – proste. Od jakich książek najlepiej zacząć? Polecamy: „Kto zabrał mój ser”, „Jednym kliknięciem – historia Jeffa Bezosa”, “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”, „Like a Virgin”, ,,Bogaty ojciec, biedny ojciec”.

Uważamy, że te pozycje są idealne na sam początek zaspokojenia chęci zdobycia wiedzy na temat rozwoju i przedsiębiorczości. Przeczytanie tych książek gwarantuje gigantycznego kopniaka motywacji.

Warto oczywiście czytać wszelaką literaturę w zależności od zainteresowań. Pamiętaj, że nie musisz wcale kupować setek książek – istnieją biblioteki, giełdy książek, czy sklepy na Allegro, gdzie można dostać nową książkę za 8-10zł!

Sprawdź książki które warto przeczytać!

[newsletter]

2. Ucz się języków

Uczenie się nowych języków w parze ze zdobywaniem wiedzy o innych kulturach otwiera umysł na nowe doświadczenie. Warto tutaj zaznaczyć, że nowym językiem może być również język komputerów! Polecamy każdemu zgłębić wiedzę na temat choć jednego języka kodu. Na świecie czeka MILION miejsc pracy a headhunterzy walą drzwiami i oknami do ludzi, którzy potrafią pisać programy, algorytmy czy strony internetowe. Przygodę można zacząć od darmowych kursów dostępnych w internecie chociażby tutaj – code.org

Młoda dziewczynka trzyma w rękach tableta z uruchomionym programem, napisanym przez nią.
Im wcześniej zaczniesz – tym więcej osiągniesz 😉

3. Znajdź sobie nowe hobby

Czy w świetle twoich wszystkich zainteresowań jest jeszcze miejsce na nowe hobby? Jakiś sport, o którym wcześniej nie myślałeś? Na przykład hokej, golf czy tenis. Twoje nowe hobby może być również rekreacyjne. Przykładowo: kuchnia włoska, garncarstwo, taniec, kosztowanie wina, czy web-design. Uczenie się nowych rzeczy wymaga od Ciebie doskonalenia się w różnych aspektach życia. Od tego psychicznego, przez fizyczny, aż do emocjonalnego.

4. Stwórz pokój inspiracji

Twoje środowisko i otoczenie prezentuje twój nastrój. Jeśli żyjesz w inspirującym środowisku, będziesz inspirowany codziennie. Nudne, rutynowe i niezorganizowane pokoje są przez nas nielubiane – przyprawia to o rozleniwienie i brak energii. Spróbuj wprowadzić zmiany! Przemebluj swój pokój, zawieś obraz lub zmień lampę. Niech to miejsce stanie się twoim motywatorem! Nowy schemat poprawi twoją wydajność i pracowitość.

Rozwój osobisty - progresywni.eu

5. Pokonuj strach

Każdy z nas czegoś się boi. Strach przed wystąpieniami publicznymi, strach przed kruchością pewnych przedsięwzięć, strach przed podróżowaniem… Wszystkie nasze słabości i obawy trzymają nas w tym samym miejscu i przeszkadzają w rozwoju. Zrozum, że wszystkie te obawy zajmują miejsce, gdzie mogłyby znaleźć się nowe pasje. 

Obawa przed czymś powinna zachęcać nas do działania i wyszukiwania nowych umiejętności. Kamizelki kuloodporne zostały wynalezione w obawie przed śmiertelnym postrzałem, a wycieraczki w samochodach w obawie przed niebezpiecznymi dla zdrowia wypadkami drogowymi. (Ciekawostka – dwie, wymienione powyżej rzeczy zostały stworzone przez Polaków).

6. Wstawaj wcześniej

Wstawanie wcześnie (5-6 rano) było praktykowane przez wielu “ludzi sukcesu” – Anthony Robbins, Robin Sharma czy Albert Einstein. Wczesne wstawanie poprawia produktywność i jakość życia. To proste: gdy wstajesz wcześnie, to sposób myślenia jest ustawiony tak, by przeżyć lepiej i aktywniej przeżyć dzień. Oczywiście – jeśli chcemy wcześnie wstawać, musimy również wcześniej chodzić spać. Absolutne minimum dla osoby dorosłej to 6 godzin snu. Poleca się spać od 6 do 8 godzin, w zależności od predyspozycji.

7. Ustal tygodniową, sportową rutynę

Psychika jest mocno związana z naszym stanem fizycznym. Sport wzmacnia nasze ciało fizycznie i psychicznie, poprawia nastrój. Warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu w ciągu tygodnia. Udowodniono naukowo, że mózg lubi przebywać w naturalnym otoczeniu. 20 minut spaceru w lesie pozwoli skutecznie zwalczyć stres i zneutralizuje negatywne emocje.

8. Napisz list do siebie z przyszłości

Gdzie widzisz siebie za 5 lat? Będziesz tu gdzie jesteś? Będziesz taki jaki jesteś, a może inny? Napisz list do samego siebie. Zapieczętuj i rób wszystko by stać się osobą z Twojej wizji. Postaw sobie cele, przedstaw swoje szanse i zagrożenia. Przechowaj list w bezpiecznym miejscu i podsumuj go za kilka lat.

A może po angielsku? ;)
A może napiszesz go po angielsku? 😉

9. Zlokalizuj ślepe plamki

Z naukowego punktu widzenia ślepe plamki to obszar, którego nasze oczy nie są w stanie zobaczyć. W rozwoju osobistym takimi plamkami są wszystkie rzeczy, o których niewłaściwym działaniu jesteśmy nieświadomi. Odkrywając takie plamki pomagamy sobie spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy.

Dokładnie w taki sam sposób, jakbyśmy nagle pozbyli się plamek z oczu. Najlepszym ćwiczeniem na odkrycie takich ciemnych punktów jest zastanowienie się nad wydarzeniami, osobami, sytuacjami, które wywołują u nas irytację czy inne negatywne uczucie. Może to być toksyczna znajomość lub jakaś podświadoma niechęć do kawiarni, w której odrabiasz lekcje. Z całą pewnością fajnie jest niegdyś ogromny problem nazwać błahostką – taki efekt daje odkrywanie naszych ślepych plamek. Prosta zasada, odkrywasz – neutralizujesz.

10. Rzuć komuś wyzwanie

Konkurencja to z całą pewnością jedna z najlepszych dróg i powodów ciągłego rozwoju. Wyzwij kogoś i razem zrealizujcie jakiś cel (np. utrata wagi, codzienne spacery, 30 min nauki języka dziennie itd.). Przez cały proces oboje osiągniecie dużo więcej niż w pojedynkę, ponieważ nie ma niczego lepszego niż wspólna motywacja! Możecie dodatkowo zmotywować się jakąś nagrodą np. wyjściem do kina na koszt przegranego itp.

11. Wejdź do akcji

Najlepsza metoda nauki to praktyka. Pamiętaj, że nawet najlepiej nauczona w teorii osoba poradzi sobie gorzej niż ktoś z krótkim, praktycznym stażem. Czekanie niczego nie załatwi. Bierz się i działaj! Załóż firmę, naucz się języka, wyjedź za granicę czy załóż kanał na YouTube – działaj, działaj i jeszcze raz d z i a ł a j.

12. Ucz się od osób, które Cię inspirują

 Pomyśl o ludziach, których podziwiasz. O tych, którzy Cię inspirują. Ci ludzie odzwierciedlają pewne cechy, które sam chcesz posiadać. Jakie to cechy? Czym, Ci ludzie wyróżniają się spośród innych? Jak możesz nabyć te cechy? Zidentyfikuj, oceń i zacznij wdrażać je w swoim życiu, a z odrobiną szczęścia pójdziesz w ich ślady.

13. Pozostań skupiony wraz z listą rzeczy do zrobienia (to-do)

Zacznij dzień od stworzenia listy rzeczy, które musisz wykonać. Taka lista sprawi, że nie tylko o niczym nie zapomnisz, ale też staniesz się bardziej wydajny, Twoja praca zostanie usystematyzowana i sam poczujesz ogromną różnice w jakości życia! Istnieje wiele aplikacji, które pomogą Ci stworzyć i przestrzegać takiej listy. Wymieniamy naszym zdaniem najlepsze:
– Evernote
– Free Sticky Notes
– Nozbe

still_notebook.jpg
Zrzut ekranu z aplikacji Evernote

14. Zredukuj czas spędzany w social mediach

Musisz zrozumieć, że Twoja praca nie będzie wydajna, gdy co chwila będziesz komuś odpisywał lub sprawdzał snapa. Wiedz, że praca wykonana w godzinę może być wykonana w 20 min z lepszym skutkiem! Po prostu usuń rozpraszacze i nie marnuj czasu.

15.Naucz się grać w szachy (lub inną strategiczną grę)

Szachy to doskonała gra do ćwiczenia strategicznego myślenia. Nie tylko do czerpania ogromnej rozrywki, ale również do rozwijania umiejętności analizy. Możesz oczywiście wybrać inną grę np. komputerową! Taką jak: Clash Of Clans, Othello (Reversi), WarCraft czy Cywilizację.

16. Przestań oglądać telewizję

Większość programów telewizyjnych to po prostu głupota. Wykreowane historie, niestworzone opowieści, a przede wszystkim setki durnych reklam. Poza tym – zamiast tracić czas na oglądanie seriali paradokumentalnych możesz wybrać książkę lub zająć się gotowaniem. Szkoda tracić czas na brak rozwoju!

17. Pozwól przeszłości odejść

Jest jakieś wydarzenie, które wprawia Cię w smutek? Nie chce odejść i często o tym myślisz? Jeśli tak, to czas pozwolić przeszłości odejść. Trzymając to w sobie jednocześnie odcinasz sobie skrzydła. Zostaw przeszłość, wyciągnij wnioski i idź naprzód. Nie warto tracić zdrowia i głowy dla wydarzeń, których nie zmienimy.

Crossing out problems and writing solutions on a blackboard.
Po co tracić czas na problemy?!

18. Odpocznij

Pracowałeś/łaś ciężko? Samodoskonalenie to też ciężka praca. Nie pozwól sobie popaść w paranoje – szczególnie w dłuższej perspektywie. Nie możesz jechać samochodem, gdy brakuje w baku paliwa. Czasem warto odpocząć i złapać oddech. Zrelaksuj się, wyjedź i wróć w pełni zmotywowany do działania!

Zapoznaj się z ofertą Airbnb. Mają tam mega dużo świetnych lokali, w których można nieźle odpocząć. Ostatnio wprowadzili rabat na pierwszą podróż, który wynosi aż 138 zł! Sprawdźcie zniżkę na start od Airbnb tutaj.

Ostatni, najważniejszy: Bądź odpowiedzialny za swój rozwój.

Moglibyśmy pisać 10, 20, 50 czy nawet 1000 sposobów na samodoskonalenie się, ale jeśli Ty nie będziesz odpowiedzialny za niego, to nie ma znaczenia co napiszemy. Nic samo się nie zmieni. Jesteśmy odpowiedzialni za nasz rozwój – nikt inny. Nie mama, tata, brat, przyjaciel czy sympatia. Spraw by decyzja, którą podjąłeś nie spaliła się w zalążku. Doprowadź swego i bądź konsekwentny. Wszystkich rezultatów nie zobaczysz po dniu czy dwóch, ale obiecujemy Ci, że jeśli długo będziesz wytrwały, zobaczysz pozytywne zmiany w swoim życiu i staniesz się prawdziwym człowiekiem sukcesu.

[kkstarratings]


Podziel się odczuciami na temat tego wpisu w komentarzu i udostępnij go dalej!

Sprawdź nasz blog o finansach – Progresywne Finanse i dowiedz się więcej o zarabianiu, oszczędzaniu oraz inwestowaniu!

Pamiętaj, że aby się rozwijać często trzeba inwestować w siebie. Sprawdź jak oszczędzać pieniądze i odłóż na wymarzony kurs językowy lub nowe książki!

Powodzenia!

Leave a comment