Skip to content Skip to footer

Jak poprawić pamięć i koncentrację u dziecka?

W proces uczenia się pamięć i koncentracja są niezbędnym elementem. Rodzice i nauczyciele często zastanawiają się, jak pomóc dziecku w tej trudnej sztuce. Do wieku szkolnego dziecko mimowolnie skupia uwagę na tym co je interesuje, bez specjalnego wysiłku woli i zamierzeń.

Dopiero w wieku szkolnym uczy się koncentracji nie tylko na tym co je interesuje, ale również na tym, co nie jest dla niego w danej chwili zbyt ciekawe.

Czym jest marketing analogowy?

Jak rozwija się koncentracja u dziecka?

Na początku uwaga dziecka jest nietrwała i szybko się wyczerpuje, dlatego dłuższe czytania bez ilustracji nuży dziecko, powoduje, że zaczyna być ono niespokojne, nie uważa i wykonuje zbędne ruchy. W wieku 7-11 lat dominuje jeszcze myślenie obrazowe nad abstrakcyjnym. Dlatego dziecko z trudem zapamiętuje materiał, jeśli nie jest podany w sposób obrazkowy.

Ponadto, zależny to też od jego cech indywidualnych, zwłaszcza od cech jego temperamentu, a nie tylko wieku. Do wieku szkolnego dziecko może zapamiętywać mechanicznie, bez dokładnego rozumienia treści np. piosenkę, wierszyki.

Jednak już w wieku szkolnym wymagane jest od dzieci zapamiętywanie materiału z lekcji ze zrozumieniem. Nauczyciel zadaje dziecku pytania i na żądanie oczekuje odpowiedzi. I chociaż w domu zaraz jak się nauczyło i rodzic odpytywał to pamiętało. Jednak już na drugi dzień, na pytanie zadane przez nauczyciela, nie potrafiło sobie tego przypomnieć.

Psychologowie wyróżniają dwa rodzaje pamięci: świeżą- krótkotrwałą i starą-długotrwałą. Takiego podziału dokonał William James, twórca amerykańskiej szkoły psychologii, w swoim dziele o podstawach psychologii z 1890 r. Pamięć krótkotrwała inaczej operacyjna, pozwala na zachowania pewnej ilości informacji przez krótki czas i jest niezbędna w życiu codziennym.

Dzięki pamięci krótkotrwałej możliwe jest zapamiętanie listy zakupów, numeru na poczcie lub w poczekalni , rocznic imion osób, które właśnie poznajemy. Natomiast pamięć długotrwała: zachowuje praktycznie nieskończoną ilość informacji, z których część pochodzi z pamięci krótkotrwałej, przez nieokreślony czas.

W procesie uczenia bardzo ważne jest ćwiczenia pamięci i koncentracji u dziecka

Często już w przedszkolach i szkołach pojawiają się zajęcia prowadzone przez “Szkoły pamięci”, które uczą dzieci technik zapamiętywania, kojarzenia itp. Jednak możemy sami zaproponować dzieciom rożne zabawy na zapamiętywanie. Do 16 roku życia sprawność umysłowa rośnie i stabilizuje się. W dzieciństwie i wczesnej młodości człowiek najszybciej się uczy. Po 25 roku życia sprawność zaczyna spadać.

Jak nauczyć dziecko koncentracji?

Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację?

Koncentracja w połączeniu z dobrą pamięcią to bardzo ważne czynniki, które wykorzystujemy na każdym etapie naszego życia. Warto więc stymulować zdolność zapamiętywania i koncentracji u dziecka już od najmłodszych lat – najlepiej w przyjaznej atmosferze, w formie wspólnej zabawy. Poniżej prezentujemy ćwiczenia oraz gry na pamięć i koncentrację u dzieci.

Czytanie jest jednocześnie najprostszą i najtańszą formą treningu pamięci, jaką można znaleźć. Jest ono jedną z najbardziej angażujących i stymulujących aktywności dla mózgu człowieka. Lepsze jest czytanie na głos. Kiedy słyszymy wypowiadane przez siebie słowa, umysł lepiej zapamiętuje informacje.

Przykłady ćwiczeń na pamięć i koncentrację u dzieci

Można z dzieckiem rozwiązywać krzyżówki i zagadki logiczne, bawić się w quizy, łamigłówki, rebusy, skojarzenia czy na podobnych obrazkach znajdź różnice.

Można grać z młodym człowiekiem grać w gry planszowe, a także popularne gry typu memory. Ten rodzaj gier polega na zapamiętaniu wielu elementów w coraz krótszym czasie, na przykład zebraniu par tych samych kart przy wykonaniu jak najmniejszej liczby ruchów. Doskonale poprawiają koncentrację, cierpliwość i spostrzegawczość oraz umożliwiają pracę nad refleksem.

Wprowadzić techniki mnemotechnik to sposoby zapamiętywania poprzez wszystkie zmysły: wzroku, słuchu, smaku, dotyku i węchu. Za ich pomocą dzieci łatwiej i szybciej opanowują niezbędne informacje. To metody, które angażują w procesy poznawcze intelekt dziecka oraz jego aktywność, kreatywność i twórczość. Oto kilka przykładów, które można wykorzystać przy zastosowanie tej techniki.

“Pamiętaj cholero nie dziel przez zero” – dotyczące działań matematycznych;

“Na ekierce siedzi wrona” – NESW – tak można zapamiętać podstawowe kierunki świata; -„Przejście przez jezdnię na drugą stronę, tylko na pasach jest dozwolone”

“Kto kreskuje –uje, w szkole dostaje dwóje;

“Pamiętaj chemiku młody! Wlewaj zawsze kwas do wody”

Naukę dat – Dziewięć sześć sześć (966) – Mieszko przyjmuje chrzest,

tysiąc dwadzieścia pięć (1025) Bolesław królem jest

Co poprawia pamięć i koncentrację u dzieci?

Powtarzanie

Warto powtarzać na głos, ponieważ znacznie szybciej zapamiętujemy dźwięki niż obrazy. Najlepiej, jeśli liczba elementów (np. na liście zakupów) nie przekracza siedmiu.

Rysowanie oburącz

To bardzo angażujące i skuteczne ćwiczenie na koncentrację u dzieci – rysowanie obiema rękami pobudza bowiem współpracę dwóch półkul mózgu. Wydrukuj dziecku połowę rysunku – jedną ręką kreśl razem z dzieckiem po śladzie, a drugą (w tym samym czasie) starajcie się narysować odbicie lustrzane obrazka. Można też ćwiczyć na przemiennie wykonywanie różnych czynności np. szczotkujemy zęby raz jedna, raz druga ręką.

Puzzle

Ich układanie to nie tylko przyjemność – przy okazji możesz poćwiczyć pamięć, zrelaksować się, poćwiczyć zdolności manualne i zmniejszyć ryzyko powstania chorób mózgu. Według neurologa Patrica Fisslera, który przeprowadził badanie, z którego wynika, że puzzle aktywują osiem różnych funkcji poznawczych naraz.

Mandala

Jest to rysunek na planie koła. Mandala wywodzi się z Indii, kraju w Azji. Jej nazwa oznacza “koło życia, cały świat, święty krąg”. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości. Samodzielne rysowanie lub kolorowanie Mandali może u dziecka rozwijać wyobraźnię, polepszać koncentrację, wyciszać, działać relaksująco, pomagać w lepszym wyrażaniu myśli.

Mandale z jednej strony uspokajają i wyciszają, ułatwiają koncentrację, wdrażają do wytrwałości i konsekwencji w działaniu. Rysowania mandali ułatwia koncentrację, która jest podstawą dobrego samopoczucia. Mandale przeznaczone dla dzieci można kupić w sklepie lub w księgarni, wydrukować z Internetu, a nawet narysować samemu

Jak ćwiczyć pamięć u dzieci?

Nauka obcego języka

Nauka języka obcego sprzyja tworzeniu nowych połączeń nerwowych. Nauka nowych słówek poprawia pamięć i ćwiczy umysł. Szczególnie, że dla dzieci nauka języków przychodzi dzieciom bardzo łatwo.

Aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia, sprzyjają pracy mózgu. Bardzo ważna jest zabawa, jazda na rowerze albo chociaż spacer na świeżym powietrzu

Słuchanie muzyki

Gdy się dziecku uczy, można mu włączyć jakąś miłą melodię. Okazuje się, że słuchanie muzyki pomaga mózgowi przyswajać informacje. Najlepiej nadają się do tego kompozycje instrumentalne, gdyż w przeciwieństwie do samego podkładu muzycznego, słowa piosenki utrudniają proces zapamiętywania.

Ponadto, sama gra na instrumencie i nauka muzyki jest dobrym treningiem dla mózgu związane jest pamięcią werbalną. Instrumentaliści łatwiej i zapamiętują słowa nie tylko fragmenty piosenek, ale też listy zakupów oraz daty.

Zdrowa dieta

Odpowiednie odżywianie wpływa na poziom konsternacji. Substancje najczęściej kojarzone z wpływem na wydajność umysłu to witaminy z grupy B, antyoksydanty oraz witaminy C, E, a także magnez, potas, cynk, żelazo, kofeina i kwasy omega-3. Niedobór tych składników może niekorzystnie wpływać na pracę układu nerwowego dziecka. Witaminy te możemy znaleźć w pełnoziarnistych produktach zbożowych, takie jak kasze, ryż brązowy, makarony, a także rośliny strączkowe, mięso, ryby, mleko i produkty mleczne.

W mniejszych ilościach, witaminy z grupy B występują również w warzywach i owocach. Natomiast bogactwem witaminy E są tłuszcze roślinne. Witaminę C znajdziemy w papryce, natce pietruszki oraz w owocach dzikiej róży, czarnej porzeczki i cytrusach. A dobrym źródłem magnezu są produkty zbożowe z pełnego przemiału, jak kasza gryczana i płatki owsiane oraz orzechy, pestki dyni czy słonecznika i banany.

Gry na poprawę koncentracji i szybkości myślenia

Co przeszkadza dziecku w zapamiętywaniu i koncentracji?

W zapamiętywaniu ważnych informacji najbardziej przeszkadza rozpraszanie uwagi. Dziecko powinno wykonywać jedną czynność i na niej się skoncentrować. Uczenie się, czytanie lub odrabianie lekcji powinno odbywać się przy wyłączonym telewizorze lub komputerze. A w pokoju i na biurku powinien panować porządek, aby zabawki, gry i inne przedmioty nie rozpraszały uwagi.

Przed nauką rzeczy ważnych dziecko powinno być wyspane i wypoczęte. Zmęczony lub senny maluch będzie rozdrażniamy i nauka, będzie mu przychodziła z trudem,

Dzięki ćwiczeniu pamięci i koncentracji dziecko będzie się szybciej uczyło i zapamiętywało nowe dla niego informacje.

Leave a comment