Skip to content Skip to footer

Czym jest filozofia kaizen?

Filozofia to temat zarezerwowany dla środowiska wykształconego. Mało uczona w szkołach, dająca o sobie znać dopiero na niektórych kierunkach studiów. Choć i tam najczęściej zajmuje się filozofią klasyczną.

Czy jednak dane Wam było zapoznać się z filozofiami, które bliższe są naszemu życiu? Które mogą być przydatne i łatwe w zastosowaniu codziennym? Jeśli nie, to zapraszam do lektury tego artykułu, w którym poznasz i dowiesz się czym jest filozofia Kaizen.

Co to jest kaizen?

Filozofia Kaizen inaczej zwana jest filozofią małych kroków. Można ją stosować w każdej sferze życia – w biznesie, codziennym życiu, w realizowaniu zamierzonych celów, podczas wprowadzania diety. Świetnie się sprawdza podczas prób samodoskonalenia się.

Filozofia Kaizen to odpowiedź na blokady ciała i umysłu, na rezygnację i powtarzanie wciąż tych samych błędów.

Głównym jej założeniem jest dążenie do celu kroczek po kroczku. Rozbicie dużego celu na mniejsze, a jeśli te nas przytłaczają, to na jeszcze mniejsze. Ważna jest tu rola nagrody, dzięki której każde przybliżenie do sukcesu jest powodem do dumy.

Jak skutecznie budować nawyki?

stopy na schodach

Co znaczy kaizen?

Samo słowo kaizen ma dwa znaczenia, choć są one bliskoznaczne. Z języka japońskiego zapisanego znakami kanji oznacza – doskonalenie, zmianę na lepsze, poprawę. Z kolei zapisane katakaną (również w języku japońskim) oznacza – sposób postępowania, głównie stosowany w biznesie. Polepszenie, udoskonalanie na każdym szczeblu.

Pochodzenie filozofii Kaizen

Filozofia Kaizen wywodzi się z Japonii. Jej rozpropagowanie przypada na okres po II wojnie światowej. Japońskie wioski ogarnięte były biedą, zniszczeniem i brakiem środków do życia. Mieszkańcy musieli sobie jakoś poradzić.

Czasy były trudne, a więc każdy próbował oszczędzać i doskonalić próby odzyskania dawnego życia i przywrócenia ładu.

Każdy rodzaj marnotrawstwa i zastoju był źle widziany i mocno krytykowany. Tutaj właśnie odnajduje się wzór filozofii Kaizen. Dopiero w latach 80-tych XX wieku powstaje pierwsza książka na ten temat – Kaizen. Klucz do konkurencyjnego sukcesu Japonii, autorstwa Masaaki Imai.

Założenia Kaizen

Człowiek jest jednostką społeczną, a w związku z tym musi koegzystować z innymi ludźmi. Aby dobrze mu się wiodło i czuł się wewnętrznie spełniony, powinien dziennie udoskonalać się w jakiejś dziedzinie swojego życia.

Tylko w ten sposób ludzkość może ewoluować i rozwijać się, dążąc tym samym do doskonałości. Mały krok lepszy jest od żadnego i każdy taki kroczek przybliża jednostkę, a później społeczeństwo i biznesy do owej doskonałości.

Kaizen w drodze na szczyt

Wyobraź sobie, że Twoim marzeniem jest zostać światowej sławy pisarzem. Marzysz o tym dniami i nocami, ale na tym Twoja praca się kończy. Obiecujesz sobie każdego dnia, że dziś coś napiszesz, a potem wynajdujesz różne wymówki.

A to ból głowy, a to zmęczenie, za dużo pracy, trzeba posprzątać i tak dalej… Może nawet kupujesz książki, które mają docelowo poprawić Twój warsztat, ale prócz kilku pierwszych stron nie przeczytasz ani zdania więcej. A co dopiero mówić o wypełnieniu jakiś ćwiczeń. I tak dzień po dniu, Twoje życie upływa w niespełnieniu.

Gdybyś dziś wprowadził filozofię Kaizen do swojego codziennego rytuału – za rok byłbyś w zupełnie innym miejscu. Nie patrzyłbyś zazdrośnie na kolegów, którym się udało, a byłbyś dumny z tego, że to Tobie wszystko wychodzi. Wystarczy, że każdego dnia coś napiszesz.

Rozszerzając swoje codzienne cele o ćwiczenia, czytanie książek, nowe formy literackie, aż po publikacje. Niech Twoim celem nie będzie wydanie książki i zostanie super znanym pisarzem, albo literackim laureatem nagrody Nobla.

Zacznij od małego celu – zapisania jednej kartki na dowolny temat, a jutro na temat zadany, a za tydzień – na zapisaniu się na warsztaty online z kreatywnego pisania. Rozwijaj się!

Czym jest prokrastynacja i jak ją pokonać?

Filozofia Kaizen sposobem na samodoskonalenie się.

Już same założenia tej filozofii nasuwają myśl, że prowadzi ona do doskonalenia ciała i ducha. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Nadawanie każdemu dniu znaczenia przez rytuały i rygor, napędza człowieka do działania.

Jeśli jednostka wie, że coś musi zrobić, to staje się to jej celem, a dzięki temu odczuwa pozytywne spełnienie po wykonaniu zadania. Tylko te osoby, które pomimo niechęci są w stanie przekonać samych siebie do konkretnego działania, są w stanie wykształcić silną osobowość, która będzie niezachwiana.

Stabilność emocjonalna, psychiczna to w dzisiejszych czasach prawdziwy luksus. Zwłaszcza, gdy zerkniemy na pęd, którym wszyscy się kierujemy. Lepiej zrobić jedną rzecz dokładnie, zastanawiając się nad nią i udoskonalać ją każdego dnia, niż pędzić za ślepą masą.

odciski stóp na piasku

Kaizen mądrym sposobem przy zrzucaniu wagi

Sama filozofia Kaizen nie sprawi, że zeszczuplejesz. Jednak wcielenie jej zasad pozwoli na łagodne odchudzanie, w poszanowaniu siebie i swojego ciała. Dzięki niej nie zniechęcisz się szybko i poczujesz dumę z każdego straconego kilograma. Czasopisma i serwisy internetowe karmią nas dietami cud i sugerują, że zrzucenie 10 kg w miesiąc to pestka, a na dodatek zdrowa pestka.

Prawda jest brutalna – zrzucenie tylu kilogramów przy lekkiej nadwadze jest po prostu niemożliwe! Chyba, że przy bardzo restrykcyjnych, głodówkowych dietach. A gdyby tak, odchudzać się dla zdrowia i lepszego samopoczucia, ale nie na wyścigi? Czas i tak upłynie.

Nie warto jest odmawiać sobie wszystkiego, by potem rzucić się na to ze zdwojoną siłą. Lepiej zastosować filozofię małych kroków. Jeśli dziś masz ochotę na czekoladę, to okay, ale nie zjadaj jej całej, jak dotychczas – zostaw choć kostkę. Jutro zostaw dwie, a pojutrze trzy… I tak dalej! To będzie Twój sukces.

Nie musisz też od razu trenować jak zawodowiec. Zacznij od krótkich, przyjemnych ćwiczeń 15 minutowych i stopniowo wydłużaj serie, dodawaj nowe ćwiczenia lub poprawiaj ich intensywność. Oczywiście, aby schudnąć musisz znaleźć się na tak zwanym deficycie kalorycznym.

Jeśli jednak weźmiesz sobie do serca filozofię Kaizen, to wyrobisz w sobie nawyk, który zostanie z Tobą na zawsze. Dzięki temu nie zaczniesz nagle się objadać, nie wrócisz do starych nawyków i będziesz bardziej wytrzymały psychicznie. No i nie grozi Ci efekt jojo.

Filozofia Kaizen w biznesie

To właśnie w tej dziedzinie zasłynęła filozofia Kaizen. W przedsiębiorstwie rolą każdego pracownika, nie ważne z którego szczebla, jest ciągłe doskonalenie siebie i systemów pracy. Pracownicy powinni ciągle analizować zasady postępowania, standardy pracy i procesy działania.

Dzięki takiej organizacji miejsca pracy, z powodzeniem można wyeliminować błędy, ponieważ są one zauważalne. Każdy pracownik w tej machinie jest ważny i ma prawo, a nawet obowiązek do wyrażania swoich poglądów i dzielenia się wskazówkami. Rezultaty działania metodą małych kroków może nie są zauważalne od razu, ale niewątpliwie w końcu je widać. I co najważniejsze – są one utrwalane.

Różnica między zachodnim a japońskim sposobem działania w biznesie

Zachodni model prowadzenia biznesu obejmuje dwie funkcje:

Utrzymanie statusu quo – utrzymanie procedur, sposobów postępowania i standardów. Wypełnianie dotychczasowych norm i założeń.

Innowacje – zależą tutaj od tak zwanej góry, a więc osób z kadry zarządzającej. To dzięki temu działaniu firma wyróżnia się na tle konkurencji. Innowacje mogą dotyczyć sposobu zarządzania, rynku zbytu, potencjalnych nowych odbiorców, modernizacji technologii.

Z kolei w japońskim systemie otrzymujemy jeszcze jedną funkcję:

Kaizen – czyli doskonalenie zastanego systemu, organizacji, sposobu pracy. To tutaj wykazują się pracownicy z każdego szczebla, w głównej jednak mierze – należy to do kadry wykonującej polecenia pracowników wyższego szczebla. Metoda małych kroków pozwala na utrzymanie i polepszenie statusu quo, a także bezbolesne wprowadzenie innowacji.

Choć na pierwszy rzut oka, małe kroki mogą być niezauważalne, to rzutują one na całokształt rozwoju firmy, czy też człowieka.

Techniki uczenia się

mężczyzna ćwiczy na plaży

6 małych kroków filozofii Kaizen

Głównym założeniem filozofii Kaizen jest budowanie cierpliwości, która później przekłada się na wyrobienie nawyku i osiąganie sukcesów. Żeby ułatwić rozpoczęcie przygody z tą filozofią, poniżej znajdziesz 6 małych kroków, które należy praktykować codziennie. Pochodzą one z książki Roberta Mauera – Kaizen: Jak mały krok może zmienić Twoje życie:

  1. zadawaj małe pytania (dotyczące prostych, codziennych spraw, które tworzą fundamenty pod osobisty program zmiany);
  2. myśl małe myśli (one rzeźbią mózg);
  3. podejmuj małe działania (małe kroki, które stanowią serce Kaizen);
  4. rozwiązuj małe problemy (nie pozwalaj, by urosły do bardziej bolesnych);
  5. przyznawaj sobie małe nagrody (stanowią one doskonałą formę zachęty);
  6. rozpoznawaj małe momenty (podejście Kaizen wymaga wolniejszego tempa i doceniania małych momentów)

Czy filozofia Kaizen jest dla mnie?

Odpowiedzi na to pytanie musisz udzielić sobie sam. Jeśli, tak jak większość ludzi dzisiaj, cierpisz na ciągłe poczucie straty czasu i siebie, to myślę, że warto spróbować. Filozofia ta pozwala się na chwilę zatrzymać, rozejrzeć się, przemyśleć. Zastanów się, jak często zdarzało Ci się do czegoś zapalić wielkim płomieniem, a następnie równie szybko zgasnąć?

Jeśli masz tak regularnie, to znak, że należy zmienić podejście. Chcesz szybkiego działania i szybkich efektów, a gdy nie nadchodzą to zniechęcasz się i rezygnujesz. Jest tak, ponieważ widzisz tylko duży cel, ale nie dostrzegasz tego, co znajduje się po środku. Nie cieszysz się z osiąganych po drodze sukcesów, bo pragniesz jedynie zwyciężyć.

Zdarza się i tak, że osiągasz upragnione zwycięstwo, a po nim następuje… Pustka. Nie potrafisz się nim cieszyć, nie umiesz doceniać chwil. Spróbuj z filozofią Kaizen. Nauczy Cię cierpliwości, wytrwałości, doceniania drobnostek i zrozumienia, że na wielkie rzeczy składają się miliony małych.

Leave a comment