Skip to content Skip to footer

Co Robić By Dobrze Się Wysypiać – Wskazówki i Porady

Problemy ze snem i odpowiednim wysypianiem się to niemal codzienność. Ciągły stres i szybki styl życia sprawiają, że coraz rzadziej czujemy się wyspani i wypoczęci. Czas, który spędzamy na wysypianie się skracamy do minimum, chcąc załatwić jak najwięcej spraw. Zapominamy, że oprócz ilości snu ważna jest również jego jakość. Dodatkowo kwestie zdrowotne wpływają na jakość snu. Ogromna ilość Polaków cierpi na tą poważną przypadłość.

Jeśli u siebie lub swoich bliskich zauważysz pierwsze objawy, konieczne będzie skorzystanie z pomocy lekarza. Więcej o tej przypadłości przeczytasz na stronie zdrowysen.info, obejmującej tematykę innowacyjnego leczenia bezdechu sennego. Więcej o Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który pomoże Ci poprawić jakość snu i zadba o odpowiedni wypoczynek po ciężkim dniu pracy.

wygodna pozycja snu

Z pewnością każdy z nas dokładnie zna sytuację, kiedy pomimo długich godzin sny nie czujemy się dobrze a nasz organizm domaga się dalszej regeneracji. Kładziemy się spać stosunkowo wcześnie, śpimy 6 lub 7 godzin a mimo tego wstajemy z bólem głowy, uczuciem przygnębienia i zmęczenia. Słaba regeneracja organizmu podczas snu przekłada się na efektywność pracy – czujesz się rozproszony i nie potrafisz skupić się na najprostszych czynnościach. Jak sobie z tym radzić?

Jak pokonać nieśmiałość?

Co robić by się wyspać? 

Na stopień regeneracji organizmu podczas snu składają się dokładnie cztery jego stadia. Jak się okazuje sen nie jest jednorodnym, w trakcie dwóch początkowych stadiów – N1, N2, sen jest płytki, łatwo nas obudzić a stopień regeneracji organizmu jest niski. P tych dwóch następujących etapach pojawia się stadium N3 a następnie REM. To właśnie w trakcie trwania tych etapów, nasz organizm najbardziej się regeneruje, pojawiają się marzenia senne, śpimy głęboko i dużo trudniej nas obudzić.

Cały proces, następujących po sobie stadiów łatwo jest zakłócić. Jeżeli śpisz niespokojnie, często się budzisz lub nie masz możliwości zachowania ciągłości snu, cały proces regeneracji organizmu zostaje zakłócony. Jeżeli obudzimy się w środku nocy, najprawdopodobniej cały proces przechodzenia przez kolejne stadia zacznie się od początku.

Czas snu to sprawa indywidualna

Jak się okazuje długość snu i zakres zaleceń to sprawa indywidualna. Jedni potrzebują 5 godzin inni 8, by rano obudzić się w pełni sił. Duży wpływ na to ile snu potrzebujesz ma wiek i uwarunkowania genetyczne. Dorosły człowiek posiada zwykle od od 4 do 6 cykli snu, przy czym każdy z nich trwa zazwyczaj od 80 do 120 minut. Aby dobrze się wyspać, konieczne jest przejście przez wszystkie te etapy. Biorąc pod uwagę te założenia, dorosła osoba w przypadku której jeden cykl trwa ok 80 min, aby dobrze się wyspać będzie potrzebowała 5 lub 6 godzin snu, w innym przypadku będzie to aż 12 godzin.

Niestety, bardzo często nie mamy wpływu na to jak długo śpimy. Kładziemy się do łóżka, kiedy zrealizujemy wszystkie obowiązki a godzina ustawiona w budziku uzależniona jest od godzin pracy, zajęć na uczelni lub czasu rozpoczęcia zajęć w szkole naszych dzieci. Zwykle śpimy za krótko wskutek czego budzimy się zmęczeni. Często nawet półgodzinna różnica snu może wywołać spore zamieszanie w naszym organizmie.

Jak pokonać lęk?

Długość czy jakość snu – co jest ważniejsze? 

Z przeprowadzonych badań wynika, że od czasu snu, ważniejsza jest jego jakość. Osoby aktywne w ciągu dnia, zazwyczaj śpią głębiej, co sprawia, że ich organizm znacznie lepiej regeneruje się w nocy. Osoby wykazujące się słabą aktywnością fizyczną, spędzające dłuższy czas przed komputerem, telewizorem etc., śpią płycej w skutek czego rzadko się wysypiają.

Następstwa złego wysypiania się 

Problemy z wysypianiem się, bardzo często są lekceważone przez społeczeństwo. Powszechnie uważamy, że to nic takiego, lekceważąc skutki swojego postępowania. Jak się okazuje skutki złego wysypiania się mogą być dość poważne i wiązać się z następstwem powstawania schorzeń. Brak snu może skutkować następującymi chorobami:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • problemy z wydolnością serca,
  • astma,
  • nadczynność tarczycy,
  • zgaga,
  • zespół niespokojnych nóg,
  • nerwica,
  • schizofrenia,
  • zespół maniakalny.

Jak nauczyć dziecko koncentracji?

Co robić by się wysypiać?

  • Zjedz kolację o odpowiedniej porze – 3 godziny przed snem
    Szybki i intensywny tryb życia sprawia, że bardzo często zapominamy o odpowiednim odżywianiu się. Kolacje jemy zazwyczaj bezpośrednio przed snem lub co gorsza nawet w łóżku. Z przeprowadzonych badań wynika, że optymalna pora jedzenia kolacji to ok 2-3 godzin przed snem. Jak się okazuje działa to korzystnie nie tylko na dietę i możliwość utrzymania odpowiedniej wagi ale również na jakość snu.
  • Kładź się spać o wyznaczonych godzinach
    Łatwo mówić, trudniej wykonać. Starajmy się jednak kłaść do łóżka i wyznaczonych porach, spróbujmy jak najbardziej uregulować czas snu. Regularne pory zasypiania i budzenia się, mogą w znacznym stopniu przyczynić się do lepszej jakości snu, a co za tym idzie dobrego samopoczucia rano.
  • Przewietrz pokój
wietrzenie pokoju przed snem
Unikaj chemicznych odświeżaczy powietrza

Odświeżacz powietrza w pokoju? Czemu nie ale na pewno nie w czasie snu. Zbyt chemiczne i nienaturalne zapachy mogą spowodować ból głowy a nawet mdłości. W efekcie możesz obudzić się rano z męczącą i uciążliwą migreną.

  • Przed położeniem się spać zadbaj, aby w sypialni panowała zupełna ciemność
    W pomieszczeniu, w którym śpisz powinna panować zdecydowana ciemność. Przed snem wyłącz telewizor, komputer i zasuń żaluzje.
  • Odpowiednia pozycja snu
    Zadbaj o odpowiednie ułożenie poduszek. Twoja głowa nie powinna znajdować się ani zbyt wysoko ani nisko.
  • Zadbaj o odpowiednią dietę
    Badania dowodzą, że to co jemy i jak jemy w znacznym stopniu wpływa na stan zdrowia, samopoczucie i to jak się wysypiamy. Jedzenie większej ilości owoców i warzyw, częste nawadnianie organizmu i unikanie ciężkostrawnych dań może przełożyć się na stan i jakość snu.
    Innowacyjna technika oddychania – dotlenienie mózgu
    Układając się do snu połóżmy się na prawym boku i zatkajmy palcem prawą dziurkę nosa. Systematycznie wykonujmy głębokie wdechy i wydechy przez lewą dziurkę nosa.
  •  

Jak ćwiczyć pamięć u dzieci?

Odpowiednia jakość snu przekłada się nie tylko na samopoczucie ale również zdrowie człowieka. Dostarczenie organizmowi efektywnego wypoczynku, może skutkować lepszą wydajnością w czasie dnia. Osoba wyspana jest w stanie lepiej skoncentrować się na obowiązkach i dokładniej je wykonać.

Leave a comment