Skip to content Skip to footer

Co daje głośne czytanie dzieciom?

Jeśli chcemy żyć w kraju mądrych, kulturalnych ludzi należy zadbać o to by czytanie stało się priorytetem dla naszego dziecka zarówno w naszym domu jak i przedszkolu, czy później w szkole. Jeśli chcemy, by nasze dziecko było mądre i odnosiło sukcesy w szkole oraz w życiu to mamy na to sposób- codzienne czytanie dziecku głośno przez 20 minut!

Czy warto czytać dzieciom na głos?

Chociaż głośne czytanie jest proste, bezpłatne i najczęściej dzieci ją uwielbiają, to nie wszyscy rodzice znajdują czas i ochotę, aby spędzić w ten miły sposób czas ze swoją pociechą i książką. Jest to dobry moment, aby porozmawiać, poznać je oraz razem odkryć piękno literatury.

dziecko czyta książkę

Nie rodzimy się z potrzebą czytania, ale tę potrzebę nabywamy. Pierwszy kontakt dziecka z książką jest właśnie w domu rodzinnym. Wspólne czytanie zaszczepia w dzieciach miłość do książek i na pewno będą one czytać w przyszłości.

Gry na poprawę koncentracji i szybkości myślenia

10 powodów dla których warto czytać dziecku książki

  1. Głośne czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.
  2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
  3. Głośne czytanie dzieciom książek rozwija inteligencję, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki i czytania.
  4. Książki wychowują. Wskazuje dziecku jak należy postępować, poznaje zasady kulturalnego współżycia z innymi ludźmi. Piętnuje złe zachowania. Baśnie najczęściej kończą się morałem, że dobro zwyciężyło, a zło zostało ukarane.
  5. Książki rozwijają wrażliwość. Uwrażliwia dziecko na pomaganie słabszym, chorym, niepełnosprawnym. Dziecko dowiaduje się jak wygląda życie osoby niepełnosprawnej, chorej albo z innego kraju.
  6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
  7. Książki rozwijają pasje i zainteresowania u dzieci i zachęca do zdobywania wiedzy np. jak nauczyć się rysować, malować czy składać origami.
  8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku np. co lubi, czego się boi, co je interesuje.
  9. Książki porządkują dziecięcy świat, dzięki czemu pomaga w wychowaniu dziecka. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
  10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem,wskazuje jak rozwiązywać konflikty, jak się dzielić obowiązkami, co to jest kompromis.

Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na to co oferuje im współczesna kultura i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.

Głośne czytanie dziecku rozwija na wielu polach.

“Cała Polska czyta dzieciom”

Jak ważne jest czytanie może świadczyć również, pojawienie się w 2001 kampanii społecznej roku “Cała Polska czyta dzieciom”. Inicjatorką kampanii była Irena Koźmińska założycielka i prezes Fundacji ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”.

Kampania ma za zadanie propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju umysłowego społecznego i moralnego oraz budowanie zasobów wewnętrznych dziecka kompetencji emocjonalnych i intelektualnych.

Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności 20 minut dziennie. Codziennie! jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Fundacja wspiera mądre wychowanie, prowadzi programy edukacyjne dla rodziców, nauczycieli i uczniów m.in. programy “Czytające szkoły” i “Czytające przedszkola” oraz Kluby Czytających Rodzin.

Fundacja promuje wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, prowadzi Złota Listę Książek, tworzy własne książki i organizuje Konkurs Literacki im. A. Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Ambasadorami Fundacji i kampanii “Cała polska czyta dzieciom” są znane osobistości ze świata telewizji m.in. aktorzy Teresa Lipowska, Artur Barciś, Edyta Jungowska, Małgorzata Kożuchowska czy znana psycholożka rozwojowa i telewizyjna “Superniania” Dorota Zawadzka.

dziecko siedzi na książkach i czyta książkę

Złota Lista Książek

Fundacja stworzyła i nieustannie rozszerza Złotą Listę książek rekomendowanych do czytania dzieciom, w podziale na kategorie wiekowe. Książki na Listę wybierane są starannie, według ściśle określonych kryteriów, które z jednej strony służą podnoszeniu ogólnego poziomu kultury i wiedzy, a z drugiej – ochronie i wspieraniu zdrowia emocjonalnego dziecka.

Obecnie lista liczy sobie 350 tytułów zarówno uznanych klasyków literatury polskiej i światowej, jak i nowości wydawniczych. Lista ta ułatwia rodzicom wybór odpowiedniej książki dla swojego dziecka.

8 naukowych powodów by sięgnąć po książkę

Czytanie zwiększa inteligencję i może zwiększyć wydolność mózgu.

Lektura poszerza słownictwo o wiele skuteczniej, niż oglądanie telewizji oraz poprawia kondycję komórek nerwowych, pozwala lepiej zapamiętywać oraz opóźnia procesy starzenia. Możemy czytać m.in. książki historyczne, popularnonaukowe, biografie, podróżnicze, które poszerzają naszą wiedzę z różnych dziedzin.

Możemy dowiedzieć jak się żyją ludzie w innym kraju, jakie panują tam religia i zwyczaje, nawet wtedy, gdy nigdy fizycznie tam nie byliśmy.

Z czego wynikają problemy z koncentracją?

Czytanie pomaga w walce z Alzheimerem.

Angażowania mózgu do działania poprzez czytanie zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera względem tych, którzy nie czytają. Im bardziej mózg jest aktywny, tym dla niego lepiej. To, co zabija i osłabia komórki mózgowe, to właśnie bierność.

Książka pomaga się zrelaksować

Lektura uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy sześć minut czytania, aby zredukować stres nawet o 60 procent. Czytając możemy zapomnieć o naszych problemach. Wiele książek dla dzieci przedstawia w zabawny sposób perypetie bohaterów. Przedstawia wiele ciekawostek np. ze świata zwierząt czy nauki.

Książka jest również naszym towarzyszem w samotności.

Możemy umilić sobie czas wieczór, który spędzamy samotnie czy podczas podróży samolotem lub pociągiem. Lektura pozwala nam się wyciszyć i daje nadzieje, że jeśli inni mieli jakieś problemy i sobie poradzili, to i nam się uda pokonać różne trudności.

Czytanie jest zaraźliwe.

Jeśli dziecko widzi, że rodzic czyta i tak spędza wolny czas, jest duże prawdopodobieństwo, że on również się tym „zarazi”

matka czyta książkę dziecku na kanapie

Czytanie uczy konstruktywnego myślenia.

Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń. Często w pytanie ma więcej niż jedna odpowiedz i dzięki niej możemy spojrzeć na problem z różnych stron. Może nam podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktu niż np. przemoc.

Czytanie pobudza wyobraźnię.

Dobra książka porusza i ożywia umysł. Podczas lektury wyobrażamy sobie wygląd bohaterów, miejsca w którym przebywają, kraj w którym mieszkają. Uczy nas empatii, gdyż możemy wczuć się w przeżycia bohaterów i poznać ich punkt widzenia na konkretna sprawę. Jak mówił włoski filozof i powieściopisarz Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Czytanie rozwija umiejętność wysławiania się.

W czasie lektury poznajemy nowe słowa, wyrażenia oraz uczymy się prawidłowego konstruowania zdań. Czytanie książek poszerza także słownictwo.

Czytanie uczy nas cierpliwości.

W książce akcja rozwija się zazwyczaj powoli i często nie możemy się już doczekać, jak opisana historia się skończy.

Jak wybrać książki do nauki języka obcego?

Czym jest biblioterapia ?

Biblioterapia to dział arteterapii zaliczony do terapii zajęciowej, który zakłada wykorzystanie wartościowej literatury oraz czasopism pozwalającego na uzyskania wsparcia psychicznego, zmniejszania stresu i poczucia osamotnienia, niepełnosprawności lub wykluczenia. Za jej twórcę uważa się Nikołaja Rubakina, rosyjskiego bibliotekarza i bibliografa, który prowadził badania poświęcone leczniczemu zastosowaniu literatury.

matka z dzieckiem czytają książkę w łóżku

Na polskim rynku wydawniczym pojawiło się wiele pozycji skierowanych do rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom, które borykają się z trudnymi do rozwiązania problemami. Dzieci często mają problemy o których im ciężko mówić. Kiedy nasze dziecko czegoś się boi lub czym martwi doskonałym sposobem okazuje się specjalnie skonstruowane opowiadanie.

Literatura pozwala oderwać się od smutnej rzeczywistości. Pomaga zrozumieć siebie i innych ludzi. Odpowiednio dobrana literatura daje wsparcie młodym czytelnikom , gdy rodzice się rozwodzą, gdy prześladuje ich kolega z klasy, gdy tracą kogoś bliskiego lub borykają się z własną lub kogoś bliskiego chorobą. Odpowiednie bajki dodają otuchy, uczą prawdziwych wartości i rozwijają inteligencję emocjonalną.

Jak powiedziała nasza słynna polska noblistka z dziedziny literatury, Wisława Szymborska:

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Leave a comment