Skip to content Skip to footer

Skąd brać darmowe zdjęcia bez praw autorskich?

Nie każdy prowadzący swoją firmę, tworzący bloga, prezentacje czy też fanpage ma czas i zasoby finansowe na robienie kosztownych sesji w danym temacie. Problem w szczególności dotyczy nas zwłaszcza, jeśli posty wstawiamy dość często, co przecież sprzyja wyświetleniom na popularnych serwisach i w mediach społecznościowych.

Wykorzystywanie zdjęć z internetu

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pobieranie zdjęć z internetu i użycie ich do własnych celów na przykład marketingowych może wiązać się dla nas z wieloma problemami, w tym poważnymi prawnymi konsekwencjami. W teorii, jeśli używamy jakiegoś zdjęcia czy też obrazka, powinniśmy być jego autorami, lub powinny one pochodzić z legalnego źródła.

W praktyce jednak wiele osób po prostu pobiera zdjęcia lub obrazki z internetu, nie zastanawiając się zbytnio nad ich pochodzeniem a zwłaszcza nad tym, czy nie łamie tym samym prawa i praw autorskich innych osób.

Jak zacząć przygodę z marketingiem?

Czasy kultury obrazu

Ostatnie kilkadziesiąt lat sprawiło, że media zdominował obraz- plakaty, grafiki, billboardy, obrazki, przeróżne grafiki na stronach internetowych a także obraz w telewizji, komputerze, mediach społecznościowych, infografiki.

Nasz organizm i oczy są bombardowane milionami obrazków dziennie- nawet tego nie rejestrujemy, jesteśmy przyzwyczajeni. Mało kogo przyciąga już tekst, słowo pisane, książka. W znaczącej mniejszości są też ci, którzy zwracają uwagę na aspekt dźwiękowy- mniej osób słucha czegoś, w modzie są za to kolorowe teledyski.

Nic więc w tym dziwnego, że próbujemy w najbardziej wpływający na ludzi sposób przebić się ze swoją ofertą używając obrazów. Warto to jednak robić w poszanowaniu praw osobistych autorów.

Problemy z koncentracją u nastolatków

Rodzaje praw autorskich

Każdy twórca, niezależnie od rodzaju dzieła- czy to muzyka, obraz czy też zdjęcie ma do niego prawa autorskie. Możemy podzielić je na autorskie prawa osobiste i autorskie prawa majątkowe.

Autorskie prawa osobiste

Są to prawa nabyte przez twórcę/autora danego dzieła. Chronią uprawnienia inne niż ekonomiczne, bardziej więź autora z tym, co wytworzył. Ważne jest to, że są niezbywalne, nie podlegają przeterminowaniu.

Nikt nie ma prawa bez uzyskania naszej zgody naszej pracy wykorzystywać ani też zmieniać. Możemy sygnować ją swoim nazwiskiem czy też pseudonimem.

Autorskie prawa majątkowe

To uprawnienia twórcy uwzględniające głównie kwestie ekonomiczne. Jedynie autor może korzystać i rozpowszechniać swoje dzieło czerpiąc z niego zyski i korzyści. Te prawa są zbywalne. Możemy je komuś sprzedać, by on mógł je wykorzystywać do własnych celów, wystarczy sporządzić odpowiednią umowę.

Przykładem tego jest sprzedanie własnych tekstów, grafik, zdjęć osobom trzecim lub firmom, które płacą autorowi ustalone wynagrodzenie, dzięki temu prawa majątkowe należą do nich. Jednak autor oczywiście pozostaje niezmienny.

Prawa autorskie majątkowe przechodzą do domeny publicznej 70 lat po śmierci autora.

Prawa autorskie osobiste oraz majątkowe są określone w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Licencja Creative Commons

Creative commons, amerykańska organizacja, jako cel objęła połączenie praw autorskich z dzieleniem się twórczością, od lat to najpopularniejsze licencje do wykorzystywania grafik i zdjęć. Możemy tu wyróżnić cztery wiodące rodzaje licencji:

Uznanie autorstwa (BY) – dozwolone jest kopiowanie, przedstawianie, rozpowszechnianie czy też opracowanie dzieła. Warunek jest jeden: autor- jego nazwisko lub pseudonim musi się pojawić.

Użycie niekomercyjne (NC) – dozwolone jest kopiowanie, przedstawianie, rozpowszechnianie czy też opracowanie dzieła tylko wtedy, gdy nie będziemy z niego czerpać finansowych korzyści.

Na tych samych warunkach (SA) – dozwolone jest używanie i rozpowszechnianie utworu / dzieła tylko i wyłącznie na licencji identycznej z oryginałem.

Bez utworów zależnych (ND) – dozwolone jest kopiowanie, przedstawianie, rozpowszechnianie własności tylko jeśli będzie w swojej oryginalnej postaci.

Kary za łamanie praw autorskich

Według Ustawy o Prawie autorskim za złamanie praw autorskich, przypisywanie ich sobie, nie oznaczanie autora i wprowadzanie w błąd, grozić może nam grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności do lat 3. Sprawy takie rozstrzyga Sąd.

Sprawę dotyczącą pogwałcenia praw autora może założyć nie tylko osoba fizyczna, czyli każda osoba posiadająca zdolność do czynności prawnych, ale także podmioty takie jak organizacje czy też fundacje, które mają zdolności prawne. Prze­stęp­stwa takie mogą przedawnić się po upływie pięciu lat od momentu popełnienia.

Co jeśli złamano nasze prawa autorskie?

Mamy tutaj kilka możliwości. Często takie sprawy można rozwiązać polubownie, dogadać się, poprosić lub zażądać usunięcia efektu naszej pracy przez łamiącego prawa. Inną możliwością jest po prostu podjęcie tematu oznaczenia naszego nazwiska lub pseudonimu na wykorzystanym dziele, jeśli taka forma nam odpowiada.

Kolejną opcją jest założenie sprawy w sądzie i dochodzenia tam praw i ewentualnych odszkodowań czy też kary.

Czym jest marketing internetowy?

Co jest legalne a co nielegalne?

Nie każdy obraz napotkany w internecie możemy wykorzystać. Jeśli chcemy użyć obrazów zdjęć, lub nawet cytujemy jakieś dzieło łatwo możemy balansować na cienkiej granicy legalności. Co więc nie jest legalne? Użycie czegoś, co ma prawa autorskie.

Rozpowszechniając coś, co do czego praw nie jesteśmy pewni niesie ze sobą ryzyko. Jeśli zamierzamy umieścić gdzieś czyjąś własność, jesteśmy zobowiązani poprosić autora o możliwość jego udostępnienia, bądź upewnić się, że nie jest na żadnej licencji, nie jest chronione autorskim prawem majątkowym, przeszło do domeny publicznej (dzieje się tak zazwyczaj 70 lat po śmierci autora).

Istnieją jednak strony i aplikacje, na których znajdziemy całkowicie legalne obrazki i zdjęcia. Większość z nich oferuje je za darmo, za niewielką opłatą lub część jest w wersji bezpłatnej z możliwością rozszerzenia jej do płatnej, lepszej opcji dającej większe możliwości.

Różne opcje pozyskania darmowych zdjęć i grafik

Mamy tu do wyboru różne opcje. Część stron to takie, z których możemy grafiki pobierać i wykorzystywać, znajdziemy też aplikacje z darmowymi grafikami i zdjęciami. Niestety, skoro są darmowe nie możemy być pewni, czy ktoś nie wykorzysta ich w bardzo podobnym do nas celu. Dlatego często grafiki na przykład na blogach są tak bardzo do siebie podobne.

Jeśli zaś korzystamy z płatnych banków zdjęć, możemy nabyć je na wyłączność. Darmowe banki grafik mają z pewnością mniejszy wybór.

Przegląd aplikacji i stron, z których możemy pobierać zdjęcia

foodiesfeed prawdziwa gratka dla tych, którzy prowadzą blogi z przepisami, profile restauracji, fanów dobrego jedzenia.

pixabay to ogromna baza 2,5 miliona zdjęć i filmów udostępnianych przez ludzi. Jest jednocześnie prawdopodobnie najbardziej znana. Są tu różne kategorie, rozmiary i formaty. Znajdziemy także muzykę. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać słowo klucz i już wyświetla nam się wiele wyników. Mamy tu też opcję wykupienia zdjęć komercyjnych.

pexels baza darmowych zdjęć i filmów bez opłat ani licencji, udostępnia je społeczność użytkowników.

unsplash obrazki i zdjęcia w różnych kategoriach. Główne to: tapety, tekstury i wzory, architektura, obecne wydarzenia, eksperymentalny, natura, moda, film, jedzenie i picie, zdrowie i uroda, ludzie, wnętrza, fotografia uliczna, podróż, zwierzęta, sztuka i kultura, historia, biznes i praca.

startupstockphotos zdjęcia typowo biznesowe, wpisują się głównie w budowanie marki, biuro. Wpiszą się też w strefę pracy online, mlm, popularny w ostatnim czasie homeoffice.

stocksnap zdjęcia wielu kategorii, natura, tapety, ludzie, widoki, trendy. Bez praw autorskich.

gratisography serwis przyjazny użytkownikowi, prosty w obyciu, poradzi sobie z nim nawet laik.

pixnio darmowe obrazy dla każdego i do dowolnego użytku.

Skuawk intuicyjny, prosty, skategoryzowany serwis.

kaboompics mnóstwo naprawdę pięknych, profesjonalnych zdjęć na intuicyjnej stronie. To także ciekawe artykuły i wskazówki marketingowe.

Skąd ściągnąć darmową muzykę bez praw autorskich?

Podsumowanie

Dobry biznes wymaga prowadzenia bloga, strony internetowej czy też kont na portalach społecznościowych. Dzięki darmowym stronom z obrazkami i fotografiami możemy w łatwy i przystępny sposób uatrakcyjnić ich aspekt wizualny. Wiele stron oferuje darmowe, ciekawe rozwiązania, bez praw autorskich.

Dzięki temu ustrzeżemy się od prawnych konsekwencji używania zdjęć, których pochodzenia nie jesteśmy pewni, jak dzieje się to w przypadku grafik z przeglądarek internetowych. Warto wiedzieć, skąd brać darmowe zdjęcia.

Leave a comment