Skip to content Skip to footer

Jak zacząć przygodę z marketingiem?

Marketing, to bardzo prężnie rozwijająca się branża, która stanowi nieodłączny element każdego przedsiębiorstwa. Z pozycji konsumenta, zawód ten jest niewidoczny, opiera się na pracy od zaplecza, która kreuje działania i spina wszystko w jedną spójną całość.

Jeżeli czujesz w sobie nutkę marketera lub właśnie stoisz przed wyborem swojej przyszłości zawodowej, ten artykuł odpowie na twoje pytania i pomoże określić w którym kierunku podążać, aby rozwijać swoje umiejętności podczas szukania swojej drogi.

Czym jest marketing?

Marketing jest skutecznym narzędziem przyciągania klientów. Korzyści jakie ze sobą niesie, powinny stale rozwijać przedsiębiorstwo i kreować rozwiązania na wszystkie potrzeby potencjalnych konsumentów. Opiera się przede wszystkim na szeregu prac, które odpowiednio wdrożone pomagają uzyskać zamierzone cele finansowe.

Amerykańskie Stowarzyszenie Marketingu (AMA) opisuje marketing słowami: “Marketing to działania, zespół instytucji i procesów służących tworzeniu, komunikowaniu, dostarczaniu i wymianie produktów, które mają wartość dla klientów, partnerów i społeczeństwa”.

Czym jest marketing internetowy?

Marketing to dziedzina odpowiedzialna nie tylko za reklamę

Istotne obszary w marketingu to również:

  • komunikacja
  • sprzedaż
  • analiza
  • strategia
  • znajomość rynku

Osoba odpowiedzialna za marketing, powinna elastycznie dostosowywać się do rynku i stale rozwijać, aby działania, które podejmuję w zarządzaniu oraz nadzorowaniu marką, promując jej produkty przynosiły zamierzone efekty.

times square

Jakie cechy powinna posiadać osoba, pracująca w marketingu?

Osoba pragnąca rozpocząć swoją karierę w marketingu powinna nie tylko mieć wyjątkową smykałkę do sprzedaży, ale również posiadać pewną listę cech i umiejętności, które pomogą jej w komunikacji z potencjalnym klientem. Dobrego marketera powinna wyróżniać:

Kreatywność

Ciągłą praca nad powstawianiem nowych koncepcji, które wyróżnią działania na tle działalności konkurencji.

Odpowiedzialność

Bardzo ważna cecha, ponieważ, to na barkach osoby odpowiedzialnej za marketing spoczywa osiąganie celów sprzedażowych.

Ambicja

Klient, który zwraca się do osoby zajmującej się marketingiem wymaga indywidualnego podejścia, zależnego od rodzaju działalności. Osoby, których cechuję ambitność potrafią jasno określać zamierzone cele oraz ścieżkę, która doprowadzi do ich zrealizowania

Nieszablonowość.

Szablonowe myślenie, nie pomoże w osiągnięciu zamierzonych efektów za każdym razem. Ciągłe zmiany marketingowe potrzebują nowych, świeżych rozwiązań, które będą unikalnie wpisywać się w działanie marki.

Chęć ciągłego rozwoju.

Rozwój jest jednym z najważniejszych czynników, bowiem analizowanie rynku oraz statystyk na bieżąco pomaga łatwiej zrozumieć działania, dostosowane do klienta, które wspierać będą rozwój marki na odpowiednim poziomie.

Znajomość Excela

Arkusze kalkulacyjne, to wielki potencjał w działaniach opierających się na konkretnych czynnościach. Pomaga w pracy marketera, nie tylko przy tworzeniu budżetów oraz analizy rynku.

Analityczne myślenie.

Kluczowa cecha, która opiera się na niezbędnych, konkretnych działaniach.

Pamiętaj, że wiedza i wymagania w zakresie marketingu mogą na samym początku przytłaczać, ale większość podanych wyżej umiejętności oraz cech można sprawnie wypracować.

Online czy offline?

Podejmij decyzję, czy chcesz działać tylko w klasycznym marketingu offline, który opiera się na praktykach reklamowych takich jak radio, druk, kontakt z klientem czy ulotki, czy lepszym rozwiązaniem będzie działalność promująca markę w sieci- social media, reklamy, pozycjonowanie, tworzenie angażujących treści.

Istnieje również możliwość pracy hybrydowej, która łączy ze sobą te działania, a co za tym idzie trafia do większej liczby konsumentów skłonnych kupić produkt. Kluczowe będzie działanie, które określi miejsce, w którym znajduję się grupa docelowa. Bądź tam, gdzie znajduję się klient.

Czym jest afiliacja i jak na niej zarobić?

Skarbnica wiedzy.

Masz już postanowienie, że pragniesz rozwijać się w kierunku marketingu, zatem od czego zacząć? Razem z rozwojem promocji marketingowej, rośnie zapotrzebowanie na osoby, które są świadome swoich kompetencji.

Warto więc zgłębiać wiedzę na temat sprzedaży, marketingu oraz rozwoju firmy, aby stać się osobą bardziej kompetentną i świadomą swoich zadań.

Gdzie szukać wiedzy? Pomocnym rozwiązaniem są studia w kierunku “marketing i zarządzanie”, ale jeśli chcesz działać na własną rękę w internecie można dzisiaj odnaleźć ogrom wiedzy w postaci webinariów, szkoleń lub forów internetowych.

ktoś robi notatki na biurku z telefonem

Marketing jako psychologia.

Marketing pozwala bardzo skutecznie poznać potrzeby oraz problemy konsumentów. Pomaga określić oraz zrozumieć z czym aktualnie borykają się otaczający nas ludzie i w jaki sposób istnieje możliwość dostarczania im dóbr, pozwalających odpowiedzieć na ich problemy.

Sprzedajemy nie tylko fizyczne towary, ale również wiedzę oraz pieniądze, dając możliwość osiągania zysków.

Marketing z psychologią ma bardzo dużo wspólnego, ponieważ kreując każdy ruch, najpierw musimy przekonać podświadomość klienta, że ten produkt ma istotną przewagę nad konkurencją oraz dlaczego, staje się dla niego niezbędny.

Skuteczny marketing to dochodowy biznes.

Skuteczny marketing opiera się na pewnych zasadach marketingowych, które skupiają się na integracji działań marketingowych, orientacji na nabywcę oraz w dłuższym horyzoncie czasowym zysk. Dbając o sprawne, efektywne działania marketingowe w firmie budujemy dochodowy biznes, który również opiera się na ciągłym szukaniu rozwiązań na problemy, bezpośrednio dotyczące konsumentów.

Świadome osoby, bardziej skłonni są bowiem kupić usługę bądź produkt, który rozwiązuje ich problem, bądź doprowadzi do uzyskania wartości lub odpowiedzi na nurtujące pytania.

Gdzie szukać pracy?

Jeśli chcesz zacząć pracę w marketingu możesz rozpocząć poszukiwania opierające się na agencjach reklamowych mieszczących się w twoim miejscu zamieszkania lub znajdujących się w internecie. Pozwoli to zdobyć swoje pierwsze doświadczenie, które jest bardzo ważnym czynnikiem w branży i pomoże w skutecznym szukaniu kolejnych zleceń.

Pracując jako freelancer, bądź zakładając swoją własną działalność gospodarczą warto zastanowić się wcześniej, gdzie znajdują się nasi klienci. Tworząc swoją personę, nasze nazwisko nie będzie jeszcze tak bardzo popularne, żeby klienci trafiali do nas z każdej strony. Zdobyta wiedza i doświadczenie, pomoże z pewnością w rozwoju w branży.

Szukanie indywidualnych zleceń jest pracochłonne, ale przy przeglądaniu branżowych stron, portali lub forum można trafić na wartościowe ogłoszenia, wpisujące się w zamierzone działania. Czas uświadomi Ci, że trafisz na klienta, który doceni Twoją pracę oraz wysiłek jaki w nią wkładasz, nawiązując stałe współpracę.

Jak zaplanować karierę zawodową?

Nie podążaj na skróty

Marketing to dochodowe źródło dochodu, pamiętaj jednak, aby nie skracać swojej ścieżki kariery. Zaplanuj oraz podążaj określonymi celami, nie tylko sprzedażowymi, ale również dobrze świadczącymi o personie, którą tworzysz.

Źle poprowadzona strategia marketingowa, jest zazwyczaj ogromną finansową stratą firmy. Komunikuj się, ucz się, rozwijaj i działaj!

Gwarancja zwrócenia czasu oraz pieniędzy zainwestowanych w rozwój osobisty w temacie marketingu, jest ogromna. Uświadom sobie, że marketerów również bardzo często spotyka “klątwa wiedzy”, która jest kłopotliwa w pełnym rozwijaniu swoich skrzydeł oraz staraj się zdobytą wiedzę od razu wdrażać do swoich działań.

Ktoś czyta książkę o marketingu

Podsumowanie

Marketing to niezwykle istotne działania zapleczowe każdej marki, popyt na pracę w jego zakresie ciągle rośnie. Jeżeli czujesz, że odnajdziesz swoje miejsce na tej ścieżce kariery, rozwijaj swoje umiejętności i dąż do jasno określonych przez siebie celów. Stwórz strategię marketingową, która opierała będzie się na twoich działaniach, które doprowadzą Cię do istotnych zmian w swoim życiu i wybraniu ścieżki zawodowej.

W Artykule odpowiedzieliśmy na pytania, jak rozpocząć przygodę z marketingiem, jakie cechy charakteryzują marketerów oraz gdzie rozpocząć swoją ścieżkę kariery. Nie obyło się również bez polecanej literatury oraz umówienia psychologicznego punktu widzenia tematu jakim jest marketing.

Polecana literatura

Polecane książki, które pomogą zagłębić się w podstawową wiedzę na temat marketingu:

-Philip Kolter “Marketing”;

– W. Chan Kim, Renee Mauborgne “Strategia niebieskiego oceanu w codziennej działalności Twojej firmy “,

-Mirosław Bujko, Sebastian Hejnowski “Siła narracji marketingowej”,

-Seth Godin “To jest marketing”,

-Paweł Tkaczyk “Zakamarki Marki”

-Simon Sinek “Zaczynaj od DLACZEGO”

-Bakalarska – Stankiewicz Justyna “Content marketing”,

-Arron Ross, Jamson Lemkin “Firmy szybkiego wzrostu. Jak uzyskać przewidywalny przychód i rekordowe zyski”

Jan Filor “Metody zdobywania klientów, czyli jak osiągnąć sukces w sprzedaży”

-Maciej Mitręga “Marketing relacji teoria i praktyka”

-Jaffery Gitomer “Biblia handlowca”

Leave a comment