Skip to content Skip to footer

Czym jest marketing sieciowy?

Marketing sieciowy to charakterystyczny rodzaj sprzedaży nazywany jest MLM (Multi Level Marketing, czyli marketing wielopoziomowy). Stanowi on system dystrybucji produktów, w oparciu o sprzedaż bezpośrednią. Jest ona realizowana przez niezależnych sprzedawców, którzy pełnią rolę pośrednika między producentem a nabywcami.

Wielu ludzi uważa MLM za łatwe i szybkie źródło dochodów. Marketing ten spotyka się również z krytyką, jakoby miała to być forma piramidy finansowej. Jak jest naprawdę? Na czym polega marketing sieciowy i dla kogo taka forma zarobku jest najbardziej korzystna?

Jak działa marketing sieciowy?

Marketing wielopoziomowy jest sposobem dystrybucji produktów bezpośrednio do klienta, bez udziału pośredników takich jak importerzy, hurtownie, sklepy stacjonarne. Wszystkim zajmują się niezależne osoby zaangażowane w biznes.

Zarobki ściśle uzależnione są od sprzedaży i budowania coraz to większej struktury konsumenckiej oraz są wypłacane jako wynagrodzenie za osiągnięte wyniki sprzedażowe danej jednostki.

Marketing sieciowy w przeważającej mierze jest systemem szkoleń, mającym na celu zwiększyć powodzenie handlowca oraz jego motywację, jednakże brak zadowalających wyników może szybko tę motywację ostudzić, a w jej miejscu utworzyć zniechęcenie i frustrację.

Jakie osoby nadają się do tej pracy?

Marketing sieciowy jest atrakcyjną ofertą dla ludzi, którzy szukają pracy dorywczej. Mogą być zatrudnieni na etacie lub uczyć się. Praca w trakcie studiów daje możliwość wdrożenia się w biznes oraz późniejszego awansu.

Marketing sieciowy jako droga zawodowa może też być zwyczajnie ciekawa dla ludzi, dzięki niej można poznać dużo inspirujących osób, zdobyć potrzebne w dalszej karierze znajomości, nawiązywać przyjaźnie.

Jest to praca dla osób otwartych, przyjaznych, umiejących zjednać sobie klienta. Marketing sieciowy jest otwarty na każdego — nie ważne, jakie masz wykształcenie, doświadczenie, lub ile masz lat. Wystarczy dobre nastawienie, chęć rozwoju oraz predyspozycje do pracy w handlu.

Jak zaplanować karierę zawodową?

Cechy idealnego sprzedawcy

By być dobrym w marketingu sieciowym, trzeba potrafić stworzyć własną bazę klientów i odpowiednio zareklamować im dany produkt.

Przedstawiamy kilka podstawowych cech idealnego handlowca.

Wyznaczanie celów

By dużo sprzedawać, wyznacz sobie określony cel sprzedażowy. To ile zapragniesz sprzedać i ile zarobić zależy od ciebie!

Potrzeba rozwoju

W tej branży nie możesz stać w miejscu. Wraz ze zmieniającymi się potrzebami klientów muszą zmieniać się twoje metody.

Dobra organizacja

Bycie dobrym handlowcem oznacza umiejętność zarządzania samym sobą. Umiejętność planowania jest nieodzowna.

Wytrwałość

Nie załamuj się, gdy na początku twojej drogi nie zjednała sobie wielu klientów. Osiąganie coraz lepszych wyników w handlu wymaga nieustannego podnoszenia kwalifikacji.

Osobowość

Ostatnie, ale nie najmniej ważne — osobowość. Musisz być otwarty na ludzi, którym proponujesz zakup czegoś z firmy. Uśmiech i uprzejmość to podstawa!

Czym jest język korzyści?

Jakich możesz spodziewać się zarobków?

Zarobki w marketingu sieciowym są owiane lekką tajemnicą i wprawiają ludzi w zakłopotanie. Niewielu faktycznie wierzy w opowieści osób, które do tego typu struktury nas zapraszają. Często słyszymy, jak wielkie dochody otrzymują i jak bardzo spełnieni zawodowo są.

Nowych pracowników wabi się perspektywami szybkiego zarobku, wielkich willi, luksusowych aut i to w krótkim czasie. Z drugiej strony, nie brakuje osób, które naprawdę dorobiły się majątku na tego typu biznesie. Więc jak to jest?

W internecie można znaleźć wiele artykułów, w których znajdziemy odpowiedź na to, ile średnio zarabia się w branży MLM. Wynika z nich, że większa część osób, które skusiły się, by dołączyć do struktury i spróbować swoich sił w marketingu sieciowym, nigdy nic nie sprzedała.

Znaczy to, że nie zbudowała wokół siebie sieci konsumentów, a możliwe nawet że nigdy sama nie zakupiła produktów, które później miała sprzedać dalej. Jaki jest tego powód? Możliwe, że osoby te były ciekawe tej opcji zarobku, lecz ostatecznie nie zaangażowały się w nią wystarczająco. Mogły też być niezbyt charyzmatyczne i nie mieć siły przebicia, która w MLM jest aspektem dosyć ważnym.

Ponad połowa pozostałych osób, czyli tych, które postanowiły zaryzykować, zakupić produkty do dalszej sprzedaży i spróbować swoich sił w handlowaniu, zarabia znacznie mniej, niż najniższa krajowa. Oznacza to, że bardzo mało zaangażowanych osób jest w stanie zarobić na tym sensowne pieniądze.

Jest to najpewniej spowodowane tym, że nie za wiele osób traktuje MLM jako pracę na pełen etat. Członkowie mają również inne zajęcia i nie mają czasu, by całe dnie rekrutować nowych ludzi i szukać okazji sprzedażowych.

Kluczową zaletą MLM jest niski kapitał początkowy, który odróżnia go od wielu innych form biznesu, które wymagają sporych nakładów inwestycyjnych. Marketing wielopoziomowy zwalnia nas z wynajmu biura czy magazynowania towaru.

Zalety marketingu sieciowego

Brak wymaganego doświadczenia

Zacząć pracować może każdy, bez względu na doświadczenie zawodowe. Może to być nawet pierwsza praca danej osoby.

Brak wymaganego wykształcenia

Zatrudniona może zostać osoba młoda, po szkole średniej tak samo, jak i osoba po studiach.

Brak kosztów na początkowe inwestycje

Gdy zakładamy własny biznes, musimy liczyć się z koniecznością posiadania wkładu własnego, niekiedy musi być on dosyć spory. W MLM nie jest to konieczne.

Elastyczny czas pracy

To ty sam decydujesz, kiedy i ile czasu pracujesz. Nie masz nad sobą nikogo, kto bez przerwy cię sprawdza.

Możliwość zdobycia nowych umiejętności

Pracując w marketingu sieciowym, możesz poprawić swoje umiejętności komunikacyjne, stać się bardziej otwartą osobą, zrozumieć lepiej potrzeby ludzi.

Praca dorywcza

Możesz wykonywać ją, jednocześnie będąc zatrudnionym na etacie w innej firmie.

Niskie ryzyko straty

Jeśli działasz, to zarabiasz, a jeśli nie działasz, to nie zarabiasz. W żadnej z tych opcji nie jesteś na minusie.

Czym jest marketing szeptany?

Wady marketingu sieciowego

MLM nie jest dla każdego

MLM nie jest dla osób, które unikają pracy. To system dla tych, którzy są pracowici i chcą pracować na własnych zasadach.

Nikt nie bierze za ciebie odpowiedzialności

Jesteś odpowiedzialny sam za siebie, nikt nie podpowie ci jak masz pracować. Twoje zyski zależą od ilości sprzedanych produktów.

Możliwość zawodu

Początki zawsze są trudne i zdobycie umiejętności sprzedawcy może zająć dużo czasu. Jeśli nie jesteś osobą która w sprzedaży czuje się jak ryba w wodzie, możesz łatwo się zawieść i zniechęcić.

Konkurencja

Marketing sieciowy opiera się nie tylko na sprzedaży, ale i na rekrutowaniu nowych osób. Oczywistym jest więc, że sami sobie tworzymy konkurentów. Najbardziej widoczne jest to w małych miejscowościach z niewielką ilością mieszkańców.

Kontrowersje marketingu sieciowego

Marketing sieciowy wzbudza także wiele kontrowersji. Ludzie nieprzychylni MLM zwykli mawiać, że jest to zwykła sekta, ale czy mają rację? Oczywiście marketing sieciowy z sektą nie ma nic wspólnego. Utarło się takie przekonanie, ze względu na to, że ludzie zaangażowani w marketing sieciowy często są bardzo skupieni na sukcesie, przez co panuje w niej specyficzna atmosfera i relacje między ludźmi.

Równie częstym zarzutem jest naciąganie przez pracowników MLM uczciwych ludzi, oraz jest mylony z piramidami finansowymi. Jednakże, prawdziwy marketing sieciowy, z piramidą finansową nie ma nic wspólnego. Jest to legalny i uczciwy sposób prowadzenia marketingu, który nikomu nie szkodzi.

Czy marketing sieciowy jest dla ciebie?

Czy czytając ten artykuł poczułeś, że marketing sieciowy może być idealną pracą dla ciebie? Jeśli uwielbiasz pracę z ludźmi i dobrze czujesz się w handlu, marketing wielopoziomowy czeka na ciebie z otwartymi ramionami. Nie musisz mieć doświadczenia ani sam martwić się o zrobienie potrzebnych kursów.

Jeśli nie brakuje ci zaangażowania, spróbuj swoich sił! Być może to ty osiągniesz wielki sukces finansowy.

Leave a comment