Skip to content Skip to footer

Czym jest marketing internetowy?

Wraz z rozwojem Internetu możliwe stało się reklamowanie produktów w sposób znacznie łatwiejszy i szybszy niż tradycyjnymi źródłami przekazu. Marketing internetowy, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje wszelką działalność marketingową, w której wykorzystane zostają kanały dostępne online. Jak pokazują najnowsze badania, ponad 80% konsumentów w krajach rozwiniętych wyszukuje przed zakupem pożądany produkt w Internecie.

Zalety marketingu internetowego

Wygoda i szybka obsługa

Niesamowita wygoda marketingu online jest jedną z jego największych zalet. Internet zapewnia bardzo łatwy dostęp do konsumentów i pozwala zaistnieć na rynkach w dowolnym miejscu na świecie. Dodatkowo, dzięki marketingowi internetowemu Twoja firma otwarta jest przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Klienci mogą więc korzystać z Twoich usług i produktów w Internecie według własnego harmonogramu.

Niskie koszty

Dzięki marketingowi internetowemu możesz reklamować się taniej niż w przypadku tradycyjnych metod reklamy, takich jak reklamy w gazetach, telewizji czy radiu. Ponadto, Internet pozwala na łatwiejszy i tańszy kontakt z klientami. Komunikacja online jest bardziej przystępna niż tradycyjne metody komunikacji, takie jak wysyłanie poczty i drukowanie broszur.

statystyki na komputerze

Spersonalizowane podejście do klienta

Tworząc profil preferencji i historii zakupów Twoich klientów, marketing internetowy umożliwia Ci personalizowanie ofert. Dzięki śledzeniu informacji o produktach i stron internetowych, które odwiedzają potencjalni klienci, możesz tworzyć oferty, które są prawdziwym odzwierciedleniem ich zainteresowań.

Dostępność

Badania wskazuję, że trzy z czterech najczęstszych sposobów, w jakie nabywcy usług sprawdzają firmy, to działania z wykorzystanie Internetu. Zdecydowanie najważniejszą metodą jest sprawdzenie strony internetowej firmy. Następną metodą jest sprawdzanie opinii innych klientów oraz mediów społecznościowych firmy.

Czym jest marketing sieciowy?

Zastosowania marketingu internetowego

Przyciągnięcie nowych klientów

Możesz wykorzystać strategie marketingu internetowego, aby przyciągnąć nowych klientów. Aby to zrobić, należy skupić się przede wszystkim na płatnych reklamach w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach oraz rozwijaniu własnej strony internetowej.

Utrzymanie lojalności klientów

Marketing internetowy to coś więcej niż tylko pozyskiwanie nowych klientów – jest on również kluczowy dla utrzymania lojalnej, długoterminowej bazy konsumentów. A ponieważ przyciągnięcie nowego klienta kosztuje pięć razy więcej niż utrzymanie istniejącego, jest to równie ważny cel.

Rodzaje marketingu internetowego

Wśród metod stosowanych w marketingu internetowym wyróżnia się następujące: treści publikowane na stronach internetowych, marketing e-mailowy, z wykorzystaniem mediów społecznościowych, filmów, podcastów i blogów oraz reklam online.

Strona internetowa

Jedną z najważniejszych składowych sukcesu firmy na współczesnym rynku jest dobrze wykonana strona internetowa, dostarczająca wszystkich niezbędnych informacji w sposób czytelny i atrakcyjny dla odbiorcy.

Należy ją traktować jako współczesną wizytówkę, ponieważ często jest ona pierwszym miejscem kontaktu klienta z firmą. Zwłaszcza w czasie pandemii możliwość nabycia towaru/usługi poprzez stronę internetową zyskała na znaczeniu.

Ważne w tym kontekście jest SEO (search engine optimization), czyli strategie prowadzące do umieszczania danej strony internetowej na wyższym miejscu listy wyników wyszukiwania, co przekłada się na częstość odwiedzania strony przez potencjalnych klientów.

Marketing e-mailowy

Jedną z metod z najlepszym stosunkiem kosztów do efektów jest wysyłanie materiałów marketingowych bezpośrednio na skrzynkę mailową odbiorcy. Może być jednak postrzegany jako irytujący przez odbiorców, ze względu na zapychanie poczty nieistotnym spamem.

Content marketing

Wykorzystanie content marketingu to jeden ze sposobów na podniesienie rozpoznawalności marki, poprzez tworzenie interesujących treści lub wysyłanie określonego przekazu. Przykładem tego typu działań mogą być strategie marketingowe Red Bulla, inwestującego środki w organizację eventów z szeroko pojętej kategorii sportów ekstremalnych.

Z rodzimego podwórka można wyróżnić serię filmów opartych na polskich wierzeniach ludowych, tworzoną przez Allegro.

Profile na portalach społecznościowych

Social media marketing to inaczej wykorzystanie tych serwisów w celu zwiększenia zaangażowania klientów i promowania marki. Większość konsumentów korzysta z jakiegoś rodzaju mediów społecznościowych, to na jakim portalu się skupisz, będzie zależało od Twojego rynku docelowego.

Różne grupy wiekowe preferują różne portale społecznościowe: starsi konsumenci częściej korzystają z Facebooka lub Twittera, millenialsi często używają Instagrama, a młodsi są bardziej zainteresowani platformami wideo, takimi jak TikTok czy YouTube.

telefon wyświetla logo youtube

Video i podcasty

Niektórzy twórcy, którzy robią filmy lub podcasty, używają tego jako swojego jedynego biznesu. Innym razem, firmy korzystają z tych platform, aby zdobyć doświadczenie, połączyć się z innymi w branży i zachęcić nowych klientów, aby zainteresowali się ich produktami lub usługami.

Podcasty pozwalają przyciągnąć publiczność i podzielić się przydatnymi informacjami, jednocześnie promując markę lub produkt. Są również sposobem na dodanie osobowości do kampanii marketingowej.

Słuchacze poznają Cię jako głos Twojej marki, co pomoże budować bardziej znaczące relacje z Twoimi klientami. Możesz również zaprosić do współpracy ekspertów z danej dziedziny, którzy dodadzą Twojej firmie wiarygodności, a jednocześnie pomogą Ci poszerzyć grono odbiorców.

Współpraca z blogerami i influencerami

Influencer marketing to jeden z nowszych rodzajów marketingu i polega na współpracy z blogerami i influencerami. Pozwala ona na skorzystanie z pomocy osób o dużej popularności na portalach społecznościowych, do promowania swoich produktów lub usług za odpowiednią opłatą.

Takie kampanie marketingowe, z udziałem osób, których grupa odbiorców odpowiada Twojej grupie docelowej, pomagają zwiększyć świadomość marki, jak i napędzić sprzedaż, zwłaszcza jeśli kampania zostanie sparowana z kodem promocyjnym lub ofertą specjalną.

Czym jest afiliacja i jak na niej zarobić?

Reklamy w internecie

Reklamy online mogą przybierać różne formy. Reklamy pay-per-click umieszczane w wyszukiwarkach internetowych kierują do konkretnych haseł wyszukiwania, których potencjalni klienci mogą używać.

Ukierunkowane reklamy w social mediach zaprojektowane są w celu dotarcia do konkretnych użytkowników platformy, którzy mogą być zainteresowani produktami, usługami i promocjami Twojej firmy. Można również umieścić reklamy sidebar na stronach internetowych innych osób.

Reklamy wideo są natomiast związane głównie z platformą You Tube. Obejmują one treści wyświetlane przed, w trakcie lub po odtworzeniu wybranego filmu. Ze względu na dużą liczbę odwiedzających (w przypadku wspomnianego You Tube’a ok. 122 milionów użytkowników dziennie) reklama ma szansę dotrzeć do znacznej liczby osób.

Reklamy w Internecie będą najbardziej skuteczne wtedy, gdy będą dopasowane do tego, czego szukają docelowi odbiorcy. Personalizacja może również zwiększyć wskaźnik odpowiedzi na reklamy online, zwłaszcza na wczesnych etapach procesu podejmowania decyzji przez konsumentów.

Marketing internetowy – jak analizować działania marketingowe?

Opisane powyżej różne strategie i taktyki marketingu internetowego są decydujące w pomnażaniu zysków firmy. Strategie te pomagają zwiększyć bazę odbiorców i wartość marki. Różnorodne możliwości i szeroki zakres działań sprawiają, że kluczową kwestią jest analizowanie prowadzonych strategii pod względem ich skuteczności.

Dzięki temu będziesz mógł szybko reagować i na bieżąco wprowadzać korekty do swoich kampanii marketingowych.

Najlepszym narzędziem do analizy realizowanych działań jest Google Analytics. Pozwala on na monitorowanie ruchu na poszczególnych stronach, a co za tym idzie sprawdzanie skuteczności poszczególnych platform, na których prowadzona jest działalność marketingowa.

statystyki dotyczące strony wyświetlane na komputerze

Dzięki danym zebranym w statystykach dowiesz się więcej o swoich klientach, co pozwoli na jeszcze lepsze dopasowanie strategii marketingowych.

Czym jest marketing szeptany?

Jak prowadzić marketing internetowy – wskazówki

  1. Wybierz właściwe słowa kluczowe i zoptymalizuj swoją stronę pod kątem wyszukiwania.
  2. Stwórz stronę zoptymalizowaną pod kątem urządzeń mobilnych i przyjazną dla użytkownika.
  3. Regularnie publikuj wpisy na blogu
  4. Prowadź marketing e-mailowy.
  5. Zachęcaj do rozmowy na kontach w mediach społecznościowych.
  6. Publikuj informacje prasowe online.
  7. Rozwijaj płatne kampanie w social mediach.
  8. Wykorzystaj reklamy pay-per-click.
  9. Umieszczaj filmy na YouTube lub innych kanałach społecznościowych
  10. Współpracuj z influencerami, aby dotrzeć do nowych odbiorców.

Leave a comment