Skip to content Skip to footer

Jak zarabiać pieniądze w młodym wieku?

Każdy z nas był kiedyś (lub jest teraz) młodym człowiekiem. Większość z nas ma swoje cele i potrzeby, które może zrealizować za pomocą determinacji oraz… pieniędzy. Nie zawsze możemy liczyć na wsparcie rodziców, czy ogólnie rzecz biorąc dorosłych. Wtedy przychodzi czas na zadanie sobie fundamentalnego pytania: jak mogę zarabiać pieniądze będąc młodym? Spieszymy z odpowiedzią!

W tym artykule przedstawimy 14 sposobów na zarabianie w młodym wieku!

Afiliacja

Czy wiesz, że możesz zarabiać naprawdę wielkie pieniądze polecając innym różne produkty lub usługi? Możesz to robić w 100% zdalnie, sprzed komputera! Jak to działa?

Wiele firm, banków czy serwisów pozwala swoim klientom zarabiać na polecaniu ich usług. Tak zwana afiliacja opłaca się trzem stronom: z jednej strony firma zyskuje nowego klienta, z drugiej Ty otrzymujesz swoją prowizję, a z trzeciej Twój znajomy czy znajoma otrzymuje produkt lub usługę, której potrzebuje.

Jak tworzyć mapy myśli?

Ile można zarobić na afiliacji?

To piękne bo… nie ma limitu. Firma płaci za każdego poleconego klienta, a najlepszym polecającym wypłaca dodatkowe premie. Znam osobiście wielu ludzi, którzy potrafią zarabiać kilkadziesiąt tysięcy DOLARÓW miesięcznie wyłącznie na polecaniu produktów i usług innych firm.

Najwięcej płacą banki i pozwól, że na jednym z nich się dziś skupię, choć na pewno rozwiniemy wątek afiliacji na naszym blogu.

mBank wystartował właśnie z promocją, która trwa do 1 września 2019 roku. Za polecenie wybranego rachunku bankowego płaci następujące kwoty:

Polecany produktZysk z polecenia konta
eKonto możliwości (dla poniżej 18 roku)50 zł
eKonto100 zł 
mKonto Intensive200 zł
mBiznes konto200 zł
mBiznes konto z usługą mKsięgowość300 zł

Co zrobić, aby wziąć udział w promocji?

  1. Musisz być klientem banku więc jeśli jeszcze nim nie jesteś to załóż konto i otrzymaj nawet 150 zł premii za założenie konta! Załóż konto tutaj, aby otrzymać aż 150 zł premii!
  2. Następnie w panelu Twojego konta w tzw. “Pasażu” pojawi się Twój indywidualny kod polecenia. Wygląda to tak:

3. Teraz wystarczy, że polecisz wybrane konto osobie, która akurat rozgląda się rachunkiem bankowym lub zamierza przejść do innego banku. Może Twój rodzic lub krewny ma firmę i potrzebuje konta z księgowością? Poleć, a mBank zapłaci Ci za to 300zł!

Według nas najlepszym sposobem na polecanie konta jest wysyłanie linku afiliacyjnego ponieważ osoba, która wejdzie z niego na stronę banku nawet jeśli założy konto miesiąc póżniej zostanie przypisana właśnie Tobie.

Poczytaj więcej o afiliacji tutaj.

Otwórz eKonto w promocji i odbierz łącznie aż 150 zł premii.

Pamiętaj, że większość banków posiada takie promocje. mBank jednak najchętniej ją promuje w mediach, dlatego dotarła również do nas 🙂

Prace sezonowe – zbieranie owoców

Zbieranie owoców to bardzo popularna praca dodatkowa w okresie letnim. Najczęściej zbiera się truskawki, maliny, jagody, wiśnie, śliwki czy też pomidory. Jesienią można zbierać też kasztany. Jak dużo można zarobić? Najczęściej za koszyczek uzbieranych truskawek czy wiśni dostaje się ok. 2 zł. Jednak jest to zależne od pracodawcy.

Udzielanie korepetycji

Jest to doskonały sposób na dorobienie do kiszonkowego. Jeżeli jesteś dobry z jakiegoś przedmiotu, możesz pomagać innym. Warto uczyć się języków obcych, wówczas możliwości zarabiania na korepetycjach jest najwięcej. Jeżeli już od najmłodszych lat uczysz się gry na jakimś instrumencie, np. na fortepianie czy gitarze, to również możesz uczyć gry młodszych kolegów.

Ile można zarobić na korepetycjach? Doświadczeni korepetytorzy z wykształceniem mogą zarobić nawet ok. 70-100 zł za godzinę lekcji. Jednak pamiętaj, że nie jesteś osobą z wyższym wykształceniem. Na start możesz liczyć na stawki wahające się między 15 a 30 zł.

Wyprzedawanie starych rzeczy

Na pewno masz wiele rzeczy, których już nie używasz lub ubrań, które są stare, za małe lub po prostu już Ci się znudziły. Jeżeli są w dobrym stanie, możesz je wystawić na aukcji, np. na allegro czy olx. Podobnie możesz postąpić ze starymi książkami, które już Ci się nie przydadzą. To ile zarobisz na sprzedaży swoich starych rzeczy, zależy wyłącznie od Ciebie, jednak wyceniaj je z rozsądkiem.

Mapa myśli – sposób na naukę

Wykonywanie drobnych prac

Już w wieku kilkunastu lat pracować można przy koszeniu trawników, odśnieżaniu chodników i podjazdów czy też na grabieniu liści. Można także opiekować się zwierzętami sąsiadów, wyprowadzać psy lub pomagać starszym osobom w zakupach czy sprzątaniu. Zazwyczaj za drobną opłatą. Zawsze jest to jakiś dodatek do kieszonkowego, a nie są to prace wymagające dużych ilości czasu czy poświęceń.

Praca w sklepie, restauracji czy bibliotece?

Sklepy czy restauracje stale potrzebują rąk do pracy. Warto rozejrzeć się w internecie lub przejrzeć oferty w gazetach. Można tam znaleźć sporo ogłoszeń dla osób nieletnich. Możesz pracować przy porządkowaniu sklepu czy stoiska, a także segregowaniu lub układaniu ubrań. To również sposób na znalezienie wielu ciuchowych „perełek”, które możesz kupić ze zniżką pracowniczą. Praca w restauracji to też świetna przygoda. Możesz sprzątać stoliki, obsługiwać gości lub wykonywać podstawowe rzeczy w kuchni. To doskonały pomysł dla osób, które wiążą swoją przyszłość z pracą w restauracji lub chciałyby otworzyć własny biznes.

A może praca w bibliotece? Pewnie brzmi to jak najnudniejsza praca na świecie. Jednak dla osób lubiących czytać może się to okazać pracą idealną. W bibliotekach zazwyczaj nie ma tłumów. A w przerwach pomiędzy wypożyczaniem książek lub sprzątaniem regałów można spokojnie poczytać książkę, odrobić pracę domową lub pouczyć się w spokoju do sprawdzianu.

Tajemniczy klient

Możesz też zostać tajemniczym klientem. Na rynku znaleźć można wiele firmy oferujących pracę tzw. tajemniczego klienta. Osoba taka zajmuje się weryfikacją obsługi danego sklepu, co ma na celu poprawę jakości obsługi w danym miejscu. Tajemniczy klient może liczyć na zarobki od 15 do nawet 150 zł za jedno zlecenie. Czas wykonania takiego zadania to najczęściej maksymalnie 2,5-3 godziny. Wszystko, co musi zrobić tajemniczy klient to odwiedzić dany sklep, zebrać informacje zamieszczone w scenariuszu, a po wizycie w danym miejscu spisać odpowiedni protokół i przesłać go do firmy.

Kto może zostać tajemniczym klientem? Tak naprawdę tajemniczym klientem może zostać niemal każdy. Nie ma znaczenia czy jesteś uczniem, czy emerytem, osobą zatrudnioną w innej firmie czy aktualnie bez pracy. Jedynym wymaganiem jest zazwyczaj posiadanie minimum 18 lat. Jednak nie jest to regułą. Są firmy zatrudniające też młodsze osoby. Poza tym istotne jest, aby tajemniczy klient był osobą spostrzegawczą, umiejącą radzić sobie w stresujących sytuacjach. Korzystne jest także posiadanie umiejętności odgrywania pewnych ról. Tajemniczy klient dostaje przed zleceniem krótki scenariusz, który musi zostać zrealizowany.

A może zarabianie przez Internet?

Możliwości pracy przez internet jest naprawdę sporo. Istnieje wiele stron internetowych, na których publikowane są różnego rodzaju oferty. Wystarczy się zgłosić i jeżeli ma się doświadczenie w danej dziedzinie, to istnieje duża szansa, na wygranie takiego zlecenia. Poza tym praca przez Internet daje mnóstwo możliwości. Możesz wykonywać kilka zleceń jednocześnie lub brać udział w dłuższych projektach. Jednak to nie wszystko. Możesz też otworzyć swoją stronę internetową lub bloga, z czego też można odnosić zyski. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak stworzyć swoją stronę internetową i ją wypromować, zapraszamy na nasz zaprzyjaźniony blog – Peep Strategy. Niestety w języku angielskim.

Wypełnianie ankiet

Jedną z prostszych metod zarabiania przez Internet jest wypełnianie ankiet. W tym przypadku nie trzeba mieć żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy zgłosić się do takiej ankiety i wypełnić krótki formularz. Jeżeli okaże się, że jesteś w grupie docelowej danej ankiety, to przechodzisz do jej wypełniania. Liczba osób kwalifikujących się do badania zazwyczaj jest ograniczona. Oznacza to, że nie zawsze będziesz mieć możliwość wypełnienia ankiety.

Wypełnienie pojedynczej ankiety trwa zazwyczaj od kilku minut do nawet ok. godziny. Za jedno badanie można dostać od kilkudziesięciu groszy do nawet ok. 20 zł, więc warto próbować. Zazwyczaj nie ma też tutaj żadnych ograniczeń wiekowych.

Surfbary, czyli oglądanie reklam – obalamy mit

Surfbary to specjalne programy służące do wyświetlania reklam na ekranie, które instaluje się na swoim komputerze. Program zajmuje tylko niewielką ilość miejsca na pulpicie i nie przeszkadza w normalnej pracy przy komputerze. Nie ma też żadnej granicy wiekowej. Jednak czy to się opłaca? Zdecydowanie nie. Jeżeli włączasz komputer tylko po to, aby zarabiać podczas wyświetlania reklam, to zdecydowanie więcej wydasz na rachunek za prąd, niż na tym zarobisz.

Najczęściej podczas pracy takiego programu możesz dostać ok. 0,5-1 pkt za minutę. W ustalonym dniu surfbary przeliczają znajdujące się na koncie punktu, na pieniądze (najczęściej na dolary lub euro). Za 1000 punktów możesz dostać ok. 0,1 $, czyli niewiele. Kolejną wadą takiego systemu jest zazwyczaj wysokie minimum do wypłaty, nawet 100 $. Często zdarza się, że dana strona czy program przestaje istnieć, zanim uda się uzbierać takie minimum i cała praca idzie na marne!

Praca, jako copywriter

Jeżeli masz dryg do pisania chwytliwych tekstów, to jest to idealna propozycja dla Ciebie. Możesz tworzyć proste tekst, tak zwane precle (pressem page), czyli teksty pozycjonujące odpowiednią frazę w wynikach wyszukiwania.

Możesz też spróbować zacząć tworzyć bardziej specjalistyczne teksty, jednak tutaj często potrzebne jest odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie. Wiele firm poszukuje też osób do pisania różnego rodzaju tekstów na zamówienie i takie zlecenia są już zazwyczaj lepiej płatne niż popularne „precle”. Po więcej informacji sprawdź wspomnianego wcześniej bloga i artykuł “How Long Does It Take To Become a Copywriter“!

Własny blog?

W tym przypadku można połączyć przyjemne z pożytecznym. Na blogu zarabiać można na kilka sposobów. Chociażby poprzez umieszczenie na swoim blogu reklam. Jeżeli chodzi o kwotę, którą można zarobić tą metodą, to nie jest ona wysoka. Jednak wszystko uzależnione jest od zasięgu bloga, jego tematyki oraz poczytalności. Trzeba też pamiętać, że obecnie zarabianie na reklamach jest nieco utrudnione. Przede wszystkim przez programy blokujące wyświetlanie reklam typu AdBlock.

Inną metodą pozwalającą na zarabianie na blogu jest afiliacja, czyli polecanie produktów, za co otrzymuje się procent od sprzedaży. Przeważnie procent ten nie jest duży i wynosi ok. 5-10% ceny produktu. Jednak i w tym przypadku kwota uzależniona jest od produktu, który oferujesz. Doskonałym przykładem będą blogerki modowe, które fotografują się w danej stylizacji i np. podają linki do ubrań, które mają na sobie.

Możesz też publikować artykuły sponsorowane. Sprawa wydaje się prosta – piszesz lub dostajesz do opublikowania artykuł o jakimś produkcie lub usłudze, publikujesz go na swoim blogu, a następnie otrzymujesz za to wynagrodzenie. Jednak pamiętaj, że Twoi czytelnicy mogą nie być z tego zadowoleni. Często widać już na pierwszy rzut oka, że dany artykuł jest sponsorowany i nie jest to Twoja szczera opinia. Mimo że wydaje się to łatwą i szybką metodą na zarobienie dodatkowych pieniędzy, to może być to też przyczyna utraty części czytelników.

Popularni blogerzy mają zdecydowanie łatwiej. Jeżeli masz już wyrobioną markę i posiadasz wielu odbiorców, to istnieje spora szansa, że duże i znane marki same się do Ciebie zgłoszą. Możesz też samodzielnie poszukać firmy do współpracy. W tym przypadku możesz liczyć już na spore zarobki sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych.

Można odnieść wrażenie, że w ostatnim czasie prowadzenie bloga nie jest już tak popularne, a same blogi zaczynają być zastępowane przez kanały na youtube. Jednak nie jest to prawdą. Mimo że obecnie youtube cieszy się sporą popularnością, to blogi w dalszym ciągu radzą sobie bardzo dobrze.

Warto pamiętać, że zakładając bloga na samym początku, nie ma, co liczyć na wielkie zyski. Jest to projekt długoterminowy i aby zacząć na tym zarabiać, potrzeba czasu.

Zarabianie na social media

Kiedyś do zarabiania w internecie potrzebna była strona internetowa. Obecnie już jednak nie jest to konieczne, wystarczą social media. Podobnie jak na blogu, również przez social media można zarobić na afiliacji, czyli promowaniu różnych produktów. Dodawać można też sponsorowane posty lub dłuższe artykuły. Jeżeli Twoje konto w social media (na instagramie, facebooku czy twiterze) obserwowane jest przez dużą grupę osób, to istnieje spora szansa na nawiązanie współpracy z ciekawymi firmami.

Warto pamiętać o tym, żeby promować tylko dobre jakościowo produkty, które można polecić też swojej rodzinie lub znajomym. Powinny też one odpowiadać Twojemu stylowy i zainteresowaniom. Nie rób niczego na siłę, jeżeli prowadzony przez Ciebie fanpage dotyczy zdrowego stylu życia, to nie reklamuj na nim banków czy kredytów. Tylko wtedy możliwe będzie odniesienie sukcesu.

Youtube

Potencjał youtuba do zarabiania pieniędzy jest ogromny. W teorii wystarcz nakręcić film i wrzucić do Internetu. Wśród reklamodawców największą popularnością cieszą się poradniki, testowanie czy porównania oraz wszelkie filmy, które prezentują dany produkt w sposób jak najbardziej naturalny.

Przykładowo youtuberka, która przedstawia na filmie test danego kosmetyku, będzie dla widzów bardziej wiarygodna niż opis producenta na opakowaniu tego kosmetyku. Dlatego też coraz więcej firmy proponuje youtuberom płatne recenzje ich produktów czy usług. Dla youtubera koszt nakręcenia takiego filmu nie jest wielki, a zyski mogą być ogromne. Do tego wielu youtuberów otwiera własne sklepu internetowe lub tworzy własne produkty, które następnie sprzedaje.

Brzmi fajnie? Niestety nie jest to proste. Wypromowanie swojego filmu wcale nie jest łatwe. Trzeba mieć sporo szczęścia i włożyć w swój rozwój sporo pracy, aby trafić do grona najlepszych. Warto mieć też na uwadze, że poziom merytoryczny i techniczny najlepszych youtuberów ciągle rośnie, więc ciężko się przebić. Jednak również Ci najlepsi kiedyś zaczynali.

Podsumowanie

Jak widać, sposobów na zarabianie w młodym wieku jest mnóstwo. Możesz łączyć swoją pasję z zarabianiem pieniędzy. Jeżeli jesteś w czymś dobry, np. mówisz bardzo dobrze w języku obcym lub potrafisz grać na jakimś instrumencie, to udzielaj korepetycji. Jeżeli zawsze chciałeś założyć bloga lub kanał na youtube, to jest to doskonała okazja, aby zacząć. Statystycznie Polacy bardzo późno podejmują pierwszą pracę i jest to duży błąd. Zarabianie pieniędzy w młodym wieku, to najlepsze, co możesz zrobić dla swojej przyszłości.

Leave a comment