Skip to content Skip to footer

Jak odzyskać środki z błędnego przelewu?

Posiadanie konta bankowego jest w tych czasach koniecznością. To na nie otrzymujemy wypłatę i to z niego dokonujemy wszystkich płatności. Opłacamy nasze rachunki, robimy zakupy lub oddajemy w ten sposób pożyczone pieniądze. Przy takiej ilości przelewów może się zdarzyć błąd. Na przykład wyślemy przelew na nieaktywny rachunek, do niewłaściwej osoby, a nawet błąd w przelewie między naszymi własnymi kontami może nas sporo kosztować.

W takiej sytuacji powinieneś znać procedury postępowania, które umożliwią naprawę Twojego błędu. Jest to zazwyczaj konieczne, jeśli chcesz odzyskać środki. Zasady postępowania są ustalone w przepisach, które zaktualizowano 27 kwietnia 2018 roku.

Jak ćwiczyć pamięć u dzieci?

Błędny przelew – jak możemy go naprawić?

Jeśli zorientujesz się, że dokonałeś błędnego przelewu i otrzymała go inna osoba, powinieneś jak najszybciej złożyć reklamację w swoim banku. To Twój bank posiada w swoim systemie wszelkie informacje dotyczące przelewu, dlatego nie masz powodu kontaktować się z bankiem, do którego wysłałeś przelew. W momencie otrzymania reklamacji, bank będzie próbował za Ciebie odzyskać pieniądze.

W reklamacji musisz podać szczegóły transakcji: numer Twojego konta i tego na które dokonałeś przelewu, kwotę i datę, kiedy miał on miejsce. Następnie bank informuje w Twoim imieniu odbiorcę Twojego błędnego przelewu, że powinien zwrócić pieniądze, które nie były dla niego przeznaczone. Od momentu otrzymania pisma ma on 30 dni roboczych, aby nastąpił zwrot pieniędzy. Nie musi on dokonywać zwrotu bezpośrednio ze swojego konta na Twoje konto i zdradzać swojej tożsamości. Wysyła środki na specjalny rachunek techniczny banku, który następnie dokonuje przelewu na Twoje konto.

Odbiorca błędnego przelewu nie ponosi kosztów związanych ze zwrotem. Bank może natomiast obciążyć Ciebie opłatą za to, że pośredniczył w takiej operacji. Ewentualne koszty są opisane w regulaminie banku.

Co zrobić, gdy adresat przelewu nie zwróci nam środków?

Może zdarzyć się sytuacja, że zwrot pieniędzy nie nastąpi w przewidzianym terminie, bo np. odbiorca wydał nasze środki. Wtedy nie obowiązuje już tajemnica bankowa i bank ma prawo ujawnić jego tożsamość. Ty natomiast masz prawo wystąpić na drogę sądową przeciwko tej osobie. Nieodesłanie nieprawnie otrzymanych pieniędzy jest uważane za przestępstwo przeciwko mieniu. Pamiętaj więc, że gdybyś kiedyś został adresatem takiego błędnego przelewu, to lepiej nie wydawać tych pieniędzy, tylko zwrócić je prawowitemu właścicielowi.

CC: freepik

Jak zacząć przygodę z marketingiem?

Inne metody odzyskiwania środków

Powyżej opisana procedura reklamacji ma miejsce w sytuacji, gdy środki z błędnego przelewu wpłyną już na konto adresata. Pamiętaj jednak, że zanim to nastąpi możesz skorzystać z innego sposobu. Każdy zwyczajny przelew jest wykonywany zgodnie z harmonogramem sesji danego banku. Jeśli od razu zorientujesz się, że popełniłeś błąd, możesz wycofać zlecenie z poziomu swojej bankowości internetowej. Oczywiście jedynie w momencie, gdy przelew wciąż oczekuje na zrealizowanie. Banki często umożliwiają wprowadzenie zmian lub nawet wycofanie przelewu.

Taki przelew powinieneś znaleźć w zakładce ‘zlecenia oczekujące’ w Twojej bankowości internetowej. Jeśli jednak wykonałeś przelew natychmiastowy, to jest on od razu realizowany i należy wykonać procedurę reklamacyjną. Może zdarzyć się, że nie posiadasz dostępu do bankowości internetowej, wtedy udaj się jak najszybciej do oddziału lub zadzwoń na infolinię Twojego banku. Jeśli przelew nie został jeszcze zrealizowany, to pracownik banku może go wycofać.

Jak sprawdzić zadłużenie?

Błędny przelew – na nieaktywny lub błędny numer rachunku

Może się zdarzyć, że pomylisz numer konta i wyślesz środki na rachunek, który w ogóle nie istnieje. Wprawdzie banki posiadają zabezpieczenia przed takimi sytuacjami i wykrywają błędne rachunki, to jednak nieprawidłowy numer konta może przejść przez system banku. W takiej sytuacji środki zostaną pobrane z konta, ale przelew powinien być cofnięty podczas najbliższej sesji realizacji zleceń.

Jednak nie zawsze pieniądze od razu wrócą na Twoje konto. W najbardziej optymistycznej wersji będziesz musiał poczekać na najbliższą sesję księgowania przelewów przychodzących w Twoim banku. Może się też zdarzyć, że ten okres wydłuży się do 2-4 dni, jeśli wpływ środków nie nastąpi, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z bankiem. Podobnie wygląda to w sytuacji, gdy wykonasz przelew na nieaktywne już konto. Na przykład opłacisz rachunek za prąd na numer konta, z którego nie korzysta już Twój dostawca prądu. Numer rachunku jest poprawny, więc przelew zostanie zrealizowany, jednak powinien wrócić do Ciebie po maksymalnie kilku dniach.

Nie musisz się martwić, że ktoś inny otrzyma Twoje pieniądze, gdyż nieaktywne numery kont nie są udostępniane kolejnym użytkownikom.

CC:FREEPIC

A co jak pomylisz swoje własne rachunki?

Jeśli posiadasz kilka kont, np. osobiste, firmowe, oszczędnościowe lub walutowe, to może się zdarzyć, że wyślesz środki na swoje konto, ale nie to na które planowałeś. I choć pieniądze i tak są u Ciebie, to może być to pewnym problemem. Przelewy wewnętrzne banku są zazwyczaj natychmiastowe, a więc księgowane od razu. Nie masz więc możliwości wycofania przelewu.

Jeśli wyślesz przelew z konta złotówkowego na konto walutowe, bank dokona przewalutowania po swoim kursie i pobierze z tego tytułu prowizję zgodnie z tabelą opłat i prowizji. W zależności od wysokości przelewu, ta kwota może być dość duża. Jeśli chciałbyś przelać te środki z powrotem na konto złotówkowe, nastąpi kolejne przewalutowanie. Możemy złożyć wprawdzie reklamacje, jednak bank nie ma obowiązku jej uznać.

W końcu wszystkie dane zlecenia są prawidłowe, a bank jest zobowiązany wykonywać nasze dyspozycje dotyczące zarządzania kontem bankowym. Uzna więc, że wykonanie takiego przelewu było zgodne z Twoją wolą. Jednak warto spróbować wyjaśnić jak wyglądała sytuacja i złożyć reklamację. Może bank przychyli się do naszej prośby.

Skąd brać darmowe zdjęcia bez praw autorskich?

Sprawdzaj dane do przelewu, a jak się pomylisz, nie panikuj!

Błędy zdarzają się każdemu, wprawdzie jeśli chodzi o pieniądze lepiej by się nie zdarzały. Warto więc zawsze dokładnie sprawdzać numery rachunków, na które dokonujesz przelewów. Sprawdzaj też pisma od różnych instytucji, które mogą zawierać w sobie informacje o zmianie danych do przelewów. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, w której dokonasz błędnego przelewu, pamiętaj że istnieją sposoby, by to naprawić.

Przede wszystkim najpierw spróbuj wycofać taki przelew, jeśli jeszcze znajduje się on w transakcjach oczekujących. Jeśli nie posiadasz dostępu do bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, skontaktuj się z infolinią lub najbliższym oddziałem Twojego banku. Powinieneś to również uczynić w sytuacji, gdy przelew został już zrealizowany.

Napisz reklamację, w której należy podać wszystkie dane zlecenia, a następnie bank powinien wyjaśnić tę sprawę za Ciebie. Najgorsza jest sytuacja, w której przelew dotrze na konto błędnego adresata. Od jego dobrej woli zależy, czy szybko odzyskasz swoje pieniądze. Ma on 30 dni roboczych na zwrot, jeśli on nie nastąpi, pozostaje Ci wejść na drogę sądową. Dane adresata otrzymasz od banku, który jest w tej sytuacji zwolniony z tajemnicy bankowej. W innych przypadkach, czyli przy wysłaniu przelewu na nieaktywne lub nieistniejące konto, sprawa jest o wiele prostsza i pieniądze powinny wrócić do Ciebie w przeciągu kilku dni.

Czym jest marketing analogowy?

Dokonanie błędnego przelewu to jeszcze nie koniec świata, prawdopodobnie i tak odzyskasz swoje pieniądze. Kłopotliwe może być jedynie to, że będziesz musiał na to poczekać, dlatego lepiej zawsze upewnić się, czy rachunek na który wysyłasz przelew jest prawidłowy.

Leave a comment