Skip to content Skip to footer

Jak działa wpłatomat? Szybka i bezpieczna wpłata gotówki na konto!

Dynamiczny rozwój sieci wpłatomatów oraz dodatkowe opłaty za wpłatę gotówki w kasie banku to dowód na rosnącą automatyzację w sektorze bankowym, która z jednej strony znacząco tnie koszty bankom, a z drugiej zwiększa komfort klientów. Sytuacja, w której dwie strony wygrywają to cenna jest warta odnotowania. W tym artykule przybliżymy Ci sposób, w jaki działają wpłatomaty oraz sprawdzimy czy ta usługa rzeczywiście jest darmowa. Zapraszamy!


Jak wpłacać gotówkę we wpłatomacie? #1Przygotuj gotówkę i kartę

Dobrą praktyką będzie policzenie wcześniej banknotów oraz dokładnej kwoty jaką zamierzasz wpłacić. Oszczędzi Ci to nerwy,  gdy będziesz wpłacał pieniądze na ulicy. Pamiętaj, że – choć jest to przykre – to nadal może zdarzyć się sytuacja, że złodziej niespodziewanie zaatakuje Cię właśnie przy bankomacie. Jeśli znajdziesz się naprzeciwko wpłatomatu to pierwszym krokiem jaki będziesz musiał lub musiała wykonać będzie włożenie karty (zupełnie tak samo jak przy wypłacie) oraz wpisanie Twojego kodu PIN.

Następnie wprowadź kwotę jaką zamierzasz wpłacić oraz liczbę banknotów.

Wpłata gotówki

Aby dokonać wpłaty gotówki należy umieścić posiadane banknoty do specjalnego okienka podawczego. Kiedy system “zauważy” pieniądze, okienko się zamknie, a maszyna przeliczy umieszczone w nim banknoty.  Po chwili na monitorze wyświetli się kwota wpłaconych banknotów oraz ich liczba. Jeśli wynik pokrywa się z rzeczywistą kwotą – zaakceptuj wpłatę lub włóż do wpłatomatu kolejną porcję pieniędzy. Jeśli nie – spokojnie. Nadal możesz anulować transakcję. W najgorszym wypadku pieniądze do Ciebie wrócą, a cały proces będziesz mógł/a przeprowadzić ponownie. Zdarza się tak, że np.  jeden z banknotów nie mógł zostać rozpoznany przez system ze względu na pogniecenia lub zabrudzenia – w takim przypadku transakcja zostanie przerwana lub wpłatomat się zawiesi, a ty będziesz musiał poczekać na wsparcie operatora.

Ile kosztuje wpłata pieniędzy w moim banku?

W większości polskich banków wpłata gotówki jest całkowicie darmowa dla klientów indywidualnych oraz zgodna z tabelą opłat dla klientów biznesowych. Ciekawym rozwiązaniem może pochwalić się IdeaBank – mobilnymi wpłatomatami czyli samochodami z urządzeniem do wpłaty pieniędzy. Jak wspominaliśmy wcześniej: wpłatomaty to doskonały cel dla złodziei. Klienci biznesowi bardzo często mają potrzebę wpłacić kwoty sięgające kilkunastu tysięcy złotych. Mało który z nich chciałby ryzykować i iść przez miasto z torbą pieniędzy tylko po to, aby je wpłacić. Ratunkiem dla nich są właśnie mobilne wpłatomaty.

Ceny wpłat w polskich bankach plasują się następująco:

Bank Standardowy koszt wpłaty
mBank 0,2%, min. 2 zł
Credit Agricole 0 zł
BZ WBK 0 zł
BGŻ BNP Paribas 0 zł

 

Getin Bank 0 zł
Euronet 0,4% (w trybie standardowym, w trybie ekspresowym należy doliczyć 5zł)
Euronet 0 zł
Idea Bank 0 zł – wpłaty powyżej 1000 zł, 50 zł – wpłaty do 1000 zł (wpłatomaty mobilne)

0 zł (wpłatomaty stacjonarne)

Bank Millenium 0 zł
Alior Bank 0,35%, min. 1 zł (Planet Cash), 0,6% min. 1 zł (pozostałe)
ING 0 zł
PKO BP 0 zł
Bank Pocztowy 0 zł
Nest Bank 0 zł
Raiffeisen Polbank 0,5% min. 10 zł

 

Ile wynosi limit wpłaty we wpłatomacie?

Limit wpłaty może być różny dla każdego banku, ale  maksymalny poziom jest ustalony przez ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Dzięki informacjom dostarczonym przez jednego z największych udziałowców rynku wpłatomatów – Euronet – możemy określić górne pułapy wpłat. Tym samym: jednorazowa maksymalna wpłata wynosi 4100 zł przy dziennym limicie 24 600 zł. Tym samym, aby wpłacić 24 600 zł musisz przygotować się na 6 rund wprowadzania gotówki. Z kolei ograniczenia tygodniowe i miesięczne wynoszą odpowiednio: 98 400 zł i 196 800 zł.

W zależności od operatora urządzenia maksymalna liczba banknotów, które możemy umieścić w urządzeniu jest całkowicie odmienna. Najczęściej jest to od 50 do 200 banknotów jednocześnie. Najmniej to 30 banknotów. Na szczęście tej informacji nie musisz sprawdzać w Internecie ponieważ każda maszyna informuje użytkownika o o limitach przed przyjęciem wpłaty.  Wpłatomaty nie przyjmują  monet (poza nielicznymi wyjątkami) oraz (czasami) małych nominałów jak 10 zł.

Tak działają wpłatomaty!
CC: Adrian Grycuk

Księgowanie wpłaty

Jeśli korzystasz z wpłatomatu obsługiwanego przez Twój bank – dokonana wpłata już po kilku sekundach powinna trafić na Twój rachunek. Niestety inaczej to wygląda, gdy do tego celu wykorzystasz wpłatomat obcego operatora. W przypadku Euronetu środki trafią na Twoje konto do końca następnego dnia po wpłacie. Jeśli wybierzesz tryb ekspresowy za 5zł to środki znajdą się na koncie po 30 minutach.

Czy wpłaty w innej walucie są możliwe?

Bankomaty są dostępne na każdy kroku oraz ich działalność – z wyjątkiem awarii – jest prowadzona całodobowo siedem dni w  tygodniu. To dlatego dostęp do gotówki jest w nich zdecydowanie najlepszy. Sytuacja, w której mielibyśmy możliwość wypłacić gotówkę w euro lub dolarach prosto z nasze konta bankowego po atrakcyjnym kusie i przykładowo niższym spreadzie niż kantorze brzmi całkiem sensownie.  Dlatego właściciele bankomatów  inwestują w bankomaty wielowalutowe. Bankomaty bankomatami, ale co z wpłatomatami?

Ponad trzy lata temu Citibank  rozpoczął swój eksperyment i udostępnił swoim klientom tak zwane Smart urządzenia, które przyjmują zarówno złotówki jak i euro oraz dolary. Wpłata na konto jest bezpłatna*, a klient może sam zdecydować na który rachunek ma zostać przelana jego gotówka (zakładając, że prowadzi rachunki w kilku walutach). W tym momencie możemy wpłacić euro również w urządzeniach Euronetu.

*transakcja oczywiście jest obarczona spreadem bankowym dlatego nie możemy mówić o w pełni darmowej usłudze. Jeśli chcesz dowiedzieć czym dokładnie jest spread bankowy to koniecznie odwiedź nasz artykuł na ten temat!

Ważne informacje na temat wpłatomatów:
  1. Wpłata nie  jest możliwa we wszystkich wpłatomatach.
    Jeśli chciałbyś wpłacić pieniądze u obcego operatora – na przykład, gdy jesteś klientem mBanku, a jedyny wpłatomat w okolicy należy do PKO BP, to możesz mieć problem. W większości przypadków takich operacji po prostu nie można zrealizować. W przypadku Euronetu niezbędna będzie wcześniejsza rejestracja. Na szczęście firma współpracuje z 11 polskimi bankami, którym  do wpłaty wystarczy sama karta. Jeśli nie jesteś klientem: Alior Banku, Citi Handlowego, Banku Pocztowego, Getin Banku, mBanku, Plus Banku, Idea Banku, Nest Banku, Raiffeisen Polbanku, Deutsche Banku lubi  Eurobank u to w celu wpłaty pieniędzy wcześniej będziesz musiał się zarejestrować.  Rejestracji można dokonać  na stronie internetowej operatora lub poprzez urządzenie operatora. W przeciwnym przypadku transakcja nie przebiegnie prawidłowo.
  2.  Cały czas rośnie liczba wpłat we wpłatomatach. Polacy bardzo szybko przyzwyczaili się do tego sposobu wprowadzania gotówki o czym świadczą liczby prezentowane w raporcie NBP.  W III kw. NBP odnotował 12 milionów transakcji o łącznej wartości 21,6 mld zł. To pierwszy raz, gdy przekroczyła ona 20 mld zł. W II kw. wpłat było 11,5 milionów, a ich wartość wyniosła 19,8 mld.
  3. Liczba wpłatomatów dynamicznie rośnie, ale warto zaznaczyć, że w dalszym ciągu liczba bankomatów jest mniej więcej trzy razy większa. Tych drugich działa w Polsce około 23 tysiące.  Liczba wpłatomatów to około 8 tysięcy.
  4. Największą siecią dysponuje Euronet. Liczba obsługiwanych przez niego maszyn wyniosła w IV kwartale ubiegłego roku prawie 2,7 tysiąca. Tysiącem wpłatomatów dysponował PKO BP, w posiadaniu BZ WBK i ING było po niespełna 800 tego typu urządzeń, a sieć Planet Cash liczyła niecałe 400 sztuk.
  5. Średnia wpłata we wpłatomacie dokonana w II kwartale 2017 roku opiewała na 1727 złotych.

Mężczyzna wypłaca pieniądze z bankomatu

O czym trzeba pamiętać?

Na sam koniec całej procedury system wpłatomatu “zapyta Cię”, czy potrzebujesz papierowego potwierdzenia przeprowadzonej operacji. Jeśli tak –  kliknij i zaczekaj na jego wydruk. Jeśli nie – odmów i odejdź. Jeśli nie zabierzesz ze sobą potwierdzenia operacji narazisz się na trudności jeśli chciałbyś zareklamować operację (np. przelana kwota jest niższa niż zakładana lub w ogóle nie dotarła). Z doświadczenia możemy podpowiedzieć, że szczególnie warto zabierać takie potwierdzenia we wpłatomatach obcych sieci lub w miejscach, gdzie jesteśmy pierwszy raz. Nie raz słyszeliśmy o “fałszywych” bankomatach lub wpłatomatach ustawionych w dziwnych miejscach. Taki dokument pomoże Ci – w razie czego – odzyskać pieniądze i udowodnić Twoją rację.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł odpowiedział na Twoje pytania! Jeśli nie – koniecznie daj znać w komentarzu czego brakuje! Postaramy się szybko to nadrobić 🙂 Jeśli tak – zachęcamy do dzielenia się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Wpłatomaty cały czas rosną w siłę i jesteśmy bardzo ciekawi jak w najbliższej przyszłości będzie wyglądała sytuacja na rynku wypłat i wpłat obcych walut w urządzeniach polskich banków. W naszej ocenie, gdyby wprowadzono możliwość wpłacania i wypłacania innych walut, skorzystaliby na tym przede wszyscym turyści oraz ludzie spłacający kredyty w innych – niż PLN – walutach. Kibicujemy i będziemy się przyglądać 🙂

[kkstarratings]

Sprawdź również jak oszczędzać pieniądze, aby mieć co wpłacać!

Leave a comment