Skip to content Skip to footer

Dlaczego musisz zacząć programować?

Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z programowaniem, ponieważ kochają wyzwania, interesują się komputerami, technologią lub chcą budować strony internetowe czy aplikacje. Ludzie kierują się też zarobkami, przyszłością i warunkami pracy. W rankingu miesięcznika „Forbes” za najlepszy zawód 2014 roku uznano programistę Java. Na dalszych wysokich miejscach umieszczono kolejno  – tester oprogramowania i programista aplikacji mobilnych. W tym artykule dowiesz się dlaczego warto podjąć naukę programowania, jakie idą za tym korzyści oraz jak najlepiej zacząć. 


Czym jest programowanie?

Programowanie, to inaczej proces projektowania, tworzenia i utrzymywania kodu źródłowego programów komputerowych. W przeszłości ludzie porozumiewali się z komputerami za pomocą skomplikowanych komend. Na szczęście w wyniku dynamicznego rozwoju oraz nastania ery komputeryzacji oprogramowanie zostało maksymalnie uproszczone, a poruszanie się po nim jest teraz intuicyjne i przede wszystkim nie wymaga znajomości setek poleceń. Obecnie jednak świat potrzebuje programistów bardziej niż kiedykolwiek wcześniej ponieważ do świata wirtualnego przenosimy nieprawdopodobne ilości danych – a ktoś musi nad tym zapanować. W realiach kodowania wyróżniamy dziesiątki języków, z których każdy służy do czego innego. Są to m.in. Java, C++, C#, Phyton, PHP, Perl, MySQL oraz wiele więcej.

Dlaczego warto programować?

1. Miejsca pracy
Do tego, że warto zostać programistą może przekonać nas fakt, że obecnie na rynku programista jest najbardziej poszukiwanym zawodem. Firmy i korporacje wciąż mają problemy ze znalezieniem kadry ludzi z umiejętnościami programowania i kodowania. Wiele korporacji takich jak Amazon lub Google werbuje pracowników poprzez wiadomości na ich profilach Linkedin. Oferują im świetne warunki pracy i zwabiają do siebie. Jak wynika z danych kancelarii Sedlak & Sedlak, na rynku IT w Polsce brakuje aż 50 tys. specjalistów i liczba ta stale się powiększa. Jednakże ten problem nie dotyczy tylko Polski. Według danych Komisji Europejskiej do 2020 roku w Europie może brakować nawet 800 tys. programistów.

2. Zarobki
Nie jest tajemnicą fakt, że programista jest obecnie jednym z najbardziej opłacalnych zawodów. Tuż po studiach można rozpocząć pracę w firmach IT, gdzie zarobki są dużo wyższe niż średnia pensja absolwentów innych kierunkówŚrednia płaca doświadczonego programisty w Warszawie to 60 złotych na godzinę. Sytuacje pomogą nam zobrazować wyniki badań przeprowadzonych przez pracuj.pl:
Przechwytywanie

Ponadto warto zaznaczyć, że wiele osób decyduje się na pracę jako freelancer, gdzie zarobki bardzo często wynoszą nawet 10 tysięcy miesięcznie.

3. Przyszłość
To kwestia, o której większość ludzi wolałaby nie słyszeć. Wiele osób straci pracę ze względu na automatyzację zawodów – ludzi będą zastępowały maszyny. Tak jak przemysłowe linie produkcyjne doprowadziły do bankructwa drobnych rzemieślników, tak postęp technologiczno-wirtualny zaczyna zagrażać zawodom zaliczanym do umysłowych czy wręcz inteligenckich. Już niedługo telemarketerzy, kasjerki lub recepcjonistki stracą stanowiska, ponieważ ich pracę równie dobrze mogą wykonywać maszyny, które są zdecydowanie tańsze w utrzymaniu niż pracownicy. Ta wizja przyszłości na szczęście nie jest straszna programistom. Komputery i maszyny nie będą przecież operowane i programowane przez siebie, ktoś musi je kontrolować.

4. Warunki pracy
Będąc zatrudnionym jako programista często pracujemy w innowacyjnych start upach, które proponują bardzo dobre warunki pracy i liczne udogodnienia. Firmy oferują wszelkiego rodzaju ulgi – darmowe posiłki w pracy, karnety na siłownię, strefy relaksu w firmie oraz dbają o to by pracownicy się nie nudzili – stąd instalują w swoich biurach konsole, bieżnie czy nawet mini kina. Pracodawcom zależy na tym, by ich pracownicy byli po prostu najbardziej efektywni.  Pozwalają nam pracować o dowolnych porach, a czasami nawet zdalnie – z domu. Warto też wspomnieć, że firmy IT rzadko wymagają od programistów odpowiedniego dresscode’u. Pracujemy tak, jak nam wygodnie.
BbO5NYNIIAAIe94

5. Myślenie i rozwiązywanie problemów
Programowanie uczy myślenia. Kiedy przebrniesz już przez trudne początki i zaczniesz pracować lub po prostu realizować swoje celew kodzie zaczniesz zadawać sobie pytania ,,Dlaczego tak jest?”, ,,Jak to naprawić?” co niewątpliwie nauczy cię krytycznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów. Kodowanie otwiera umysł, powiedział o tym Steve Jobs:

Everybody in this country should learn to program a computer, because it teaches you how to think.


Jak uczyć się programowania?

Przede wszystkim trzeba być systematycznym i sumiennym. Programowanie szczególnie na początku może wydać się skomplikowane oraz trudne do opanowania, jednakże jeśli przebrniemy przez podstawy zostaniemy olśnieni a dalsza nauka będzie już tylko czystą przyjemnością. Z programowaniem jest jak z matematyką, grunt to systematyka i konsekwencja, ale spokojnie – żeby programować wcale nie trzeba mieć piątek ze sprawdzianów 😉

Nie wolno nam się zniechęcać! Przecież każdy profesjonalny programista kiedyś zaczynał! Nauka programowania TERAZ to nie wieczory z książkami i komputerem, ani kosztowe kursy. Na rynku istnieją firmy, które za niewielką opłatą udostępniają swoim klientom ciekawe i interaktywne kursy.

How To Launch a New Product – świetny tekst! Polecamy!


Zgadzasz się? Udostępnij!

Polub nas i czytaj wszystkie poradniki!

Leave a comment