Każdy z nas posiada konto bankowe ,do którego mamy zazwyczaj dostęp poprzez bankowość internetową i aplikację mobilną. Dzięki temu możesz łatwo sprawdzić stan swojego konta, dokonać przelewu, zrobić zakupy w internecie lub skontaktować się z bankiem. Jest to więc bardzo wygodne narzędzie, z którego często korzystamy i które pozwala nam zaoszczędzić czas.
Nie musimy tracić czasu na osobiste stawiennictwo w banku, tylko wszystkie czynności można wykonać w zaciszu domowym. Aby było to możliwe potrzebny jest nam login i hasło do bankowości internetowej. Ze względów bezpieczeństwa powinniśmy zapamiętać te dane. Lepiej ich nie zapisywać, gdyż łatwiej mogą wtedy dostać się w niepowołane ręce. Może się jednak zdarzyć, że zapomnimy naszych danych do logowania.
Ludzki mózg odbiera codziennie tysiące bodźców i informacji. Musimy również zapamiętać wiele innych danych. Kody PIN do kart debetowych i kredytowych, wszystkie hasła do logowania w różnych serwisach internetowych.
Często się więc zdarza, że zapominamy naszego loginu lub hasła do zalogowania na stronie internetowej banku. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można te dane łatwo odzyskać, choć wymagają one często postępowania według ściśle określonych procedur. Warto byś się z nimi zapoznał, by móc szybko i bez przeszkód odzyskać potrzebne dane.
Czym jest login i hasło w bankowości internetowej?
Jak już zostało wspomniane, aby zalogować się do bankowości internetowej potrzebujesz login i hasło. Login to Twój identyfikator klienta w danym systemie bankowym. Przyjmuje on różne formy. Może to być ciąg liczb lub skrót od twojego imienia i nazwiska z przypisaną liczbą. Login jest zawsze nadawany przez bank, zazwyczaj nie możesz wybrać go samodzielnie.
Choć niektóre banki umożliwiają nadanie Twojej nazwy użytkownika lub stworzenie aliasu przypisanego do identyfikatora stworzonego przez bank. Dzięki temu łatwiej jest zapamiętać dane, które później wykorzystujesz przy logowaniu. Login musi być jedyny w swoim rodzaju, by nie wystąpiła sytuacja, że dwóch klientów banku posiada ten sam identyfikator.
Zazwyczaj otrzymujesz go przy podpisaniu umowy i znajduje się on właśnie na niej. W zależności od banku, możesz go też otrzymać już po uruchomieniu Twojego rachunku, np. poprzez wiadomość sms lub e-mail. Jeśli sam nadałeś swój login do bankowości internetowej, pamiętaj by różnił się on od loginów, które stosujesz do logowania w innych serwisach.
Hasło natomiast zawsze nadajesz sobie samodzielnie. Powinien to być raczej ciąg znaków, w którym występują różnej wielkości litery, cyfry i znaki specjalne, niż konkretne słowo. Tak by nie było łatwo go odgadnąć. Zazwyczaj przy pierwszy logowaniu otrzymujesz hasło tymczasowe od banku, które musisz od razu zmienić na to wymyślone przez Ciebie.
Powinieneś znać je tylko Ty, nie podawaj go innym osobom. Również bank nie posiada informacji, jakie nadałeś hasło do swojego konta. Gdy je wpisujesz podczas logowania, system weryfikuje hasło i je szyfruje. W przypadku utraty danych do logowania inaczej postępujesz, gdy zapomniałeś loginu, a inaczej gdy zapomniałeś hasła.
Zapomniałeś loginu? Oto co możesz zrobić
Dane do logowania ciężko spamiętać, zwłaszcza jeśli stosujemy się do zasad bezpieczeństwa i do każdego serwisu stosujemy inne hasła i loginy. Również nasz identyfikator w systemie bankowym może być skomplikowany, a wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli posiadamy kilka kont w różnych bankach. Co więc zrobić, jeśli siadasz do komputera, chcesz wejść na swoje konto i nagle nie możesz sobie w żaden sposób przypomnieć swojego loginu?
Najpierw powinieneś znaleźć umowę, którą zawarłeś z bankiem. To tam powinien znajdować się Twój identyfikator klienta, jeśli właśnie w ten sposób został Ci przekazany. Mogło się też zdarzyć, że otrzymałeś go na adres e-mail lub na numer komórkowy. Jeśli Twoje konto zostało w miarę niedawno utworzone, a Ty nie zmieniłeś w tym czasie numeru i e-maila, to może wciąż posiadasz wiadomości z danymi od banku.
W przeciwnym razie pozostaje Ci jedynie kontakt z bankiem, albo za pomocą infolinii, albo poprzez wizytę w oddziale. W oddziale będziesz musiał okazać swój dowód osobisty, na infolinii przejść przez procedurę weryfikacyjną, czyli odpowiedzieć na kilka pytań. Po pozytywnej weryfikacji od pracownika banku otrzymasz swój login.
A co powinieneś zrobić w sytuacji, gdy zapomniałeś hasła do bankowości internetowej?
Sprawa odrobinę bardziej się komplikuje w momencie, gdy zapomniałeś hasła do bankowości internetowej. Pamiętaj, że Twój bank również nie ma do niego dostępu i nie wie jak ono wygląda. Nie może Ci go więc po prostu podać, jak w przypadku loginu. Konieczne będzie więc nadanie nowego hasła, które umożliwi Ci logowanie do Twojego konta. Tutaj procedury są wręcz identyczne, jak przy odzyskiwaniu loginu.
Musisz iść do oddziału banku z dowodem osobistym lub przejść weryfikację na infolinii. Bank oczywiście musi się upewnić, że to Ty rzeczywiście jesteś właścicielem konta. Istnieje też opcja nadania nowego hasła poprzez Internet. Jeśli wybierzesz opcję telefoniczną lub internetową, otrzymasz hasło tymczasowe i metoda postępowania jest taka sama, jak w przypadku pierwszego logowania.
Na infolinii niektórych banków możliwe jest nadanie nowego hasła również poprzez automatyczny system. Pracownik Cię na niego przekieruje, a system przeprowadzi Cię przez procedurę nadania nowego hasła. Pamiętaj, że abyś mógł do uczynić, Twój numer telefonu musi być taki sam jak ten, który posiada bank. W związku z tym, warto zawsze go aktualizować i zgłaszać do banku wszelkie zmiany. Dzięki temu procedura nadania hasła jest dużo łatwiejsza i szybsza.
Rozwiązania na wypadek zablokowania konta
Jeśli nie możesz sobie przypomnieć swoich danych do logowania, a zwłaszcza gdy nie pamiętasz hasła, to bardzo prawdopodobna jest sytuacja, że kilka razy źle wpiszesz hasło. W ten sposób całkowicie blokujesz sobie dostęp do konta. Bank umożliwia zazwyczaj jedynie kilka prób. Jeśli są nieudane następuje blokada logowania.
W takiej sytuacji nic nie da ani reklamacja, ani skarga na bank. Procedura ta jest stosowana dla naszego bezpieczeństwa i ma nas uchronić przed ewentualną kradzieżą. Gdyby była możliwość nieograniczonych prób, oszust mógłby w pewnym momencie odgadnąć hasło. Jednak zdarza się, że blokada utrudnia życie samemu właścicielowi konta własnie w sytuacji, gdy zapomniał hasła.
W celu odblokowania możliwości zalogowania do systemu bankowego musisz znowu skontaktować się z bankiem. W jednych placówkach bankowych należy zadzwonić na infolinię. Inne wymagają naszego osobistego stawiennictwa w oddziale. Zazwyczaj trzeba zresetować hasło co i tak musiałoby nastąpić, skoro go nie pamiętasz. Jednak hasło tymczasowe, które w tym celu otrzymasz jest aktywne tylko przez jakiś czas. W tym wyznaczonym czasie musi nastąpić procedura nadania nowego hasła, w przeciwnym razie musisz od nowa kontaktować się z bankiem, by udostępnił Ci kolejne hasło tymczasowe.
Przejęcie danych do logowania przez oszustów
Dane do logowania powinny być tylko znane właścicielowi konta. Nie powinieneś podawać ich postronnym osobom. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, w których użytkownicy kont podają swój login i hasło oszustom.
Zazwyczaj dzwonią oni i podają się za pracowników banku lub wysyłają e-mail z konta, które wygląda bardzo podobnie do prawdziwego adresu e-mail banku. Proszą o podanie danych do logowania i tłumaczą to np. tym, że bank musi coś sprawdzić w systemie. Pamiętaj żeby nigdy nikomu nie podawać swoich danych do logowania! Bank nigdy nie będzie Cię prosił o takie dane, gdyż Twój login i tak posiadają w systemie, a hasło jest zawsze zaszyfrowane, więc jego znać nie mogą.
Bank nie potrzebuje takich informacji, więc każdy telefon lub e-mail w tej sprawie to próba oszustwa. Podając dane do logowania umożliwiasz złodziejom wyczyszczenie konta do zera. Możesz w ten sposób stracić swoje wszystkie pieniądze. Zawsze też sprawdzaj czy strona, na którą się logujesz to rzeczywiście strona banku. Czy zgadza się adres i czy aktywny jest certyfikat bezpieczeństwa. To inny sposób oszustów, by okraść Cię z pieniędzy.
Podmieniają stronę banku na swoją własną, która na pierwszy rzut oka wygląda identycznie. Różnić się może małym szczegółem w adresie, które użytkownik zazwyczaj nawet nie zauważy. Myślisz, że logujesz się do swojego konta, a tak naprawdę podajesz jak na tacy swoje dane złodziejom. W takiej sytuacji skarga na bank nic nie da, gdyż to Ty nie przestrzegałeś procedur bezpieczeństwa. Należy być zawsze czujnym, gdyż oszuści wciąż wymyślają nowe i bardziej sprytne sposoby, by nas oszukać.
Czy mogę zmienić hasło i login do bankowości internetowej?
Zmiana loginu nie zawsze jest możliwa. Tylko niektóre banki dają możliwość stworzenia własnego identyfikatora lub aliasu. Natomiast zawsze mamy możliwość zmiany hasła, a nawet powinniśmy to co jakiś czas robić.
Zmiany hasła możemy dokonać z poziomu naszej bankowości internetowej. Wystarczy się zalogować i dokonać zmian, zazwyczaj takie operacje należy potwierdzić również kodem, który otrzymujemy na nasz numer telefonu. Nowe hasło nie powinno być zbyt podobne do starego, gdyż system bankowy może na nie nie zezwolić. Zmiana hasła ma przeciwdziałać oszustwom, które polegają na włamaniu się na nasz komputer i wykradzenie danych.
Zapomniałeś loginu lub hasła? Zobacz co możesz zrobić!
Gdy siadamy do naszego komputera w celu zalogowania się do bankowości internetowej i nagle nie możemy sobie przypomnieć naszych danych, możemy wpaść w panikę. Nie powinieneś się jednak martwić, gdyż w łatwy sposób możesz odzyskać swoje dane i dostęp do konta bankowego. Jeśli nie pamiętasz loginu, w pierwszej kolejności sprawdź swoją umowę, którą podpisałeś z bankiem. Prawdopodobnie znajduje się on właśnie tam. Mogło się zdarzyć, że otrzymałeś login do swojego konta poprzez wiadomość sms lub e-mail.
Jeśli posiadasz wciąż ten sam numer telefonu i adres e-mailowy to może wciąż znajdziesz na nich wiadomość od banku z loginem. W przeciwnym razie konieczny jest kontakt z bankowym oddziałem lub infolinią, gdzie uzyskasz informacje na temat loginu. Trochę inaczej wygląda sytuacja jeśli chodzi o hasło do logowania. Bank go nie posiada i nie może Ci go po prostu podać. Należy ustalić je na nowo. Możesz to również zrobić w oddziale lub przez infolinię.
Pamiętaj, że zawsze musisz przejść proces weryfikacji, który udowodni, że to Ty jesteś właścicielem konta. Po pozytywnej weryfikacji albo otrzymasz hasło tymczasowe, które umożliwi Ci zalogowanie się na konto i zmianę hasła na nowe, albo będziesz mógł skorzystać z systemu automatycznego. Podczas rozmowy z infolinią pracownik przekieruje Cię do systemu, gdzie automat krok po kroku przeprowadzi Cię przez procedurę nadania nowego hasła. Pamiętaj, że obojętnie, która opcja jest dostępna w Twoim banku, będzie potrzebny do nich ten sam numer telefonu, który podałeś w banku.
W związku z tym, zawsze aktualizuj swoje dane w systemie bankowym, gdyż gdyby doszło do takich nieprzewidzianych sytuacji, cała procedura może się znacznie przedłużyć i skomplikować. Zawsze przestrzegaj bankowych procedur bezpieczeństwa. Nie podawaj postronnym osobom swoich danych do logowania. Nawet jeśli podają się oni za pracowników banku! Na pewno nimi nie są, tylko chcą Cię oszukać, gdyż bank nigdy nie poprosi Cię o podanie takich danych. Sprawdzaj również, czy strona internetowa, na którą się logujesz rzeczywiście należy do Twojego banku.
Dokładnie przyjrzyj się adresowi, czy wszystko się w nim zgadza. Ważny jest też aktywny certyfikat bezpieczeństwa. Jeśli cokolwiek cię zaniepokoi, np. strona nie wygląda tak jak zawsze lub certyfikat jest nieaktywny, lepiej nie loguj się na konto. Sprawdź najpierw czy rzeczywiście wszystko jest poprawne. Często same banki wysyłają ostrzeżenia o próbach oszustwa, warto monitorować takie informacje i po prostu być zawsze czujnym. Dzięki temu Twoje konto zawsze będzie bezpieczne. Zapomnienie loginu lub hasła to nie koniec świata. Wprawdzie może być trochę kłopotliwe, to jeśli krok po kroku będziemy korzystać z naszych możliwości, szybko odzyskamy dostęp do naszego konta.