Skip to content Skip to footer

Czy studia MBA są dla Ciebie?

Po ukończeniu studiów zastanawiasz się jaką dalszą drogę wybrać, by równocześnie odnieść sukces zawodowy i zrealizować swoje marzenia. Nie jest to łatwe, choć możliwości jest kilka. Najprostszym rozwiązaniem jest znalezienie pracy zgodnej z kierunkiem wykształcenia i powolne pięcie się po drabince kariery zawodowej. Kolejną opcją jest założenie własnej firmy, ale zawsze jest to związane z dużym ryzykiem. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, czyli połączenie pracy z kontynuowaniem nauki na studiach MBA. Czym są studia MBA i czy jest to rozwiązanie dla Ciebie, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Czym są studia Master of Business Administration (MBA)?

Studia MBA to studia podyplomowe, ale zupełnie inne niż pozostałe. Inny jest nie tylko program studiów, ale także metody kształcenia. Celem jest wyposażenie absolwenta w umiejętności praktyczny, bo wiedzę teoretyczną nabył na studiach licencjackich lub magisterskich.

Idea studiów Master of Business Administration narodziła się w Stanach Zjednoczonych, kiedy to po Wielkim Kryzysie Ekonomicznym brakowało kadry zarządzającej. Szybko okazało się, że pomysł się sprawdził i przyniósł wymierne korzyści w gospodarce. Koncepcja studiów MBA znalazła szybko naśladowców w Europie, w Polsce dopiero w latach 90-tych ubiegłego roku.

Program studiów MBA obejmuje wykłady z zakresu prawa, finansów, zarządzania. Prowadzone są one przede wszystkim przez praktyków, którzy na co dzień rozwiązują różne problemy związane z zarządzaniem. Najczęściej są to właściciele dużych firm, menedżerowie dużych przedsiębiorstw.

Studia MBA to także nauka kompetencji miękkich, które są niezwykle ważne w realizacji projektów i zarządzania zasobami ludzkimi. Studia I i II stopnia wyposażają absolwentów w ogromny zasób wiedzy teoretycznej, nie uczą natomiast jej wykorzystania w praktyce i nie uczą kompetencji miękkich.

Polskie programy MBA opracowywane i realizowane są w ścisłej współpracy z uczelniami zagranicznymi, przede wszystkim z Wielkiej Brytanii lub Francji. Dzięki temu dyplom ukończenia studiów MBA uznawany jest przez firmy na całym świecie.

Jak tworzyć mapy myśli?

Rodzaje studiów MBA

Studia MBA to najniższy poziom studiów dla średniej kadry menedżerskiej. Obejmują tylko program podstawowy, stąd też kryteria przyjęcia na studia nie są zbyt wyśrubowane.

Executive MBA to studia podyplomowe przeznaczone dla wyższej kadry zarządzającej i właścicieli firm. Studia mogą rozpocząć tylko osoby posiadające dyplom ukończenia studiów magisterskich, posiadające co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Muszą także wykazać się bardzo dobrą znajomością języka obcego, najczęściej angielskiego, francuskiego lub niemieckiego.

GEMBA czyli Global Executive MBA to najwyższy szczebel studiów przeznaczony dla kadry korporacji i organizacji międzynarodowych.

View post on imgur.com

Dla kogo studia MBA?

Studia podyplomowe MBA przeznaczone są dla osób, które ukończyły studia licencjackie lub magisterskie. Najczęściej wybierają je absolwenci kierunków ekonomicznych, ale nie jest to warunek formalny. Na studia MBA mogą zapisać się także absolwenci kierunków humanistycznych, technicznych czy artystycznych, dzięki temu zyskają dodatkowe możliwości rozwoju zawodowego.

Wiele uczelni oprócz dyplomu wymaga co najmniej 2-letniego doświadczenia zawodowego, jest to podyktowane charakterem studiów, które adresowane są głównie do średniej kadry menedżerskiej. Posiadanie doświadczenia ułatwia dzielenie się nim z innymi. Studia trwają rok lub 2 lata, ich zaoczny tryb pozwala na pogodzenie nauki z pracą zawodową.

Niekonwencjonalny charakter studiów MBA sprawia, że są one przeznaczone głównie dla osób ambitnych i kreatywnych, które chcą mieć realny wpływ na własny rozwój i przebieg kariery zawodowej.

W przeważającej większości zajęcia prowadzone są metodą warsztatową, co szczególnie sprzyja nabyciu umiejętności praktycznych z zakresu zarządzania. Szczególnie ważne jest kształtowanie umiejętności miękkich takich jak:

  • komunikatywność,
  • asertywność,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • odporność na stres,
  • dobre zarządzanie czasem,
  • dobra organizacja pracy.

Załącznik:
praca-w-zespole.jpg

Alt = praca zespołowa

Wszystkie te umiejętności są niezwykle cenione w biznesie, pomagają nie tylko pokonać konkurencję, optymalizować koszty, ale przede wszystkim funkcjonować w okresie kryzysu czy niekorzystnej koniunktury dla branży.

Osoby podejmujące studia MBA muszą dysponować dużą ilością czasu, zwłaszcza w weekendy. Wiele uczelni w ramach realizacji programu organizuje weekendowe wyjazdy do zagranicznych uczelni partnerskich. To doskonała możliwość na sprawdzenie własnej wiedzy i umiejętności w zupełnie innym otoczeniu ekonomicznym. Takie wyjazdy to także możliwość zdobycia nowych doświadczeń.

Problemy z koncentracją u nastolatków

Korzyści wynikające z posiadania dyplomu MBA

Dla wielu osób dyplom MBA wiąże się z awansem zawodowym i znacznymi podwyżkami zarobków i jest to prawda. Wiele firm doceniając korzyści płynące z ukończenia studiów podyplomowych MBA współfinansuje ich koszty, a te nie należą do najniższych. Firmy traktują to jako długoterminową inwestycję w potencjał ludzki i na pewno jest to inwestycja opłacalna.

Podobne podejście prezentują osoby, które same pokrywają wszystkie koszty. Dyplom MBA to przepustka do kariery i dodatkowy atut na rynku pracy. Rekruterzy w trakcie rozmów kwalifikacyjnych nie sprawdzają wiedzy teoretycznej, bo tą potwierdza dyplom uczelni wyższej. Celem rozmowy jest sprawdzenie kompetencji miękkich i tu absolwenci MBA wyraźnie wyróżniają się na plus.

Studia MBA to przede wszystkim szansa na nawiązanie nowych kontaktów, które w biznesie są nie do przecenienia. Po pierwsze pozwalają na wymianę wzajemnych doświadczeń, bardzo często zajęcia są okazją nie tylko do wymiany doświadczeń, ale rodzą się wtedy pomysły na prowadzenie wspólnego biznesu lub realizację nowego projektu. Takich możliwości nie dają żadne inne studia, ewentualnie tylko Executive MBA.

Jak poprawić pamięć i koncentrację u dziecka?

Jak wybrać uczelnię?

Studia MBA nie są tanie, koszt jednego semestru może wynosić nawet 1 000 zł, dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem uczelni oferującej studia MBA w różnych specjalnościach i na różnych szczeblach.

Warto sprawdzić akredytacje i certyfikaty posiadane przez różne uczelnie, informacje te dostępne są na stronie każdej uczelni. warto także sprawdzić program kształcenia, formy zajęć i język wykładowy.

Bardzo ważna jest kadra nauczająca, powinni w jej gronie znajdować się nie tylko profesorowie, ale także przedstawiciele wyższego szczebla zarządzania ze świata biznesu reprezentujący różne branże.

Nie ulega wątpliwości, że studia MBA to inwestycja w przyszłość i otwiera wiele możliwości zawodowych zarówno w spółkach Skarbu Państwa, firmach prywatnych, jak i firmach międzynarodowych.

Leave a comment