Skip to content Skip to footer

Jak przestać się stresować? – 6 krótkich porad

Często się stresujesz i czujesz, że tracisz przez to swój potencjał? To artykuł adresowany do ciebie! Dziś powiemy ci jak się zachowywać i czego unikać, by stresować się jak najrzadziej. Dzięki temu poradnikowi ograniczysz złe nawyki i dowiesz się jak wyeliminować stres. Zaczynamy!

Czym jest STRES?

Stres –  złożona reakcja organizmu, na którą składają się zmiany w percepcji, stanie emocjonalnym, zachowaniu oraz fizjologii człowieka.

Czym jest marketing sieciowy?

Stres pojawia się wtedy, gdy istotne dla nas zewnętrzne lub wewnętrzne wymagania odbierane są jako przekraczające nasze możliwości, gdy sytuacja, w której się znaleźliśmy jest dla na sytuacją trudną. Stres jest odbiciem wielu powszechnych problemów, np. lęku, gniewu, złości, depresji, przeziębienia, bólu głowy, nudy czy absencji.  Dla niektórych z nas to rodzaj wewnętrznego napięcia, inni zaś odczuwają go jako lęk i niepokój.  Wszyscy potrzebujemy pewnej ilości stresu do tego, by żyć, jednak niestety częściej nam szkodzi niż pomaga. Jak więc się go pozbyć? Poniżej 6 krótkich porad:

1. Oddychaj

Wystarczy kilka głębszych wdechów by dotlenić mózg i częściowo zapomnieć o tym, co nas stresuje. Staraj się oddychać, trzymając się schematu 4/6: 4 sekundy wdychaj i 6 sekund wypuszczaj. Skupienie się na oddechu pozwoli ci nie tylko odwrócić uwagę od przyczyny stresu, ale też znacząco uspokoić kołatanie serca.

2. Uśmiechaj się

Nawet sztuczny śmiech powoduje wyzwalanie się endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Uśmiech uwalnia ciało od napięć i rozluźnia organizm. Spróbuj ośmieszać sytuacje, w których uniknięcie stresu jest niemożliwe. Stresują cię publiczne przemówienia? Wyobraź sobie, że publiczność to zwierzęta w garniturach! Baw się wyobraźnią i śmiej się ze swoich myśli! 😉

Czym jest język korzyści?

3. Odpoczywaj

Wysypiaj się i odpoczywaj za dnia. Nic nie przysparza tak wiele stresu jak pośpiech. Aby odpoczynek był efektywny i rzeczywiście pozwolił nam wypocząć, powinniśmy czas wolny spędzać na zupełnie innych aktywnościach, niż w ciągu tygodnia. Warto pamiętać też o kwestii pobudzenia wyobraźni. Wracasz do domu po stresującym dniu i od razu rzucasz się, by gotować obiad lub posprzątać pokój? Daj sobie 5 minut! Usiądź wygodnie na kanapie i poświęć się czemuś, co cię interesuje. To nie musi być coś przyjemnego i łatwego. Samo rozbudzenie w sobie zaciekawienia (na przykład przyrodniczym filmikiem w sieci) już działa kojąco na organizm!

[sociallocker]

4. Sporządź listę

Weź kartkę papieru i wypisz na niej sytuacje, które wywołują u ciebie stres. Poznaj samego siebie i przedstaw sobie swoje bezpośrednie powody stresu. Metoda wydaje się być banalna, lecz pozwoli ci dotrzeć do źródła problemu.

Skąd ściągnąć darmową muzykę bez praw autorskich?

5. Używaj wyobraźni

Stwórz w swojej wyobraźni „miejsce marzeń”. Zaglądaj do niego i odwiedzaj je zawsze, kiedy się stresujesz. Wykorzystaj przy tym możliwie najwięcej zmysłów: wzrok, słuch, zapach, smak, dotyk. Wymarzonym miejscem może być świetlisty las, w którym słychać łagodny śpiew ptaków, plaża w tropikach i towarzyszący jej zapach oceanu, ogród na wsi i pokryta poranną rosą trawa. Niech twoje „miejsce” będzie Twoim sekretem. Powinno być indywidualne, stworzone przez ciebie i dla ciebie, dla Twojej przyjemności. Będzie to przystań, do której będziesz mógł/mogła wracać w każdej sytuacji stresowej.

6. Unikaj wielozadaniowości

Piszesz tekst, czytasz artykuł, sprawdzasz Facebooka i rozmawiasz przez telefon jednocześnie? Błąd! Takie zwyczaje mogą produkować bardzo wiele stresu i zamieszania w Twoim życiu. Dlatego zawsze zajmuj się jedną rzeczą w danym momencie. Gdy wykonujesz jedną czynność, to poświęcasz jej więcej uwagi, dzięki czemu działasz szybciej i skuteczniej. Gdy robisz kilka rzeczy jednocześnie, to nie dość, że w sumie zajmuje ci to dużo więcej czasu, to swoją pracę wykonujesz dużo gorzej.

Polub nas i czytaj wszystkie poradniki!

Leave a comment