Skip to content Skip to footer

Jak nauczyć się szybko czytać? Przeczytaj książkę w jeden wieczór!

Jak nauczyć się szybko czytać? – Kurs szybkiego czytania z progresywni.eu

Poniższy kurs dotyczy technik szybkiego czytania. Umieściliśmy w nim wskazówki jak czytać szybciej i bardziej efektywnie. Dowiesz się co wpływa na prędkość i skuteczność czytania. Podpowiemy na co powinno się zwracać uwagę, a czego unikać. Dowiesz się jak nauczyć się szybko czytać 🙂

Chcesz przeczytać książkę w jeden wieczór? Koniecznie zapoznaj się z treścią naszego poradnika. Zaczynajmy!

Na początek kilka cytatów. Dlaczego warto czytać?

„Kto czyta książki, żyje podwójnie.” – Umberto Eco

„Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów” – Kartezjusz

„Jeśli nie czytasz choć potrafisz, niczym nie różnisz się od analfabety”

Czytanie to szereg pozytywów – poszerza horyzonty naukowe, zwiększa zasób słownictwa oraz sprawia, że popełniasz mniej błędów językowych i stylistycznych. Dzięki książkom możesz się uczyć, rozwijać, poznawać inne punkty widzenia oraz zapoznawać się z historiami i doświadczeniami ludzi z całego  świata.

Wiesz już pewnie o tym jak ważną rolę odgrywa czytanie w naszym życiu. Czy wiesz jednak jak robić to szybciej i efektywniej?

Technika którą ci przedstawię ma swój początek w starożytnej Grecji. Drugą młodość przeżywała podczas rozwoju mnemotechnik na początku XX wieku. Co ciekawe, zaczęto ją rozwijać z myślą o pilotach amerykańskich myśliwców, aby jak najszybciej zauważali i rozróżniali latające obiekty wroga.

[newsletter]

Jak wygląda proces czytania?

Przeciętna szybkość czytania to około 200 słów na minutę (SNM).
Czytając dany tekst twój mózg stara się go najpierw rozszyfrować, a następnie zrozumieć i zapamiętać, czyli zakodować. Występuje więc zależność:

KODOWANIE = ROZUMIENIE + ZAPAMIĘTYWANIE

Co oznaczają te elementy?

ROZUMIENIE – są to informacje, które czytasz i przetwarzasz w mózgu. Na poziom zrozumienia wpływa nie tylko kompozycja tekstu, (jego jedno lub wielowątkowość i spójność), ale też ilość nieznajomych dla ciebie wyrazów (np. w książkach naukowych i podręcznikach).

ZAPAMIĘTYWANIE – to elementy, które starasz się zapamiętać. Rzadko kiedy zapamiętujemy całość informacji zawartych w tekście – nasz mózg filtruje poszczególne i w pamięci zapisują się najbardziej istotne części informacji. Zapamiętywanie mierzy się za pomocą wskaźnika rozumienia tekstu (WRT)

KODOWANIE – to połączenie tekstu, który udało ci się przeczytać i zrozumieć (ROZUMIENIE) z tym, który został przez ciebie zapamiętany (ZAPAMIĘTYWANIE). Twój mózg stara się zakodować informacje, by móc wyciągnąć z nich wniosek i odtworzyć je w każdej chwili.

Chcesz szybciej czytać? Musisz poprawić każdy z tych czynników. 

Ta technika pozwoli ci czytać wszystko nawet kilkukrotnie razy szybciej. Przeciętna osoba, która czyta z prędkością 200 SNM i zrozumieniem około 50% tekstu jest w stanie zwiększyć tę prędkość do 1000 SNM, a nawet więcej! Po dobrym kursie pod okiem eksperta można osiągnąć wyniki rzędu kilku tysięcy SNM. Ale czy jest ci potrzebny aż tak wysoki poziom?

Gwarantuję ci że wystarczającym dla ciebie poziomem będzie umiejętność czytania czterokrotnie szybciej, czyli 800/900 słów na minutę. Przy tej prędkości twoja uwaga pozostaje na wysokim poziomie, a jednocześnie masz wiele przyjemności z czytania. Możesz dojść do tego ćwicząc samodzielnie, bez potrzeby specjalnych kursów, trenerów i ekspertów.

Szybkie czytanie nie jest tylko szybsze

Od czytania w przeciętnym tempie różni się też tym, że  wykorzystujesz większy potencjał swojego mózgu. Z pewnością zdarza ci się podczas czytania zatrzymać się w tekście ze świadomością tego, że nie pamiętasz tego co było napisane wcześniej, czasem stronę, a czasem nawet rozdział – odpływasz myślami, ponieważ twój mózg nudzi się i szuka rozrywki.

Czytając szybko mózg pracuje intensywniej, co zmniejsza szansę na odwrócenie uwagi i skupienia od treści książki. Nasz mózg preferuje szybsze tempo.

Zanim powiem ci o metodach dowiesz się jakich błędów nie popełniać. Czego warto unikać?

[kkstarratings]

  • Drogi na skróty

Szybkie czytanie to praktyczny trening i systematyczność. Nie ufaj ogłoszeniom typu – „nauczymy cię szybko czytać w jeden wieczór”. W jeden wieczór możesz poznać kilka przydatnych ćwiczeń, ale nie będziesz w stanie wyrobić w sobie odpowiednich nawyków.

  • Kurs i trener

Jeśli masz ochotę ugryźć temat poważniej, czyli na przykład zapisać się na specjalny kurs, nie wpadnij w pułapkę słabego trenera. Prawdziwy ekspert nie tylko wyróżnia się dyplomem i miejscem na zawodach, ale przede wszystkim umiejętnością przekazywania wiedzy.

“Umiejętnie” –  to słowo klucz. Dobry nauczyciel dostosuje się do twoich potrzeb, dopasuje ćwiczenia do ciebie oraz wskaże najprostszą drogę. Zanim więc zaczniesz naukę w szkole szybkiego czytania koniecznie zapoznaj się z opiniami o swoim nauczycielu.

Złe nawyki

  • WOKALIZACJA (FONETYZACJA) – to nawykowe powtarzanie czytanego tekstu w głowie. Jest to  nawyk pochodzący z twoich początków związanych z czytaniem – ucząc się czytać najpierw powtarza się wszystko na głos. Początkowo są to litery, potem głoski, ostatecznie całe słowa. W przeciwieństwie do tego nawyku nasz mózg myśli obrazami. Jeśli chcesz czytać szybciej musisz zacząć czytać „mózgiem”, czyli obrazami zamiast oczami.  Żeby osiągnąć taki efekt osłabiaj fonetyzacje w następujący sposób:

– czytając licz na głos np. do czterech (raz, dwa, trzy, cztery J)

– wystukuj rytm skupiaj się na nim, a nie na powtarzaniu słów

– nuć piosenkę w trakcie czytania

Nowy nawyk myślowy powstaje dzięki systematycznemu treningowi. Powtarzaj i trenuj do skutku.

REGRESJA

Czytając tekst zdarza się, że wracasz do poprzedniej linijki lub całego zdania myśląc, że nie udało ci się czegoś zrozumieć. Żeby lepiej to zobrazować spróbuj przeczytać to zdanie:

Ponumo tefo, żr więzskuść lietr sęi nei zagfdza potarifsz perzczatyć to zdaienie.

Właśnie tak działa szybkie czytanie. Pomimo tego, że część liter tego zdania się nie zgadza to jasno rozumiesz jego sens. Podobnie jest ze słowami w dłuższym tekście – choć ich nie pamiętamy lub nawet ich nie przeczytamy, to wiemy o co w nim chodzi.

Im szybciej czytasz, tym łatwiej wyciągasz informacje z tekstu. Możesz go zrozumieć nie zagłębiając się w szczegóły.

Jeśli chcesz wyeliminować powracanie do tekstu to po prostu przestań to robić, świadomie kontrolując ten proces.

Nie martw się, że czegoś nie zrozumiałeś. Twój mózg szybko przystosuje się do zmiany. Pomimo tego, że początkowo rozumienie czytanego tekstu będzie na niskim poziomie, zobaczysz pozytywne zmiany w dalszej perspektywie treningu.

Jak nauczyć się szybko czytać

Co jeszcze wpływa na szybkość czytania?

OTOCZENIE
  • Zadbaj o ciszę – wpłynie ona na lepsze skupienie i koncentrację, dobrym sposobem jest też włączenie muzyki relaksacyjnej.
  • Oświetlenie – najlepiej światło słoneczne. Przy sztucznym oświetleniu zadbaj o to, by nie było za jasno. Oczy lepiej poruszają się po tekście, gdy światło jest przygaszone.
  • Świeże powietrze – pamiętaj o tym, że mózg, by móc pracować intensywnie potrzebuje odpowiednio dużo tlenu.
POSTAWA
  • Nie leż w łóżku – ciało się zbytnio odpręża, a mózg pracuje wolniej
  • Łokcie powinny tworzyć kąt prosty
  • Sylwetka wyprostowana
CZYTANIE ZE WSKAŹNIKIEM
  • Czytaj z pomocą patyczka, ołówka, czy palca.

Kiedy ktoś wskazuje ci coś palcem automatycznie kierujesz tam wzrok, prawda? Ten sam mechanizm zauważalny jest podczas czytania. Im szybciej wskazujesz tekst wskaźnikiem tym sprawniej twoje oczy go śledzą. Narzuć sobie szybsze tempo wskazywania tekstu, a od razu zobaczysz efekty lepszej koncentracji i skupienia.

Co ważne, wskaźnik powinien poruszać się pod słowami które czytasz – nie od góry ani z boku. Nie martw się że cos ominąłeś – metoda wskaźnikowania pomaga skutecznie pokonywać nawyk regresji.

ZEGAR BIOLOGICZNY

Każdy z nas ma w ciągu dnia czas wzrostu i spadku wydajności naszej pracy.

Zastanów się kiedy twoja koncentracja jest na najwyższym poziomie – czy jesteś skowronkiem (rano), czy sową (noc)? A może preferujesz południe jako najlepszy czas na lekturę?

  1. ROZGRZEWKA
  • Rozgrzej oczy ruszając nimi, patrząc zamiennie na obiekt bliski i daleki (np. długopis w ręku i obraz za oknem). Wyciągnij przed siebie palce wskazujące skierowane ku górze i oddalaj je od siebie cały czas skupiając się na obu jednocześnie – to poszerzy twoje pole widzenia.
  1. Przejrzyj tekst
  • Przekartkuj książkę szybko nie próbując jej czytać. Zapoznając się ze strukturą książki twój   mózg zapamięta schematy i budowę tekstu.

Odwróć tekst do góry nogami i obserwuj go jak obraz, śledź go bardzo szybko ze wskaźnikiem  przez 2 minuty (nazwijmy to czynnością A). Teraz odwróć książkę i śledź tekst bardzo szybko nie skupiając się na treści (czynność B).

Powtórz ćwiczenie z odwracaniem książki trzy razy działając schematem A,B,A,B,A,B Taka rozgrzewka zajmie ci 10 minut, a dzięki niej twoje tempo czytania wzrośnie nawet o 50%!

SZKLANKA WODY

Pijąc wodę w czasie czytania:

  • poprawiasz krążenie
  • orzeźwiasz organizm
GIMNASTYKA

Ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie i odprężają umysł. Warto urozmaicić swoją naukę gimnastyką co 30 minut.

POSZERZANIE POLA WIDZENIA (ilości dostrzeganych słów)

Na wysokim poziomie szybkiego czytania czytelnik patrzy na całe zdania i linijki tekstu.

  1. Znajdź w tekście słowo – zatrzymaj na nim wskaźnik i nie ruszając wzrokiem staraj się dostrzec inne słowa obok, nad i pod tym zaznaczonym.
  2. Staraj się czytać po kilka słów jednocześnie.

Oprócz ćwiczeń związanych z polem widzenia i skupieniem uwagi, nie mniej ważne jest rozumienie tekstu i jego umiejętne kodowanie.

Odpowiedzmy na pytanie – Dlaczego nie pamiętamy tekstu?

  1. Nie wyznaczasz celu – kiedy oddajesz rzut piłką do kosza masz jasno określony cel, myślisz tylko o nim. Analogicznie rzecz ma się podczas czytania tekstu – jak masz znaleźć potrzebne ci informacje nie skupiając się na ich znalezieniu?
    Z tego powodu powinieneś napisać go sobie w postaci pytania (historia – dlaczego Szwecja zaatakowała Polskę?) lub po prostu powiedzieć go głos (szukam informacji na temat ataku Szwecji na Polskę).
  2. Nie powtarzasz materiału – nie dzielisz się wiedzą, którą zdobyłeś i nie stosujesz jej w praktyce. Jeśli przeczytasz ciekawy artykuł albo książkę – podziel się nią ze znajomym lub zapisz w notatkach. Jeśli jej ani razu nie użyjesz to możliwe że twój umysł wymaże zawarte w niej informacje definiując ją jako SPAM.

Jak ćwiczyć?

1. Przeczytaj poniższe zdanie:

Z wieloma osobami można porozmawiać, ale nie z każdym pomilczeć.

Sens dosłowny tego zdania to stwierdzenie, że wspólnie pomilczeć można nie z każdym.

Jeśli jednak patrzymy na to zdanie dogłębnie i wnikliwie, to dochodzimy do wielu na pierwszy rzut oka nieoczywistych wniosków, przykładowo:

– kiedy ludzie milczą patrzą sobie w oczy,

– jeśli ludzie milczą oznacza to, że nie potrzebują słów żeby się porozumieć,

– milczenie oznacza, że dwie osoby się świetnie rozumieją,

– milczenie może być rozumiane jako miłość, nie w każdym można się zakochać.

Dobrym ćwiczeniem sprawdzającym zrozumienie tekstu jest omówienie własnymi słowami tego, co się przed chwilą przeczytało. Ucząc się na sprawdzian możesz w ten sposób sprawdzać swoją wiedzę. Możesz zadać sobie pomocnicze pytania:

-Jak to rozumiem?

-Co jest z tego najważniejsze?

Staraj się koncentrować na małych fragmentach tekstu szukając w nich słów kluczy. Jeśli twoim celem jest zwiększenie zrozumienia, to podkreślaj wszystkie słowa których nie rozumiesz, ponieważ zasób twojego słownictwa zwiększa poziom zrozumienia. Im więcej czytasz tym lepiej rozumiesz.

Informacja zostanie dobrze zakodowana kiedy powiążesz ją z wiedzą bazową którą już posiadasz, ponieważ nauka polega na powiązywaniu nowych informacji z tymi, które już znasz. Staraj się więc zakodować to, co udało ci się przeczytać swoimi słowami, po prostu o tym mówiąc. Możesz się nagrać na dyktafon po to, by następnie dostrzec to czego nie zapamiętałeś.

Bardzo dobrym i praktycznym ćwiczeniem jest czytanie ze stoperem. Czytaj na czas i opowiedz co czytałeś.              Możesz to stosować również w trakcie nauki.

Zupełnie odmiennym podejściem do tematu jest zakupienie audiobooka i książki jednocześnie. Spróbuj czytać książkę i jednocześnie słuchać audiobooka z trzykrotnym przyspieszeniem. W tym czasie śledzisz tekst wzrokiem przy stałym tempie, przez co twoja szybkość wzrasta a koncentracja pozostaje na stałym dobrym poziomie.

Podsumowanie

Gorąco zachęcam cię do stosowania tych praktycznych porad. Rób to systematycznie a z pewnością osiągniesz zadowalający rezultat. Pamiętaj kropla draży skałę. Czytając rozwijaj się i baw.

Polub nas i czytaj wszystkie poradniki!

 [kkstarratings]

ZOBACZ TAKŻE:
Jak się uczyć szybko i skutecznie?

Jak przestać się stresować?

Jak lepiej zarządząć czasem?


Leave a comment