Skip to content Skip to footer

Jak oszczędzać pieniądze? To proste! Sprawdź nasze sposoby na oszczędzanie

Zaledwie kilka dni temu miałeś na rachunku wynagrodzenie, a dziś, zaledwie po kilku dniach, masz wrażenie, że ktoś Ci wyczyścił konto bankowe? Cóż, nie jesteś sam. Wiele ludzi w Polsce ma z tym problem. Pocieszająca informacja jest taka, że za szybki odpływ pieniędzy odpowiadasz Ty sam i podejmowane przez Ciebie decyzje finansowe. Spróbuj zatem zaoszczędzić pieniądze, korzystając przynajmniej z niektórych porad!

Każdy ma swoje cele. Każdy korzysta z pieniędzy i je wydaje. Nauczmy się oszczędzać i żyjmy bez kredytu!

Od czego zacząć oszczędzanie

Pierwszy krok to przede wszystkim sprawdzenie ile kosztuje Cię miesięcznie prowadzenie konta w banku. Być może założyłeś je, bo było darmowe. Teraz, po upływie kilku miesięcy od promocji, to samo konto jest darmowe pod warunkiem, że spełnisz dodatkowe wymagania. Mogą one dotyczyć wysokości wpływów na rachunek, ale również stanu oszczędności. Podobne wymagania banki stawiają w przypadku korzystania z karty wydanej do konta – jest ona bezpłatna, o ile dokonasz w ciągu miesiąca określonej liczby transakcji (to akurat nie jest trudne), albo wartość tych transakcji musi przekroczyć określoną przez bank kwotę. Jeśli masz problem z dotrzymaniem któregoś z warunków, zmień bank na taki, w którym konto jest nadal prowadzone bezpłatnie i nie musisz spełniać dodatkowych warunków. Większość banków daje takie oferty 🙂

Droga karta do konta

O karcie trochę już było, ale warto zwrócić uwagę na pewien drobiazg, o którym łatwo się zapomina w czasie weekendowych imprez, gdy pilnie jest potrzebna gotówka. W większości banków za wypłatę z obcego bankomatu pobierana jest prowizja, która może być niewiele niższa niż wypłacona kwota. Potrzebujesz 20 złotych, które wypłacasz z bankomatu – Wypłacasz, ale Twój bank pobierze prowizję za taką wypłatę. Ile? To zależy od banku, zwykle prowizja w bankach za wypłatę z obcego bankomatu to minimum 7-8 złotych. A więc Twoja wypłata ściąga Ci z konta prawie 30 złotych. Jeśli często wypłacasz pieniądze z obcych bankomatów, to tracisz nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie – a to już spore kwoty.

Dobrą metodą na oszczędzenie kilkunastu złotych miesięcznie będzie założenie konta w banku, który nie pobiera prowizji za wypłacenie pieniedzy z bankomatów innych sieci oraz posiada wyosokooprocentowane konto oszczędnościowe.

W ocenie redakcji najlepszym, aktualnie dostępnym kontem jest eKonto w mBanku. Ponadto za założenie konta oraz wykonanie prostych czynnośći możemy liczyć na premię w wysokości 150zł! Taki zastrzyk gotówki to idealny sposób na rozpoczęcie przygody z oszczędzaniem 🙂

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

Jak czytamy na stronie banku: Po otwarciu konta, możesz otrzymać aż 150 zł premii i promocyjne oprocentowanie na dodatkowym koncie do oszczędzania Moje cele w wysokości 2,5%.

Oszczędzanie przy okazji zakupów

Nie zawsze posiadanie karty w banku oznacza tylko wydatki. W niektórych bankach można otrzymać zwrot niektórych wydatków, przy czym bank określa kwotę maksymalną takiego zwrotu oraz wskazuje sklepy, w których dokonywanie zakupów może być w ten sposób premiowane. Do niedawna można tak było odzyskać nawet 720 złotych rocznie, a samo robienie zakupów wymagało jedynie, aby posiadacz karty realizował je we wskazanych sklepach.

Płacę kartą i odkładam

Przy płaceniu kartą niektóre banki oferują dodatkową usługę, która polega na przelewaniu na konto oszczędnościowe nawet drobnych kwot. Mogą to być różnice rzędu kilku groszy czy złotych – ich maksymalną wartość określa posiadacz konta. Jak to działa? Przy zakupie czegoś za 4,99 zł na konto oszczędnościowe z konta posiadacza karty może być przelany zarówno 1 grosz, jak i 5 złotych. Chodzi o wypracowanie mechanizmu oszczędzania nawet drobnych kwot, które będą odkładane na specjalnym koncie. Jeśli chcesz wpłacić gotówkę na swoje konto to koniecznie sprawdź jak działa wpłatomat!

Zamykanie nieużywanych kont

Kupiłeś może urządzenie w sklepie na raty w lub założyłeś konto w banku aby otrzymać darmowy bon promocyjny na wybrany produkt? Sprawdz to! 

Przy zakupach ratalnych możliwie nieświadomie założyłeś konto w banku za które po wygaśnięciu umowy ponosisz koszty. Niestety duża grupa Polaków nie zdaje sobie z tego sprawy.
Bardzo podobna kwestia tyczy się bonów promocyjnych przy otwarciu konta.
Po otrzymaniu obiecanego bonu w celu zaspokojenia swoich potrzeb materialnych po prostu zapominamy o przyznanym nam koncie które po pewnym czasie zaczyna nas obciążać finansowo.
Miesięcznie są to obciążenia których nawet nie odczuwamy, ale w skali rocznej za jedno konto możemy płacić nawet do 100 złotych.
Przy założeniu że jesteśmy nieświadomymi posiadaczami trzech takich kont, obciążenia sięgają nawet do 300 złotych w skali roku.

Konto oszczędnościowe

Do oszczędzania zdecydowanie lepsze niż lokata terminowa jest konto oszczędnościowe, do którego można dopłacać pieniądze. Takie konto ma jeszcze jeden atut – można z niego również wypłacać, choć jedynie pierwsza wypłata w danym miesiącu jest bezpłatna. Środki na takim koncie, nawet jeśli będzie to kwota rzędu kilku groszy, są oprocentowane, zaś odsetki kapitalizują się na koncie, zatem podwyższają zgromadzone oszczędności. Takim sposobem uda Ci się sporo odłożyć.

Warto mieć na uwadze jeden fakt: lokata zawsze jest lepiej oprocentowana niż konto oszczędnościowe.

Jak obliczyć zysk z lokaty lub konta oszczędnościowego?

Oszczędzanie ma sens, jeśli ma cel

Oszczędzanie dla samego oszczędzania nie ma sensu. Po co odkładać pieniądze, jeśli nie wiemy, jaki z nich będziemy mieć pożytek? Dlatego decydując się na regularne odkładanie pieniędzy, warto mieć ustalony cel oszczędzania. Nie musi to być od razu emerytura czy wsparcie rodziny może to być wyjazd wakacyjny czy sprzęt elektroniczny. Ustalenie celu jest skuteczną zachętą do oszczędzania.

Jak oszczędzać pieniądze poprzez odpowiednie kalkulowanie wydatków!
freepik

Obiady na mieście

Dużym obciążeniem dla budżetu jest kupowanie kanapek oraz obiadów w pracy. Oczywiście może się tak zdarzyć, że jesteśmy zabiegani i nie mamy czasu, aby przygotować sobie rano posiłek do pracy. Wówczas pozostaje opcja albo głodowania do czasu powrotu do domu, albo zakupu posiłku w pracy lub w pobliżu miejsca zatrudnienia. Jednak jeśli takie stołowanie jest Twoim stylem życia – policz, ile Cię to kosztuje w skali miesiąca.

Jeden zestaw obiadowy to około 20 złotych, jeśli kupujesz go codziennie, to w ciągu tygodnia wydajesz już około 100 złotych, a przecież miesiąc ma aż cztery tygodnie. Przygotowanie w domu obiadu kosztuje dużo taniej, nawet jeśli na obiad zjesz dania garmażeryjne, które dostaniesz w każdym większym sklepie spożywczym.

Może gotówka?

Dla niektórych osób płacenie kartą to droga do zdecydowanie większych wydatków. Zastanów się czy wydawanie gotówki nie jest dla Ciebie mniej komfortowe – jeśli tak, koniecznie się przestaw. Automatycznie będziesz wybierał tylko najważniejsze rzeczy z listy zakupów!

Kawa i słodycze przy okazji

Niektórzy mają zwyczaj kupowania kawy na wynos i słodkich bułek “przy okazji”. Najczęściej ochota na kawę nie wynika jedynie z chęci na kawę, a jest jedynie dość drogim przyzwyczajeniem. Niektórzy kupują kawę, gdy tankują samochód na stacji benzynowej, innym kawa zawsze towarzyszy w drodze do pracy, choć po wejściu do pracy zrobią sobie kolejną kawę. Jeśli kawa jest tylko dodatkiem, dzięki któremu masz coś fizycznie w ręku – zrezygnuj z niej.

Papierosy…

Znamy osoby, które palą dla towarzystwa i tylko w pracy. Bo liczy się tych kilka minut, gdy można się oderwać od pracy i poplotkować. To samo można zrobić robiąc sobie kawę w kuchni czy podgrzewając obiad. Oprócz faktu, że papierosy są drogie, dochodzi również aspekt szkody dla zdrowia. Jeśli musisz poczuć nikotynę, wybierz papierosy elektroniczne. Będzie taniej i nieco zdrowiej. A ich palenie jest zabronione w dokładnie tych samych miejscach, co zwykłych papierosów.

Rzucanie palenia ma ogromny wpływ na oszczędzanie pieniędzy

Czym jeździsz do pracy?

Są tacy, co mogliby dojeżdżać samochodem dosłownie wszędzie. Jest szybko, wygodnie i ciepło lub zimno (zależy jak trzeba). Tłumaczą to własną wygodą oraz niechęcią do tłoku, z jakim kojarzy się podróżowanie komunikacją miejską. Tylko dojazd do pracy samochodem kosztuje i będzie to cena nie tylko paliwa, ale i czasu, jaki należy poświęcić na stanie w korkach. Przejazd komunikacją miejską jest szybszy i tańszy – w większości dużych miast bilet miesięczny kosztuje około 100 złotych, a jeśli wykupi się go jako bilet kwartalny, kosztuje jeszcze mniej. I nie trzeba szukać miejsca do parkowania, za które najczęściej i tak trzeba dodatkowo zapłacić. Latem można również wybrać dużo tańszy w eksploatacji skuter lub korzystać z rowerów miejskich. Jeśli jednak musisz korzystać z samochodu, naucz się ekonomicznej jazdy, zwanej ecodrivingiem, albo skorzystaj z carpoolingu, czyli opcji wspólnego dojazdu do pracy, organizowanego przez kilka osób.

Rozsądne zakupy z listą

Marketingowcy doskonale wiedzą, że w czasie zakupów w marketach duża część klientów kupuje nie tylko to, co jest im potrzebne. Często są to zakupy, bo “coś było w promocji”. Dlatego najlepszym sposobem na omijanie promocji jest tworzenie list zakupów i kupowanie tylko tego, co faktycznie jest potrzebne i niezbędne. Szczególnie często są promowane produkty w pakietach (3 w cenie 2, 2+1 gratis, itp.). Takie zakupy mogą być uzasadnione w przypadku rodzin, można się na nie zdecydować także wtedy, gdy promocja dotyczy produktów z długim terminem przydatności do spożycia. Jeśli jednak w takiej promocji jest jogurt, który należy zjeść w ciągu 2 dni, promocja będzie korzystna dla sklepu, który pozbędzie się produktu. Dla kupującego może zakończyć się wyrzuceniem produktu.

Może warto stworzyć budżet domowy?

Taniej przez Internet

Niektóre produkty są tańsze w sklepach internetowych, które nie muszą płacić za wynajem powierzchni handlowej. W Internecie tańsze są buty i odzież, meble oraz sprzęt RTV i AGD. Częstą praktyką jest oglądanie wybranych produktów w sklepach, czasem także ich przymierzanie, jeśli jest to odzież, natomiast same produkty kupowane są online. Warto jednak sprawdzić, czy buty lub wymarzona sukienka nadal będą przystępne cenowo, jeśli doliczy się do nich koszt doręczenia przesyłki.

Kupuj taniej - przez internet

Kupony, rabaty, promocje

W Internecie działają również serwisy, regularnie udostępniające kody promocyjne i rabatowe, dzięki którym można kupować online jeszcze taniej. Taki kod może uprawiać do tańszych zakupów wybranych produktów, czasem obniża wartość wszystkich produktów w koszyku, a czasem gwarantuje bezpłatną dostawę zakupów. Bez względu na to, który kod wybierzesz, na pewno oszczędzisz kilkanaście złotych w czasie zakupów.

Po sezonie nie tylko po ubrania

Korzystaj z wyprzedaży. Nie musi to oznaczać, że za wszelką cenę musisz kupić kolejną parę butów czy kurtkę tylko dlatego, że trwa wyprzedaż. Cena tych produktów na wyprzedaży będzie niższa, a same ubrania możesz z powodzeniem nosić po sezonie. Podobna sezonowość dotyczy również biletów lotniczych czy wyjazdów, które po zakończeniu wakacji są tańsze o co najmniej 30%.

Przy ważnych zakupach porównuj ceny

Ważnym dla oszczędzających rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju porównywarki cenowe. Dzięki nim można kupować taniej różne rzeczy – od ubrań po sprzęt elektroniczny, a nawet opony do samochodów. Porównywarka pokazuje, gdzie dany produkt dostępny jest w niższych cenach, często od razu na etapie prezentowania ceny pojawia się koszt dostarczenia zamówienia, dzięki czemu klient poznaje wszelkie koszty związane z zakupem.

Zakupy grupowe (hurtowe)

Zakupy w ilościach hurtowych są z pewnością tańsze niż zakupy dla klientów detalicznych, dlatego sprawdź, czy możesz robić takie zakupy. Online działają serwisy, w których grupa klientów zainteresowanych konkretnymi produktami zapisuje się na dany produkt, serwis go zamawia i oferuje taniej. W dużych miastach działają targi, gdzie można kupować żywność od producentów, która w przypadków owoców i warzyw sprzedawana jest w ilościach hurtowych. Podobnie w wybranych miastach działają sklepy hurtowe, w których wybrani klienci (np. prowadzący działalność gospodarczą) mogą robić tańsze zakupy. 

Używane rzeczy mają sens

O konieczności kupowania używanych przedmiotów, a czasem i ubrań, mówi się całkiem sporo, choć zwykle w kontekście ekologii. Tymczasem kupiony z drugiej ręki wazon czy krzesło będą tańsze niż nowe. Jednocześnie kupowanie różnych przedmiotów od kogoś jest bardzo dobrym pretekstem, aby samemu także pozbyć się książek, ubrań i rzeczy, które nie są już niepotrzebne. Można je sprzedać w internecie, odzyskując w ten sposób konkretne pieniądze i ciekawa inwestycja!

rzeczy używane wcale nie są gorsze! Jak oszczędzać pieniądze na kupowaniu używanych rzeczy?

Rachunki za media

Prąd, gaz czy woda – głównie to one wpływają na wysokość płaconego przez nas czynszu. Aby je ograniczyć, czasem warto zdecydować się na bardziej ekologiczne zwyczaje: korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, uruchomienie zmywarki do naczyń zamiast zmywania ręcznego czy wyłączanie urządzeń, gdy nie ma nas w domu (wyłączanie, a nie pozostawienie w opcji uśpienia na stand-by).

Jeśli nie obniży to znacząco rachunków, warto sprawdzić, czy nie opłaca się zmiana taryfy na nocną w przypadku korzystania z energii elektrycznej w nocy. Zwykle dostawcy mediów to monopoliści, zatem przenoszenie tych usług do konkurencji nie zawsze stanowi finansową korzyść.

Pamiętaj, że mieszkając z kimś możesz podzielić tę inwestycję na dwie lub więcej osób. Razem taniej!

Rezygnacja z wybranych usług

Natomiast w przypadku dostawców usług telewizji kablowej, internetu czy operatorów komórkowych porównanie ceny usług i przeniesienie usług do konkurencji może mieć sens. Zanim jednak zdecydujesz się na tańszy abonament, sprawdź, za jakie usługi płacisz obecnie. Płacenie za 60 kanałów telewizji, jeśli korzystasz z kilku a reszty informacji szukasz w internecie, nie ma sensu.

Coraz chętniej abonenci rezygnują z usług telewizji kablowej na rzecz płatnych kanałów VOD, w których mogą decydować o treściach, jakie chcą oglądać. Taka weryfikacja usług jest konieczna, jeśli kilka lat temu podpisałeś umowę na pakiet usług, a obecnie z niektórych z nich nie korzystasz lub robisz to sporadycznie. Niektórzy operatorzy obniżają koszt wybranych usług, jeśli abonent zdecyduje się udostępnić swoje dane do celów marketingowych.

Tańsze hobby

Oszczędzanie nie musi również oznaczać, że jesteś zmuszony do rezygnacji ze swoich ulubionych sposobów na spędzanie czasu. Jeśli jesteś kinomaniakiem i uwielbiasz oglądać filmy, wybierz te dni w tygodniu, gdy bilety są dużo tańsze (czasem kosztują zaledwie 10 złotych i może to być cena obowiązująca w multipleksie). Jeśli natomiast wolisz teatr, korzystaj z serwisów, w których możesz nabyć taniej bilety lub wejściówki na wybrane spektakle.

Gdy uwielbiasz czytać, nie musisz kupować każdej książki. Oczywiście są biblioteki, jednak w wielu miejscach możesz się wymieniać przeczytanymi książkami zupełnie za darmo. Natomiast miłośnicy aktywności fizycznej, bez której nie wyobrażają sobie życia, mogą korzystać z karnetów, umożliwiających ćwiczenie w określonych godzinach. W klubach fitness bardzo często można zdecydować się na umowę bezterminową lub korzystać z karnetu, wydanego np. na 12 miesięcy. Policz, który wychodzi taniej. Nie zawsze będzie to karnet bez terminu ważności umowy.

Ekologia w cenie

Nie zmuszamy Cię do zbierania makulatury, puszek czy butelek PET, aby je sprzedawać, ale masz taką możliwość. Jeśli kupujesz piwo w butelkach, sprawdź, czy nie są to butelki zwrotne, które potrafią podnieść cenę piwa nawet o 50 groszy. W dużych miastach, zwłaszcza w okolicach odwiedzanych przez turystów, często wymienia się butelki plastikowe czy puszki na niewielką wodę, torbę lub sadzonki roślin. To zawsze jakaś korzyść dla domowego budżetu.

Ekologia to oszczędność

Zapobiegaj zamiast leczyć

Unikanie choroby jest z pewnością mniej kosztowne niż jej wyleczenie. Ale ten punkt jest ważny z jeszcze jednego powodu: Polacy przodują we wszystkich statystykach, jeśli chodzi o ilość suplementów diety oraz środków przeciwbólowych, jakie nabywają w aptekach. Suplement nie jest lekiem, bardzo często zawiera różne substancje, które nie dają organizmowi żadnej korzyści, ale są obciążeniem dla portfela. Natomiast dobrze zbilansowana dieta, w której pojawiają się sezonowe owoce i warzywa, jest bardzo dobrym sposobem na zapobieganie wielu chorobom.

Uważaj na spread bankowy

Jeśli wyjeżdżasz na wakacje za granicę to koniecznie miej na uwadze fakt, że przy płatności kartą banki dokonują przewalutowania po niekorzystnym dla Ciebie spreadzie. Dowiedz się co to jest spread i jak go uniknąć!

Podsumowanie

Wolność finansowa to marzenia każdego. Gwarantuje nam spokojne życie i możliwość inwestowania w siebie.

Mamy nadzieję, że powyższe rady pomogą zaoszczędzić Ci trochę pieniędzy, które mądrze wykorzystasz na rozwój siebie! Daj znać w komentarzu czy jesteś osobą oszczędną, czy może musisz popracować!

Pamiętaj, że świetnym sposobem na oszczędzanie jest zwiększenie swoich zarobków. Możesz kupować produkty i sprzedawać je z marżą, pracować dorywczo lub otworzyć własną firmę! Jeśli chcesz dowiedzieć się jak sprzedawać więcej to koniecznie sprawdź ten artykuł 🙂

Zobacz 18 sposobów na rozwój osobisty 🙂

Airbnb zniżka na start – słyszeliście o tym? 138 zł na pierwszą rezrwacje!

[kkstarratings] 

Leave a comment