Skip to content Skip to footer

Dlaczego musisz zacząć programować?

 

Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z programowaniem, ponieważ kochają wyzwania, interesują się komputerami, technologią lub chcą budować strony internetowe czy aplikacje. Ludzie kierują się też zarobkami, przyszłością i warunkami pracy. W rankingu miesięcznika „Forbes” za najlepszy zawód 2014 roku uznano programistę Java. Na dalszych wysokich miejscach umieszczono kolejno  – tester oprogramowania i programista aplikacji mobilnych. W tym artykule dowiesz się dlaczego warto podjąć naukę programowania, jakie idą za tym korzyści oraz jak najlepiej zacząć. 

Skąd brać darmowe zdjęcia bez praw autorskich?


Czym jest programowanie?

Programowanie, to inaczej proces projektowania, tworzenia i utrzymywania kodu źródłowego programów komputerowych. W przeszłości ludzie porozumiewali się z komputerami za pomocą skomplikowanych komend. Na szczęście w wyniku dynamicznego rozwoju oraz nastania ery komputeryzacji oprogramowanie zostało maksymalnie uproszczone, a poruszanie się po nim jest teraz intuicyjne i przede wszystkim nie wymaga znajomości setek poleceń. Obecnie jednak świat potrzebuje programistów bardziej niż kiedykolwiek wcześniej ponieważ do świata wirtualnego przenosimy nieprawdopodobne ilości danych – a ktoś musi nad tym zapanować. W realiach kodowania wyróżniamy dziesiątki języków, z których każdy służy do czego innego. Są to m.in. Java, C++, C#, Phyton, PHP, Perl, MySQL oraz wiele więcej.

Dlaczego warto programować?

1. Miejsca pracy
Do tego, że warto zostać programistą może przekonać nas fakt, że obecnie na rynku programista jest najbardziej poszukiwanym zawodem. Firmy i korporacje wciąż mają problemy ze znalezieniem kadry ludzi z umiejętnościami programowania i kodowania. Wiele korporacji takich jak Amazon lub Google werbuje pracowników poprzez wiadomości na ich profilach Linkedin. Oferują im świetne warunki pracy i zwabiają do siebie. Jak wynika z danych kancelarii Sedlak & Sedlak, na rynku IT w Polsce brakuje aż 50 tys. specjalistów i liczba ta stale się powiększa. Jednakże ten problem nie dotyczy tylko Polski. Według danych Komisji Europejskiej do 2020 roku w Europie może brakować nawet 800 tys. programistów.

Przechwytywanie

Czym jest filozofia kaizen?

2. Zarobki
Nie jest tajemnicą fakt, że programista jest obecnie jednym z najbardziej opłacalnych zawodów. Tuż po studiach można rozpocząć pracę w firmach IT, gdzie zarobki są dużo wyższe niż średnia pensja absolwentów innych kierunkówŚrednia płaca doświadczonego programisty w Warszawie to 60 złotych na godzinę. Sytuacje pomogą nam zobrazować wyniki badań przeprowadzonych przez pracuj.pl:

Ponadto warto zaznaczyć, że wiele osób decyduje się na pracę jako freelancer, gdzie zarobki bardzo często wynoszą nawet 10 tysięcy miesięcznie.

3. Przyszłość
To kwestia, o której większość ludzi wolałaby nie słyszeć. Wiele osób straci pracę ze względu na automatyzację zawodów – ludzi będą zastępowały maszyny. Tak jak przemysłowe linie produkcyjne doprowadziły do bankructwa drobnych rzemieślników, tak postęp technologiczno-wirtualny zaczyna zagrażać zawodom zaliczanym do umysłowych czy wręcz inteligenckich. Już niedługo telemarketerzy, kasjerki lub recepcjonistki stracą stanowiska, ponieważ ich pracę równie dobrze mogą wykonywać maszyny, które są zdecydowanie tańsze w utrzymaniu niż pracownicy. Ta wizja przyszłości na szczęście nie jest straszna programistom. Komputery i maszyny nie będą przecież operowane i programowane przez siebie, ktoś musi je kontrolować.

BbO5NYNIIAAIe94

4. Warunki pracy
Będąc zatrudnionym jako programista często pracujemy w innowacyjnych start upach, które proponują bardzo dobre warunki pracy i liczne udogodnienia. Firmy oferują wszelkiego rodzaju ulgi – darmowe posiłki w pracy, karnety na siłownię, strefy relaksu w firmie oraz dbają o to by pracownicy się nie nudzili – stąd instalują w swoich biurach konsole, bieżnie czy nawet mini kina. Pracodawcom zależy na tym, by ich pracownicy byli po prostu najbardziej efektywni.  Pozwalają nam pracować o dowolnych porach, a czasami nawet zdalnie – z domu. Warto też wspomnieć, że firmy IT rzadko wymagają od programistów odpowiedniego dresscode’u. Pracujemy tak, jak nam wygodnie.

Mapa myśli – sposób na naukę

5. Myślenie i rozwiązywanie problemów
Programowanie uczy myślenia. Kiedy przebrniesz już przez trudne początki i zaczniesz pracować lub po prostu realizować swoje celew kodzie zaczniesz zadawać sobie pytania ,,Dlaczego tak jest?”, ,,Jak to naprawić?” co niewątpliwie nauczy cię krytycznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów. Kodowanie otwiera umysł, powiedział o tym Steve Jobs:

Everybody in this country should learn to program a computer, because it teaches you how to think.


Jak uczyć się programowania?

Przede wszystkim trzeba być systematycznym i sumiennym. Programowanie szczególnie na początku może wydać się skomplikowane oraz trudne do opanowania, jednakże jeśli przebrniemy przez podstawy zostaniemy olśnieni a dalsza nauka będzie już tylko czystą przyjemnością. Z programowaniem jest jak z matematyką, grunt to systematyka i konsekwencja, ale spokojnie – żeby programować wcale nie trzeba mieć piątek ze sprawdzianów 😉

Nie wolno nam się zniechęcać! Przecież każdy profesjonalny programista kiedyś zaczynał! Nauka programowania TERAZ to nie wieczory z książkami i komputerem, ani kosztowe kursy. Na rynku istnieją firmy, które za niewielką opłatą udostępniają swoim klientom ciekawe i interaktywne kursy.

How To Launch a New Product – świetny tekst! Polecamy!


Zgadzasz się? Udostępnij!

Polub nas i czytaj wszystkie poradniki!

 

Leave a comment